Tworzymy ogród przyjazny pszczołom z Dr Gerard. Słodkie inspiracje na Wielki Dzień Pszczół
Wielki dzień pszczół obchodzony jest 8 sierpnia. Z tej okazji są organizowane okoliczne wydarzenia związane z pszczołami. Mające na celu przybliżyć nam rolę pszczół w naszym życiu oraz ich ochronę. Świadomość firm jest coraz większa. Producent ciastek Dr. Gerard zwraca uwagę na aspekty ekologiczne. Pszczoły siadając na kwiatku zbierają nektar, przenosząc pyłek kwiatowy z roślinki na roślinkę i w ten sposób je zapylają. Owocujące rośliny są pokarmem dla zwierząt, ptaków i owadów. Także pszczoły zapylają rzepak, soje, które są ważne w przemyśle. Owady utrzymują równowagę ekosystemów naturalnych. Z powodów różnych zagrożeń zmniejsza się liczebność tych pszczół. Pszczółki są najbardziej pracowitymi owadami w przyrodzie. Rośliny produkują nektar, który jest potrzebny do wytwarzania miodu. Owady przynoszą pyłek i nektar do ula. Te substancje mieszają ze śliną i wytworzonymi enzymami produkują miód. Pszczoła wytwarza jedną łyżeczkę miodu przez całe swoje życie. Owady poprzez zapylanie poprawiają jakość produktu, w owocach znajduje się więcej witamin, cukrów. Także polepsza się jakość nasion do uprawy. Zdrowsze plony otrzymujemy przez zapylenie krzyżowe roślin. Pszczoły oprócz miodu produkują wosk pszczeli, mleczko pszczele, pierzgę, kit pszczeli, pyłek pszczeli.
Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom
Do roślin miododajnych zaliczamy drzewa, kwiaty, krzewy. Warto posadzić takie gatunki roślin, aby po zakończeniu kwitnienia rozkwitały następne rośliny. Wiosną posadzić przebiśniegi, krokusy, tymianek, rozmaryn. W maju rozkwitną pierwiosnki, nagietki. Potem zakwitną dzwonki, bodziszki, heliotropy, lawendy, dalie, jeżówki, wrzosy, aksamitki. Krzewy miododajne to między innymi czeremcha zwyczajna, ligustr pospolity, berberys, kłokoczka południowa, głóg , kruszyna pospolita, malina, leszczyna, agrest, róża, czarna porzeczka, śnieguliczka biała. Drzewa miododajne, to wśród nich wiśnia, jabłoń. W Roślinach są nektarniki kwiatowe, które wytwarzają nektar. Tym sposobem przyciągają pszczoły, by zapyliły rośliny. One przez cały sezon zbierają nektar, pyłek i odżywiają się nim. Nadmiar nektaru i spadzi powstaje miód, a z pyłku kwiatowego pierzga. Warto zaplanować ogród, by przyciągnąć pszczoły wybierając odpowiednie drzewa i krzewy, posadzić kwiaty kwitnące o różnych porach roku. Najlepiej sadzić rośliny zmniejszą ilością płatków, ponieważ owady mają swobodę w poruszaniu się. Pozostawić trochę chwastów w ogrodzie, bo przyciągają pszczoły i dają im schronienie np. mlecze. Gdy posadzimy kwiaty i drzewa w grupach, to szybciej przyciągniemy do swojego ogrodu pożyteczne owady.
Tworzenie schronienia dla pszczół
Naturalnym schronieniem dla pszczół będzie kupka gałęzi, gliniana doniczka przykryta gałązkami, szyszkami, kamyczkami. Pęczki z łodyg powieszonych pionowo, cegły dziurawki, drewniane skrzyneczki, kupki gliny z otworkami. Na przeznaczonym kawałku ziemi nasypać piasek z ziemią i żwirem. Nie chodzić oraz dbać żeby nie rosły chwasty. Można kupić budki dla owadów w sklepie, ale najlepiej zrobić samemu angażując dzieci. Przy okazji uczymy je wrażliwości i szacunku do przyrody. Domek należy zrobić z drewna nieimpregnowanego, które właśnie mamy pod ręką. Budka może mieć kształt skrzynki lub domku. Głębokość korpusu to około 15cm, wysokość 30 cm. Można wymiary dostosować do materiału, którym dysponujemy. Piłą docinamy ściany i podłogi według własnych wymiarów. Potem dociąć dach łącząc dwie deski pod kątem. Za pomocą gwoździarki połączyć wszystkie elementy. Na koniec dzieci mogą pomalować domki nietoksycznymi farbami. Hotele dla pszczół wieszamy na pniach owocowych stabilnie, by wiatr je nie kołysał. Na stronę południową lub południowo wschodnią około 1,5 metrów nad ziemią. Domki wieszać można przez cały rok.
Dbaj o naturalne źródła wody
Pszczoły muszą mieć stały dostęp do picia. Wczesną wiosną wylatują z ula na poszukiwania wody. Mają na czułkach receptory, którymi znajdują źródła napoju. Takie jak mokry mech, strumyk, fontanna. Kałuża. Wodę przenoszą w wolach do ula. Która wykorzystywana jest między innymi do zrobienia papki z miodu i pierzgi, by wykarmić młode larwy. W czasie upału pszczoły rozpryskują wodę i wachlują skrzydełkami. Możemy im pomóc w poszukiwaniu wody przygotowując niski, szeroki pojemnik, stare skrzynie. Naczynia wypełnić patyczkami, kamyczkami, roślinami, mchem. Dodatkowo warto włożyć węgiel drzewny lub keramzytem, które unoszą się na wodzie. Takie pojemniki umieścić blisko roślin. Napełniać brakującą wodę.
Słodkie inspiracje na Wielki Dzień Pszczół z Dr Gerard
Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, które przyczyniają się do różnorodności roślin. Z ich pracy otrzymujemy miody. Z tego produktu są pieczone smaczne ciasteczka. Właśnie jeden z największych firm cukierniczych Dr. Gerard w swoich wypiekach wykorzystuje miód. Ten składnik i jego właściwości wpływają dobroczynnie na nasze zdrowie. Dr. Gerard oferuje nam ciastka owsiane z miodem, ciasteczka z miodowym kremem. Takie połączenia są wyjątkowo smaczne.
Przepisy na miodowe wypieki
Zachęcam wszystkich fanów miodu, by spróbowali prostych wypieków z dodatkiem miodu. Proponuje kuleczki, a ich zrobienie będzie bardzo łatwe. Będziemy potrzebować 150g. herbatników produkcji Dr. Gerarda, 4 łyżki miodu, 250g.masła, 3 łyżki kakao, 1 łyżeczka cynamonu, pół szklanki pokruszonych orzechów, 6 łyżek kokosu. Masło roztopić, dodać miód, kakao, cynamon i wszystko dokładnie wymieszać. Następnie włożyć pokruszone ciastka i orzechy. Z masy robić kulki obtaczając je w kokosie. Włożyć na dwie godziny do lodówki. Wyklejanie kulek oraz ich zapach pozwoli osobom niewidomym na przyjemne doznania.
Organizacja pszczelarskiego pikniku
Z okazji wielkiego dnia pszczół są organizowane ogrodowe pikniki. Na stołach są wypieki z dodatkiem miodu oraz ciastka Dr. Gerarda. W takim dniu jest okazja na odwiedzenie stoiska z miodem. Dla chętnych są organizowane warsztaty i animacje, oglądanie stroju pszczelarza.
Ogród przyjazny pszczołom i ochrona pszczół wpływa na zwiększoną produkcje żywności. Pamiętajmy o sadzeniu roślin przyjaznych pszczołom. Firma Dr. Gerard angażuje się w działania proekologiczne. Współpracujmy i wspierajmy takie poważne inicjatywy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz