środa, 19 marca 2025

Ćwiczenia dla mózgu. Jak osoby z dysfunkcją wzroku mogą dbać o pamięć i koncentrację w Europejski Dzień Mózgu?

 

 

Ćwiczenia dla mózgu. Jak osoby z dysfunkcją wzroku mogą dbać o pamięć i koncentrację w Europejski Dzień Mózgu?

Od 1998 roku 18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Ten szczególny dzień ma nam przypominać o właściwym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Mózg jest jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu. Zarządza wszystkimi procesami  człowieka. Dzięki niemu odbieramy bodźce wewnętrzne i zewnętrzne, przetwarzane są różne informacje co wpływa na nasze relacje i emocje, mowę oraz procesów życiowych. Udowodniono, że półkule ludzkiego mózgu różnią się w budowie i w działaniu. Jednak do prawidłowego funkcjonowania mózgu musi być współpraca obu półkul. Ćwiczenia mózgu porównywane są do ćwiczeń na siłowni. Zapamiętywanie i koncentracja jest z nami przez całe życie. Żeby pamięć nas nie zawiodła powinniśmy ją regularnie trenować bez względu na wiek. Dziecko już po urodzeniu szybko rozwija się. Już w wieku trzech lat jest wskazana zabawa połączona z pamięcią oraz ruchem. W wieku szkolnym dzieci mają sporo materiału do zapamiętywania dlatego ćwiczenie pamięci jest bardzo ważne. Młodzież na studiach korzysta z technik pamięciowych i zapisywanie notatek. To pomaga w przyswajaniu wiedzy. W dorosłym życiu często organizujemy sprawy rodzinne. W pracy podnosimy swoje kompetencje lub zmieniamy stanowisko pracy. Nasz mózg jest ciągle bombardowany nowymi wyzwaniami. Wraz z wiekiem procesy z pamięcią spowalniają, ale warto realizować swoje pasje, hobby oraz ruch. To przyczynia się do lepszego funkcjonowania mózgu. Osoby z dysfunkcją wzroku mogą trenować mózg poprzez poznawanie nowych treści, słuchanie różnych nagrań, powtarzanie sobie piosenek, wierszyków, nazw roślin, zwierząt. Grając w szachy, warcaby. Także jeżdżąc na podwójnym rowerze z przewodnikiem. Ważne jest poszerzenie kontaktów towarzyskich. Ruch na świeżym powietrzu, aby zrelaksować się i dotlenić mózg.

 Dlaczego warto dbać o pamięć i koncentrację?

Regularne treningi fizyczne dotleniają wszystkie narządy naszego organizmu włącznie z mózgiem. To wpływa na rozwój i sprawność mózgu. Podobnie jak mięśnie nasz mózg potrzebuje treningu. Warto wiedzieć, że mózg jest zaprogramowany na oszczędzanie energii. Nasze codzienne nawyki rozleniwiają mózg, bo zapamiętał sobie te rytuały. Podczas intensywnego treningu mózgu tworzą się nowe połączenia międzykomórkowe, poprawia się przepływ informacji. Jest lepsza pamięć, koncentracja, logiczne myślenie, lepsze rozwiązywanie problemów. Dla właściwego rozwoju mózgu wpływa odpowiednia dieta, sen, walka z rutyną, aktywność fizyczna, dobre samopoczucie. Ćwicząc regularnie pamięć będziemy mieli mniejsze problemy w przyszłości.

Trening mózgu bez użycia wzroku – jakie metody działają najlepiej?

 Osoby niewidome mogą trenować mózg poprzez ćwiczenia słuchowe, dotykowe i pamięciowe. Ćwiczenia słuchowe są możliwe poprzez słuchanie różnych nagrań, audiobooki, zagadki dźwiękowe, poznawanie nowych języków. Ćwiczenia dotykowe, to gry planszowe takie jak szachy, warcaby, układanki, poznanie alfabetu Braille’a. Techniki pamięciowe, to śpiewanie piosenek, zapamiętywanie wierszyków, historii, powtarzanie na głos.

Sposoby na poprawę koncentracji w codziennym życiu

 Medytacja wpływa na poprawę zdrowia fizycznego, równowagi emocjonalnej, zadowolenia z pracy. Natomiast uważność, to  obserwujemy powiew wiatru, słońca, zmęczenia, oraz to co obserwujemy. Dzięki temu zauważamy swoje myśli, emocje i panujemy nad nimi. Medytacja uważności uczy pewności siebie, zapamiętywania, koncentracji, szybszego uczenia, redukcji stresu. Muzyka ma pozytywny wpływ na nasze życie. Między innymi wywołuje emocje radość, spokój, czy smutek. Muzyka o szybkim tempie wpływa pobudzająco na nasz organizm. Natomiast muzyka stonowana uspakaja i relaksuje. Słuchanie ulubionej muzyki poprawia nastrój. Muzyka pełni funkcje motywacyjną do działania, pomaga w koncentracji. Muzykoterapia  jest wykorzystywana w leczeniu zaburzeń psychicznych. Muzyka z rehabilitacji wpływa na płynność i koordynacje ruchów. Muzyka  wspomaga procesy uczenia i zapamiętywania.

Długotrwała bezsenność wpływa negatywnie na równowagę hormonalną i poczucie głodu. Powinniśmy wstawać i chodzić spać o jednakowej porze. W sypialni powinno być odpowiednie światło. Przed spaniem powinno się wyłączyć monitory, to pomaga wydzielaniu melatoniny odpowiedzialnej za sen. Zdrowe lekkostrawne posiłki powinno się jeść dwie godziny przed spaniem. Przykładowo zupy warzywne, brązowy ryż, warzywa i ryby. Przed snem dobrze jest zrobić masaż, który wpływa na samopoczucie. Jak jest zimno warto przykrywać się ciężką kołdrą, to daje uczucie przytulenia. Spanie na boku wspomaga układ limfatyczny, który dobrze wpływa na mózg. Przed snem przewietrzyć trzeba pomieszczenie. Nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń przed spaniem. Najlepszym sposobem jest wyciszenie, wysłuchanie audiobooka lub poczytać książkę.

Gry i ćwiczenia wspierające pracę mózgu

 Osoby regularnie rozwiązujące zagadki słowne szybciej przypominają sobie informacje w codziennym życiu. Pomocne są krzyżówki na myślenie wymagają łączenia faktów, porównywania słów, bogatsze wyrażanie się słowami. Musimy dbać o pamięć poprzez różne techniki i ćwiczenia. Dzięki dobrej pamięci nie zapominamy o numerach telefonów, spotkaniach czy innych wydarzeniach. Skutecznymi metodami są regularne powtarzanie materiału, tworzenie notatek, Mnemotechniki polegające na zapamiętywaniu obrazów, skojarzeń, nauka języków obcych, rozwiązywanie łamigłówek, gry planszowe.  Ćwiczenia rozwijające wyobraźnię przestrzenną uczą nas poznawania świata. Poruszanie nogą, ręką, lewa strona od serca, brzuch z przodu, plecy z tyłu. Skakanie na jednej nodze, a potem na drugiej. Chowanie przedmiotów. Układanie puzzli, domino obrazkowe. Przekładanie szczoteczki do mycia zębów do innej ręki, rysowanie jedną ręką koło, a drugą trójkąt.

 Jak dieta i ruch wspierają sprawność mózgu?

Praca naszego mózgu zależy od odżywiania, aktywności fizycznej, stresu. Głównym produktem jest białko. Należy spożywać mięso, ryby. Także białko roślinne sery, banany, orzeszki, soja, grzyby, daktyle, mleko i produkty mleczne. Zdrowe kwasy tłuszczowe omega3, omega 6. Ważne są minerały i witaminy. Witaminę B znajduje się między innymi w jajkach, szpinaku, fasoli, mleku. Witamina C znajduje się w papryce, natce pietruszki, truskawki, kiwi. Witamina D musimy suplementować. Ważne są minerały magnez, cynk, żelazo, miedź. Codzienna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na mózg i całe ciało. Na przykład Bieganie, pływanie, jazda rowerem, spacery, siłownia. Każdego rodzaju ruch dotlenia mózg przez lepszy przepływ krwi. Poprawia się pamięć, nastrój, koncentracja, odcięcie się od codziennych zmartwień, zmniejsza ryzyko chorób takich jak demencja, lepsze zasypianie. Wpływ ćwiczeń spowalnia starzenie mózgu oraz przyczynia się na poprawę kondycji psychicznej i fizycznej organizmu. Nawodnienie organizmu wpływa na funkcjonowanie mózgu. Nasz mózg składa się z 75% wody i tylko niewielkie odwodnienie działa niekorzystnie na pamięć i koncentracje. Prawidłowe nawadnianie przyczynia się do usuwania toksyn, chroni przed urazami, poprawia jakość snu, nastrój, koncentracje, pamięć, odżywia mózg. Nawadnianie wspomaga kontaktować się komórkom mózgowym między sobą. Europejski Dzień Mózgu ma na celu zdobywanie wiedzy jak funkcjonuje mózg. Poprawianie pracy mózgu poprzez aktywność fizyczną, zdrową żywność, nawodnienie, treningi pamięciowe, regularny sen. Powinniśmy szczególnie dbać o mózg, bo on steruje wszystkimi procesami życiowymi w naszym organizmie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz