Zapewne nie ma takiej osoby, która by się nie zgodziła z faktem iż czytanie książek wzbogaca nasz horyzont umysłowy. Pamiętam i to dobrze jak jeszcze będąc małym chłopcem rodzice zaszczepiali mi czytanie książek. Oczywiście nie umiejąc jeszcze czytać czytali mi różne bajki, a nawet w obecnym czasie oficyna wydawnicza wydawała książeczki pod nazwą, Poczytaj mi mamo.
Teraz napiszmy kilka słów o Światowym Dniu Miłośników Książek.
Właściwie to nie wiadomo kiedy i kto zapoczątkował obchodzić ten dzień, pewnych podpowiedzi może nam udzielić Google Trend i jak wynika z wyszukiwania w tym serwisie to zaistniał on w dwa tysiące siódmym roku, a właściwie to w dwa tysiące czwartym ale nie w sierpniu tylko w listopadzie.
Jako stałą datę zapoczątkowano obchodzić ten dzień na dziewiątego sierpnia w dwa tysiące dwunastym roku i tak jest dotychczas. Jako pierwsza jak można się dowiedzieć święto to, Światowy dzień miłośników książek, a w każdym razie jako jedna z pierwszych nawiązała do niego Michelle Stockard Miller, prowadząca stronę True Book Addict.
Tak jak już napisałem to czytanie książek wzbogaca nasz umysł i zapewne każdy znajdzie chwilkę aby zagłębić się w lekturze. Jednakże aby czytać książki to najlepiej przygotować sobie kącik literacki tak aby się jak to się mówi odizolować od otoczenia i tym zagadnieniem zajmę się w dalszym wpisie. Wiele osób z nas podczas czytania książki lubi sobie coś pochrupać jakieś ciastko i tu wychodzę naprzeciw tym osobom polecając im ciastka firmy Dr Gerard. Ta firma ciastkarska ma bogatą ofertę i każdy znajdzie coś dla siebie,moimi ulubionymi są ciastka Pasja Wiśniowa.
Teraz zajmijmy się zagadnieniem jak urządzić kącik czytelniczy.
Czytać można na różne sposoby, niektórzy czytają w autobusie albo też w pociągu, a to w drodze do pracy albo też w podróży, ale my zajmijmy się kącikiem czytelniczym w domu.
To wszystko uzależnione jest od metrażu naszego mieszkania i najlepiej takowy kącik by urządzić w sypialni, jest to zazwyczaj bardziej przytulny pokój od salonu ale niektórzy by mieli problem by umieścić w nim duży wygodny fotel, a więc wypada na salon. Dobrze by było go umieścić we wnęce przy oknie tak aby można było co jakiś czas zerknąć na zieleń za oknem, lub na kominek. Jednakże salon to miejsce gdzie przebywają domownicy i jest włączony telewizor, a to nas rozprasza i tu możemy znaleźć miejsce w holu lub na poddaszu, to miejsce powinno być ciche i jasne.
Najlepiej czytać przy oświetleniu dziennym, jednakże w czasie długich nocy zimowych jest to trudne, a więc posługujemy się oświetleniem sztucznym i trzeba tu pamiętać aby i one było wystarczające, bo długie czytanie przy słabym oświetleniu pogarsza nasz wzrok.
Dobre siedzisko do czytania to następne zagadnienie do poruszenia.
Takie siedzisko w fotelu, leżance albo też wersalce nie powinno być za miękkie. Najlepiej jak będzie obite naturalną tkaniną np. bawełną co oznacza iż będzie anty alergiczne, a jego wykonanie jeszcze będzie z pluszu. Wypełnienie powinno być wykonane z sprężyn lub pianki poliuretanową , tak aby dopasowywało się do ułożenia ciała.
Oprócz tego nie bez znaczenia w naszym kąciku są takie rzeczy jak koce i poduchy. Jeśli chodzi o koc to zalecany jest z naturalnych włókiem, j wełny, oprócz tego, że grzeje zimą to jest delikatny w dotyku. Arystokracja wśród koców to koc wykonany z kaszmiru. Jest on o wiele lepszy od koca wełnianego, jest delikatniejszy, a w dotyku aksamitny . Jego włókna są sześć razy cieńsze od ludzkiego włosa co powoduje, że nawet gęsto tkany jest lekki. Oprócz tego nie absorbuje brzydkich zapachów, nie pochłania wilgoci, a po wypraniu szybko schnie i się nie gniecie. Następny koc to bawełniany. Jak nam wiadomo bawełna to naturalne włókno. Koc wykonany z tego włókna jest ciepły i łatwy w utrzymaniu czystości.
Do upiększenia naszego kącika czytelniczego ale i nie tylko możemy użyć i poduchy. Najlepiej jak taka poducha będzie anty alergiczna, jednakże i na rynku można i kupić poduchy terapeutyczne, kolorystykę też możemy dobrać sobie według gustu.
Gdy już dobraliśmy takie rzeczy jak koc i poduchy to wypadałoby zaakcentować w naszym kąciku literackim nasze akcenty. Wiadomo nam nie od dzisiaj, że zieleń wpływa na nas odprężająco, a więc zadbajmy o to aby w naszym kąciku znalazły się kwiaty. Podczas czytania możemy w chwili odpoczynku poświęcić przysłowiową chwilkę i na nie popatrzeć, a zapewne pomoże to nam w odpoczynku wzroku i będziemy mogli czytać dalej. Oprócz tego akcentując nasz kącik możemy jego udekorować ulubionymi akcentami z książek. Pomysłów jest dużo, a nasza kreatywność zapewne w tym nam pomoże i będziemy mieli kącik o jakim marzyliśmy.
Nie bez znaczenia jest i sposób przechowywania książek. Dawniej daną treść zapisywano na skórach i na pergaminie w późniejszych czasach dopiero pojawiła się książka. Na początku po prostu przechowywano je umieszczając jedną na drugiej. Taką ciekawostką jest to iż z uwagi na cenność książek i przytwierdzano je łańcuchem. Dopiero w średniowieczu zaczęto umieszczać tytuły książek na ich grzbietach, a jeszcze później umieszczać je w pozycji pionowej grzbietem na zewnątrz.
Oczywiste jest, że najlepiej jest trzymać książki na regale, a osoba je mająca zazwyczaj stara się je umiejscowić na regale według swojego uznania, może to być według gatunku lub autora albo i też alfabetycznie. Więcej problemu mają osoby, które nie dysponują miejscem na regały ale przecież można je i trzymać w koszach albo na specjalnie zrobionych półeczkach wiszących. Nawiązując do kosza podaję przykład takiego produktu.
Podczas czytania, albo gdy robimy sobie przerwę nie jedna osoba lubi sobie coś słodkiego pochrupać i tu tak jak już wspomniałem w tym wpisie naprzeciw nam wychodzi firma cukiernicza Dr Gerard zajmująca się produkcją ciastek. Jest to firma gdzie kompozycje smaków tworzą ludzie z pasją co odzwierciedla to, że jest to firma o renomie światowej, a osoby wytwarzające dane ciastka podchodzą do tego z sercem jak się mówi. Firma ta ma bardzo dużo różnego rodzaju ciastek i trudno by tu je wymieniać ale mi najlepiej przypadły do gustu takie ciacha jak Pasja wiśniowa. Jest to okrągły biszkopt z dodatkiem smaku wiśniowego, a całość pokryta czekoladą, pychotka!Wystarczy udać się do marketu i poszukać na regale wyroby tego producenta, a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Coś do picia podczas czytania to odrębny temat. Ludzie lubią czytać różne gatunki literackie i tak samo jest z napojami podczas czytania. Najczęściej jest to kawa albo herbata. Jednakże najwięcej czasu mamy dla siebie po pracy, a są to godziny popołudniowe i wtedy raczej nie powinno się pić kawy i co nam pozostaje, czy tylko herbata, ależ nie. Przecież oprócz tego są różnego rodzaju soki. Osobiście preferuję kompot, a w szczególności zimą gdy jest utrudniony dostęp do świeżych owoców.
Co zrobić aby zawsze mieć ulubione ciastka pod ręką.
Najlepiej owy wypiek przechowywać w pudełeczku i to takim aby po zakończeniu czytania można g było zamknąć szczelnie gdy już nam nie będzie potrzebny. Różnorodność na rynku pozwoli nam na wybranie tego odpowiedniego. Alternatywą dla takiego pudełka może okazać się taca, jednakże trzeba pamiętać, że zajmuje ona więcej miejsca i musi mieć miejsce do położenia.
Pamiętajmy i także o dbanie czystości w naszym kąciku literackim, po każdym czytaniu odkładajmy książkę na swoje miejsce i skoro sprzątamy mieszkanie to i zajrzyjmy do naszego kącika, a będzie lepiej nam się czytać.
I tak dotarliśmy do podsumowania.
Moja zachęta to stwórzmy sobie w domu miejsce do czytania książek. Wybierzmy sobie odpowiadający wypiek Dr Gerarda i zanurzmy się w lekturze, a będziemy z zapartym tchem przerzucać kartki.
Na już sam koniec chciałbym zaprosić osoby czytające ten tekst o umieszczanie zdjęć oraz wpisów na temat dnia miłośników książek oraz firmy Dr Gerard w hashtagu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz