Ciastka i dobroczynne inicjatywy: Jak słodkie wypieki mogą wspierać cele charytatywne w Międzynarodowy Dzień Dobroczynności.
Dzień dobry wszystkim. Jestem rad, że jesteście tutaj by dowiedzieć się, jak ciastka mogą wesprzeć dobroczynność.
Międzynarodowy Dzień Dobroczynności, który został ustanowiony przez ONZ w 2012 r, obchodzony jest 5 września. Dzień ten jest okazją do promowania i wspierania działań charytatywnych na całym świecie. W tym dniu należy szczególnie przypomnieć, że dobro można czynić i dzielić się nim również na mniejszą skalę i małymi krokami. Pierwszym krokiem może być rozejrzenie się, czy czasem w pobliżu nie ma kogoś, kto potrzebuje pomocy. Czasami wystarczy uśmiech, dobre, wspierające słowo bądź uważność na drugiego człowieka i jego potrzeby.
W ten dzień życzmy sobie, abyśmy mieli okazję podzielenia się dobrem i mogli otrzymać dobro codziennie, nie tylko od święta.
„Bardzo często pytają mnie, kiedy znikną głód i ubóstwo na świecie, a ja odpowiadam: Kiedy ty i ja zaczniemy się dzielić. Im więcej mamy, tym mniej dajemy; im mniej mamy, tym więcej możemy dać”. – powiedziała Matka Teresa z Kalkuty.
Warto się nad tymi słowami pochylić i zastanowić się, w jakim stopniu mnie to dotyczy.
Dlaczego ciastka?
Wśród wielu dodatków w czasie działań charytatywnych, to właśnie ciastka są ulubionym przysmakiem wielu osób. Popularność tą zawdzięczają swojej różnorodności smaków i form, które możemy przygotować na tę okazję. Od czekoladowych po maślane, dla każdego znajdzie się coś pysznego.
Różnorodność smaków i rodzajów ciastek sprawia, że łatwo znaleźć odpowiednie wypieki na każdą okazję, w tym również podczas akcji dobroczynnych.
Psychologiczny aspekt słodkości.
Słodycze, w tym ciastka, mogą poprawiać nastrój i zwiększać poczucie szczęścia, co jest szczególnie ważne podczas wydarzeń charytatywnych. Wiadome jest, że gdy jesteśmy szczęśliwi, to pragniemy, by inni też byli szczęśliwi. Dzieląc się szczęściem, sami stajemy się też bardziej szczęśliwi. Ponadto słodycze poprawiają nam humor, wpływają na tworzenie pozytywnej atmosfery, wyzwalają chęć do wspólnego działania, chęć do dzielenia się dobrem, a przecież o to właśnie chodzi w czasie działań charytatywnych.
Organizowanie dobroczynnych inicjatyw z ciastkami.
Jak zorganizować warsztaty pieczenia ciastek?
W dobie, kiedy na pólkach sklepowych są dostępne wszelkiego rodzaju słodycze, to klienci chętnie nabywają te, które są wykonywane ręcznie. Te sklepowe są kolorowe, pięknie zapakowane, ale te wykonane samodzielnie posiadają wyjątkowy smak, posiadają dobrą energię i są wykonane od serca. Takie np. wyjątkowe pierniki, które są udekorowane zgodnie z życzeniami klientów, wyglądają jak małe dzieła sztuki i mogą opowiadać pewną historię. W czasie takiego pieczeniu jest miejsce na wspólne działanie, integracja we wspólnym działaniu na cele charytatywne.
Przygotowując takie wspólne wypieki, musimy zadbać o odpowiednie pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z Kołem Gospodyń. Niemal każde Kolo Gospodyń posiada profesjonalne stoły do wyrabiania ciasta, narzędzia cukiernicze takie jak wałki do ciasta, foremki do ciast, sztućce, rękawy i szpryce cukiernicze, szablony do dekoracji, odpowiednie piekarniki.
Powierzenie przygotowania i nadzoru nad pieczeniem ciasta, będzie to najlepszy pomysł.
Pyszne ciasta po upieczeniu trafią do foliowych paczuszek i w takiej formie trafią na stoły podczas imprezy charytatywnej.
Sprzedaż ciastek na cele charytatywne.
Chcąc uzyskać dobry efekt ze sprzedaży przygotowanych ciast, musimy zadbać o odpowiednią reklamę. Odpowiednia reklama, to niemal 70% powodzenia. Ważne, by dotrzeć do jak największej grupy ewentualnych darczyńców. Informację o takiej imprezie charytatywnej powinniśmy zamieścić w mediach społecznościowych, lokalnych gazetach, tablicach ogłoszeniowych, a nawet rozkolportować ulotki do mieszkańców. Musimy dobrze zareklamować cel, na który będą zbierane środki.
Jak zaangażować społeczność w dobroczynne inicjatywy z ciastkami?
Społeczność lokalna chętnie się angażuje w działalność dobroczynną pod warunkiem, że w odpowiedni sposób dotrzemy z informacją. Takie akcje charytatywne odgrywają kluczową rolę, pomagając potrzebującym, tworzą cię więzi społeczne.
By dotrzeć do lokalnej społeczności, warto nawiązać kontakt z lokalnymi mediami takimi jak:, gazety, lokalne radio, telewizji. To one mogą być doskonałym narzędziem do promocji akcji charytatywnych. Wywiady, artykuły prasowe czy reklamy radiowe i telewizyjne mogą pomóc w dotarciu do większej liczby osób.
Współpraca z lokalnymi firmami produkującymi ciastka przyniesie wiele korzyści również firmom, poprzez możliwość dotarcia ze swoimi wyrobami do większej ilości konsumentów. Firmy mogą wesprzeć akcję finansowo lub rzeczowo, przeznaczając wyroby ciastkarskie na aukcje.
Wywieszenie plakatów w strategicznych miejscach jak: przystanki, szkoły, sklepy czy centra handlowe, to może przyciągnąć uwagę przechodniów, którzy mogą być zainteresowani udziałem danej akcji charytatywnej. Dodatkowo rozdawanie ulotek na ulicach, czy podczas innych wydarzeń może pomóc w dotarciu do większej liczby osób.
W dzisiejszych czasach to media społecznościowe są nieodłączną częścią życia znacznej ilości ludzi. Wykorzystanie platform takich jak Facebook, Instagram czy Twitter może być skutecznym sposobem na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Umieszczając tam atrakcyjne treści takie jak: zdjęcia, filmiki czy posty, można przyciągnąć uwagę i zainteresować społeczność lokalną , która korzysta z nowych form informacji.
Podsumowanie.
Jak już wspominałem, gdy mamy zły nastrój, to poprawiamy sobie humor, sięgając po coś słodkiego. . Ponadto słodki smak wprawia nas w dobry nastrój, więc chętnie dobrem dzielimy się z innymi. Dlatego też niemal na każdej akcji charytatywnej, nie może zabraknąć kiermaszu ciast.
Ważne, by do akcji dobroczynnej zaangażować w miarę możliwości jak największą ilość mieszkańców.
Najpiękniejsze w pomaganiu jest to, że nie jest ono zależne od zasobności naszych portfeli. W tej kwestii drzemią w nas olbrzymie potencjały i liczy się pomysłowość.
Okazuje się, że w Polsce nikogo nie trzeba przekonywać do pomagania, można nawet powiedzieć, że u nas takie „cuda” dzieją się na co dzień.
Zachęcam wszystkich do wspólnych działań, bo działając wspólnie, możemy osiągnąć wielki efekt dobroczynnego działania. W tym dniu życzę wszystkim, żeby mieli okazję podzielić się dobrem i otrzymać dobro codziennie, nie tylko od święta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz