Temat 2. Słodkości, które poprawią humor każdemu dziecku. Najlepsze wybory na Dzień Dziecka
1.1. Krótkie wprowadzenie w temat Dnia Dziecka jako okazji do świętowania z dziećmi.
W Polsce Dzień Dziecka obchodzimy od 1952 roku. Święto przypada 1 czerwca i zbiega się z początkiem lata i oczywiście jest zapowiedzią zbliżających się wakacji. Festyny, imprezy, atrakcje szkole i prezenty dla dzieci są typowym elementem Dnia Dziecka.
W USA początki święta poświęconego dzieciom datuje się na 1856 rok – Dzień Róży. Dopiero półtora wieku później prezydent Clinton oficjalnie ogłosił Narodowy Dzień Dziecka 8 października. George Bush w 2001 roku przesunął święto na pierwszą niedzielę czerwca. Obecnie Dzień Dziecka obchodzony jest w drugą niedzielę czerwca. Podczas tego dnia podejmowane są liczne edukacyjne inicjatywy dotyczące przyszłości naszej planety. Aktywiści i aktywistki podkreślają, że zasady dotyczące ochrony dzieci niezależnie od miejsca pochodzenia powinny być respektowane przez 365 dni w roku, a nie tylko jednego dnia.
Indie po śmierci ukochanego pierwszego premiera Jawaharlala Nehru działającego na rzecz dzieci uznały dzień jego urodzin za datę Dnia Dziecka – 14 listopada. Podczas tego dnia szkoły i uczelnie organizują przedstawienia, konkursy i imprezy kulturowe. Dzieciom rozdaje się prezenty i składa życzenia. Wiele szkół pozwala w Dzień Dziecka przychodzić na zajęcia w kolorowych strojach, a nauczyciele wręczają dzieciom róże. Święto to przypomina mieszkańcom i mieszkankom Indii, że to właśnie dzieci są budulcem narodu i od ich wychowania zależy przyszłość.
Niemiecki Dzień Dziecka jest obchodzony 1 czerwca od 1950 roku, chociaż w niektórych miejscach w kraju świętuje się dopiero 20 września. Jest to dzień wręczania dzieciom prezentów. Szkoły organizują wycieczki i inne atrakcyjne zajęcia dla swoich uczniów i uczennic.
Z kolei w Australii nie ograniczają się do jednego dnia. Dzień Dziecka trwa u nich bowiem tydzień.
1.2. Przedstawienie głównego tematu artykułu – słodkości, które poprawią humor dziecka.
Słodycze z miodem to doskonała przekąska, która doda energii, poprawi humor i pozwoli uniknąć nam dodatkowych, zbędnych kalorii.
Słodycze z dodatkiem miodu to nie tylko pyszny deser, ale także zdrowa dawka odporności.
Cukierki miodowe, batony z dodatkiem miodu, miodowe krówki, lizaki czy pierniki miodowe to tylko niektóre ze słodkich propozycji. Niezwykłe właściwości miodu sprawiają, że każdy deser z jego dodatkiem może stać się pełnowartościowym i energetycznym posiłkiem.
Połączenie miodu i ulubionego deseru to znakomita opcja dla osób unikających białego cukru. Dodatkowo różnorodność smakowa miodu powoduje, że nasze przekąski nie będą nudne i każda z nich może smakować inaczej.
Dlaczego słodycze mają moc poprawiania humoru?
Substancje chemiczne o słodkim smaku (bez względu na to, czy dostarczają kalorii czy nie) stymulują receptory w kubkach smakowych, a sygnał ten jest przekazywany przez białka G do mózgu, gdzie interpretowany jest jako odczucie smaku słodkiego oraz przyjemności.
2.1. Naukowe tło wpływu słodyczy na nastrój.
Wpływ cukru na nasze emocje ma swoje korzenie już w tamtych czasach. Cukier kojarzył się z przyjemnością, z radosnymi i szczęśliwymi chwilami. Dla jednych będzie to powrót taty z pracy, który przywoził ze sobą słodycze. Dla drugich ulubione ciasto u babci na pocieszenie po nieudanym egzaminie, a dla innych słodkości, które otrzymywali w prezencie na rozmaite okazje od bliskich. W trudnych, stresujących sytuacjach nasza psychika jest przeciążona. Wracamy wtedy do starych, sprawdzonych sposobów reagowania o których wiemy, że przyniosą ulgę. Takim sposobem staje się między innymi jedzenie. Sięgane w takich momentach słodycze dają chwilowe uczucie ulgi, łagodzą napięcie emocjonalne i poprawiają nastrój.
2.2. Jak odpowiednie słodycze mogą stać się narzędziem w budowaniu pozytywnych wspomnień.
Często jest tak iż dobre wspomnienia ze słodyczami kojarzą się nam ze świętami i uroczystościami , urodziny Boże Narodzenie Komunia i ślub , nie może oczywiście zabraknąć tam słodyczy , bez których nie wyobrażamy sobie tych że wydarzeń ..
3. Top słodkości, które dzieci uwielbiają
LODY, ŻELKI I CUKIERKI BATONY I INNE WYROBY CZEKOLADOWE
To najczęściej wybierana kategoria produktów wśród dzieci. Prawdziwe lody to nic innego jak: prawdziwe mleko, śmietana, jajka i cukier. Batony są przekąską poza domem, nagrodą, czy po prostu zwykłą przyjemnością. Jedzą je już przedszkolaki.
4. Zdrowe i radosne alternatywy
Na śniadanie:
• musli z jogurtem, plasterkami banana oraz z kawałkami suszonych daktyli,
• jogurt naturalny, wymieszany z kawałkami suszonych daktyli i moreli, z dodatkiem płatków migdałów,
• twarożek z miodem, posypany płatkami migdałów oraz kawałkami orzechów włoskich.
Na przekąskę w ciągu dnia:
• sałatka z bananów i owoców cytrusowych, polana naturalnym jogurtem oraz posypana wiórkami gorzkiej czekolady,
• sałata (mieszanka kilku gatunków) z plastrami awokado, polana sosem winegret i oprószona świeżo mielonym pieprzem,
• sałatka z awokado i owoców tropikalnych, z dodatkiem miodu.
Do popołudniowej kawy:
• lody o smaku gorzkiej czekolady z plastrami świeżych pomarańczy i grejpfrutów,
• founde z gorzkiej czekolady, kawałków bananów oraz truskawek,
• budyń czekoladowy z płatkami migdałów i z sosem z owoców (np. malin).
Na podwieczorek:
• koktajl mleczno-bananowy, słodzony miodem,
• gorzka gorąca czekolada z dodatkiem chili,
• owsianka z suszonymi owocami (daktyle, morele, śliwki), plasterkami bananów oraz z miodem.
Są to zdrowe przekąski , oczywiście możemy podać dziecku gotowe słodkości , takie jak rurki , z nadzieniem , lub ciastka z polewą , może to być słodka alternatywa .
6. Światowe tradycje słodkich świąt
6.1. Jak w różnych kulturach świętuje się dzień dziecka przy użyciu słodyczy
Dzień Dziecka różni się w zależności od kraju, ale zazwyczaj ma charakter festynu, lub koncertów, czy konkursów. Ja polecam takie formy jak:
Piknik w parku - zorganizujcie wspólny piknik w pobliskim parku, gdzie będziecie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu, bawiąc się i delektując się pysznymi przekąskami. Malowanie twarzy - zorganizujcie warsztaty malowania twarzy, gdzie dzieci będą mogły wymyślać i malować na sobie różne wzory słodyczy. Konkursy i zabawy sportowe - zorganizujcie różnego rodzaju konkursy i zabawy sportowe, takie jak np. wyścigi na workach, konkurs skakania na skakance czy zabawy z piłką, wygraną jest smakołyk. Kreatywne warsztaty - zorganizujcie dzieciom warsztaty plastyczne, podczas których będą mogły tworzyć swoje własne prace artystyczne z różnych słodkich materiałów. Wycieczka do zoo - wybierzcie się na wycieczkę do pobliskiego zoo, gdzie dzieci będą mogły podziwiać różne gatunki zwierząt i uczyć się o nich więcej porównując do popularnych słodyczy w polskim cukiernictwie.
7. Jak mądrze podawać słodycze dzieciom?
Każdy rodzic i opiekun wie ,że cukier jaki i inne substancje w nadmiarze szkodzą , dlatego racjonalnie dawkujmy je naszym pociechom , może to być w formie nagrody. lub „ od czasu, do czasu” , ważne jest żeby nie przesadzać , alby dziecko nie uzależniło się od słodyczy , a było to formą słodkiej przekąski w zbilansowanej diecie malucha.
8. Podsumowanie
8.1. Podkreślenie znaczenia umiaru i świadomego wyboru słodkości.
Dzień Dziecka jest ważnym świętem nie tylko ze względu na prezenty i atrakcje. Pamiętajmy, że ideą obchodów święta poświęconego dzieciom jest zapewnienie wszystkim dzieciom praw, bezpieczeństwa i środków potrzebnych do godnego życia. Rola słodyczy naszym życiu jest ogromna , każdy o tym wie , można je stąpić produktami o zmniejszonej zawartości cukru ,co znacznie przyczyni się do poprawy stanu uzębienia , poziomu cukru w krwi i ogólnego samopoczucia , nie zapominajmy jedna jak ważną rolę pełni cukier w naszym organizmie i organizmie małych dzieci szczególnie w fazie wzrostu organizmu , ważne jest ,aby zachować umiar i zdrowy rozsądek dlatego też,wykorzystajmy więc Dzień Dziecka do refleksji i zwróćmy uwagę ,że nie tylko we ten dzień ,ale nasze dzieci trzeba kochać na co dzień..