Dlaczego Dzień Marchewki to coś więcej niż święto warzywa?
Dzień Marchewki obchodzimy 4 kwietnia i jest to święto nie tylko poświęcone temu warzywu, ale również to czas kiedy promuje się zdrowe nawyki żywieniowe, ekologię i kreatywność. Marchewka jest symbolem zdrowej diety oraz bogata jest w beta-karoten, który wspomaga wzrok, skórę oraz odporność. Celebrując ten dzień w sposób zabawny i pomysłowy, zachęcamy najmłodszych do jedzenia warzyw oraz poznawania ich wartości odżywczych.
Dzień ten został zapoczątkowany w 2003 roku, a celem święta jest zwrócenie uwagi na to warzywo o wielu walorach zdrowotnych, kulinarnych i kulturowych. Święto to zostało zainicjowane przez grupę miłośników marchwi, która postanowiła popularyzować to warzywo na całym świecie. Ten dzień nie jest oficjalnym świętem, ale wiele szkół, przedszkoli, organizacji, które promują zdrowy styl życia, przygotowuje w ten dzień konkursy, warsztaty oraz wydarzenia z tym warzywem.
Jak można obchodzić to święto?
-przyrządzić i jeść dania z marchewką np. soki, surówki, ciasta, zupy,
-organizować konkursy na najciekawsze dania marchewkowe,
-uświadamiać dzieci, jakie korzyści płyną z jedzenia warzyw,
-dekorować wnętrza w stylu marchewkowym, np. wykorzystać kolor lub dodatki,
-ubrać się na pomarańczowo,
Warzywa mogą być częścią deserów, ponieważ są doskonałym składnikiem, który dodaje wilgotności, naturalnej słodyczy, ciekawego smaku jak również dodatkowych wartości odżywczych. Do deserów możemy wykorzystać takie warzywa jak:
-marchewka nadaje słodyczy oraz wilgotności ciastom i najlepiej smakuje gdy do ciasta dodamy orzechy,
-buraki dodane np. do brownie potęgują czekoladowy smak oraz nadają wilgotności,
-cukinia sprawi, że ciasta będą puszyste i lekkie, a jej smak jest prawie niewyczuwalny,
-dynia świetna do ciast, muffinek, serników, szczególnie gdy połączymy ją z korzennymi przyprawami,
-szpinak- ciasta lub muffinki w zielonym kolorze smakują doskonale, a zwłaszcza gdy połączymy je z owocami takimi jak banany, truskawki, borówki, maliny.
Zdrowe słodkości smakują często lepiej niż tradycyjne ciastka, wystarczy tylko odpowiednio dobrać składniki i z wyczuciem zrównoważyć smak co może być na początku trudne, ale metodami prób i błędów w końcu uda się osiągnąć idealne połączenie. Warto spróbować zdrowych słodkości ze względu na:
-naturalną słodycz, ponieważ możemy wykorzystać np. daktyle, miód, syrop klonowy, erytrol, które sprawią, że smak będzie intensywny bez dodatkowych kalorii,
-lepszą teksturę- mąki takie jak kokosowa, owsiana, czy migdałowa sprawią, że wypieki będą apetycznie kruche albo wilgotne,
-bogaty smak- składniki takie jak orzechy, kakao, suszone owoce, masło orzechowe dodadzą deserom intensywnego oraz niepowtarzalnego aromatu,
-smak bez sztucznych dodatków- domowe wypieki nie zawierają konserwantów i polepszaczy smaku, więc są zatem zdrowsze.
Historia marchewkowych wypieków- skąd wziął się pomysł na słodką marchewkę?
Marchewkowe ciasto ma niezwykłą historię, która zaczęła się w średniowiecznej Europie, gdy cukier był produktem z górnej półki. Zazwyczaj używano marchewki jako naturalnego słodzika, ponieważ zawiera sporo cukrów, szczególnie po ugotowaniu. Również w czasie II wojny światowej kiedy brakowało cukru i obowiązywały racje żywnościowe, marchewka była składnikiem wypieków. Po przepisy, z których można było stworzyć desery z prostych oraz łatwo dostępnych składników chętnie sięgali Brytyjczycy. Z biegiem czasu ciasto marchewkowe stało się bardzo popularne na całym świecie zwłaszcza w USA, tam zyskało sławę w latach 60 i 70 XX wieku. Obecnie to klasyk wśród deserów jest wilgotne oraz aromatyczne i można podać je na wiele sposobów.
W wielu kulturach na całym świecie możemy spotkać słodycze z wykorzystaniem warzyw. Niekiedy mogą być oryginalne i o ciekawym, zaskakującym smaku. Słodkości z warzywami są tradycyjnie spożywane:
-w Japonii- słodycze z fasoli (anko-pasta z czerwonej fasoli azuki), są typowe, używane np. w mochi, dorayaki, faiyaki. Dynia i bataty również są wykorzystywane w deserach,
-w Chinach- wykorzystują czerwoną fasolę, fasolę mung, słodką kukurydzę i dynię w wielu słodyczach jak np. księżycowe ciastka- mooncake,
-w Indiach słodkości z warzywami to np. desery z marchewki, butelkowej tykwy (rodzaj dyni), z buraka, z soczewicy i fasoli (słodkich odmian),
-w Polsce możemy spotkać sernik z dodatkiem ziemniaków, ciasta z marchewką oraz dynią, czy szpinakiem,
-na Węgrzech i Rumunii popularne są ciasta z marchewką oraz dynią,
-na Bliskim Wschodzie słodycze przygotowuje się z cieciorki, fasoli, bakłażanów, cukinii,
-w USA króluje klasyczne ciasto marchewkowe, tarta z dyni, ciasta z batatów,
-w Brazylii typowe są wypieki z marchwi zazwyczaj z czekoladową polewą,
-w Afryce (np. w Nigerii i Etiopii) do słodkich przekąsek używa się takich warzyw jak bataty, jamsy, czy maniok- smażony i słodzony.
Wykorzystywano marchewkę jako słodzik szczególnie w Europie. Warzywo to ma wysoki poziom cukrów, a po obróbce termicznej słodkość jest jeszcze większa. Ponadto była prosta w uprawie oraz łatwo dostępna i można było ją przerobić na syrop, pulpę, zetrzeć czy ugotować. Była więc idealnym warzywem, zanim nadeszły czasy taniego oraz dostępnego cukru. Marchewka często używana była do przygotowania ciast, konfitur czy puddingów w czasach gdy brakowało cukru. Przepis na klasyczne ciasto marchewkowe to przykład deseru, który przetrwał próbę czasu.
Smak, tekstura i zapach- jak osoby niewidome odbierają marchewkowe wypieki?
Zmysł smaku, węchu i dotyku dla osób niewidomych jest podstawą do odbioru wypieków oraz innych potraw. Odczucia związane ze smakiem ciasta marchewkowego są różne, ponieważ naturalna słodycz marchewki po upieczeniu jeszcze się potęguje, cukier w niej zawarty karmelizuje się, a ciasto ma wyjątkowy, prawie miodowy posmak. Tekstura ciasta najczęściej jest wilgotna, gęsta i miękka, często do ciasta dodaje się orzechy włoskie i rodzynki, a dzięki temu, forma jest zróżnicowana i ciekawa w dotyku językiem. Zapach tego ciasta jest bardzo intensywny za sprawą przypraw (cynamon, gałka muszkatołowa, imbir) oraz samej marchewki, która pod wpływem pieczenia ma lekko orzechowy smak. Dla osób niewidomych zapach ten może być interesującym doznaniem.
Marchewka posiada kilka właściwości, dzięki którym dobrze sprawdzi się w wypiekach oraz deserach. Do najważniejszych zalet należy:
-naturalna słodkość dzięki zawartości glukozy i sacharozy, które podczas pieczenia nadadzą ciastu słodki, głęboki smak,
-wilgotność i struktura- wypieki z dodatkiem marchewki są wilgotne, miękkie i dłużej świeże, ponieważ marchewka zatrzymuje wodę,
-neutralny, lekko ziemisty posmak- warzywo to jest łagodne w smaku i idealnie łączy się z przyprawami korzennymi, orzechami, skórką pomarańczową, kremem serowym, lukrem czy polewą,
-zawiera błonnik, który spowalnia wchłanianie cukrów, co jest korzystne dla poziomu glukozy we krwi,
-ma piękny kolor- ciasto ma ciepły, apetyczny, pomarańczowy odcień, co wpływa na efekt wizualny, ale z racji tego, że nie wszyscy mogą go zobaczyć więc kolor marchewkowy to coś jak ciepło słońca na twarzy w wiosenny dzień- to słońce nie jest gorące, ale rozgrzewa i dodaje energii. Ten kolor jest radosny i pełen życia jak smak soczystego owocu. Można go porównać do zapachu świeżej skórki pomarańczy, która jest intensywna, lekko słodka i orzeźwiająca.
Rodzaj tekstury ma kluczowy wpływ na odczucia smaku, ponieważ chrupkość marchewki kojarzy nam się ze świeżością, zdrowiem oraz lekkością, a smak to nie tylko uczucie, jakie mamy na języku to również dźwięk (chrupanie), jaki wydaje marchewka podczas jej gryzienia, co w efekcie wzmacnia odczucie naturalności. Trochę inaczej jest z upieczonym ciastem, gdyż miękkość wypieku łączymy z ciepłem, słodyczą, oraz komfortem, a ciasto jest delikatne, wilgotne i kremowe co powoduje uczucie przyjemności i sytości. Kontrastowe łączenie tekstur wywołuje eksplozję wrażeń, co podkreśla różne nuty smakowe i zwiększa przyjemność z jedzenia oraz pobudza więcej zmysłów równocześnie. Marchewka nadaje deserom subtelny oraz ciepły zapach. Samo warzywo ma ziemisty, słodkawy i delikatny aromat, a dopiero w czasie pieczenia staje się lekko orzechowy. Łączenie z cynamonem, imbirem albo wanilią wzmacnia smak i tworzy się przyjemny, dobrze znany zapach, który kojarzy się tylko z domową, przytulną atmosferą.
Marchewkowe ciastka- czy Dr Gerard mógłby stworzyć ich własną wersję?
Firma Dr Gerard mogłaby stworzyć własną wersję marchewkowych ciastek, to dobry pomysł, ponieważ te ciastka byłyby ciekawą ofertą oraz inspiracją do stworzenia czegoś nowego, a jednocześnie zdrowszego, gdyż marchewka kojarzy się ze zdrowiem oraz naturalną słodyczą. Obecnie króluje trend na zdrowsze słodycze, a marchewka jest jak najbardziej fit, a ciastka marchewkowe z kremowym nadzieniem w wersji premium, które mógłby wypuścić Dr Gerard, byłyby doskonałym rozszerzeniem oferty o całkiem inne ciastka, które mają szanse na sukces.
Najciekawsze pomysły na słodkie przekąski inspirowane marchewką:
-kruche ciastka marchewkowe z serkiem śmietankowym, nadzieniem waniliowym lub sernikowym porównywalne do ciasta marchewkowego z serkiem śmietankowym,
-małe batony marchewkowe z orzechami włoskimi, cynamonem, płatkami owsianymi i syropem klonowym,
-muffinki marchewkowe z rodzynkami i orzechami z dodatkiem płatków migdałowych albo lukru z pomarańczą,
-zdrowe kulki marchewkowo- kokosowe bez cukru i glutenu, wystarczy połączyć marchewkę z wiórkami kokosowymi, miodem i orzechami nerkowca,
-tarta marchewkowo- imbirowa na kruchym spodzie z orzechami pekan i z nadzieniem,
Jakie składniki mogłyby pasować do ciastek Dr Gerard w marchewkowej wersji?
Marchewkowe ciastka od Dr Gerard mogłyby być doskonałym podłożem do tworzenia wyjątkowych słodyczy. Oto składniki, które podkręcają słodycz oraz lekko korzenny smak marchewkowych ciastek:
-cynamon, który pogłębia korzenny smak,
-imbir dodaje lekko pikantnego smaku,
-wanilia łagodzi smak przypraw,
-orzechy włoskie, pekan lub migdały obowiązkowe w ciastku marchewkowym, dodają smaku,
-pestki dyni lub słonecznika dla idealnej chrupkości,
-rodzynki dodadzą słodyczy,
-biała czekolada idealnie łączy się z korzennymi aromatami,
-karmel wyśmienicie smakuje z marchewkowym ciastem i orzechami jako polewa lub nadzienie,
-wiórki kokosowe ciekawy dodatek,
Smak ciastek powinien nawiązywać do ciasta marchewkowego, ponieważ ciasteczka inspirowane tym wyjątkowym deserem są miękkie aromatyczne z chrupiącymi dodatkami i kremem na bazie mascarpone lub serka śmietankowego, którym można przełożyć dwa ciastka tworząc coś na wzór markiz od Dr Gerard.
Czy zdrowe może być pyszne? Zdrowe składniki w słodyczach.
Można przygotować zdrowsze słodycze, które naprawdę będą pyszne, wystarczy do wypieków wykorzystać naturalne składniki takie jak owoce, warzywa, orzechy, zdrowe tłuszcze- olej kokosowy, masło orzechowe, które potęgują smak oraz dostarczają wartości odżywczych. Dodatkowo zamiast cukru w przepisach można użyć jego zamienników takich jak:
-banany, daktyle, jabłka- słodkie owoce, które nadają wypiekom wilgotności oraz słodyczy,
-syrop klonowy, daktylowy- nada deserom lekkiego, karmelowego smaku, a ponadto posiada dużo minerałów,
-miód- naturalny słodzik o działaniu przeciwbakteryjnym,
-stewia- słodzik roślinny o intensywnym smaku, najlepiej stosować z dużym umiarem,
-erytrol- ma zero kalorii, dobrze łączy się z innymi składnikami w większości przepisów,
-cukier brzozowy- ma niski indeks glikemiczny i mniej kalorii, podobny w smaku do białego cukru.
Ciastka w zdrowszej wersji idealnie łączą naturalną słodycz warzyw z pysznym smakiem, ponieważ słodki smak niektórych warzyw oraz ich idealna konsystencja po upieczeniu sprawdzą się doskonale w wypiekach, nadając im miękkość, puszystość, wilgotność, a dodatkowo desery te są bogate w błonnik i witaminy oraz mają mniej przetworzonych cukrów. Do przygotowania pysznych deserów oprócz marchewki możemy wykorzystać również inne warzywa. Do popularnych zdecydowanie należy:
-cukinia, która ma neutralny smak, idealna do czekoladowych ciast i muffinek, sprawi, że będą bardziej soczyste,
- burak nada wilgotności i ładnego koloru zwłaszcza w ciastach czekoladowych,
-dynia wyśmienicie pasuje do serników, ucieranych ciast, placuszków oraz kremów, świetnie łączy się z przyprawami korzennymi,
-bataty- słodkie ziemniaki doskonale sprawdzą się w brownie, truflach, budyniu i sprawią, że desery będą delikatnie słodkie o kremowej konsystencji.
Jak świętować Dzień Marchewki w słodki sposób?
Najlepszym sposobem na świętowanie tego dnia będzie przygotowanie pysznych i kreatywnych wypieków oraz przekąsek z marchewką w roli głównej. Oto parę ciekawych pomysłów:
-ciasto marchewkowe- wilgotne ciasto z cynamonem, orzechami i kremem z serka śmietankowego, a dla uzyskania ciekawej nuty smakowej, można dodać inne dodatki- warto poeksperymentować,
-lizaki marchewkowe- upieczone ciasto marchewkowe z kremem należy zblendować, a później formować kulki, nabić na patyki, obtoczyć w białej czekoladzie i obsypać cukierkami w kolorze pomarańczowym,
-marchewkowe lody- zblendować należy marchewki z mlekiem kokosowym, miodem, imbirem, cynamonem i włożyć do zamrażalki,
-ciasteczka marchewkowe- upiecz ciasteczka w kształcie marchewki, można dodatkowo udekorować kremem,
-babeczki marchewkowe z orzechami- mini wersja ciasta marchewkowego, ewentualnie można dodać wiórki kokosowe,
-ciastka owsiane z marchewką i przyprawami korzennymi oraz miodem.
Połączenie smaku marchewki z kawą, herbatą i innymi ulubionymi napojami to bardzo interesujące zestawienie, które warto wypróbować. Oto ciekawe warianty:
-kawa z marchewką- zblenduj gotowaną marchewkę z mlekiem, cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową, miodem oraz espresso i gotowe,
-zielona herbata z sokiem marchewkowym: lekki miks spotykany w kuchni Japońskiej, często z dodatkiem matchy i soku z limonki,
-marchewka z dodatkiem innych napojów np. smoothie z dodatkiem banana, pomarańczy, imbiru, kurkumy, mleka kokosowego, opcjonalnie możemy dołożyć matchę lub kawę rozpuszczalną.
Jak w prosty sposób dodać warzywa do wypieków?
Warzywa możemy:
-zetrzeć na drobnej tarce i odsączyć z wody, dodają wilgotności i mogą zastępować niektóre składnik,
-zmiksować na purée, można wykorzystać jako zamienniki masła, oleju lub jajek.
Marchewka i słodycze: duet idealny?
Marchewka i słodycze tworzą zgrany duet, ponieważ warzywo to jest wyjątkowo pyszne i wzbogaca dodatkowo inne składniki, nadaje wypiekom wilgotności, posiada mnóstwo witamin oraz cennych składników odżywczych, a także świetnie łączy się z innymi dodatkami. Marchewkę możemy dostosować do wielu przepisów, więc koniecznie zachęcam do eksperymentowania i próbowania nowych smaków, tekstur, jak również kreatywnego łączenia wielu składników, aby powstały unikalne smaki. Dla uzyskania ciekawych deserów warto spróbować zmienić tradycyjne przepisy na bardziej odżywcze i zdrowsze.