Witam wszystkich, którzy zechcieli zajrzeć na mojego bloga. Poniżej pragnę poruszyć temat bezpieczeństwa dla naszego zdrowia podczas letnich podróży. Któż z nas nie lubi podróżować? Zadbanie o zdrowie podczas podróży jest rzeczą ważną, gdyż od tego zależy czy będziemy szczęśliwi po dotarciu na docelowe miejsce. Podróże te mogą sprawić nam sporo przyjemności w sytuacjach, w których odwiedzamy nowe, jeszcze nieznane miejsca.
Bezpieczne dotarcie, to zapewni man szczęśliwy pobyt, komfort, ogólne zadowolenie z pobytu i nie będziemy tracić czasu na poszukiwanie lekarza.
Przygotowanie przed podróżą.
Nasze przygotowania powinniśmy zacząć od przygotowania planu podróży. Jeżeli wybieramy się za granicę, to najpierw musimy sprawdzić ważność dokumentów, które będą potrzebne do przekroczenia granicy. (wizy, ważność D.O., paszportu itp.)
Dobrym pomysłem jest wydrukowanie biletów, dokumentów rezerwacji, co zabezpieczy nas na wypadek gdyby w telefonie rozładowała się bateria.
Ważną rzeczą są ubezpieczenia -za granicę zabieramy koniecznie kartę EKUZ i o ile w kraju mamy zabezpieczoną opiekę medyczną, to możemy ubezpieczyć się od kradzieży lub odpowiedzialności cywilnej.
Gdy mamy formalne sprawy załatwione, to warto poświęcić czas na rozpisanie harmonogramu naszej podróży. Dzięki temu nie przegapimy ważnych terminów i godziny wylotu, przesiadki, dojazdów pociągów, autobusu itp. Ponadto sprawdzimy, na jakie atrakcje możemy liczyć w miejscu docelowym i w jego okolicy (niektóre wymagają wcześniejszej rezerwacji), a ponadto sprawniej zaplanujemy możliwy do wykorzystania budżet.
Jak spakować się na podróż?
By efektownie zapakować niezbędne rzeczy, to również powinniśmy przygotować sobie listę rzeczy, które będą nam potrzebne.
Zaczynamy od listy rzeczy do zabrania i uszeregowania jej – od przedmiotów, które są nam absolutnie niezbędne, do tych, bez których możemy się obejść. Gdy okaże się, że braknie miejsca, to koniec listy automatycznie wskaże nam, z czego możemy zrezygnować.
Sama technika pakowania ma na celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni torby podróżnej albo walizki. Na samo dno pakujemy rzeczy największe i najcięższe, a w kolejnych warstwach te najlżejsze. Ewentualne luki uzupełniamy drobiazgami i rzeczami, które mogą się pognieść.
Inną techniką, którą możemy zastosować przy pakowaniu, polegającą na zaoszczędzeniu miejsca w torbie, jest rolowanie ubrań -zamiast układania ich warstwowo.
Warto przede wszystkim przy pakowaniu zastosować zasadę minimalizmu tj. -Im mniej weźmiemy, to, tym łatwiej będzie nam się spakować, tym mniej się nadźwigamy.
Pamiętajmy, by na wyjazd zabierać w miarę możliwości lekką odzież, wygodne buty, a także apteczkę, która koniecznie musi się zmieścić w naszej torbie.
Oprócz głównej torby bądź walizki zabieramy niewielki plecak lub torbę na ramię, które będą stanowić nasz bagaż podręczny. W przypadku kobiet sprawdza się również większa torebka. W bagażu podręcznym będzie można nosić rzeczy pierwszej potrzeby (telefon komórkowy, kartę bankomatową, okulary, podstawowe środki higieniczne i leki), oraz nasze ulubione słodkie przekąski od Dr Gerarda.
Zdrowe przekąski.
W podręcznym bagażu również ważne jest, by znalazły się w nim zdrowe przekąski. Podróż nasza z różnych przyczyn może być nieprzewidywalna, korek na drodze, remont drogi, spóźniający się pociąg, a poza tym nigdy nie wiadomo kiedy nas dopadnie głód. Dlatego warto przed podróżą przygotować zdrowe przekąski, takie, by łatwo chwycić je w rękę, nie brudzące, niepachnące mocno, ale odporne na wyższą temperaturę.
-Kanapki powinny być zrobione z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem świeżych warzyw, kanapka na dobrej jakości pieczywie z dodatkiem warzyw to pomysł na pełnowartościowy posiłek w trakcie podróży. Kanapki można zawinąć w folię lub do szczelnych pojemników, które zabezpieczą je przed pokruszeniem.
-Świeże owoce i warzywa, są niskokaloryczne, smaczne i sycące. Należy postawić na takie, które nie potrzebują chłodzenia i są łatwe w przewożeniu.
Do nich należą:
-Jabłka, banany, winogrona, gruszki lub mandarynki,
a jeśli o warzywa to polecam do chrupania- pokrojony w słupki seler naciowy lub marchewka, kawałki rzodkiewki czy świeżego ogórka. Dobrze też sprawdzą się kalarepa, pomidorki koktajlowe oraz papryka.
Gdy sami przygotujemy przekąski na podróż, to mamy gwarancję, że będą to przekąski zdrowe, mamy nadzór nad składem i świeżością składników. Dzięki temu unikniemy niezdrowych opcji w podróży, zaspokoimy nasz głód, jak również umilimy sobie podróż.
W podróży również możemy przekąsić sobie nasze ulubione słodycze, do których zapewne należą wyroby Dr Gerarda.
Dla smakoszy słodyczy polecam następujące wyroby Dr Gerarda np.;
-Delikatne i puszyste biszkopty -Kremówka dekorowana -śmietankowo -morelowa,
-Kremówka dekorowana -śmietankowo-truskawkowa,
-Pałeczki kremowo -morelowe,
-Pałeczki kremowo -truskawkowe,
-Biszkopty Jaśki,
-Biszkopty Pasja wiśniowa.
-Ciastka kruche, to delikatne ciastka, które rozpływają się w ustach, wypełnione owocami lub kremami:
-Listki Kruche Maślane,
-Listki Kruche Kakaowe.
-Listki z Cukrem i Polewą,
-Herbatniki RING,
-Herbatniki RING Maślany
-Herbatniki Pretzel.
-Herbatniki Alusie,
-Rogaliki Pudrowane,
-Mini Rogaliki,
-Tropical Coconut.
Miłośnikom słonych przekąsek polecam takie wyroby Dr Gerarda jak:
-Crackers Onion,
-Krakersy solone,
-Crackers Classic.
Nawadnianie.
Nawodnienie, to jest kolejny aspekt, na który musimy zwrócić w czasie podróży. Niezależnie czy podróżujmy samolotem, czy pociągiem, czy samochodem -to odpowiednie nawodnienie organizmy jest ważne dla naszego dobrego samopoczucia i skutecznej regeneracji.
By zapobiec odwodnieniu, należy w czasie podróży przy sobie butelkę wody. Ważne jest też, aby pamiętać o regularnym jej uzupełnianiu, stosując zasadę picia małych ilości. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu.
W czasie podróży powinniśmy unikać napojów zawierających kofeinę lub alkohol, które mogą przyśpieszać proces odwodnienia.
Higiena i bezpieczeństwo.
Najważniejszą rzeczą w trakcie podróży jest częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety oraz po dotykaniu przedmiotów użytku publicznego, takich jak klamki, siedzenia, poręcze itp.
W naszym podręcznym bagażu warto też mieć przy sobie żel antybakteryjny w małej, poręcznej buteleczce. Przydać mogą się również chusteczki dezynfekujące, stosowane do odkażania ciała i wszelkich powierzchni w miejscach publicznych.
Ważną rzeczą jest odpowiednie zapakowanie żywności. Kanapki zawijamy w folię aluminiową oraz dobrze dodatkowo zapakować je do torby termicznej, co zapobiegnie nadmiernemu ogrzaniu.
Wybierając się w podróż samochodem, możemy zainwestować w plastikowe pojemniki szczelnie zamykane, szczelne słoiki, zestaw wielorazowych sztućców, torbę termiczną do przechowywania żywności, pojemny termos.
Pamiętajmy, że w dalszym ciągu dużym zagrożeniem w trakcie podróży jest możliwość zakażenia się COVID-19. Taka możliwość ciągle istnieje, więc warto zachować szczególną ostrożność w miejscach gdzie znajduje się wiele osób. Dobrze jest zabezpieczyć się w maseczki, rękawiczki jednorazowe, płyn do dezynfekcji rąk -to wiele miejsca nie zajmie w naszym podręcznym bagażu, a uchroni nas od ewentualnego zakażenia. Zachowajmy również odpowiedni dystans społeczny zwłaszcza w miejscach nagromadzenia się dużej ilości osób.
Aktywność fizyczna.
Podczas podróży powinniśmy zadbać przede wszystkim o nasz kręgosłup. Usiądźmy w ergonomicznej pozycji, zachowując naturalne wygięcia kręgosłupa z podparciem dla pleców i zagłówkiem. Aby uniknąć jednostronnego obciążenia kręgosłupa, należy w trakcie siedzenia zmieniać pozycję.
Jeśli podróżujemy samochodem, powinniśmy robić przerwy na rozciąganie i rozluźnianie mięśni.
W przypadku dłuższych lotów, czy podróży autobusem, wykonujmy ćwiczenia rozciągające w fotelu, unikajmy przekładania nóg, a podczas postoju na lotnisku lub przerwy w podróży, wykonajmy kilka prostych ćwiczeń rozluźniających.
Ponadto, by zapobiec problemom zdrowotnym, pamiętajmy o luźnym i wygodnym ubraniu, wygodnych i rozdeptanych butach.
Dobrym sposobem, gdy mamy taką możliwość, gdy robiąc sobie przerwę w podróży, możemy przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca -pieszo czy to na rowerach. Takie zwiedzanie aktywne zapewne wniesie nam wiele radości, a przy okazji zwiedzimy nieznajomy teren.
Przerwy na przekąski:
W takcie podróży zaplanujmy sobie przerwy również na posiłek, a w krótszych podróżach pamiętajmy o prekąskach, które znacznie poprawią nam samopoczucie w trakcie podróży.
Głodny Polak, to zły. -Znamy to przysłowie, więc po co mamy się dodatkowo denerwować. Dla poprawy humoru niezbędne są słodkie przekąski od Dr Gerarda. Tych smacznych i ulubionych nigdy nie może nam zabraknąć, a w podróży są niezastąpionym dodatkiem do dobrego samopoczucia.
Odpoczynek i regeneracja.
W trakcie długich podróży to taki odpoczynek jest wręcz niezbędny, zwłaszcza dla kierujących. Nam pasażerom też jest niezbędny dla dobrego samopoczucia.
Kierujący pojazdem po dwóch, trzech godzinach, powinien obowiązkowo zrobić 15-minutową przerwę. Kierowca, by utrzymywał koncentrację w trakcie jazdy, to musi być wypoczęty. Im dłuższa i bardziej wymagająca trasa, tym większy wysiłek, a więc i zmęczenie kierowcy.
W trakcie przerwy możemy wykonać ćwiczenia, które spowodują rozluźnienie naszych mięśni. Takie ćwiczenia rozluźniające poprawią krążenie krwi, a tym samym poczujemy się bardziej rzezy i dalsza podróż będzie mniej męcząca.
Przerwę też możemy wykorzystać, aby poprawić sobie nastój, sięgając po ciasteczka Dr Gerarda, które poprawią nam humor i dodadzą energii nas dalszą podróż.
Praktyczne porady dla osób niewidomych w podróży.
Planując podróż z osobą niewidomą, musimy uwzględnić dłuższe postoje. Jest to związane z tym, że w nieznanym terenie osoba niewidoma będzie potrzebowała pomocy w dotarciu do WC, czy baru, itp. Ponadto innych dodatkowych obowiązków nie ma potrzeby planować.
Osoby niewidome i słabowidzące podróżujące samotnie pociągiem mogą skorzystać z pomocy asystenta, na danym dworcu.
Polecam informację, która podaje ze strony internetowej PKP Intercity.
Podróż pociągiem — asystent podróży
W przypadku osób niewidomych nasze Biuro Obsługi Klienta koordynuje współpracę z asystentem podróżowania. Jeśli osoba podróżująca potrzebuje pomocy asystenta podróżowania na dworcu, może zadzwonić na infolinię (+48 703 402 010) lub zgłosić taką potrzebę przez media społecznościowe.
Pracownicy PKP Intercity pomogą znaleźć połączenie obsługiwane przez pociąg posiadający udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej sprawności ruchowej, przy wsiadaniu do pociągu i wysiadaniu, a także wnoszeniu lub wynoszeniu bagażu o wadze do 20 kg. Dla osób poruszających się na wózkach uruchomiona zostanie winda lub rozłożona platforma. W trakcie przejazdu do dyspozycji pasażerów pozostaje obsługa pociągu, która udzieli wszelkich informacji dotyczących połączenia, udogodnień w składzie oraz zasad bezpieczeństwa. PKP Intercity służy także pomocą w przesiadce do komunikacji zastępczej przy planowanej lub awaryjnej zmianie organizacji ruchu pociągów.
PKP Intercity rekomenduje korzystanie z pociągów posiadających stosowne udogodnienia i oferuje pomoc pracowników PKP Intercity. O potrzebie jej otrzymania należy poinformować przewoźnika na co najmniej 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. Można to zrobić za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie internetowej PKP Intercity, w Centrach Obsługi Klienta lub telefonicznie, korzystając z dedykowanej infolinii: 42 205 45 31.
Znam osoby, które korzystają z takiej pomocy przy podróżowaniu pociągiem i są bardzo zadowolone z oferowanej pomocy.
Osoby niepełnosprawne, które są niewidome lub słabowidzące magą zainstalować sobie bezpłatną aplikację TOTUPOINT na mobilnym urządzeniu, dzięki tej aplikacji będą mogły łatwiej dotrzeć do takiego wybranego miejsca. Im więcej osób będzie korzystało z tej aplikacji, tym więcej takich miejsc dostępnych dla osób mających problemy w poruszaniu powstanie. Aplikacja ciągle się rozwija, obecnie w Polsce jest 3897 znaczników.
Podaję krótką informację na temat aplikacji umieszczonej na stronie https://www.totupoint.pl/
System TOTUPOINT produkowany i wdrażany przez zespół Pirs Creative Lab ułatwia osobom z dysfunkcją wzroku przemieszczanie się w przestrzeni publicznej. Znaczniki TOTUPOINT montowane są w strategicznych punktach przestrzeni, tworząc system nawigacyjno-informacyjny.
Znaczniki emitując dźwięk, pozwalają użytkownikom systemu precyzyjnie określić kierunek, w którym należy podążać, aby dotrzeć do celu. Lepsze zorientowanie w układzie otoczenia zapewniają dodatkowo opisy przestrzeni wyświetlane w aplikacji TOTUPOINT przy każdym miejscu, w którym zamontowany został znacznik.
System oparty jest na sieci elektronicznych znaczników, które mogą komunikować się z nowoczesnymi urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony lub tablety. To sprawia, że system jest dostępny dla osób z zaburzeniami wzroku, ponieważ wszystkie one urządzenia są obsługiwane za pomocą głosu.
Podsumowanie
Podsumowując w podróży powinniśmy pamiętać o;
-zadbać o odpowiednią temperaturę podróżując samochodem -najlepsza tempera 18 -20 stopni,
-Nawadnianie organizmu, -najlepiej wodą niegazowaną, -przerwy na kawę z dodatkiem słodyczy Dr Gerarda,
-lekkostrawne posiłki, (zbyt duże skutkują sennością, lepiej planować częstsze przerwy na posiłek),
-lekkie i wygodne ubranie, buty,
-pamiętajmy o zadbaniu o czyste ręce, zwłaszcza w czasie posiłków.
Wyjazdy -podróże, mogą nam przynieść wiele przyjemności. Dzięki nim poznajemy nowe jeszcze nieznane miejsca. By tak było, to w podróży w odpowiedni sposób należy dbać o nasze zdrowie.
Dzięki temu też nasz pobyt w docelowym miejscu nie będzie polegał na odwiedzaniu aptek, czy też poradni lekarskich.
Zapraszam wszystkich czytelników o podzielenie się własnymi doświadczeniami i radami na temat zdrowia w podróży. Czy macie jakieś zdarzenia, ewentualne problemy w podróżowaniu, spostrzeżenia dotyczące barier dla osób niewidomych? Może ktoś znajdzie sposób na usunięcie tych barier, czego wszyscy sobie życzymy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz