środa, 27 grudnia 2023

Boże Narodzenie na talerzu. Tradycyjne słodkości świąteczne.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas wypełniony świętowaniem, spotkaniami z rodziną i znajomymi oraz obdarowywanie prezentami. Ważną rolę odgrywa symbolika, która w dawnej kulturze ludowej była dość bogata i sięgała korzeniami kultu dusz zmarłych i sił przyrody. Środki, jakich używano, miały zwiastować dobrobyt w nadchodzącym roku, a także uchronić domowników przed chorobami i nieszczęściami. 

Niezwykłą atmosferę w czasie Świąt tworzą tradycyjne, aromatyczne ciasta, korzenne ciasteczka, słodkie i wyborne smakołyki, a także rodzinny klimat, ulubione kolędy, choinka oraz prezenty. Z wyjątkowymi świątecznymi smakami łączy się sporo wierzeń oraz zwyczajów, a ich niezwykłość polega na tym, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie, a ich receptura jest niezmienna. Każdy z nas ma swoje ulubione świąteczne przysmaki, ale czy wiecie, że są przepyszne tradycyjne słodkości, które goszczą na polskich stołach od pokoleń? W tym artykule postaram się Wam przybliżyć niektóre łakocie. 

Historia świątecznych słodkości

Świąteczne wypieki są kulinarnym zwieńczeniem rodzinnego stołu oraz środkiem przekazu tradycji, wspomnień czy domowego ogniska. Towarzyszą nam od wieków w czasie tych magicznych momentów i są nie tylko uzupełnieniem kawy, herbaty, gorącej czekolady, ale także przekąską podczas rodzinnych spotkań oraz wspólnego kolędowania. Historie niektórych słodkości sięgają wielu wieków wstecz i wiążą się z tradycjami Bożego Narodzenia. Na stole nie może zabraknąć na pewno: 

-makowca, gdyż mak symbolizuje obfitość, dobrobyt, szczęście i dostatek na nadchodzący rok, 

-sernika o delikatnej strukturze i wyjątkowym smaku,

-piernika z przyprawami korzennymi, które były cenne i trudno dostępne już w średniowieczu, a taki wypiek był rarytasem. 

Na naszych świątecznych stołach królują przede wszystkim wymienione wyżej ciasta. Ale czy wszędzie pojawiają się te same słodkości? Nie zawsze, ponieważ są regiony, gdzie smakołyki są całkiem różne i mogą nas niekiedy nawet zaskoczyć. Oto kilka ciekawostek na temat świątecznych słodkości z różnych regionów Polski:

-na Kaszubach znanym i tradycyjnym deserem jest miodny kuch- ciasto z dodatkiem miodu, tartej marchwi oraz orzechów, można dodać również dżem i bakalie,

-na Śląsku królową świątecznych potraw jest moczka- rodzaj budyniu z pokruszonych pierników, rozmoczonych w kompocie porzeczkowym z dodatkiem bakalii. Znana jest również makówka- kawałki bułki drożdżowej przełożonej słodkim makiem i zalane mlekiem,

-w Małopolsce do tradycyjnych wypieków należy przekładaniec krakowski- jest to ciasto drożdżowe, które dzieli się na 4 części i przekłada się je konfiturami oraz masą orzechową lub migdałową,

-w Opolskim znanym przysmakiem są tak zwane śliszki- są to bułki drożdżowe o podłużnym kształcie z nadzieniem makowym, są miękkie i wilgotne, ponieważ zamacza się je w mleku przed upieczeniem, 

-w Wielkopolsce do najpopularniejszych świątecznych deserów należy strucla drożdżowa z makiem.

Wypieki świąteczne są bardzo zakotwiczone w historii i tradycji ludowej, a jej początki sięgają starożytnych obrzędów oraz uroczystości, które były obchodzone w różnych regionach. Takie obchody były dla ludzi okazją do udziału w licznych rytuałach i podarowania bogom lub duchom nietypowych potraw. Najczęściej to wypieki były wykorzystywane do podarków, gdyż pozwalał na to dostęp do składników takich jak mąka, miód, orzechy, owoce. 

Teraz przedstawię Wam niektóre tradycyjne słodkości takie jak np.:

PIERNIK

Aromatyczny, świąteczny o intensywnym smaku i korzennym zapachu jest tradycyjnym wypiekiem Świąt Bożego Narodzenia. Jego nazwa odnosi się do słowa pierny- pieprzny. Pierniki sprzedawano w VII wieku w aptekach jako lek dający pozytywne wyniki przy wielu dolegliwościach. Służyły za luksusowy prezent i były produktem handlowym oraz towarzyszyły każdej królewskiej koronacji. Pilnie strzeżone receptury uniemożliwiały wyrobienie ciasta na piernik samemu. Dawniej pierniki były symbolem bogactwa, a ludzie gromadzili dzięki nim ogromne majątki. Z początku słodkości te dostępne były na dworze królewskim i u bogatych magnatów. Dopiero w XIX wieku trafiły na stoły chłopów, gdy przyprawy korzenne były tańsze i bardziej osiągalne. Do dnia dzisiejszego w niektórych regionach Polski pierniki są jedną z dwunastu potraw, gdyż symbolizują dobrobyt. Początek wypiekania piernika sięga XIII-XIV wieku, a tradycja wypieku tego przysmaku przybyła do Torunia z Niemiec wraz z osadnikami. Korzystne znaczenie miało położenie miasta na szlaku handlowym, więc dostęp do korzennych przypraw był łatwy, a żyzna gleba zapewniała stały dostęp do dobrej jakościowo mąki, a miód pozyskiwano dzięki wysoko rozwiniętej hodowli pszczół. Pierwsze źródła o wypiekaniu pierników pochodzą z 1380 roku i mówią o pewnym piernikarzu, który podobno oprócz chleba wypiekał korzenne ciastka. 

Przepis na idealny piernik, uzależniony jest od tego, jakie ciasto chcemy otrzymać. Żeby było miękkie i puszyste trzeba dodać sody lub proszku do pieczenia, powideł oraz mleka. W przepisie nie może zabraknąć mąki, cukru, płynnego miodu, masła, jajek oraz przypraw korzennych takich jak cynamon, kardamon, imbir, goździki, anyż, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, pieprz, żeby otrzymać charakterystyczny smak. Przepis na tradycyjny piernik znajduje się w linku.

https://www.kwestiasmaku.com/przepis/piernik-staropolski

Możemy wyróżnić wiele wariantów piernika w zależności od regionu:

-w Oleśnicy wypiekane są pierniki pszenno-żytnie z białym i kolorowym lukrem oraz motywem roślinnym, 

-na Kujawach powstały przepisy na pierniki z dodatkami ziemniaków oraz dyni, mają kształt serc, kwiatków, gwiazdek i są polukrowane, 

-na Podkarpaciu dodaje się do pieczenia pierników fasolę białą, wtedy są pulchne i miękkie,

-na Warmii i Mazurach wypiekane są pierniki, które przypominają kostkę brukową, są twarde i mają kształt kwiatków, dodatkowo smarowane są na wierzchu powidłami śliwkowymi, a następnie trzeba je zapiec,

-w Lubuskim pierniki dekorowane są lukrem i perłowymi ozdobami z dodatkiem karmelu w masie. 

MAKOWIEC 

To słodki i obowiązkowy wypiek na wigilijnym stole. Zgodnie z tradycją makowiec ma zapewnić szczęście, spokojny sen przez cały rok, urodzaj oraz płodność. Ziarenka maku poza wyjątkowym smakiem mają sporą zawartość witamin oraz składników odżywczych. Zanim jednak zaczniemy pieczenie makowca, trzeba kupić odpowiedni mak- ziarenka powinny mieć lekko szary kolor i muszą być sypkie. Do maku warto dodać orzechy, rodzynki, skórkę pomarańczową kandyzowaną, inne ulubione bakalie, owoce, miód. Ciasto drożdżowe do makowca powinno być dobrze wyrobione, jednolite i elastyczne, a wtedy będzie się dobrze rolowało i nie rozpadnie się podczas pieczenia, Aby ciasto zachowało dłużej świeżość, trzeba do przygotowania wykorzystać rozpuszczony, ostudzony tłuszcz oraz przesianą mąkę. Drożdże należy rozpuścić w letnim mleku, albo w wodzie z małą ilością mąki oraz cukru. Aby makowiec nie popękał i żeby nie był spłaszczony, trzeba owinąć ciasto pergaminem. Gotowe ciasto można udekorować cukrem pudrem, lukrem, płynną czekoladą, kolorowymi posypkami czy kandyzowanymi owocami. Tradycyjny makowiec jest nadal uwielbianym wypiekiem na święta Bożego Narodzenia, a jednak powstały nowe receptury makowca z różnymi dodatkami takie jak na przykład: 

- makowiec z białą czekoladą- dodanie tej czekolady do maku sprawi, że ciasto będzie słodkie i ciekawe w smaku. Białą czekoladę można wykorzystać do zrobienia polewy, którą możemy później ozdobić na przykład wiórkami gorzkiej czekolady, płatkami migdałowymi lub posiekanymi orzechami;

- makowiec z kruszonką – te drobne i słodkie okruszki ciasta rozsypane na wierzchu makowca jeszcze przed pieczeniem dodadzą chrupkości, a gdy do kruszonki dodamy posiekane orzechy, to zwiększymy chrupkość i wzbogacimy smak. Orzechową kruszonkę można dodać do masy makowej, a wtedy jej smak i konsystencja będą inne;

- makowiec z owocami – suszone lub świeże owoce takie jak: figi, daktyle, śliwki, morele urozmaicą smak i sprawią, że nadzienie będzie bardziej wilgotne. A żeby złamać trochę słodki smak, warto dodać do masy czarne porzeczki albo wiśnie.

KOMPOT Z SUSZU

Napój ten obrazuje umiejętności przechowywania owoców na zimowe, ciężkie chwile. Wyraża hojność natury i nadzieje na dalszy rozwój. Kompot z suszu ma dużo składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie i jest obowiązkową potrawą wigilijną. Zgodnie z wierzeniami ludowymi składniki, z których powstaje ten kompot, mają magiczną moc: 

-jabłka gwarantują zdrowie miłość i pokój

-gruszki symbolizują długowieczność

-śliwki wypędzają niedobrą energię

Podstawowymi składnikami kompotu z suszu są jabłka, śliwki, gruszki oraz możemy dodać do niego rodzynki, morele, figi. Kompot możemy przyrządzić z cytryną, ze skórką cytryny lub pomarańczy, cukrem, gałką muszkatołową, goździkami. W niektórych recepturach smak wzbogaca się miodem, imbirem, cynamonem, słodkim lub półsłodkim winem. Największą zaletą kompotu z suszu jest dobrobyt błonnika, który pobudza perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości, usprawnia trawienie oraz sprzyja rozwojowi odpowiednich bakterii w jelitach. Susz jest też źródłem witamin i minerałów, które wspierają wzrok, działają pozytywnie na układ nerwowy, odpornościowy oraz wspierają wątrobę i proces krzepnięcia krwi. W przysmaku znajdziemy również peptydy, miedź, żelazo, magnez, potas. Z racji tego, że kompot z suszu ma mnóstwo składników zdrowotnych, powinien być obecny częściej w naszym menu, a nie tylko na wigilijnym stole. Kompot z suszu można podać na zimno albo ciepło. Najbardziej będzie smakował z dodatkiem owoców i przypraw, z którymi był gotowany. Dodając na przykład plasterek świeżej pomarańczy do szklanki z kompotem, podkręcimy jego wyjątkowy smak. Bardzo prosty przepis na kompot z suszonych owoców znajduje się w linku.

https://www.kwestiasmaku.com/przepis/kompot-z-suszu

SERNIK 

Przysmak ten swoją historię zaczyna w czasach starożytnych Rzymian i Greków. Ciasto to było wtedy traktowane jak prawdziwy rarytas. Wypiek mogli spożywać zwycięscy olimpijscy. Pierwszy przepis na sernik został spisany w III wieku przez pisarza greckiego Atenajosa i zamieszczony w jego dziele „Uczta Mędrców”. Z rozwojem Cesarstwa Rzymskiego sernik opanowywał nowe tereny. Do Polski klasyczny sernik przywiózł król Jan III Sobieski z Wiednia. W staropolskiej kuchni już wcześniej przyrządzano to ciasto pod nazwą arkas (rodzaj mlecznej galarety z cukrem. Jajka z żółtkami dodawano do posłodzonego mleka, zakwaszano cytryną, po podgrzaniu oddzielano serwatkę, twaróg schładzano i dodawano cukier oraz cynamon, a także polewano śmietaną) i jednym z jego składników był twaróg. Współczesna forma tego przysmaku stała się znana dopiero w XIX wieku. Czasami nazywany był plackiem serowym i pieczony był na suchym spodzie lub bez niego. Z biegiem lat rozpowszechniła się krakowska opcja sernika z typową kratką na górze. Tradycyjny polski sernik powstał z naturalnego, wiejskiego, tłustego twarogu, który musiał być zmielony przynajmniej trzy razy. A teraz w sklepach możemy znaleźć gotowe masy sernikowe. Obecnie serniki przygotowuje się na wiele sposobów z różnymi dodatkami i nie tylko z twarogu. Do przygotowania używa się również serków homogenizowanych czy jogurtu naturalnego. Sporą popularnością cieszą się wegańskie serniki na bazie tofu. Sernik przygotowywany na święta w wielu domach jest tradycją. Przepis na tradycyjny sernik znajduje się w linku.

https://www.kwestiasmaku.com/przepis/sernik-tradycyjny

Gdy upieczony sernik już ostygnie, warto go czymś udekorować. Wariantów jest wiele, można wykorzystać: polewę czekoladową, kruszonkę, lukier, piankę z rosą, frużelinę, cukier puder, owoce w galaretce. Współczesna interpretacja klasycznych wypieków jest dowodem na to, że można łączyć szacunek do tradycji z nowoczesnym podejściem do przyrządzania świątecznych wypieków. Współczesne cukiernictwo wciąż poszukuje nowych smaków i inspiracji. Na topie są eksperymenty i łączenie różnych składników, które zmieniają smak, wygląd oraz konsystencje tradycyjnych wypieków. Sernik może mieć wiele modyfikacji w zależności od użytych dodatków takich jak owoce, masa makowa, rodzynki, sok z cytryny, kruszonka, beza, czy budyń o smaku toffi zamiast waniliowego. I już całkiem nowy przepis na sernik powstaje.

KUTIA

Wigilijna kutia to popularna słodka potrawa wywodząca się z kuchni litewskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, białoruskiej i dawnej polskiej kuchni kresowej. Tradycyjna receptura składa się z maku, ziaren pszenicy oraz bakalii i miodu. Do dziś w niektórych domach kutia jest podawana jako jedno z 12 dań wigilijnych. Składniki, z których jest przygotowana, symbolizują płodność, zdrowie i dostatnie życie. Kutia posiada wiele zdrowych pierwiastków, ale jest też kaloryczna. Zazwyczaj podaje się ją z ziarnami pszenicy albo z makaronem lub pęczakiem. Można do niej dodać przeróżne bakalie- suszone skórki kandyzowane, skórki z cytrusów, orzechy włoskie, rodzynki, migdały i inne ulubione dodatki. Tradycyjną kutię możemy wzbogacić wiórkami kokosowymi. Warto spróbować, chociaż odrobinę ze względu na symbolikę i wiekową tradycję. W linku znajduje się przepis na kutię.

https://odzywianie.wprost.pl/produkty/10395130/kutia-przepis-sposob-przygotowania-pszenica-do-kutii.html

CIASTECZKA ŚWIĄTECZNE 

Przygotowanie świątecznych ciasteczek wcale nie jest skomplikowane, a w wielu domach pieczenie jest wręcz obowiązkowe i należy do tradycji. Do szykowania tych smakołyków można zaangażować wszystkich domowników i bliskich, co wpłynie korzystnie na nasze relacje. Dodatkowo można się dobrze bawić i zrelaksować, liczy się kreatywność oraz wyobraźnia. Przepisy na niektóre ciasteczka znajdziecie w linkach poniżej.

https://www.westwing.pl/inspiration/porady-triki/kuchenne-inspiracje/ciasteczka-swiateczne/

https://www.najprzepis.pl/kategoria/pierniczki

https://www.najprzepis.pl/kategoria/ciasteczka-na-boze-narodzenie

Dekorowanie świątecznych ciasteczek to ostateczna część ich przygotowania i chyba wszyscy będą ze mną zgodni, że jest to najprzyjemniejsza czynność, jaką wykonujemy, przyrządzając te smakołyki. Ozdobić ciasteczka możemy lukrem, czekoladą, kolorowymi posypkami o różnym motywie czy nawet jadalnym brokatem. Samodzielnie przygotowane, udekorowane i starannie zapakowane ciasteczka mogą być podarowane jako prezent, który na pewno sprawi przyjemność i wywoła uśmiech na twarzy osoby obdarowanej. W końcu jest to prezent od serca. 

Nowoczesne podejście do klasycznych  wypieków świątecznych pozwala na tworzenie nowych smaków na bazie tradycyjnych słodkości. Dodając lub zamieniając różne składniki i dodatki w klasycznych przepisach takich jak sernik, makowiec czy piernik trzeba zwrócić uwagę na to czy te dodane składniki będą się dobrze łączyć z pozostałymi smakami. Do sernika czy makowca możemy dodać białą czekoladę, owoce, kruszonkę, polewę czekoladową, kawę czy polewę pomarańczową, a do piernika możemy dodać czekoladę w postaci polewy albo zamiast ciasta można zrobić czekoladowe pierniczki.

Zachowanie tradycji w świątecznych wypiekach wiąże się z wieloma zwyczajami i wierzeniami, a sprawdzone przepisy na tradycyjne ciasta, aromatyczne ciasteczka  korzenne, słodkie desery jest wyjątkowym zwieńczeniem świątecznych dni w gronie najbliższej rodziny. 

Święta bez domowych słodkości? Niemożliwe, ponieważ łakocie te wprowadzają magiczny nastrój, wypełniają dom niepowtarzalnym aromatem korzennych przypraw, czekolady, miodu i bakalii. Najczęściej na stole dominuje sernik, piernik, makowiec, keks czy ciasta przekładane różnymi masami, które łatwo można zmodyfikować i lekko urozmaicić. Eksperymentowanie z tradycyjnymi wypiekami wcale nie jest trudne i warto spróbować coś zmienić i uzyskać nowe tradycyjne ciasta, które zaskoczą smakiem i wyglądem domowników. W linku poniżej znajdziecie wiele różnych świątecznych przepisów. 

https://gotujzcukiereczkiem.pl/porady/ciasta-na-swieta/

Magiczną atmosferę i niezwykły urok w moim domu tworzymy dzięki naszej obecności, wspólnym kolędowaniem, ubieraniem choinki- obowiązkowo z prezentami oraz niezastąpionymi, sprawdzonymi tradycyjnymi słodkościami czasami nawet tymi nowymi i nieraz wzbogaconymi nietypowymi składnikami, aby trochę przełamać monotonię i wypróbować coś nowoczesnego. Zachęcam do eksperymentów i dzielenia się własnymi pomysłami w komentarzach. 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku życzę Wszystkim zdrowia, szczęścia, spokoju oraz mile spędzonych chwil w gronie rodzinnym. Wesołych Świąt!


Ciasto piernikowe

 Oto przewodnik krok po kroku, jak stworzyć idealne ciasto piernikowe na święta, zanurzając się w historię i tradycję tego aromatycznego wypieku.

Rozdział 1: Piernikowe Korzenie

Piernik ma swoje korzenie głęboko w historii, sięgając starożytnego świata, gdzie był ceniony za swoje właściwości lecznicze. Jednak to w Europie Środkowej, zwłaszcza w Niemczech, Holandii i Polsce, piernik stał się nieodłącznym elementem świątecznej tradycji. Ludzie zaczęli wypiekać pierniki jako symbol obfitości i radości w okresie Bożego Narodzenia.

Rozdział 2: Składniki – Klucz do Perfekcji

Aby rozpocząć przygodę z piernikiem, zebraliśmy dla Ciebie idealną listę składników. Wymieszaj świeże przyprawy, jak cynamon, imbir, goździki i mieszankę przypraw korzennych, z miodem, brązowym cukrem, mąką i jajkami. Starannie dozuj każdy składnik, by uzyskać równowagę smaku i aromatu.

Rozdział 3: Proces Pieczenia – Magia w Kuchni

Przygotuj się na wspaniały zapach w Twojej kuchni! Po wymieszaniu składników, rozgrzej piekarnik i włóż ciasto do formy. Pamiętaj, że kluczem do idealnego piernika jest cierpliwość. Powolne, równomierne pieczenie przyniesie ci wspaniałe rezultaty.

Rozdział 4: Tradycyjne Dekoracje

Piernik to nie tylko smak, ale także wizualna uczta. Tradycyjne wzory, takie jak gwiazdy, serca i choinki, nadadzą ciastu świąteczny charakter. Posiadając foremki do wycinania, stworzysz piękne kształty, które dodadzą wyjątkowego uroku twoim wypiekom.

Rozdział 5: Historia w Smaku – Jak Przechowywać Piernik

Aby zachować świeżość i intensywność smaku, ważne jest prawidłowe przechowywanie piernika. Umieść go w hermetycznym pojemniku lub zawiń w folię spożywczą. Dzięki temu utrzyma swoją wilgotność i aromat przez dłuższy czas.

Rozdział 6: Zainspiruj Się Tradycją

Odkryj różnorodność piernikowych tradycji na świecie. Na przykład, w Polsce pierniki są często ozdobione lukrem i kolorowymi posypkami, tworząc prawdziwe dzieła sztuki. W Niemczech natomiast popularne są piernikowe domki, tworzące malownicze wioski na świątecznych stołach.

Rozdział 7: Rodzinna Aktywność – Wspólne Pieczenie

Piernik to nie tylko smak, ale i wspomnienia. Zaplanuj dzień na wspólne pieczenie z rodziną i przyjaciółmi. To doskonała okazja do dzielenia się tradycjami, historiami rodzinnych receptur i tworzenia wspólnych chwil.

Rozdział 8: Podsumowanie – Łącząc Historię i Smak

Podczas gdy piernik piecze się w piekarniku, możesz zanurzyć się w bogatą historię i tradycję tego wyjątkowego wypieku. Kiedy wreszcie wyjmiesz go z pieca, a aromat napełni Twoją kuchnię, poczujesz, jak tradycja piernika staje się integralną częścią Twojego świątecznego doświadczenia.

Zakończenie

Stworzenie idealnego ciasta piernikowego na święta to nie tylko kulinarna przygoda, ale także podróż przez bogatą historię i tradycję tego wyjątkowego wypieku. Warto poświęcić czas na pieczenie z miłością, dzieląc się smakiem i aromatem piernika z bliskimi. Ciesz się tym świątecznym rytuałem i twórz wspomnienia, które będą trwały przez wiele lat. Smacznego!

środa, 20 grudnia 2023

Słodkie tradycje świąteczne.

 

Słodkie tradycje świąteczne. Cukiernicze obrzędy i zwyczaje


Wśród wielu świątecznych świąt związanych ze słodyczami, jednym z najpopularniejszych jest pieczenie ciastek świątecznych. Wielu ludzi spędza czas na przygotowywaniu ciasteczek, takich jak pierniki, makowce, czy korzenne ciasteczka. Często są jednymi ozdabianymi lukrem, posypane kolorowymi posypkami lub ozdobionymi cukierniczymi ozdobami.

Inną tradycją jest dostarczanie i podawanie słodkości, takich jak serniki, mazurki, czy babki. Te ciasta są często dostarczane według przepisów domowych, które są odbiorcami z pokolenia na pokolenie.

Poza tym wiele osób w okresie świąt Bożego Narodzenia delektuje się innym rodzajem czekoladkami, cukierkami i innymi słodyczami, które są dostępne w świątecznych opakowaniach.

Warto również skorzystać z handlu produktami między rodzinami i dostępem do Internetu. Wiele osób zgłasza specjalne paczki z morzami, które są udostępniane w okresie świątecznym.

Wszystkie te tradycje mają na celu umilić i uprzyjemnić atmosferę świąt Bożego Narodzenia poprzez wspólne spożywanie i spożywanie słodkości.


Jedynym z nich, które są podawane do użytku, jest miodownik, który był w starożytnym Rzymie i samochodzie. Był to delikatny, półprodukty z miodu, orzechów i suszonych owoców, który był spożywany podczas świąt zimowych.

W średniowieczu w Europie popularne trwałe pierniki, które były wypiekane z miodu, przyprawy korzennych i dostępne. Pierniki różne kształty i były ozdabiane lukrem. Były często używane jako ozdoby na choinkach i podczas uroczystych uczt.

W XVIII wieku w Europie, powszechnie w Niemczech, popularne stały się cukierki i czekoladki w kształtowanych różnych i smakach. Były one często pakowane w ozdobne i świąteczne prezenty.

W Ameryce Północnej popularne są ciasteczka z mlecznej czekolady, które były wypiekane z okazji świąt Bożego Narodzenia. Wiele rodzin miało swoje własne przepisy na ciasteczka i spędzało czas razem przy ich przygotowywaniu.

Obecnie tradycje zwyczajowe różnią się od kraju i regionu. Twórca od tego, czy to pierniki, czekoladki, czy inne słodkości, słodkie słodkości na celu umilić i uprzyjemnić atmosferę świąt Bożego Narodzenia poprzez wspólne spożywanie i spożywanie.


Wieloma symbolami świątecznymi Bożego Narodzenia są:

1. Pierniki: Pierniki w formie choinek, gwiazdek, reniferów czy Mikołajów do popularnych klasycznych symboli świąt. Często są one ozdobione lukrem i kolorowymi posypkami.

2. Cukierki: W okresie świąt Bożego Narodzenia wiele osób delektuje się różnego rodzaju cukierkami, etykiecie jak landrynki, żelki czy czekoladki. Często są one pakowane w specjalne świąteczne opakowania.

3. Czekoladowe bombki: Czekoladowe bombki do słodkich symboli, które można podać na choinkach lub jako ozdoby stołu świątecznego. Są one wykonane z czekolady i często mają różne nadzienia, takie jak orzechy czy karmel.

4. Marcepanowe figurki: Marcepanowe figurki w kształcie aniołków, reniferów, bałwanków czy gwiazdek do kolejnych słodkich symboli świątecznych. Są one wykonane z marcepanu, który jest formowany i ozdabiany.

5. Ciastka świąteczne: Wiele tradycyjnych piecze innego rodzaju ciastka świąteczne, takie jak pierniki, korzenne ciasteczka czy makowce. Często są jednymi ozdabianymi lukrem i posypkami, tworzącymi piękne i smaczne symbole świąteczne.



Tradycja obdarowywania innych podarunkami jest powszechna w wielu kulturach i odgrywa rolę w zagrożeniach w okresie świątecznym oraz w innych wydarzeniach. Oto kilka prostych produktów podarunków, które są popularnymi w różnych tradycjach:

1. Skrzynka czekoladek: Skrzynka czekoladek jest klasycznym i zawsze mile widocznym podarunkiem. Może zawierać różne smaki i pojedyncze czekoladki, dziedziczone do gustu obdarowywanej osoby.

2. Kosz z owocami: Kosz z owoców i owoców, aplikacje jak jabłka, gruszki, winogrona czy pomarańcze, mogą być szkodliwem i zdrowym podarunkiem.

3. Praliny: Praliny to elegancki i luksusowy prezent. Dostępne są produkty z różnych typów czekolady i nadziewane smakowymi kremami lub orzechami.

4. Ciasta i ciasteczka: Wiele osób cieszy się z otrzymanych wypieków, takich jak pierniki, babki, serniki czy korzenne ciasteczka. Te ukryte słodkości mają wyjątkowy smak i wartość sentymentalną.

5. Słodkie opakowania spersonalizowane: Słodkie podarunki mogą być również dostępne, na przykład poprzez wygrawerowanie imienia obdarowywanej osoby na czekoladkach lub zamówienie specjalnie dostarczonech produktów spożywczych z dedykacją.

Obdarowywanie dostarczonymi podarunkami jest charakterystyczną tradycją, która zapewnia troskę, miłość i życzliwość wobec innych osób. To doskonały sposób na udostępnienie korzyści i korzyści w okresie świątecznym lub innych szczególnych sytuacjach.


Święta w różnych kulturach są pełnymi różnorodnościami. Oto kilka takich:

1. Stany Zjednoczone: W Ameryce Północnej popularne są słodkie tradycje związane z Bożym Bożym Narodzeniem, takie jak pieczenie ciastek cukrowych, które są ozdabiane pierwszymi lukrem i posypkami. Innym ukrytym daniem jest tzw. "piernikowy domek" - domek z piernika, który jest ozdobiony lukrem i cukierkami.

2. Meksyk: W Meksyku symbole świąt Bożego Narodzenia Narodzenia to tamales - tradycyjne meksykańskie danie, które jest przygotowywane z masy kukurydzianej i nadziewane mięsem lub innymi składnikami. Są często dostarczane z czekoladą, która jest słodzona i przyprawiana cynamonem.

3. Niemcy: W Niemczech są popularne słodkie tradycje związane z Adventem i Bożym Bożym Narodzeniem. Jednym z najważniejszych składników jest jarmark, którego można znaleźć w gatunku słodkości, takie jak lebkuchen (pierniki), stollen (tradycyjne bożonarodzeniowe ciasto drożdżowe z bakaliami) oraz marcepanowe figurki.

4. Włoskie święta Bożego Narodzenia są powiązane z tradycyjnymi tradycjami. Panettone, słodkie drożdżowe ciasto z bakaliami, jest jednym z najpopularniejszych włoskich deserów bożonarodzeniowych. Innym ukrytym daniem jest pandoro, e do panettone, ale bez bakalii.

5. Japonia: W Japonii, święta Bożego Narodzenia są bardziej komercyjne i nie zawierają produktów spożywczych, jak w innych krajach. Popularne są japońskie wypieki, takie jak dorayaki (placki z nadzieniem z czerwonej fasoli) lub mochi (kleiste ciastka ryżowe), które są często stosowane w okresie świątecznym.



  1. Oto kilka przepisów na świąteczne słodkości:

    1. Pierniki świąteczne:
    Składniki:
    - 250 g miodu
    - 100 g masła
    - 200 g cukru
    - 1 jajko
    - 500 g organiczne
    - 1 łyżeczka sody oczyszczonej
    - przyprawy: cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa

    przygotowanie:
    - W rondelku podgrzej miód, masło i cukier, aż się rozpuszczą sposobem.
    - Odstaw do ostygnięcia, a następnie dodaj jajko i wypadek.
    - Dodaj utwórz, sodę oczyszczone i przyprawy. Zagnieć ciasto.
    - Owiń je folią spożywczą i wstaw do lodówki na około 1 godzinę.
    - Po wyjęciu z lodówki rozwałkuj ciasto na grubość około 5 mm.
    - Wytnij ciasteczka w różnych kształtach za pomocą foremek.
    - Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C przez około 10-12 minut.
    - Po ostudzeniu można ozdobić pierniki lukrem i posypkami.

    2. Mazurek:
    Składniki:
    - 300 g
    - 200 g masła
    - 150 g cukru
    - 2 żółtka
    - 1 łyżeczka do pieczenia
    - ulubione owoce, np. wiśnie, truskawki, maliny
    - kruszonka: 100 g, 50 g cukru, 50 g masła

    Sposób przygotowania:
    - W misce pomogło, cukier i proszek do pieczenia.
    - Dodaj masło i żółtka, zagnieć ciasto.
    - Wyłóż je na blaszkę wyłożoną papierem do prania.
    - Na wierzchu ułóż owoce.
    - pojemnik na kruszonkę, zawartość, cukier i masło.
    - Posyp nią owoce na cieście.
    - Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C przez około 30-35 minut.

    3. Sernik:
    Składniki:
    - 500 g sera twarogowego
    - 200 g cukru
    - 4 szklanki
    - 1 używanego pszennej
    - 1 używanego narzędzia ziemniaczanego
    - 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
    - skórka otarta z 1 cytryny

    przygotowania Sposób:
    - W misce składnika ser twarogowego, cukier , składniki, ekstrakt, ekstrakt waniliowy i skórkę cytrynową.
    - Wylej energię serową na spód ciasta kruchego w formie do prania.
    - Piecz w nagrzanym piekarniku w temperaturze 160°C przez około 60-70 minut.
    - Po upieczeniu, ostudź sernik w formie, a następnie wstaw do lodówki na kilka godzin.

    Pamiętaj, że to tylko kilka przykładowych przepisów na świąteczne słodkości. Istnieje wiele innych zasilaczy i przepisów, które mogą mieć wpływ na działanie i kulturę.

poniedziałek, 11 grudnia 2023

Jak przygotować niezapomniane prezenty cukiernicze na Mikołaja?

         Kilka słów wstępu. Pisząc ten tekst słucham transmisji obrad Sejmu. Mam ochotę obdarować słodkościami wszystkich tam występujących. Może to by ich uspokoiło. Może spojrzeliby na osobę siedzącą po drugiej stronie, jak na równego sobie. Nadchodzą Święta, dlatego warto być człowiekiem „przyzwoitym”.

          Święta a w szczególności prezenty wprawiają nas w dobry nastrój. Osobiście wolę dawać upominki. Mam zwyczaj obdarowywania jakąś drobną słodkością. Czasem sam coś przygotują, a gdy nie mam czasu, wybieram produkty z oferty firmy dr Gerard. Dlatego w kilku punktach opiszę, jak ja widzę przygotowanie słodkich prezentów.

 

1.     Poznaj swojego obdarowanego. Personalizacja prezentu.  

Pierwszym krokiem jest zrobienie listy osób, które chcemy obdarować. Następnie dzielę na dzieci, rówieśników oraz seniorów. Nie po to, aby kogoś obrazić. Lecz dlatego aby dopasować (personalizować) prezent. Każdy okres rozwoju człowieka rządzi się swoimi prawami. Małemu dziecku nie dam słodyczy z alkoholem, a seniora nie wypada obdarowywać czekoladą z orzechami.

Kolejnym krokiem jest zadanie sobie kilku pytań.

  • Czy ktoś z listy nie jest cukrzykiem?
  • Czy nie ma osoby na specjalnej diecie np. bez glutenu?
  • Czy są miłośnicy własnych wypieków?
  • Czy w rodzinie mam alergików?
  • Czy ktoś ostatnio nie był hospitalizowany i nie wszystko może jeść?

 

2.     Planowanie i wybór przepisów. Klucz do sukcesu.

Gdy wiem, ile słodkich prezentów muszę osobiście przygotować, a ile muszę kupić. Zabieram się za wyszukiwanie idealnego przepisu. Służą mi do tego: zapiski Żony i Babci oraz Internet. Zazwyczaj z córką pieczemy pierniki oraz kruche ciastka, które dekorujemy indywidualnie dla obdarowanej osoby.

Bardzo ważne jest, aby nie spóźnić się z przygotowaniem słodkich prezentów. Należy już w listopadzie mieć przygotowaną listę. Następnie powinniśmy zamówić odpowiednie elementy dekoracji. Mikołajki są szóstego grudnia, najpóźniej w Barbórkę musimy mieć: świeże jaja ze wsi, mąkę, mleko, przyprawy korzenne itd.

Pamiętajmy o tym, aby zaplanować sobie dwa wolne popołudnia na produkcję i dekorację naszych wypieków.

 

3.     Przygotowanie składników. Jakość ma znaczenie.

Czy jakość ma znaczenie? Czy warto kupować produkty BIO? Czy jajka mają być od kur z wolnego wybiegu? Czy typ mąki ma znaczenie? Odpowiedź na te pytania jest jedna, TAK. Dodam więcej, nawet temperatura składników przed użyciem ma znaczenie. Temperatura powinna być pokojowa.  

W naszej kuchni nie znajdziecie jajek z pieczątką rozmiar L, których żółtko jest koloru marchewkowego. Ponieważ kury są faszerowane paszą z burakami albo marchwią. Mąka pszenna tortowa, nie służy tylko do wypieku tortów. Można ją użyć do wypieku pierników. Do ciastek kruchych możemy również jej użyć. Do obu gatunków ciastek możemy zastosować mąkę typu 500. Jednak, gdy mamy osoby bezglutenowe, musimy poszukać innego gatunku mąk (owsianą, jaglaną, ryżową).

Tego typu produkty najczęściej można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Lub żywnością BIO lub Eko. Jeśli w Waszej okolicy nie znajdziecie tego typu sklepu a wasze sklepy osiedlowe nie mają jej w swojej ofercie. Macie jedno wyjście, zamówienia on – line. Po prostu zakupy w Internecie.

 

4.     Przygotowanie miejsca pracy. Organizacja to podstawa.

Jak przygotować stanowisko pracy? Czy pieczenie ciastek musi wiązać się z ogromnym bałaganem? Prawda jest taka, że prace cukiernicze i zaangażowanie dzieci w to zajęcie, wiąże się ze sprzątaniem. Im młodsze dzieci tym bardziej kuchnia wygląda jakby przeszło tornado. Jednak można tego uniknąć. Wykorzystując fakt, że dzieci są w szkole, możemy wyrobić ciasto oraz ukryć w najwyższej szafce kolorowe dekoracje (koraliki, cukiereczki, posypki). Gdy maluchy wrócą, będą wycinać foremkami kształty pierniczków. Już nie będzie bitwy na mąkę lub rzucania jajkami. Dzięki czemu we włosach nie będziemy mieli składników na ciasto.

Przed wykrawaniem ciastek, szykujemy blaszki, na których będziemy je układać. Jedna blacha może być za mało. Dodam, że miejsce układania ciasteczek musi znajdować się daleko od rozgrzanego piekarnika. Pamiętajmy również o ochronnych rękawicach do wyciągania blach z pieca. Każdy z nas chociaż raz oparzył się o gorący piekarnik. Na koniec gorące blaszki najlepiej wynieść do drugiego pomieszczenia.

 

5.     Pieczenie i dekorowanie. Szczegóły, które robią różnicę.  

Jaka technika pieczenia jest najlepsza? Na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć. W mojej kuchni praktykujemy pieczenie w rozgrzanym piekarniku. Układamy na blaszce ciastka i wkładamy do pieca na określony czas. Nigdy nie wykorzystałem do pieczenia gorących kamieni. Chociaż raz jadłem tak pieczoną pizzę. Pieczenie na parze wydaje mi się zbyt czasochłonne. Ale to tylko moja opinia. Nie musicie się ze mną zgadzać. Można również układać blachę na ruszt piekarnika. Ta metoda pasuje do chleba lub letniego grilla.

Dekorowanie to już nie tylko polewanie rozpuszczonym cukrem w wodzie i posypywanie kakao. Teraz to dziedzina sztuki. Tradycjonaliści nadal używają lukier. Lecz teraz mamy gotowe produkty, we wszystkich kolorach tęczy. Różni producenci przygotowali zestawy do dekoracji: kolorowy lukier, aromat, pisak, posypka. Można wykorzystać gotowe elementy z marcepanu. Do dekoracji za PRL – służył często worek foliowy z odciętym rogiem. Teraz mamy rękawy z różnymi końcówkami. Nawet specjalne dekoratory z wymiennymi końcówkami a także z wymiennymi krążkami kształtującymi.

 

6.     Pakowanie prezentów. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

To prawda, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dlatego nawet najpiękniejsze, najsmaczniejsze ciastka muszą być estetycznie zapakowane. Idąc tą drogą zapomnijmy o papierowej tutce. Chyba, że umawiamy się na imprezę w klimacie PRL. Robiąc zakupy w galerii handlowej widziałem mnóstwo kolorowych pudełek, kilometry wstążek, metry kwadratowe papieru prezentowego oraz kolorowe folie. Rzuciły mi się w oczy woreczki wyglądające jak worki parciane (jutowe) zawiązywane dratwą czy czymś co wyglądało jak sznurek do snopowiązałki.

Jednak ja miałem inny pomysł. We wrześniu poprosiłem Teściową Brata o zrobienie na drutach kolorowych skarpet a do zawiązania służy sznurek robiony na szydełku. Mam nadzieję, że również Wam podoba się ten pomysł.

 

7.     Dodatkowe gesty. Małe co nieco dla serca.

Mimo, że słodkie prezenty dopasowuję indywidualnie do „adresata”, staram się dołączyć jakiś miły drobiazg. Mogą to być:

  • kolorowa zawieszka dla dzieci,
  • torebki z różnymi gatunkami herbat,
  • karteczka z życzeniami,
  • bilet do kina lub teatru,
  • dla wyjątkowych osób mam drobną biżuterię.

          Inną kwestią są indywidualne życzenia. Jeśli nie macie łatwości z wymyśleniem własnego tekstu lub nie jesteście osobami o poetyckim usposobieniu, odsyłam Was do Internetu. Tam są gotowce lub wybrane fragmenty poezji. Można czerpać pełnymi garściami.

 

          Podsumowując, dawanie prezentów jest super. Przygotowanie słodkich prezentów jest bardzo przyjemne. Możemy współpracować z najbliższymi. Pamiętając, aby zachować bezpieczeństwo. Prezenty takie są wyjątkowe, niepowtarzalne. Nauczono mnie, że własnoręcznie przygotowane słodkie prezenty, są darem serca. Że dając taki prezent daję kawałek siebie. Uczucia, którymi chcemy się dzielić z najbliższymi możemy podkreślić oryginalnymi życzeniami i wyjątkowym opakowaniem.

 

          Teraz czas na Wasze pomysły. Jakie prezenty przygotowaliście we własnej kuchni? Z jakich przepisów skorzystaliście? Jak zapakujecie własne wypieki? Napiszcie w komentarzach.

                                                           Pozdrawiam

niedziela, 10 grudnia 2023

Jak zrobić idealne ciasto piernikowe na święta?

 

 

 Jak zrobić idealne ciasto piernikowe na święta?

 Co roku piekę piernik na święta Bożego Narodzenia. Wypróbowałam wiele przepisów. Jednak najsmaczniejszy jest piernik staropolski. Pragnę podzielić się z wami moim  doskonałym przepisem

Historia i tradycja piernika

  Świąt Bożego Narodzenia nie wyobrażamy sobie bez tradycyjnego piernika lub pierniczków. Nazwa tego ciasta pochodzi od wyrazu pierny to znaczy pieprzny. Ze względu na dodanie przypraw korzennych. Pieczone z mąki żytniej i pszennej, miodu, mleka, masła  i odpowiednich przypraw. Z ciasta dzieci wykrawają różne kształty. Ta  słodka praca sprawia im wielką przyjemność. Historia piernika sięga średniowiecza. Już pieczono miodowe ciasta z pieprzem. Benedyktyni zauważyli właściwości zdrowotne dzięki przyprawom. Pieczenie pierników  rozpowszechniło się na inne państwa. Do Gdańska tradycje pieczenia pierniczków trafiła przez bogatych kupców. Potem do Torunia. Pierwszy zapisany przepis na piernik znaleziono w księdze medycznej z 1725 roku. Toruń stał się stolicą piernika, ponieważ tam była urodzajna ziemia i mąki były bardzo dobrej jakości, także nie brakowało miodu. Toruń był położony na szlaku handlowym i kupcy dostarczali między innymi różne przyprawy. Pierniki można długo przechowywać za przyczyną przypraw i miodu. Piernik służył jako lekarstwo, używano go wojsku na wyprawach wojennych, wykorzystywano go podczas dyplomacji,  

Ciekawostki piernikowe

Co ma piernik do wiatraka – oczywiście wspólna rzecz to mąka.

Najstarsze zachowane pierniki znajdują się w muzeum etnicznym w Krakowie.

W śląskim Jaworze upieczono najdłuższy piernik w 2019 roku i miał 59,8m. Największy ludzik z piernika ważył 651 kg. został upieczony w Oslo w 2009r. Natomiast w Stanach Zjednoczonych upieczono największy domek z piernika o powierzchni 234m. kwadratowych, który można oglądać. Największe serce zrobiono  w Polsce w 2019 roku. Pieczono przez trzy dni, a został zjedzony w ciągu trzech godzin.  

 Co sprawia, że ciasto piernikowe jest idealne?

Idealne ciasto piernikowe powinno mieć pikantno słodki smak i aromat za przyczyną przypraw korzennych. Jest ciastem półkruchym w kolorze brązowym. Ciasto jest pół gęste lekko klejące. Należy go rozwałkować i włożyć do odpowiednich blaszek.

Przyprawa do piernika składa się z cynamonu, goździków, kardanom, gałki muszkatowej, ziela angielskiego, pieprzu, anyżu, imbiru.

Cynamon działa przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyoksydacyjnie, ułatwia przemianę materii.

 Imbir odtruwa organizm, wspomaga prace mózgu, wątroby, ułatwia trawienie.

Goździki pomagają w problemach żołądkowych, pooprawiają apetyt, mają działanie przeciwzapalne.

Kardamon pomaga przy niestrawności, wzdęciach, nudnościach.

Gałka muszkatowa przeciwdziała wrzodom żołądka, wspomaga trawienie.

Ziele angielskie ma działanie przeciwgrzybiczne,  przeciwzapalne, pomaga w nerwobólach.

Anyż zmniejsza wzdęcia u dzieci i dorosłych, zwiększa laktacje u kobiet karmiących, poprawia trawienie.

Pieprz ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne  

Składniki niezbędne do wykonania idealnego ciasta piernikowego.

Podaje listę składników na piernik staropolski

1kg mąki luksusowej

4 jajka

½ l miodu naturalnego

150g masła i 100 g smalcu

1szkl. cukru

½ szk. mleka

½ łyżeczki sody

  ½ łyżeczki gałki muszkatowej

 ½ łyżeczki imbiru

1 łyżeczka zmielonych goździków

 1 łyżka cynamonu

Miód i przyprawy nadają piernikom niezapomniany aromat i smak.

Co rok robię z tego przepisu,, ponieważ zawsze się udaje i smakuje całej rodzinie.   

Przygotowanie ciasta krok po kroku

Do wyrobienia ciasta staropolskiego powinniśmy się zmobilizować w połowie listopada. Dzięki leżakowaniu ciasto nabierze aromatu i smaku. Miód i goździki działają przeciw bakteryjnie i konserwują ciasto

 Przygotowanie ciasta

Miód, smalec, masło, cukier  podgrzać do rozpuszczenia składników. Mąkę przesiewamy i dodajemy sól, sodę, przyprawy. Do mąki wlewamy gorące masło zaparzając mąkę. Następnie wyrabiamy ręcznie dolewając mleko, jajka. Gdy ciasto będzie gładkie przekładamy je do szklanej lub ceramicznej miski i przykrywamy bawełnianą ściereczką przywiązaną gumką. Wstawiamy w chłodne miejsce na parę tygodni, by dojrzało. Cztery dni przed świętami wyjmujemy. Dzielimy na trzy części i  wałkujemy na odmierzonym papierze do pieczenia. W ten sposób nie musimy podsypywać dużej ilości mąki.  Przekładamy ciasto na blaszkę od piekarnika. Wkładamy do piecyka nagrzanego do 170 stopni na środkową półke piekarnika i pieczemy około 20 minut. Grzałka nastawiona na góra i dół bez termoobiegu. Potem od razu wyjmujemy na blat i studzimy. Postępujemy tak samo z pozostałymi blatami. Na pierwszy blat wyłożyć słoiczek powideł śliwkowych. Na wierzchu powideł ułożyć drugi blat i lekko docisnąć. Następnie wyłożyć słoiczek powideł śliwkowych i przykryć trzecim blatem. Zawinąć w folie spożywczą, a na wierzch położyć np. książki, by obciążyć piernik. Następnego dnia już można podzielić ciasto na trzy mniejsze pierniki.

Polewa;  czekolada mleczna i czekolada gorzka i 100 g. masła. Całość podgrzać do rozpuszczenia na gazie lub w mikrofalówce. Posmarować pierniki wraz z bokami. Udekorować prażonymi orzechami lub według swojego uznania.

jak uniknąć typowych błędów podczas pieczenia.

 Przestrzeganie przepisu

 Odpowiednia forma do pieczenia

  Nie mieszać długo  ciasta

Zbyt częste otwieranie piekarnika

  Krojenie gorącego ciasta

Nieprawidłowa temperatura pieczenia

Dekorowanie i serwowanie

Dekorowanie  pierników to  ulubione zajęcie dorosłych i dzieci. Można dekorować pierniczki lukrem, rozpuszczoną czekoladą, masą cukrową, orzechami, żelkami, posypką, brokatem jadalnym, cukierkami. Można robić według swoich fantazji. Pomocne będą pisaki spożywcze, szpatułki, dziurkacze do ciastek, rękaw cukierniczy, foremki,  pędzelki. W specjalnych foremkach  można upiec między innymi ludziki, gwiazdki, dzwoneczki, aniołki, serduszka  oraz najpopularniejsze okrągłe pierniczki. Warto pobawić się wzorkami według upodobań kropki, kreski, kółeczka gwiazdki lub polać tylko lukrem. Także do dekoracji można użyć naturalnych kolorów np.

Fioletowy- do masy cukrowej wlać kilka kropel zmiksowanych jagód

Zielony –  do  cukru pudru zamiast wody dać  parę łyżek soku ze szpinaku.

Różowy-do lukru dać kilka zmielonych malin.

Żółty-do masy dać łyżeczkę kurkumy

Czerwony –do masy dać trochę soku z wiśni

 Przechowywanie pierników

Pierniczki dobrze upiec parę dni przed świętami. Proces leżakowania  sprawi, że będą aromatyczne i miękkie. Upieczone pierniczki polecam włożyć do pojemników na żywność, puszek dekoracyjnych lub szklanych słojów. Ważna uwaga, żeby pojemniki z ciastkami były zamknięte szczelnie.

Wariacje na temat piernika

Osoby na dietach mogą cieszyć się smakiem pierników. Muszą jednak zastąpić jajka innymi produktami o podobnych właściwościach np. rozgnieciony banan, siemię lniane, mąka i woda z  ciecierzycy, mąka kukurydziana. Natomiast mąkę zamienić na bezglutenową mąkę jaglaną, kokosową lub z tapioka. Zamiennikiem mleka może być napój migdałowy, ryżowy, sojowy, sezamowy.

Ciasta piernikowe swym aromatem wprowadzają nas w nastrój świąteczny. Większość gospodyń ma swój upatrzony przepis z którego pieką pierniki. Ważne jest pilnowanie porcji produktów, nie posypywanie dużej ilości mąki, po upieczeniu od razu wyjęcie z piekarnika oraz szczelne przechowywanie w pojemniku.  

 W tym poście chciałam podzielić się swoimi  obserwacjami z pieczenia pierników. Zachęcam czytelników do eksperymentowania z kruchymi ciasteczkami. Ciekawa jestem jakie macie doświadczenie z pieczenia pierniczków. Było by mi miło abyście podzielili się swoimi zdjęciami oraz przepisami.  

 

 

 

piątek, 8 grudnia 2023

Słodki detoks po świętach.

Słodki detoks po świętach.


Święta to czas kiedy wielu z nas pozwala sobie na więcej niż zwykle. Obfite, często ciężkostrawne posiłki, słodycze i alkohol to nieodłączny element świątecznego stołu. Nie ma w tym nic złego, ale po świętach warto zrobić detoks, aby oczyścić organizm i wrócić do zdrowych nawyków. Detoks to proces oczyszczania organizmu z toksyn i nadmiaru produktów przemiany materii. Może być przeprowadzany na różne sposoby, np. poprzez zmianę diety, picie dużej ilości wody, czy przyjmowanie suplementów diety. Po świętach detoks jest szczególnie wskazany, ponieważ podczas tego okresu często spożywamy zbyt dużo tłustych, słodkich i ciężkostrawnych pokarmów. Takie jedzenie może obciążać organizm i prowadzić do problemów trawiennych, zmęczenia, czy nawet problemów skórnych.

Czym jest "słodki detoks"?
Słodki detoks to sposób na oczyszczenie organizmu bez konieczności rezygnacji ze słodyczy. W jego ramach można jeść zdrowe, naturalne słodycze, które są bogate w składniki odżywcze i wspierają proces detoksu.
Do takich składników należą: owoce i warzywa (są bogate w witaminy, minerały i błonnik). Błonnik pomaga w trawieniu i usuwaniu toksyn z organizmu.
Pełnoziarniste produkty - są źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają energii na dłużej. Orzechy i nasiona - są bogate w zdrowe tłuszcze, białko i błonnik.
Słodziki naturalne, takie jak miód, syrop klonowy, czy stewia - są zdrowszą alternatywą dla cukru rafinowanego.


Przepisy na detoksykujące smoothies.
Smoothies to świetny sposób na rozpoczęcie dnia lub na szybki i pożywny posiłek. Mogą być wykorzystywane do detoksu - są bogate w składniki odżywcze, które wspierają oczyszczanie organizmu.

Oto kilka przepisów na detoksykujące smoothies:

Smoothie z zieloną herbatą i owocami.

Składniki:
1 szklanka mleka roślinnego
1/2 szklanki liści zielonej herbaty
1/2 szklanki jagód
1/2 szklanki truskawek
1 łyżka miodu lub syropu klonowego

Przygotowanie:
Zieloną herbatę zaparzyć wrzątkiem i odstawić do ostygnięcia. Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować do uzyskania gładkiej masy.


Smoothie z owocami i orzechami.

Składniki:
1 szklanka mleka roślinnego
1/2 szklanki bananów
1/2 szklanki malin
1/4 szklanki orzechów włoskich


Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować do uzyskania gładkiej masy.


Smoothie z owocami i pełnoziarnistymi produktami.

Składniki:
1 szklanka mleka roślinnego
1/2 szklanki truskawek
1/2 szklanki jagód
1/4 szklanki płatków owsianych
1 łyżka siemienia lnianego


Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiksować do uzyskania gładkiej masy.

 


Lekkie i słodkie przekąski.
Podczas detoksu warto również pamiętać o przekąskach.Mogą one pomóc w utrzymaniu sytości i zapobiegać podjadaniu. Oto kilka przepisów na lekkie i słodkie przekąski, które są bogate w składniki odżywcze i wspierają proces detoksu:

Domowe batoniki energetyczne.

Składniki:
1 szklanka płatków owsianych
1/2 szklanki suszonych owoców (np. daktyli, rodzynek, żurawiny)
1/4 szklanki orzechów (np. migdałów, orzechów włoskich, nerkowców)
1 łyżka miodu lub syropu klonowego
1 łyżka kakao (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Płatki owsiane ugotuj na małym ogniu w 1/2 szklanki wody lub mleka roślinnego.
Dodaj suszone owoce, orzechy i miód lub syrop klonowy.
Wymieszaj dokładnie, aż wszystkie składniki się połączą.
Jeśli chcesz, dodaj kakao.
Rozłóż masę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Uformuj batoniki o pożądanym kształcie.
Wstaw do lodówki na kilka godzin, aby batoniki stężały.

Sposoby na urozmaicenie przepisu:
Dodaj inne suszone owoce, np. banany, jabłka, morele.
Dodaj inne orzechy, np. laskowe, pekan, pistacje.
Dodaj nasiona, np. słoneczniki, chia, słonecznik.
Dodaj odrobinę przypraw, np. cynamonu, kardamonu, imbiru.

Domowe batoniki energetyczne są bogate w węglowodany złożone, które dostarczają energii na dłużej. Zawierają również witaminy, minerały i błonnik, które wspierają proces detoksu.
Batoniki przechowuj w lodówce lub zamrażarce. W lodówce wytrzymają do 5 dni, a w zamrażarce do 2 miesięcy.


Inne przepisy.


Oto jeszcze kilka propozycji na lekkie i słodkie przekąski:

Owoce i warzywa pokrojone w słupki
Owoce suszone lub kandyzowane
Orzechy i nasiona
Serek wiejski z owocami lub orzechami
Hummus z warzywami
Koktajl owocowy


 Zapewniam, że wszystkie te przekąski są zdrowe i smaczne. Ogromną ich zaletą jest również to, że jednocześnie pomagają w oczyszczaniu organizmu.
Owoce i warzywa pokrojone w słupki to świetny sposób na szybką i łatwą przekąskę. Wystarczy wybrać ulubione owoce i warzywa i pokroić je w słupki. Możesz wybrać jabłka, gruszki, banany, marchewkę, seler, ogórki lub inne warzywa, które lubisz. Owoce i warzywa pokrojone w słupki są bogate w składniki odżywcze, w tym witaminy, minerały i błonnik. Są również niskokaloryczne, więc nie musisz się martwić o przybieranie na wadze.
Owoce suszone lub kandyzowane to kolejna zdrowa i smaczna opcja. Owoce suszone są bogate w błonnik, a owoce kandyzowane są bogate w witaminę C. Możesz wybrać suszone owoce, takie jak daktyle, figi, morele lub rodzynki. Możesz również wybrać owoce kandyzowane, takie jak żurawina, ananas lub pomarańcze.
Orzechy i nasiona to doskonały sposób na uzupełnienie energii i białka. Są również bogate w zdrowe tłuszcze, błonnik i witaminy. Wybierz orzechy, takie jak migdały, orzechy włoskie, nerkówki lub pistacje. Możesz również wybrać nasiona, takie jak nasiona słonecznika, chia lub dyni.
Serek wiejski z owocami lub orzechami to lekki i sycący posiłek lub przekąska. Serek wiejski jest dobrym źródłem białka i wapnia, a owoce i orzechy dostarczają witamin, minerałów i błonnika.
Serek wiejski jest produktem mlecznym, który powstaje z fermentacji mleka. Jest bogaty w białko, wapń, witaminę A i witaminę B12. Białko pomaga w budowie i regeneracji mięśni, a wapń jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów. Witamina A jest ważna dla prawidłowego widzenia, a witamina B12 wspomaga pracę układu nerwowego.
Owoce i orzechy to bogate źródło witamin, minerałów i błonnika. Witaminy i minerały są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a błonnik pomaga w trawieniu i regulacji poziomu cholesterolu.
Serek wiejski z owocami lub orzechami to doskonały sposób na uzupełnienie energii i składników odżywczych. Jest to również zdrowa i smaczna przekąska, którą można spożywać w ciągu dnia.

Oto kilka pomysłów na przygotowanie serka wiejskiego z owocami lub orzechami:
Serek wiejski z truskawkami i orzechami włoskimi
Serek wiejski z bananami i migdałami
Serek wiejski z jabłkiem i orzechami laskowymi
Serek wiejski z gruszką i pistacjami
Serek wiejski z malinami i żurawiną

Do serka wiejskiego można również dodać miód, syrop klonowy lub inne ulubione dodatki.

Życzę ciekawych kombinacji w po świątecznym detoksie.