środa, 19 czerwca 2024

Podróż przez smaki ciastka z różnych kultur obchodzących noc świętojańską

Podróż przez smaki z różnych kultur obchodzących noc świętojańską

 

Podróż przez smaki: ciastka z różnych kultur obchodzących noc świętojańską.
  Noc świętojańska przypada 23 na 24 czerwca. Jest to święto związane z żywiołem wody i ogniem. Pozwala nam również cieszyć się urokami nadchodzącego lata. Wywodzi się z kultury dawnych Słowian, święto to jest świętem chrześcijańskim zastąpiło pogańskie praktyki podczas nocy Kupały. Związana jest również z tradycją oraz zabawą a obchody tego święta mają zwyczaj tylko i wyłącznie towarzyski. Symbolem nocy świętojańskiej jest kwiat paproci. Jest to magiczna roślina która rośnie na niebezpiecznych przeciwnych gęstych i obszernych lasach. Zakwita tylko raz w roku a ten kto ją znajdzie może cieszyć się powodzeniem i dostatkiem. Następnym symbolem nocy świętojańskiej jest świetlik. To mały robaczek dla którego początek lata to czas zalotów przywołują oni partnera swoim światłem. Obecność świetlika to wróżba która przynosi pomyślność i szczęście. Symbolem również są zioła zebrane później wrzucane do ogniska podczas tej nocy. Mają one szczególną moc. Chroni ona domy mieszkańców i zwierzęta przed nieszczęściem.
Noc świętojańska ma swoje zwyczaje.
Największym zwyczajem jest szukanie paproci. Polega na tym iż o północy wszyscy zebrani wyruszają do lasu aby go znaleźć. Są ludzie którzy wierzyli w to że nie samo znalezienie kwiatu daje szczęście ale największym szczęściem jest odszukanie skarbu który jest zakopany pod jej korzeniami. Następny zwyczaj zgodnie z wiarą chrześcijańską, Jan Chrzciciel dokonywał chrztu w wodzie, dlatego niektórzy chrześcijanie wierzyli w to że kąpieli oczyszczalni się z grzechu i pozbywali się zła zapewniając sobie zdrowie fizyczne. Zwyczajem było również to iż paliło się ognisko. Sam udział w jego rozpalaniu i świętowanie wokół niego miało zapewnić obfite plony. Młodzi zakochani łapiąc się za ręce skakali przez ogień. Temu któremu udało się z przeskoczyć skok ten był zwiastunem małżeństwa oraz szczęścia w życiu. Nieodłącznym elementem nocy świętojańskiej było również zaplatanie wianków. Wianki mogły zaplatać jedynie młode niezamężne kobiety, później przymocowaną do nich świeczkę puszczały na wodę, sprawdzali przy tym czy wyłowią je ich ukochani.
Tradycyjne ciastka w nocy świętojańskiej w Polsce.
Noc świętojańska to również okazja do upieczenia pysznych ciast i przysmaków. W Polsce nie mamy jednego konkretnego tradycyjnego ciasta. Gospodynie pieką różnego rodzaju babeczki placki tradycją są również pierogi z owocami i miodem ważne jest aby były zużyte sezonowe składniki. W tym okresie najbardziej popularne są truskawki mięta malina. Jest to naprawdę czas smakowitych i wyszukanych potraw i możemy cieszyć się to wyjątkowo przepiękną nocą.
Świętojańskie przysmaki z kraju bałtyckich.
W noc świętojańską, obchodzono w krajach nadbałtyckich, przysmaki łączą się z tradycjami i obrzędami. Popularne potrawy w tych krajach to: kisiel z maku w Litwie i Łotwie jest on najbardziej popularny, ponieważ symbolizuje płodność i urodzaj. Jest on przygotowany z maku, cukru i wody. Następny przysmak to miodowy piwo. Najbardziej popularne jest ono w Estonii jest to napój alkoholowy wykonany na bazie miodu ziół jest bardzo orzeźwiający. Kolejny przysmak to ryby i śledzie. Śledzie są marynowane w cebuli, kiszony łosoś lub smażony dorsz. Popularny jest również chleb ziołowy: piecze się wolno Litwie z dodatkiem świeżych ziół które symbolizują obfitość i zdrowie. Słodkości nocy świętojańskiej w Skandynawii.
Skandynawii noc świętojańska jest znana jako mitsummer. Ludzie w Szwecji Danii i Norwegii palą ogniska na plażach bawiąc się przy tym i śpiewając. Można powiedzieć że to jest czas gdzie granica między światem ludzkim a nadprzyrodzonymi siłami jest zatarta. Kwiaty w tej części kraju są bardzo ważnym elementem obchodów. W tych krajach dekoruje się stoły, główny uczestników oraz słupy majowe. Panny aby ujrzeć twarz przyszłego męża we śnie wkładają kwiaty pod poduszkę musi być ich siedem rodzajów. Na szwedzkich stołach góruje marynowany śledź oraz młode ziemniaczki ze szczypiorkiem, w Danii jest odśpiewywany hymn midsummer. Duńczycy bardzo przywiązują tradycyjne dania do obchodów nocy świętojańskiej kropka o to niektóre z nich.Smorrebrod jest to kanapka z maślanego chleba żytniego dodaje się do niej mięso ser i dekoracje. Jest również kartofler . Bardzo popularnym daniem jest chrupiąca wieprzowina ziemniaki i sos z pietruszki. Uwielbiają również migdałowy pudding różowy, płatki wypełnione mieszanką kurczaka i szparagu, ciasto z karmelizowanym owsem i bitą śmietaną z warstwami duszonych jabłek. Pikantne klopsiki wieprzowe które są podawane z z brązowym sosem i kapustą. Warto spróbować tych smakowitych dań byśmy mogli poczuć prawdziwą atmosferę dulskiej nocy świętojańskiej.
Rosyjskie ciastka świętojańskie
W Rosji, podobnie jak w Polsce noc świętojańska znana jest jako noc Kupały swoje tradycje ma związane również z jedzeniem. Oto kilka przysmaków które serwuje się w noc świętojańską. Placki posmarowane masłem i posypane cukrem to właśnie tradycyjne słodycze które dodają uroku nocnemu świętowaniu. Rosjanie również jedzą truskawki w ciepły letni wieczór świeże soczyste owoce dodają smaku i koloru tego święta. Romegrot to norweska potrawa na bazie śmietany podawana jest z cynamonem i cukrem choć nie jest to typowo rosyjskie danie ale jest obecne na stołach w Rosji. Rosyjska noc świętojańska to nie tylko czas jedzenia ale czas wróżb tańców wspólnego spędzenia czasu przy ogniskach.
Ciastka z innych kultur obchodzących noc świętojańską.
Zauważyć warto iż zwyczaje mogą się różnić w zależności od regionu i kultury każde miejsce na ziemi ma swoje unikalne tradycje. Ale cel jest ten sam który wiąże nas z tą magiczną nocą. W Łotwie ludzie zbierają się na wsiach tańczą śpiewają oraz jedzą tradycyjne potrawy. Brazylia noc świętojańską bawi się przy muzyce wiedzą potrawy tradycyjne przebrani są stroje ludowe a noc ta nazywa się festa junina. W Hiszpanii natomiast noc świętojańska to noche d San Juan. Ludzie wtedy skaczą przez ognie kąpią się w morzu o północy i świętują na plażach. Noc świętojańska to czas kiedy ludzie wierzą w to iż magia jest szczególnie silna z najdłuższą noc w roku. 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz