środa, 31 stycznia 2024

Słodkie tradycje na dzień Babci i Dziadka na świecie

     Dzień Babci i Dziadka – czas słodkich tradycji.

Dzień Babci i Dziadka jest świętem bardzo rodzinnym. Obchodzone jest w Polsce 21 i 22 stycznia. Są to dni w których wnuki są bardzo wdzięczne dziadkom, za to że są. Za opiekę i troskę, za przekazywaną  wiedzę za poświęcony czas. Dzieci w przedszkolach starają się stworzyć jak najpiękniejsze laurki i małe własnoręcznie robione pamiątki. Szykują również przedstawienia dedykowane swoim Dziadkom. Dorosłe już wnuki odwiedzają swoich dziadków w ich domach. Przynosząc im słodkie upominki, spędzając czas na wspomnieniach z dzieciństwa.

Obchody te zainspirował tygodnik „ KOBIETA I ŻYCIE” w roku 1964 , z kolei Dzień Dziadka zaczęto obchodzić dopiero w roku 1970 wtedy to telewizja polska ogłosiła konkurs na datę obchodów.

W tym artykule poznamy to święto obchodzone w innych krajach. Opowiem wam jak się je obchodzi we Francji w Japonii i we Włoszech.

Częścią kultury kulinarnej w naszym kraju są tradycyjne polskie desery. Są bardzo bogate w smaku, oraz bardzo i to bardzo różnorodne. Są to ciasta  i wypieki.

Sernik jest najbardziej tradycyjnym wypiekiem. Można je piec na herbatnikach, na kruchym spodzie no są również zwolennicy pieczenia bez spodu. Wypiek ten powstaje z twarogu jajek cukru i rozmaitych dodatków takich jak aromaty czy rodzynki kakao.

Drugim najbardziej kultowym i tradycyjnym wypiekiem w naszym kraju jest makowiec. Przygotowuje się je z masy makowej jajek rodzynek, orzechów, jest dobry nie tylko na wyjątkowe okazje u nas jest lubiany przez cały rok bez wyjątku. Osobiście nie wyobrażam sobie świąt bez makowca czy serniczka. Ten zapach uwalnia się po całym mieszkaniu.

We Włoszech również podkreśla się troskę opiekuńczość i miłość dziadków. W tym kraju święto dnia Babci i Dziadka obchodzone jest dopiero od dwa tysiące piątego roku. Jest to dokładnie drugiego października, tego dnia również przypada dzień aniołów stróżów. Daje to do zrozumienia, iż aniołami stróżów uznaje się tam również dziadków, ze względu na swój wiek i życiowe doświadczenie oraz podtrzymywanie więzów rodzinnych. Trzeba dodać że święto jest obchodzone pod patronatem Prezydenta Republiki Włoskiej.  We Włoszech tradycyjnym ciastem na to święto jest Nonna torta della zwane ciastem babci. Jest to przepyszna tarta włoska, jest to kruche ciasto na zewnątrz a w środku pyszny krem. Jest uwielbiane przez dzieci.

W Japonii zamiast tradycyjnego święta babci i dziadka, obchodzone jest święto

Tak zwane DNIEM SZACUNKU DLA WIEKU. Japończycy świętują ten dzień od 1966 roku. Przypada na piętnastego września. Japonia to państwo w którym ludziom starszym oddaje się honory z racji wieku. W tym dniu prezentem dla babci i dziadka najlepsze jest dorayaki. Są to dwa małe naleśniki zrobione z ciasta biszkoptowego, złożone jak kanapka i przełożone nadzieniem ze słodkiej pasty zrobionej z czerwonej fasoli. Współcześnie są już przekładane kremem waniliowym lub budyniem. Został wymyślony w roku tysiąc dziewięćset czternastym w Tokio. Legenda mówi iż pierwszy naleśnik został wykonany przez samuraja, który zapomniał gongu kiedy wychodził z domu rolnika, gdzie się ukrywał. Rolnik ten natomiast wykorzystał gong do smażenia naleśników. 

Obecnie jest bardzo popularne w Japonii i uwielbiane przez wszystkich Japończyków.  

W tych zmiankach o tradycjach z innych krajów , pragnę wam pokazać różnorodności kulturowe, a zarazem podejście do słodkich tradycji. Nasz kraj nigdy nie był i nie będzie jednolitym kulturowo, ponieważ już od początku jesteśmy krajem w którym mieszkają różne grupy etniczne i kulturowe.  Przez naszą Polskie przechodzi granica między Europą wschodnią gdzie naród jest wychowany na wierze prawosławnej , oraz Europę zachodnią w której są tradycje katolickie. Również muzułmanie i protestanci zamieszkiwali nasz kraj. Nawet język polski nie był jednym językiem, którym się posługiwano. Obecnie mamy kilkanaście regionów kulturowych.

Tak samo działa to przy słodkich tradycjach. Np. Włochy słyną z pizzy i makaronów. W Turcji tradycja słodyczy jest bardzo różnorodna. Słodkie kulinarne kultury w różnych krajach są bogate . przekazują nam z pokolenia na pokolenie oraz łączą ludzi utrzymując tradycje, oraz dziedzictwa. Nie ważne czy jesteś w Polsce czy we Włoszech czy też w Japonii.

Amerykanie mają tradycje czysto rodzinną, a mianowicie tradycją w tym kraju jest rodzinne pieczenie ciasteczek, tam celebruje się wiele świąt znajdując ku temu okazję do spotkań rodzinnych , włączając przyjaciół, sąsiadów, tradycją jest też rodzinne pieczenie ciasteczek, rodzinne i sąsiedzkie grillowanie. Prawie zawsze u tych bardziej nowoczesnych Amerykanów świętuje się awanse, święta państwowe, urodziny, dziękczynienia, dzień dziadków. Amerykański naród jest bardzo rozrzutny. Nie oszczędzają, bardzo dużo czasu spędzają na zakupach. Rodzinne zakupy traktowane są jako rozrywka, a nie tak jak u nas racjonalną potrzebę. Przyznać trzeba, iż Amerykański naród to urodzeni patrioci, są wręcz zakochani w swoim kraju bardzo go kochają.

Francja i tarta tatin . ciasto z jabłkami oprószone cynamonem i podawane na ciepło.

Twórczynią tego deseru jest Stephanie Tatin . kobita ta i jej siostra Caroline prowadziły hotel wraz z restauracją, która jest popularna do dnia dzisiejszego. Ciasto było popisowym deserem hotelu. W regionie przepis ten bardzo szybko stał się bardzo popularny. Do dziś w mieście tym oryginalna receptura jest ściśle chroniona i przestrzegana. Organizowane jest również święto tarty. W tym dniu zakładane są specjalne stroje. Są to niebieska bluza, czerwona chusta i czarny kapelusz. Zresztą był to dawny odświętny przyodzienek na wsi.

Podsumowując wszystko, chciałbym zaznaczyć, iż różne tradycje w różnych krajach, które są podtrzymywane łączą pokolenia, ale to wszystko dzieje się za sprawą przekazywania tych wartości i tych tradycji przez naszych kochanych dziadków i pradziadków. Ponieważ to oni w większości rodzin są  głównymi filarami oraz stróżami rodzinnych tradycji, to część ogniwa, która spaja i łączy następne pokolenia.

       

Ciepło i miłość w słodkim wydaniu

Na początku chciałbym opowiedzieć , jak ważne w naszym życiu są takie osoby jak Dziadek i Babcia , Są to rodzice Naszych rodziców , więc jak samo przez się rozumie , ludzie bardzo ważni dla

Nas , jak i całej rodziny. Nie bez przyczyny w Polsce obchodzimy takie święta , każdego dnia osobno : dla Babci i Dziadka..Wyrazem wdzięczności i tzw.. ukłonem w Ich stronę będzie doskonały prezent w postaci słodyczy Dr Gerard  , Idealne będą ciasteczka rurki ,lub herbatniki , dlatego , iż dziadkowie często spotykają się z innymi dziadkami , na „kawkę lun herbatkę” , wtedy to ,idealnie nasz prezent w postaci łakoci Dr Gerard ,idealnie nada się na dziadkowy, czy babciny stół…

              Ponadto , chciałbym zauważyć ,że dając słodycze , dajesz uniwersalny prezent , który można wykorzystać na każdą okazję , ponieważ każde opakowanie kryje inną zawartość , dla osób ,i ich preferencji smakowych. Słodycze , kojarzą nam się z dzieciństwa, z nagrodą , otrzymywaną od rodziców , lub innych członków rodziny ,tudzież wcześniej wspomnianych : Babci , czy Dziadka..

 

              `Ciastka łakocie Dr Gerard , dostarczają inspiracji do dobrej zabawy , poprzez tworzenie nowych przepisów , daje to doskonały pretekst , do tego, aby rodzina spędziła czas razem , i każdy z osobna wykazał się kreatywnością na polu „słodyczowego” deseru.

Jednym z w wielu przykładów jest „ tort rurkowy” ,wypełniony  spodem herbatnikowym , na górę zaś przychodzi bita śmietana i galaretka, z owocami kompozycji dowolnej ,jak kto z domowników woli..

              Kolejną rzeczą ,o której chciałbym tutaj wspomnieć, to wybór „właściwych-trafnych” produktów , do naszego domu, generalnie chodzi tu o skład jakościowy , ilość cukrów , lub substancji słodzących , witamin ,lub soli i mikroelementów. Kluczowym także, jest określenie ( chodzi tutaj głównie o osoby , które muszą kontrolować poziom cukru, we krwi) , ile kalorii dostarcza dany produkt , jego skład , oraz zapotrzebowanie dzienne organizmu na ten że wyrób i jego wartości odżywcze. Warto zwrócić uwagę , na produkty znanych marek , z którymi kojarzymy dobrą jakość i dobry smak, warto zapoznać się w tej kwestii z opinią rodziny , gdyż przecież kluczowym będzie to , że oni będą te owe produkty spożywali

Kolejną kwestią , której nie sposób pominąć , są opakowania .Ich różnorodność , od kształtu do koloru , podpowiada nam , dla kogo może być skierowany dany produkt, a mam tu na myśli konkretne opakowania , od serduszek  na 14 Lutego , do opakowań w kształcie choinki , na okoliczność Bożego Narodzenia ..Oczywiście, odręczne napisanie na kartce, dla kogo ma być dany smakołyk , rozwieje wszelkie wątpliwości ,dotyczące do kogo ma trafić dany prezent.

Chciałbym zwrócić uwagę na rzecz , która od lat nurtuje wszystkich naukowców , mianowicie szkodliwość cukru, który tak samo ,jak inne substancje , negatywnie działa na nasz organizm w nadmiarze . Dobrą alternatywą , dla osób cierpiących na  „podwyższony cukier” , są zamienniki cukrowe , pozyskiwane z roślin ,o zmienionym składzie , „oszukują” trochę nasz kubki smakowe ,sprawiając wrażenie ,że coś jest nadal słodkie , a mają o wiele niższe stężenie cukru , gdzie w konsekwencji prowadzi to do znacznej poprawy samopoczucia u osób cierpiących np.. na cukrzycę..
Oto jeden z przepisów na „słodką” przekąskę :
    

Sernik Spice latte z dynią :
               -200 g . puree z dyni,

-750 g.skyru naturalnego ,może być waniliowy,

-4 jajka,

-1 budyń waniliowy,

-łyżeczka proszku do pieczenia,

-200 g. erytrytolu,

-1/3 łyżeczki cynamonu mielonego,

-szczypta kardamonu,

-szczypta gałki muszkatołowej ,

Składniki dokładnie wymieszaj , na początku dodaj dynię , powoli mieszając dodawaj przyprawy ,oraz proszek do pieczenia , dekoruj pomarańczą , lub mandarynką..

Smacznego.

 

Na uwagę zasługują dzisiejsze techniki pakowania prezentów , mam tu na myśli metody , które sprawdzają się nie tylko w przemyśle masowym , lecz w indywidualnym domu , gdzie każdy , wg. własnej inicjatywy i pomysłu , może sam zaprojektować opakowanie , w którym przekaże prezent , najbliższej osobie. Od najróżniejszych pudełek , przez papiery pakowe , w końcu kończąc na zmyślnych dedykowanych opakowań , które swym kształtem i różnorodnością , zakukają nie jedną osobę. Od dekoracji kokardami , po zmyślne naklejki dedykowane , dla każdego członka rodziny.

Należy pamiętać , iż dzień Babci i Dziadka , to wyjątkowe dwa dni , gdzie możemy wykazać się pomysłowością , samodzielnie można wykonać kilkanaście opakowań (tektura ,zużyty plastik ,folia aluminiowa) ,które za pomocą farbek akwarelowych ,( które posiada każda wnuczka ,lub wnuczek) , możemy stworzyć niezapomniane opakowanie , które przeleży z sentymentem na półce u dziadków , prze następne kilkanaście lat..

Podsumowując:

Chciałbym zachęcić do robienia własnych kompozycji ,które nie tylko zaskoczą swoją różnorodnością , ale będą oryginalnym prezentem , dla osób bliskich tudzież Dziadek ,lub Babcia..Prezenty te , nie tylko będą funkcjonalne i nie tuzinkowe , ale też pomogą zachować ciepłe wspomnienia w każdej chwili , gdy przypomnimy sobie , że to była praca ręczna , od wnuka/wnuczki , nasz sentyment tym bardziej utrwali się i zostanie w naszej pamięci… 

poniedziałek, 29 stycznia 2024

Słodycze i ciastka. Jak zachować umiar w Nowym Roku?

Z początkiem Nowego Roku zazwyczaj stawiamy sobie nowe cele oraz wyzwania. Postanowienia noworoczne, że ograniczę słodycze, będę ćwiczyć czy zdrowiej się odżywiać wydają się takie proste do zrealizowania, ale łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Często się zdarza, że z upływem kilku dni nasze ambitne plany, nasz zapał, motywacja oraz marzenia tracą znaczenie i pozostaje rozczarowanie, oraz powrót do objadania, bo przecież słabość do słodkości jest bardzo trudno ograniczyć, a sięganie po coś słodkiego jest łatwe szczególnie po okresie świątecznym gdy różnych pyszności było pod dostatkiem. A gdyby tak zastosować kilka podstawowych zasad, które być może pomogą nam w określeniu konkretnych celów i ułatwią wytrwanie w naszych postanowieniach. Wiec zaczynamy:

-najpierw trzeba dobrze się zastanowić nad tym co tak naprawdę chcemy osiągnąć,

-wprowadzenie nowych zmian większych lub mniejszych wymaga zaangażowania, determinacji oraz konsekwencji,

-dokładnie sprecyzowane chęci i pragnienia zwiększają szanse, że nasze postanowienia nie są tylko chwilowym pomysłem i łatwiej w nim wytrwamy. Im bardziej szczegółowe będą nasze postanowienia, to lepiej będziemy śledzić nasze postępy i nie stracimy motywacji,

-dodatkowo nasz cel musi mieć atrakcyjne wyzwanie, bo wtedy bardziej nam będzie na nim zależeć,

-zapisanie naszych ambicji i ich powolne wprowadzanie zwiększa możliwość, że zostaną one zrealizowane,

-aby nie ulegać pokusom i nie sięgać po słodycze warto zmienić sposób odżywiania i wprowadzić do menu pokarmy zawierające źródło pełnowartościowego białka, ponieważ odmawiając sobie słodkości, musimy je po prostu czymś zastąpić, 

-najlepiej nie chować nic słodkiego na zapas, żeby nas nie kusiły te smakołyki gdy najdzie nas ochota na łakocie,

-warto zadbać również o regularną aktywność fizyczną, 

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o podstawowym i prawidłowo zbilansowanym jadłospisie, a także działać powoli i racjonalnie. Powinniśmy cieszyć się z małych sukcesów i postępów, aby łatwiej wytrwać w postanowieniach i sprostać wyzwaniom, jakie sobie narzuciliśmy. 

Dlaczego umiar jest ważny?

Słodkości są ogólnodostępne i wcale nie takie drogie, szybko dostarczają energii, więc często je wybieramy, a kiedy ich ilość w naszej diecie wzrasta, a my nie jesteśmy w stanie kontrolować tego spożycia, to wtedy mamy problem, ponieważ cukier może uzależniać i jest szkodliwy gdy zjadamy go za dużo. Nie musimy eliminować całkowicie cukru z naszego menu, a wystarczy, że będzie spożywany w odpowiedniej ilości. Kontrolowanie spożywania słodyczy jest ważne nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również psychicznego i emocjonalnego, ponieważ słodycze wpływają na nasz nastrój poprzez stymulację wydzielania dopaminy, serotoniny, endorfin, zatem my czujemy się lepiej, a uczucie błogiej przyjemności może być uzależniające. Nadmierne spożywanie cukru może doprowadzić do gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi, problemów z koncentracją, a także mieć niekorzystne skutki o charakterze długoterminowym takie jak: 

-nadwaga i otyłość, a te z kolei mogą prowadzić do rozwoju nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu sercowo- naczyniowych w tym udaru i zawału, obciążeń dla stawów, 

-spadek odporności i zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu- cukier jest kaloryczny i nie posiada wartości odżywczych, więc zjadając słodycze, nie dostarczamy do organizmu innych pełnowartościowych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, w efekcie jesteśmy osłabieni oraz mało odporni na infekcje,

-cukrzyca typu 2 i insulinooporność- konieczność produkowania nadmiernej ilości insuliny obciąża trzustkę i prowadzi do tych konsekwencji,

-wzrost poziomu cholesterolu- cukier obniża poziom dobrego cholesterolu, a zwiększa poziom złego, który w nadmiarze może odkładać się w ściankach tętnic i prowadzić do rozwoju miażdżycy, 

-problemy skórne- nadmiar cukru przyczynia się do wiotczenia skóry i przyspiesza procesy jej starzenia, nasila stany zapalne, pogłębia problemy z trądzikiem oraz zaostrza objawy chorób skóry, 

-próchnica- spożycie dużych ilości cukru zmienia pH w jamie ustnej, co skutkuje namnażaniem się bakterii i wspomaga rozwój próchnicy. 

Słodkości trzeba spożywać z umiarem, aby zadbać o zdrowie i jakość życia. 

Zrozumienie zachowań żywieniowych

Nasza samoświadomość, czyli wiedza o nas, o naszych emocjach, potrzebach jest nam słabo znana, a jej zrozumienie przyczyni się do zmian i podejmowania przez nas działań bez konkretnej motywacji. Bez zrozumienia samoświadomości żywieniowej proces zmian jest dla nas zbyt trudny. Pomimo naszych chęci i zaangażowania rezygnujemy z podjętych wobec siebie działań. Proces poznania siebie, swoich słabości wymaga cierpliwości, obserwacji, analizowania uczuć i myśli nawet tych, których nigdy nikomu nie chcielibyśmy pokazać, więc praca nad sobą jest ciężka ze względu na utrudnioną pomoc w rozwiązywaniu problemów. Świadomość na temat żywienia oprócz wiadomości wymaga od nas odpowiedzialności. Gdy już poznamy siebie, musimy zabrać się do pracy i działać, co nie zawsze jest łatwym wyzwaniem. Samoświadomość jest podstawą do zmiany nawyków żywieniowych, bo bez niej nawet najlepsza dieta na świecie nie wystarczy. Zacznijmy od rozpoznania naszych nawyków żywieniowych kiedy i w jakich sytuacjach zjadamy najwięcej słodyczy. Gdy ustalimy takie informacje, to skuteczniej będziemy mogli się bronić. 

Samoobserwacja i poznanie dokładnie siebie jest kluczem do rozwiązywania problemów związanych ze zmianą nawyków żywieniowych. 

Sposoby na kontrolowanie spożycia słodyczy

Gdy chcemy ograniczyć spożycie słodyczy, to musimy przede wszystkim:

-nie kupować słodkości na zapas,

-wprowadzać wszystkie zmiany powoli, stopniowo, ponieważ zbyt szybkie działanie może nas zniechęcić, a nagłe odłożenie słodkości może okazać się bardziej kuszące. Małe oraz systematyczne zmiany przyniosą korzystniejsze rezultaty,

-zaplanować swoją dietę- dbając o pełnowartościowe posiłki, będziemy rzadziej sięgać po słodycze. Przerwy między posiłkami nie mogą być zbyt długie, ponieważ będą przyczyniały się do podjadania, więc odpowiednio zaplanowany jadłospis na każdy dzień będzie idealnym rozwiązaniem, 

-znaleźć zdrowsze zamienniki- wybierając zdrowe przekąski takie jak świeże owoce, suszone owoce, jogurt naturalny z owocami, orzechy, nasiona, koktajle owocowe zaspokoimy pragnienie na słodycze,

-zwiększyć spożycie świeżych owoców- owoce są naturalnie słodkie i posiadają składniki odżywcze. 

Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Słodycze to smakołyki, które uwielbiają zarówno dzieci jak dorośli. Spożycie dużej ilości słodkości wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, ponieważ słodycze zawierają sporo cukru oraz sztucznych dodatków. Chcąc nadal cieszyć się przyjemnością jedzenia słodyczy, wiele osób wybiera zdrowsze zamienniki popularnych pyszności. Oto kilka pomysłów na zdrowe alternatywy: 

-orzechy oraz nasiona są bogate w białko, tłuszcze oraz błonnik, więc uczucie sytości trwa dłużej. Dodatkowo posiadają witaminy i minerały,

-zdrowsze batony, które można kupić lub upiec samemu na przykład owsiane, z suszonymi owocami i orzechami. Posiadają błonnik oraz witaminy, a nie mają cukru i barwników,

-gorzka czekolada zawiera sporo kakao i jest ono obfite w przeciwutleniacze i składniki odżywcze, 

-owoce oraz warzywa posiadają naturalny cukier, który daje energię, importują witaminy, minerały i błonnik, 

-ciastka owsiane posiadają składniki odżywcze i są sycące. Zawierają zdrowe tłuszcze, więc dostarczają nam wartościowych kwasów tłuszczowych. Przygotowując takie ciastka samodzielnie, dodajemy swoje ulubione składniki i dodatki. 

Znaczenie podejścia do zdrowia oraz dobrego samopoczucia 

Ogólny pogląd na zdrowie i samopoczucie oznacza spojrzenie na daną osobę całościowo w odniesieniu do stanu zdrowia fizycznego, psychicznego oraz kondycji. Traktujemy wtedy człowieka jako nieodłączną całość. Kompleksowe zdrowie człowieka zakłada, że płaszczyzna fizyczna wpływa bezpośrednio na płaszczyznę psychiczną i odwrotnie. Trzeba pamiętać o tym, że każdy człowiek jest podobny do instrumentu i żeby był on sprawny, wszystkie jego elementy muszą działać bez zarzutu. Tak więc aby wyleczyć choroby z poszczególnych części naszego organizmu, trzeba wziąć pod uwagę obraz całego pacjenta, czyli musimy przeanalizować jego tryb życia, nawyki, wykonywaną pracę, czy sposób odżywiania jest prawidłowy, czy ilość snu jest wystarczająca oraz inne schorzenia, które nie są ze sobą powiązane. Chcąc prowadzić zdrowy styl życia, trzeba zadbać o swoje ciało, a także i o umysł. Należy dokonywać świadomych wyborów żywieniowych i dbać o aktywność fizyczną. Najważniejsze to zrozumieć i odpowiednio interpretować zasady zdrowego odżywiania, które obejmują spożywanie różnorodnych oraz odżywczych pokarmów, unikanie nadmiaru przede wszystkim cukru i tłuszczów trans. Angażując się w regularne ćwiczenia lub inne formy aktywności fizycznej wspomagamy wydolność organizmu, poprawę nastroju oraz stan psychiczny. Już drobne zmiany w swoim codziennym życiu mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie, a zdrowy styl życia ma mnóstwo korzyści dla organizmu. 

Jak radzić sobie z pokusami?

Oto kilka sprawdzonych i może pomocnych porad na chwilę słabości:

-prowadź dziennik żywieniowy, w którym zapisuj wszystko, co zjadasz ze szczegółami, o której, gdzie, co, ile, dlaczego, 

-jedz odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe posiłki ze szczególną uwagą na zawartość białka, które sprawi, że będziemy dłużej nasyceni,

-nie wchodź do cukierni,

-nie kupuj słodyczy innym domownikom,

-poinformuj rodzinę, znajomych oraz współpracowników o swoich planach ograniczenia jedzenia słodyczy, 

-poproś znajomych oraz rodzinę, żeby nie przynosili słodyczy gdy wpadają z wizytą, 

-nie bywaj w miejscach, gdzie jest mnóstwo pyszności, 

-nie trzymaj słodkości ani innych przysmaków w domu, 

-ochotę na słodkości zastąp owocami i warzywami, 

-pij wodę oraz zdrową herbatę np. zieloną, 

-nie chodź głodna, więc trzymaj przy sobie zdrowe przekąski, 

-odmawiaj stanowczo gdy ktoś cię namawia do jedzenia słodyczy, 

Utrzymanie umiaru w spożywaniu słodyczy to proces dość długi i wymagający cierpliwości. Na początku nie trzeba wymuszać na sobie zbyt dużo, wystarczy, że np. zjemy mniej słodyczy niż zwykle w ciągu dnia, czy tygodnia i już jakiś postęp jest, niby niewielki, ale powinniśmy się z niego cieszyć i nie odpuszczać. Najważniejsze to stopniowe ograniczanie spożycia słodyczy, a wtedy łatwiej nam będzie zachować umiar w ich jedzeniu, a zmiana nawyków żywieniowych to szansa, aby zrobić coś dobrego dla zdrowia i samopoczucia. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z łakoci, to nie kupujmy słodkości w sklepie, lepiej będzie gdy przygotujemy sobie zdrowszą przekąskę samodzielnie w domu, wtedy możemy wybrać składniki i zastąpić cukier zdrowszymi zamiennikami. Można spróbować również wyznaczyć sobie wyzwanie, że słodycze zjem tylko raz w tygodniu, co drugi dzień, albo że wytrzymam bez jedzenia słodyczy tydzień i tym podobne, możliwości jest sporo, to zależy tylko od naszego podejścia. Pamiętaj, nikt nie jest w stanie z dnia na dzień zmienić swoich przyzwyczajeń i zrezygnować lub ograniczyć nagle jedzenie łakoci. Gwałtowna eliminacja słodyczy z diety może spowodować rozdrażnienie oraz złe samopoczucie, a wtedy chęć na słodkości będzie jeszcze większa. Zmiany trzeba wprowadzać etapami i należy zacząć od wybrania jednego zalecenia, na przykład, że od dzisiaj każdy posiłek będzie zawierał warzywa. Niby to niewiele, ale sporo można zdziałać, ponieważ w ten sposób zaopatrujemy organizm w większą ilość błonnika i chęć na podjadanie się zmniejsza. Ważne, by nie narzucać na siebie zbyt dużo, bo możemy nie wytrwać w wielu wyzwaniach jednocześnie. Dopiero gdy będziemy pewni, że wprowadzoną zmianę już opanowaliśmy, to możemy działać dalej i zastosować kolejne kroki. Tylko stopniowe ograniczenie jedzenia słodyczy pozwoli osiągnąć wyznaczony cel i zachować umiar. 


niedziela, 28 stycznia 2024

Noworoczne postanowienia dla miłośników słodyczy. Zdrowe alternatywy

 Noworoczne postanowienia dla miłośników słodyczy. Zdrowe alternatywy

Witam w Nowym Roku, okresie, gdy wiele osób zastanawia się nad postanowieniami związanymi z poprawą zdrowia i kondycji. Jednym z najczęstszych wyzwań, przed jakim stają się miłośnicy słodyczy, jest ograniczenie spożycia cukru. W tym artykule skupimy się na zdrowych alternatywach dla popularnych słodyczy, przyjrzymy się psychologii słodyczy i zbadamy, jak stopniowo zmniejszać spożycie cukru.
1. Dlaczego warto zastanowić się nad zdrowymi alternatywami słodyczy? Nowy Rok to doskonały moment na refleksję i postanowienia dotyczące zdrowego stylu życia. Corocznie wielu z nas zobowiązuje się do bardziej zrównoważonego odżywiania, a miłośnicy słodyczy nie są wyjątkiem. Dlaczego warto zastanowić się nad zdrowymi alternatywami? Często spożywany cukier ma negatywny wpływ na zdrowie, przyczyniając się do wielu schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca czy problemy z zębami. Wprowadzając zdrowsze alternatywy, nie tylko zaspokoimy swoją słodką potrzebę, ale również zadbasz o swoje zdrowie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
2. Psychologia słodyczy. Dlaczego tak trudno się im oprzeć? Cukier ma zdolność wpływania na nasz mózg w sposób podobny do niektórych substancji uzależniających. Wpływa na obszary mózgu związane z nagrodą, co sprawia, że trudno jest oprzeć się pokusie słodyczy. Jednym z kluczowych mechanizmów jest wydzielanie dopaminy, zwanej popularnie hormonem szczęścia, co sprawia, że odczuwamy przyjemność. Badania naukowe potwierdzają, że spożywanie cukru może prowadzić do uzależnienia. Skomplikowany mechanizm biochemiczny sprawia, że im więcej cukru spożywamy, tym większa ilość jest potrzebna, aby osiągnąć ten sam poziom satysfakcji. To zjawisko sprawia, że rezygnacja z cukru może być trudniejsza niż się wydaje.
3. Zdrowe alternatywy dla popularnych słodyczy Istnieje wiele smacznych i zdrowych alternatyw dla tradycyjnych słodyczy, które pozwolą nam cieszyć się słodkim smakiem bez zbędnego obciążania organizmu nadmiarem cukru. Oto kilka propozycji: a) Owoce świeże i suszone: Owoce to doskonałe źródło naturalnego cukru, ale także błonnika, witamin i minerałów. Wybierając świeże owoce lub owoce suszone bez dodatku cukru, możemy zaspokoić naszą potrzebę słodkiego, jednocześnie dostarczając organizmowi wartości odżywczych. b) Gorzka czekolada: Jeśli jesteś miłośnikiem czekolady, wybierz gorzką czekoladę z wyższą zawartością kakao. Gorzka czekolada ma mniej dodanego cukru niż mleczna, a jednocześnie dostarcza więcej przeciwutleniaczy. c) Bakalie i orzechy: Migdały, orzechy włoskie, nerkowce - to tylko kilka przykładów bakalii i orzechów, które stanowią doskonałą alternatywę dla słonych przekąsek. Są bogate w zdrowe tłuszcze, białko i błonnik. d) Koktajle z warzyw i owoców: Stworzenie koktajlu z warzyw i owoców pozwoli na połączenie smaku słodyczy z korzyściami zdrowotnymi. Dodając do miksera warzywa takie jak szpinak czy marchew, zyskamy napój pełen witamin i minerałów. Warto także eksperymentować z własnymi przepisami na zdrowsze wersje ulubionych słodyczy. Przygotowywanie domowych przekąsek daje kontrolę nad ilością dodawanego cukru i pozwala dostosować smak do własnych upodobań.
4. Jak stopniowo zmniejszać spożycie cukru? Ograniczenie spożycia cukru nie musi być radykalne ani trudne. Istnieje wiele praktycznych porad, które mogą pomóc w stopniowym zmniejszaniu ilości cukru w diecie: a) Stopniowa redukcja: Zamiast natychmiastowego rezygnowania z ulubionych słodyczy, warto stopniowo redukować ich spożycie. Każdego tygodnia czy miesiąca można zmniejszyć ilość spożywanego cukru, co ułatwi dostosowanie organizmu do nowych nawyków. b) Zastępowanie cukru alternatywami: Warto zastanowić się nad stosowaniem naturalnych słodzików, takich jak miód czy syrop klonowy, które oprócz słodkiego smaku dostarczą również dodatkowych substancji odżywczych. c) Czytanie etykiet: Świadomość tego, ile cukru zawiera dany produkt, to kluczowy krok w ograniczaniu jego spożycia. Regularne czytanie etykiet pozwala świadomie wybierać produkty o niższej zawartości cukru. d) Zwiększanie spożycia błonnika: Produkty bogate w błonnik, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce i orzechy, mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Błonnik wpływa również na dłuższe uczucie sytości, co może ograniczyć chęć spożywania słodyczy między posiłkami. e) Woda zamiast napojów słodzonych: Napoje słodzone są często ukrytym źródłem nadmiaru cukru w diecie. Zamiana ich na wodę z dodatkiem świeżych owoców czy kawałków cytrusów nie tylko dostarczy orzeźwienia, ale także zredukuje spożycie dodanego cukru. f) Gotowanie w domu: Przygotowywanie posiłków w domu daje kontrolę nad składnikami używanymi do potraw. Ograniczenie ilości cukru dodawanego do potraw i unikanie gotowych sosów czy dressingów pozwoli na bardziej zdrowe i kontrolowane spożywanie posiłków.
5. Korzyści zdrowotne z ograniczenia cukru Ograniczenie spożycia cukru przynosi liczne korzyści zdrowotne. Poza oczywistymi korzyściami związanymi z kontrolą wagi, istnieją również inne długoterminowe efekty, które mogą wpłynąć na ogólne samopoczucie i zdrowie: a) Poprawa samopoczucia: Redukcja ilości spożywanego cukru może przyczynić się do zwiększenia energii, zmniejszenia zmęczenia oraz poprawy koncentracji. b) Lepsza kondycja skóry: Nadmierne spożywanie cukru może prowadzić do problemów skórnych, takich jak trądzik czy przyspieszone starzenie się skóry. Ograniczenie cukru może przynieść korzyści w postaci zdrowszej i bardziej promiennej cery. c) Redukcja ryzyka chorób: Badania naukowe sugerują, że nadmierne spożycie cukru może zwiększać ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2 czy chorób metabolicznych. Ograniczenie cukru może zatem wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tych schorzeń.
6. Historie sukcesu. Inspirujące przykłady zmiany nawyków Nic nie motywuje tak bardzo, jak historie osób, które skutecznie wprowadziły zmiany w swoim życiu. Poznajmy kilka inspirujących przykładów ludzi, którzy z powodzeniem ograniczyli spożycie cukru i zastąpili go zdrowszymi alternatywami. a) Monika, 34 lata: Monika postanowiła zrezygnować z codziennego spożywania słodzonych napojów gazowanych. Zamiast tego, zaczęła pić wodę z plasterkami cytryny i mięty. Po kilku tygodniach zauważyła poprawę kondycji skóry oraz wzrost swojej energii. b) Kamil, 28 lat: Kamil uwielbiał słodycze, zwłaszcza czekoladę. Zdecydował się na zamianę mlecznej czekolady na gorzką z wyższą zawartością kakao. To prosta zmiana przyniosła mu nie tylko smakowite doznania, ale również zmniejszyła ilość spożywanego cukru. c) Marta, 40 lat: Marta postanowiła eksperymentować z przepisami na domowe ciastka, eliminując nadmiar cukru. Zastosowała alternatywne słodziki, takie jak miód czy syrop klonowy. Jej domowe wypieki okazały się równie smaczne, a jednocześnie bardziej korzystne dla zdrowia.
7. Twój plan działania Podsumujmy główne wskazówki, które mogą pomóc w ograniczeniu spożycia cukru i wprowadzeniu zdrowszych alternatyw. Pamiętajmy o stopniowym procesie, by uniknąć uczucia przymusu czy rezygnacji. a) Stopniowe zmiany: Rozpocznij od stopniowej redukcji spożycia cukru, eliminując go z jednej potrawy czy napoju na raz. To pozwoli organizmowi dostosować się do nowych nawyków. b) Zdrowe alternatywy: Zastąp tradycyjne słodycze zdrowszymi alternatywami, takimi jak owoce, orzechy czy produkty bogate w błonnik. Eksperymentuj z domowymi przepisami, aby kontrolować składniki używane do potraw. c) Czytaj etykiety: Świadome wybieranie produktów o niższej zawartości cukru to kluczowy krok w procesie ograniczania spożycia tego składnika. d) Znajdź równowagę: Ograniczenie cukru nie oznacza rezygnacji z przyjemności jedzenia. Staraj się znaleźć równowagę między zdrowym stylem życia a satysfakcją z jedzenia.
8. Zachęta do dyskusji. Podziel się swoimi doświadczeniami Czytelnicy są serdecznie zaproszeni do podzielenia się własnymi doświadczeniami i przemyśleniami na temat redukcji cukru w diecie. Jakie zmiany wprowadziliście? Jakie zdrowe alternatywy dla słodyczy polecalibyście innym? Dzielenie się historiami może być inspiracją dla innych, którzy stoją przed podobnym wyzwaniem.
9. Dodatkowe zasoby. Gdzie szukać więcej informacji? Warto podkreślić, że zdrowy styl życia to proces ciągły, a edukacja na temat zdrowego odżywiania odgrywa kluczową rolę. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat alternatyw dla cukru i zdrowego stylu życia, polecamy skorzystanie z dodatkowych zasobów. Poniżej znajdziesz kilka sugestii: a) Książki: "Słodki problem: Jak cukier wpływa na nasze zdrowie" autorstwa Dr. Roberta Lustiga - Książka ta skupia się na wpływie cukru na zdrowie oraz sugeruje praktyczne kroki w kierunku ograniczenia jego spożycia. "The Case Against Sugar" autorstwa Gary'ego Taubes'a - Ta książka jest głęboką analizą roli cukru w naszej diecie i jego wpływu na rozwijające się choroby. b) Blogi o zdrowym odżywianiu: Blog "Minimalist Baker" - Znajdziesz tu wiele przepisów na zdrowe desery oraz wskazówki dotyczące zastępowania cukru w kuchni. Blog "Well Plated by Erin" - Autor dzieli się pomysłami na smaczne i zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy. c) Artykuły naukowe: "The Toxic Truth About Sugar" - Artykuł w czasopiśmie "Nature" skupiający się na negatywnych wpływach spożycia cukru na zdrowie. "Dietary Sugars and Health: New Discovery, New Controversy" - Artykuł w "Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences" prezentujący najnowsze odkrycia na temat cukru i jego wpływu na zdrowie. d) Aplikacje do monitorowania diety: MyFitnessPal - Aplikacja ta pozwala śledzić spożycie kalorii, cukru i innych składników odżywczych, co pomaga utrzymać zdrową równowagę w diecie. Yazio - Aplikacja oferuje personalizowane plany żywieniowe, uwzględniające preferencje i cele zdrowotne użytkownika. e) Konsultacja z dietetykiem: Skorzystanie z pomocy profesjonalisty, takiego jak dietetyk, może dostarczyć spersonalizowanych porad dotyczących diety i zdrowego stylu życia. Ograniczenie spożycia cukru to ważny krok w kierunku zdrowszego stylu życia. Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy nie tylko pozwalają cieszyć się smakiem, ale również przynoszą korzyści zdrowotne. Kluczem do sukcesu jest stopniowe wprowadzanie zmian, świadome czytanie etykiet produktów i eksperymentowanie z nowymi, zdrowszymi przepisami. Dzięki historiom sukcesu inspirujemy się nawzajem do podejmowania wyzwań i zmiany nawyków. Warto również korzystać z dodatkowych zasobów, które pomogą w pogłębianiu wiedzy na temat zdrowego odżywiania. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami - wspólnie możemy tworzyć zdrowsze nawyki żywieniowe dla siebie i dla innych. Oczekuje, że te wskazówki pomogą Ci w podjęciu wyzwań związanych z ograniczeniem cukru i wprowadzeniem zdrowszych nawyków żywieniowych. Życzę Ci powodzenia w dążeniu do zdrowszego i bardziej zrównoważonego stylu życia w Nowym Roku!

Wspólne pieczenie z Babcią i Dziadkiem. Rodzinne chwile.

 Przegryzając klucze i rozgrzewając piekarnik, wraz z moją babcią i dziadkiem wkraczamy w magiczny świat wspólnego pieczenia. To nie tylko kulinarne doświadczenie, ale także okazja do dzielenia się rodzinymi tradycjami i tworzenia niezapomnianych chwil.

W naszej rodzinie, pieczenie zawsze było wielką tradycją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Babci i dziadkowi zawsze zależało na tym, abyśmy razem spędzali czas, a wspólne pieczenie stało się jednym z kluczowych elementów naszej rodzinnej więzi. To nie tylko o smaku, ale także o tworzeniu wspomnień.

Kiedy zasiadamy do wspólnego pieczenia, tradycyjne przepisy stają się fundamentem naszych działań. Oto jeden z ulubionych przepisów, który przechodzimy z pokolenia na pokolenie - babciowy przepis na ciasto drożdżowe. Składniki to prozaiczne, ale ich kombinacja i sekrety babci sprawiają, że to ciasto jest wyjątkowe. Mąka, drożdże, cukier, jajka, mleko i odrobina miłości – to tajemnica naszych wypieków.

Proces pieczenia to zawsze czas pełen radości i śmiechu. Pod czujnym okiem babci i dziadka, uczymy się nie tylko techniki, ale także cennych życiowych lekcji. Dziadek zawsze przypomina, aby mierzyć składniki dokładnie, a babcia przekazuje sekrety wyrabiania idealnego ciasta. Ich doświadczenie jest bezcenne, a ich rady – nieocenione.

Podczas wspólnego pieczenia, rodzina zbliża się do siebie. Uczymy się wzajemnego szacunku, cierpliwości i współpracy. To także doskonała okazja do rozmów i dzielenia się historiami. Dziadek często opowiada nam o czasach swojej młodości, gdy pieczenie było wydarzeniem społecznym, a każdy sąsiad przynosił coś do wspólnej biesiady.

Ulubionymi wypiekami rodzinny są babciowe drożdżówki i dziadkowe szarlotki. Te receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a smak każdego kęsa przywołuje wspomnienia rodzinnych spotkań. Wspólne pieczenie to nie tylko tworzenie pysznych wypieków, ale także kontynuowanie naszych korzeni i pielęgnowanie naszej tożsamości.

Co zyskujemy, piekąc razem? Przede wszystkim budujemy trwałe więzi rodzinne. To czas, który spędzamy razem, a jednocześnie uczymy się od siebie nawzajem. Wspólne pieczenie rozwija nasze umiejętności kulinarne, ale także wzmacnia naszą zdolność do współpracy i zrozumienia potrzeb innych.

Jednak najważniejsze zyski pochodzą z emocjonalnej sfery. Wspólne pieczenie to czas rozmów, śmiechu i dzielenia się. To również szkoła życia, gdzie uczymy się tolerancji, akceptacji i szacunku. Wspólne wypiekanie wzbogaca nasze relacje, czyniąc je bardziej pełnymi, głębokimi i trwałymi.

W miarę jak sięgamy po gorące ciasto prosto z piekarnika, patrzymy na siebie z uśmiechem i pełnią wdzięczności. Wspólne pieczenie z babcią i dziadkiem to nie tylko kulinarne doświadczenie – to magiczny czas, który buduje niezatarte wspomnienia i kształtuje nas jako rodzinę.

Słodkie prezenty na Dzień Babci i Dziadka.

 

Słodkie prezenty na Dzień Babci i Dziadka.

Pomysły i inspiracje.

W roku kalendarzowym mamy mnóstwo różnych obchodzonych dni, a to dzień Strażaka, dzień Górnika, czy też bardzo popularny dzień Kobiet, lub też dzień kawy, pizzy, kota czy psa itd.  My dzisiaj jednak zajmiemy się bardzo ważnymi i miłymi dniami, 22 i 23 stycznia, a są to dni  przeznaczone dla naszych kochanych Babć i Dziadków, czyli jest to Dzień Babci i Dziadka.  Są to dwa dni, ale jakoś tak się utarło, że w jednym z tych dni wnuki przygotowują dla swoich Babć i Dziadków coś miłego i fajnego.   Wnuki, które  chodzą do przedszkola, wraz ze swoimi paniami wychowawczyniami zazwyczaj przygotowują  jakieś super przedstawienie, laurki i do tego zawsze  coś słodkiego dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. 

Dlaczego słodkie prezenty to dobry wybór?

Jeśli chodzi o prezenty, to zawsze mamy ten sam problem, co kupić, a czy dany prezent się będzie podobał, a czy się sprzyda, czy obdarowany będzie zadowolony itd.   Uważam, że słodycze są najodpowiedniejszym prezentem dla naszych Babć i Dziadków, gdyż zjedzenie czegoś słodkiego zawsze wprowadza nas w błogi nastrój. Słodkości pod każdą postacią to najbardziej uniwersalny prezent. Trzeba tylko wyczuć co dana osoba preferuje słodycze o smaku  owocowym czy może słodkości czekoladowe, czy czekolada mleczna, a może bardziej czekolada gorzka.  Obdarowując słodyczami i prezentami naszych najbliższych pobudzają się u nas hormony szczęścia i czujemy się z tym bardzo miło czujemy jeszcze większą więź ze sobą.

Pomysły na domowe słodkości. Przepisy i inspiracje

Słodki prezent będzie jeszcze milej przyjęty, gdy zrobimy go własnoręcznie w domu, z domowych produktów  i według własnego pomysłu.  Bardzo fajnym i miłym pomysłem na prezent mogą być upieczone w domu kruche ciasteczka z bezą, albo przygotowanie komuś na urodziny pysznego tortu z owocami czy też innego ciasta.  

A oto przepis na kruche ciasteczka babci Zosi z bezą.   Łatwo je przygotować i będą pysznie smakowały i na pewno poprawią obdarowanemu samopoczucie i humor.

Składniki na ciasto;

300g mąki,  20 g margaryny lub schodzonego masła,  3 żółtka,  100g cukru pudru, 1 opakowanie cukru wanilinowego

Składniki na wierzch;

2 białka,180 g cukru

Wykonanie ciasta

Wymieszać razem mąkę, cukier puder, i cukier wanilinowy, dodać żółtka, posiekaną margarynę, i szybko zagnieść gładkie ciasto.  Następnie wstawić je na 30 min. Do lodówki

Wierch;   Białka ubić i stopniowo do nich dodawać cukier puder, dalej ubijać, aż składniki  dobrze się połączą.

Schłodzone ciasto krótko zagnieść i rozwałkować, podsypując je mąką.  Z ciasta wycinać krążki i układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzch ciasteczek  nałożyć warstwę piany.  Piec w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C  na funkcji termoobieg około 15 min. Natomiast na funkcji  góra- dół w temperaturze do 180 stopni C.

Tak przygotowane ciasteczka będą smacznym prezentem i do tego trzeba pięknie opakować, a może  kolorowa puszka byłaby super, a i świeżość ciasteczek będzie długo utrzymywać.

Kupowanie słodkości. Jak Wybrać idealny prezent.

Kupując słodki prezent trzeba się najpierw zastanowić czy dana osoba lubi słodycze np. z gorzką czekoladą czy może bardziej z czekoladą mleczną.  Czy może zamiast słodyczy może lepiej kupić jakieś pyszne ciasto. Lecz gdy już jesteśmy w sklepie ze słodyczami to raczej wybierajmy te słodycze z wyższej pułki czyli te super jakościowo.

 Luksusowe słodycze do produkty spożywcze które są wartościowe o bardzo wysokiej jakości.  Charakteryzują się jedynymi cechami: Słodycze luksusowe zapewniają dostęp do jakości, takiej jak doskonała jakość czekolady, świeże owoce, orzechy, ekstrakty i inne luksusowe dodatki. Składniki te są wybierane, żeby być wyjątkowym smakiem i teksturą.

    Na świecie jest wiele marek czekolady, z różnymi dodatkami i o różnych smakach. Oto kilka najbardziej rozpoznawalnych marek czekolady, wraz z ich charakterystycznymi cechami:  Lindt to szwajcarska firma czekoladowa znana z wykwintnych czekoladek truflowych. Ich czekolada jest lekka i kremowa dzięki długiemu procesowi temperowania. Następną marką jest marka Lindor, która oferuje czekoladki o płynnym nadzieniu. Cadbury to brytyjska marka czekolady, która jest szeroko znana na całym świecie. Oferta Cadbury stanowi uzupełnienie smaków, w tym popularnych produktów , jak Dairy Milk o płynnym nadzieniu

Francuskie słodyczowe makaroniki (macarons), uznane za luksusowe, ekskluzywne  i niepowtarzalne za swój smak i wysoką jakość składników.  Początek formularza
Praliny i trufle  z różnymi nadzieniami. orzechy (laskowe, migdały, orzechy włoskie) i jeszcze inne nadzienia.     

Kupując tak wysokiej jakości słodycze można się jeszcze pokusić i dołączyć jakiś skromny prezent, lub laurkę wykonaną własnoręcznie.     

Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy.

Słodycze to coś co nas bardzo wciąga i nie można się im oprzeć. Dla starszych ludzi nie do końca jest to dobre z powodu różnych chorób i dolegliwości, więc raczej szukajmy jakichś zamienników, aby dziadkom i babciom uprzyjemnić życie, a nie zaszkodzić.       

Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy.

Słodycze dają dużo przyjemności, radości, po ich zjedzeniu podnosi się hormon szczęścia, dostajemy więcej energii, ale nie zawsze są one zdrowe, a w szczególności w starszym podeszłym wieku.

Ludzie w starszym wieku często chorują na cukrzycę i w tym przypadku słodycze są wręcz zabronione. Zamiast używać cukier można go zastąpić ksylitolem, zacharozą lub innymi słodzikami.  Aby desery smakowały wyśmienicie to dodajemy różne bakalie, owoce, ale też sprawdzamy od razu w sklepie ile mają cukru, bo często się  zdarza, że   w tych bakaliach czy suszonych owocach jest duża zawartość cukru.

Takim zdrowym pomysłem np., na śniadanie jest przygotowany deser z mleka kokosowego z nasionami chia

1     1 łyżeczki nasion chia

2     400 ml mleka kokosowego

3     1 łyżeczka syropu klonowego

4     200 g truskawek  

5     i jeszcze inne owoce jakie kto lubi

Wszystkie składniki razem zmiksuj. W  pucharku na przemian układaj mleko nasiona i zmiksowane truskawki, a na wierzch ułóż inne owoce

Bardzo smaczny i pyszny deser, który można podarować naszym dziadkom to Tarta z komosy ryżowej. Spód tarty to;

7 daktyli,  100 g oleju kokosowego,  250 g, płatków owsianych i wiórków kokosowych    Masa.

120 g namoczonych daktyli, 50 oleju kokosowego, 50 g komosy ryżowej, 40 g gorzkiej czekolady, 5 łyżek wiórków kokosowych   Polewa

1/5 szklanki mleka ryżowego,  40 g czekolady, łyżka syropu klonowego

Komosę ugotuj aż napęcznieje.   Rozpuszczony olej zmiksuj z daktylami dodaj płatki i wymieszaj z wiórkami.  Wyłóż  masę na formę i odstaw do schłodzenia.  Odcedź komosę i daktyle rozpuść olej i wszystko zmiksuj Wyłóż na spód.  Rozpuść czekoladę mleko i syrop i wylej to na  ciasto polej czekoladą i wstaw do lodówki.

Bardzo ważnym aspektem robienia prezentów jest nie tylko zawartość tego prezentu, ale również jego estetyka, jak i w czym on jest zapakowany.  Pomysłów jest mnóstwo, zależy od wielkości prezentu, jakości i komu go dajemy. Takie opakowania powinny być kolorowe schludne z jakimś miłym dodatkiem w postaci kolorowej kokardki, wstążki, a może to być piękny kosz wiklinowy, który można później przeznaczyć na coś innego.

 Tworzenie niezapomnianych wspomnień.

Dziadkowie i babcie bardzo cieszą się gdy o nich pamiętamy przynosząc im nawet bardzo skromne, ale dane od serca prezenty, dużą wagę przywiązują do wspomnień i dlatego zawsze pamiętajmy o naszych kochanych starszych ludziach, nie tylko o naszych dziadkach.  

sobota, 27 stycznia 2024

SŁODKIE PREZENTY NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA. Pomysły i inspiracje.

WPROWADZENIE. Każdego roku przeżywamy z babcią i dziadkiem ich piękne święta, obchodzimy je zawsze w styczniu. Chyba dla wszystkich te osoby są niezwykle ważne, nieustannie potrzebujemy ich obecności i wsparcia. Bez nich życie byłoby naprawdę trudne. Mimo wielu różnic mentalnych i pokoleniowych z pewnością bardzo dużo dla nas znaczą. Bez wątpienia są to istotne powody, dla których należy się im wdzięczność i podziękowanie. W jakiej formie możemy to wyrazić? Naturalnie okazując miłość, wyrażając ją na różne sposoby. Takim tradycyjnym, najbardziej sprawdzonym jest ofiarowywanie prezentów, najczęściej słodyczy. DLACZEGO SŁODKIE PREZENTY TO DOBRY WYBÓR? Wybór prezentu niewątpliwie jest nie łatwym zadaniem. Na pewno każdy człowiek stanął kiedyś przed tym zadaniem, znalazł się w takiej sytuacji. Niejednokrotnie zastanawialiśmy się co podarować bliskim osobom. Czasem to rzeczywiście wielka trudność i nie lada wyzwanie. Przecież tak mnóstwo razy zdarzyło się, że nasz prezent okazał się zwyczajnie nie trafiony. Często nawet czuliśmy zażenowanie z tego powodu. Zatem, czy mamy na to jakieś rozwiązanie? Oczywiście, najlepszą alternatywą będzie tutaj prezent w postaci słodyczy. Tym bardziej, że zwykle znamy upodobania smakowe i preferencje osoby, którą chcielibyśmy obdarować. Wszyscy kochamy słodkości, więc słodycze na prezent zawsze będą odpowiednie. POMYSŁY NA DOMOWE SŁODKOŚCI. PRZEPISY I INSPIRACJE. Pomysłów na domowe słodycze jest tysiące. Każdy z nas ma swoje ulubione, takie, które wykorzystuje najczęściej. Trzeba podkreślić, że samodzielne ich przygotowanie daje nam najwięcej radości. To prawda, iż własnoręczne dzieła cieszą najbardziej, nic ich nigdy nie zastąpi. Oto szybki i prosty przepis na domowe ciasteczka, idealne na słodki prezent. Składniki: Mąka, masło i półtłusty twaróg Klimek w tej samej ilości, cukier i jajka w zależności od potrzeby. Przygotowanie – Twaróg, mąkę i masło zagniatamy. Ciasto schładzamy w lodowce przez około pół godziny, następnie rozwałkowujemy na około 3 milimetry. Smarujemy jajkiem i posypujemy cukrem. Wykrajamy dowolne kształty. Układamy na blaszce, zachowując odległości. Wkładamy do piekarnika i gotowe. Pyszne wypieki wkładamy do ozdobnej, przezroczystej folii, przewiązujemy ładną kokardką, do której warto przyczepić jakiś drobiazg, na przykład plasterek pomarańczy. Obdarowany będzie z pewnością zadowolony, to może być dla niego miła niespodzianka. KUPOWANE SŁODKOŚCI. JAK WYBRAĆ IDEALNY PREZENT. Wybór słodyczy jest dzisiaj tak ogromny, że naprawdę trudno się zdecydować. Każdy ma jednak swoich faworytów, każdy również ma inne preferencje. Niektórzy uwielbiają lody i ciasta, inni z kolei czekolady, ciastka, batoniki, czy cukierki. Na co zwracać uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim na jakość, cenę i naturalnie składniki, czyli co i w jakiej ilości zawierają słodycze. Kupujmy zdrowe produkty z zawartością miodu i kakao, unikajmy dużej ilości cukru, konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Jakie słodkości wybieramy na prezenty? Tutaj nie ma reguły, często jednak spotykamy się, z tym, że są to głównie bombonierki, torciki, czy ptasie mleczka. Jednym z częściej wybieranych producentów jest DR GERARD. To firma z tradycją od wielu lat na naszym rynku. Warto zapoznać się z jej produktami. PERSONALIZACJA PREZENTU. JAK NADAĆ SŁODKIEMU PREZENTOWI OSOBISTY CHARAKTER Słodkie prezenty także można personalizować, nadawać im osobistego charakteru. Są na to rozmaite sposoby. Mogą być to chociażby własnoręcznie napisane bileciki lub personalizowane opakowania, mające bardzo różne formy. W sklepach stacjonarnych czy w internecie znajdziemy ogromny ich ilości, jest w czym wybierać. Do dekoracji naszych prezentów wykorzystuje się wszelkiego rodzaju naklejki, wstążki, koraliki, kokardy, papiery, gadżety i folie ozdobne. To tylko niektóre z możliwości, wszystko zależy od tego czego potrzebujemy i oczywiście na jaką okazję. Dziś popularne są także czekoladki, bombonierki, bądź cukierki z własnym zdjęciem, które znajdziemy w sieci. To zawsze miła i nietypowa niespodzianka. Wyobraźnia nas nie powinna ograniczać. ZDROWE ALTERNATYWY DLA TRADYCYJNYCH SŁODYCZY. Można zaproponować wiele ciekawych pomysłów na słodkie chwile dla naszych babć i dziadków. One na pewno wprowadzą ich w doskonały nastrój. Istnieje dużo przepisów i to niekoniecznie na ciasta, torty, czy cukierki. Dobrą alternatywą dla słodyczy będzie na przykład pudding, który przygotowuje się ze zdrowych produktów. Jego przyrządzenie jest niezwykle proste i szybkie. Smakuje bardzo wybornie. Potrzebujemy tylko: jednego banana, jedno awokado, jedną łyżkę kakao i trochę miodu. Wszystkie składniki miksujemy i gotowe do spożycia. OPAKOWANIE PREZENTU. POMYSŁY I TECHNIKI. Sam prezent, to nie wszystko. Jego ważną część stanowi również opakowanie, to znaczące dopełnienie upominku. Dlatego Też tyle mamy jego różnych form. Spotykamy rozmaite inspiracje, od szarego papieru, po ozdobne torebki prezentowe i pudełka. Ciekawie wyglądają podarunki zapakowane w przezroczystą i kolorową folię, przewiązane ozdobną wstążką, czy sznurkiem. Dużo zależy od inwencji twórczej, którą naturalnie nie każdy posiada. PODSUMO\WANIE. TWORZENIE NIEZAPOMNIANYCH WSPOMNIEŃ. Raczej wszyscy lubią dostawać prezenty, a zwłaszcza te, które zostały wykonane samodzielnie, one chyba najbardziej cieszą. Mamy największą radość z tego, że ktoś się wysilił, włożył swój cenny czas i serce. Z tego względu warto obdarowywać innych, właśnie takimi prezentami. Zawsze będą miały przewagę nad tymi zakupionymi w sklepie. Ofiarujmy zatem naszym dziadkom coś wyjątkowego, własnoręcznie zrobionego. Doskonale ich znamy, wiemy czego potrzebują. Dawajmy im więc to, co naprawdę lubią. Warto przygotować im taką niespodziankę. Zwykły mały drobiazg, samodzielnie wykonany, pięknie udekorowany i zapakowany, który będzie dla nich cudownym wspomnieniem. ZAPROSZENIE DO DYSKUSJI. Dobrze jest dzielić się własnymi pomysłami na słodkie, autorskie prezenty. Każdy ma dużo w tym temacie do powiedzenia. Mamy bowiem mnóstwo różnych doświadczeń i propozycji. Nazbieraliśmy je przecież w ciągu całego naszego życia. Nie trzymajmy ich dla siebie, może inni też będą mogli z tego skorzystać. Dzielmy się tym dobrodziejstwem, tą wielką skarbnicą wiedzy, tradycji i doświadczenia.

Wspólne pieczenie z Babcią i Dziadkiem.

„Wspólne pieczenie z Babcią i Dziadkiem – Rodzinne chwile”. Wstęp. Tradycja wspólnego pieczenia jest jednym z najpiękniejszych i zarazem najstarszych zwyczajów rodzinnych, które łączą pokolenia i gloryfikują tożsamość narodową. Rytuał wypiekania ciast, pierników, chleba, jak również opłatków, to nie jedyny sposób na przygotowanie smacznych, a przede wszystkim zdrowych potraw, lecz także okazje na wspólne spędzanie czasu i wykorzystanie tych chwil na podzielenie się doświadczeniami i przez lata nabytą wiedzą z młodszymi, ale także okazywania bliskim miłości i wdzięczności. Artykułem tym chcę przedstawić powagę pielęgnowania tradycji wspólnego pieczenia w rodzinie, ponieważ mają duży wpływ na relacje międzypokoleniowe, ale również bardzo istotną rzeczą jest, w jaki sposób dostosować do obecnych wyzwań i współczesnych potrzeb. Inspiracją do tego były moje bardzo odległe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to wspólnie z babcią i mamą wypiekaliśmy chleb na zakwasie, ciasto drożdżowe i jeszcze kilka innych ciast, ale również wiele przykładów z historii i kultury polskiej. Przykłady te pokazują nam, jak bardzo pieczenie stało się nieodłącznym elementem naszej tożsamości. Zapraszam do ciekawej lektury i odkrywania ciepła rodzinnych tradycji. Historia rodzinnych przepisów. Rodzinne przepisy to nie tylko stare książki kucharskie, czy też zapisane odręcznym pismem kartki zeszytu, a na nich zanotowane są składniki i porady jak przygotować, lecz historia kilku pokoleń i ich kultury. Zachowane pamiątki po przodkach i przekazywane dalej, były wykorzystywane do wypieków na różnego typu uroczystościach, takich jak: urodziny, święta, wesela, pogrzeby i na wiele innych okazji. Miłe wspomnienia z nauk, jakie babcia nam starała się przekazać w kwestii zagniatania ciasta albo mamy, która pozwalała nam na wylizanie miski z resztek kremu, to właśnie są tradycje, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. W trakcie takich rodzinnych spotkań przekazywane są bardzo cenne wartości, takie jak: miłość, gościnność, szacunek i wiara. W kwestii przepisów na ciasta, to wszystkie bez wyjątku posiadają własną i niepowtarzalną historię, która czasami bywa zabawna, ciekawa, wzruszająca, a niekiedy pouczająca. À propos historii, to bardzo wiele przepisów na ciasta ma swoje korzenie w innych epokach, gdy składniki były trudno dostępne, a pieczenie było drogie i trudne do realizacji. Wiele innych ciast powstało pod wpływem różnych i przedziwnych okoliczności, jak, choćby: podróży, mody, zmian społecznych, a nawet imigracja. Znane są również jeszcze bardziej prozaiczne przyczyny powstania ciast, które zapewne zadziwiły samych wynalazców, ponieważ były wynikiem przypadków, błędów, eksperymentów, czy własnych upodobań. Podam kilka przykładów ciast rodzinnych i pierwszym wyszukanym w sieci będzie:  Sernik krakowski – to chyba najbardziej znany sernik w mieście Krakowie, ale nie tylko. Jego historia pamięta XVIII wiek, jak to powstające cukiernie zaczęły wprowadzać sernik krakowski na kruchym spodzie na nim gęsty ser, a na wierzchu kruszonka. Na początku swojej kariery nosił miano ciasta luksusowego, ponieważ stać było na niego tylko bogatych mieszczan. Popularność w Polsce urosła do rangi najlepszego ciasta i doczekał się kilku innych wariantów smakowych.  Kolejnym popularnym na bazie słynnego batonu wynalezionym w 1930 roku, to nowoczesne ciasto bez pieczenia Snickers. W skład jego wchodzą takie składniki: herbatniki, masa kajmakowa, masa orzechowa i polewa czekoladowa. Słynny batonik stał się w Polsce w XX wieku inspiracją do wielu deserów.  Kolejnym, tyle że już z babcinego skarbca przepisów był placek drożdżowy. Tak wyjątkowy, bo na pewno wszystko zależało od składników przygotowanych łącznie z drożdżami, ale niepowtarzalnym atutem babcinego ciasta drożdżowego było wytrzaskanie ciasta po przysłowiowej twarzy. Dziadek czasami wpadał do domu z podwórka ze strachem w oczach, co takiego dzieje się w domu, że tak głośny hałas niesie się po obejściu. Ciasto drożdżowe, żeby było pulchne i smaczne, to musi być dobrze napowietrzone i babcia, a potem mama, robiły to po mistrzowsku. Przygotowanie do pieczenia. Lista potrzebnych składników i narzędzi. Obecne czasy odbiegają od minionych czasów jakością, różnorodnością i ilości składników, dlatego należy również brać pod uwagę rodzaj ciasta, jakie chcemy wykonać. W kwestii składników, to do dużej większości ciast potrzebne są: mąka, cukier, jaja, masło lub olej, proszek do pieczenia, sól i woda, ewentualnie mleko. Dodatkowe składniki, które można dodać w zależności od rodzaju ciasta to: wanilia, kakao, owoce, orzechy, dżem, ser, śmietana i wiele innych dodatków.  Pierwszy warunek – zanim zabierzemy się do wyrabiania ciasta, to należy upewnić się, czy mamy wszystkie składniki pod ręką.  Drugi warunek – niektóre składniki należy wcześniej przygotować, żeby uzyskały temperaturę pokojową, chyba że w przepisie napisane jest inaczej. Narzędzia pomocne przy pieczeniu wczoraj, a dziś, to jest spora przepaść. Każda doświadczona gospodyni nie potrzebuje specjalistycznych narzędzi do pieczenia, ponieważ oko jest najlepszą miarką i ten sposób sprawdza się u większości pań lub panów. A dla niedoświadczonej mniejszości nadmienię, jakie narzędzia będą potrzebne do pieczenia ciasta. Potrzebny osprzęt to: miski, mikser lub pałka, łyżka, nóż, tarka, wałek, waga kuchenna, szklanka miarowa, termometr kuchenny, foremki do wycinania lub do pieczenia, papier do pieczenia, nożyczki, pędzelek kuchenny, szpatułka, sitko, patelnię, garnek, itp. Nie do każdego rodzaju ciasta wyżej wymienione narzędzia będą potrzebne, ale należy pamiętać, żeby użyć odpowiedniej formy dopasowanej do wielkości i kształtu ciasta. Przed wylaniem ciasta blachę smarujemy tłuszczem, a następnie posypujemy bułką tartą albo wykładamy papierem do pieczenia, żeby ciasto nie przykleiło się do blachy. Od dłuższego czasu w modzie są akcesoria do dekoracji ciast typu: lukier, posypki, rurki do zdobienia, kremy, itp. W trakcie wspólnych wypieków z babcią wielokrotnie przyglądałem i zarazem zastanawiałem się nad dziwnymi zabiegami, które czyniła w tamtych czasach, a w tych do mnie dotarły, że: – mąkę należy przesiewać do każdego wypieku, ponieważ napowietrzamy ją i ciasto wychodzi pulchniejsze. – Każde jajko wybijaj na osobny talerzyk, ponieważ może trafić się skorupka lub popsute jajko i będzie wszystko do wyrzucenia. – Aby uniknąć pomyłek, zawsze odmierzaj składniki najlepiej w gramach. – W trakcie pieczenia nie zaleca się otwierania piekarnika, ponieważ ciasto może opaść. – Stan upieczenia najlepiej sprawdzić drewnianym patyczkiem lub nożem, gdy będzie suchy, to znak, że ciasto upieczone. Wspólne chwile w kuchni. W sobotnie popołudnie zasłużony podwieczorek przy kawie zbożowej i upieczonym wspólnie z babcią godzinach porannych placku drożdżowym. Podczas moich pobytów weekendowych u dziadków, tradycją było wspólne wypiekanie ciasta, a najczęściej ciasta drożdżowego, bywały również serniczki, murzynki, placki owocowe z (jabłkami, śliwkami, rabarbarem) i kilka innych. Babcia przynosiła do kuchni blachę ciasta, dziadek kroił, a ja nakładałem na talerzyki i dostawiałem kubki z kawą zbożową, gdyż udawaliśmy, że pijemy prawdziwą. W trakcie takich spotkań babcia puszczała delikatnie w tle ulubioną muzykę z płyt gramofonowych i wspólnie zajadaliśmy się pysznym ciastem rozmawiając o różnych sprawach. Czasami dziadkowie opowiadali o dawniejszych tradycjach, jakie miały miejsce na wsi, a najczęściej wspominki i kawały dziadka bawiły nasze towarzystwo. Podczas takich spotkań czułem się szczęśliwy i spokojny, wiedząc, że jestem otoczony miłością i ciepłem rodzinnym. Chwile spędzone w kuchni z dziadkami były dla mnie bardzo ważne, ponieważ budowały silną więź rodzinną. Wspólne wypieki z babcią i dziadkiem nie były wyłącznym zaspokojeniem apetytu, lecz pogłębianiem i utrwalaniem naszych relacji i wspólnego zrozumienia. Sekrety mistrzów pieczenia. Cenne rady od babci i dziadka. W trakcie rodzinnych spotkań w kuchni wielokrotnie słyszałem, jak babcia tłumaczyła, co i dlaczego tak robi. Jeśli nawet nie opowiadała, to sam na wiele różnych sytuacji zwracałem uwagę i wtedy dopytywałem o szczegóły. Poniżej zaprezentuję kilka przydatnych porad, a nawet tzw. Trików. • Szczypta sody lub proszku do pieczenia dodana do wyrabianego ciasta powoduje, że wytwarzają się bąbelki powietrza, które pod wpływem ciepła, rozszerzając się nadają ciastu objętości. • Bardzo duże prawdopodobieństwo jest, że gwałtowne wyjęcie upieczonego ciasta spowoduje opadnięcie, dlatego wyłączamy piec, zostawiamy uchylony piekarnik i dopiero przestudzony wyjmujemy z pieca i przykrywamy ściereczką. • Zapewne każdy z nas doświadczył efektu przyklejenia ciasta do blachy, ale można temu zaradzić. Przed wylaniem ciasta posmarować blachę tłuszczem, następnie posypać bułką tartą lub kaszą manną. Inne sposoby to wyłożenie blachy papierem do pieczenia lub folią aluminiową. • Sposoby na zachowanie odpowiedniej wilgoci ciasta to m. in. przechowywanie w szczelnie zamkniętym pojemniku, owinięcie folią spożywczą, ale również możemy dodać do ciasta: masła, oleju lub jogurtu, które mogą zapobiec utracie wilgoci. • Żeby ciasto miało ładny kolor, a tym bardziej miły aromat, to najlepszymi sposobami jest dodanie startej skórki z pomarańczy, cytryny lub limonki. Innymi sposobami mogą być dodanie ekstraktu waniliowego, kardamonu, cynamonu, ewentualnie przypraw korzennych. Smaki dzieciństwa, ulubione wypieki rodzinne. Moje wspomnienia z dzieciństwa zatrzymały się na dwóch ciastach: jednym z nich jest placek drożdżowy, a drugim placek z rabarbarem. Bez wątpienia pozostałe wypieki babci były pyszne i rewelacyjne, ale te dwa zapisały się jakoś wyjątkowo w pamięci. Wielka szkoda, że nie pamiętam i nie mam oryginalnych przepisów, ale zaproponuję coś wyszukanego w sieci:  Ciasto drożdżowe | AniaGotuje.pl Ania zapewnia, że jest to tradycyjne, sprawdzone z rodzynkami i kruszonką, i jeszcze na dużą blachę.  Proste ciasto z rabarbarem | AniaGotuje.pl Ania przekonuje, że jest to proste ciasto na oleju i bez masła i mleka, ale za to puszyste i pyszne. Miłej zabawy i smacznego!  Moi drodzy – tak na marginesie, dla mniej uzdolnionych i narzekających na brak wolnego czasu mam propozycję nie do odrzucenia. Otóż Dr Gerard w swojej słodkiej ofercie ma szeroki wachlarz wybornych i przepysznych ciasteczek, i myślę, że jeśli raz skosztujecie wrócicie ponownie po kolejne. Znaczenie wspólnie spędzonego czasu. Co zyskujemy, piekąc razem. Wspólne spędzanie czasu wpływa korzystnie na nasze szczęście, zdrowie i najbardziej na relacje międzyludzkie. Wspólne pieczenie może przyczynić się umocnieniu więzi z naszymi bliskimi, a także wzbogacić wiedzę kulinarną i czerpać radość z udanego wypieku. Poniżej kilka zalet wspólnego pieczenia: Usprawnia komunikację i współpracę. Pieczenie jest procesem wymagającym zaplanowania, koordynacji i podziału ról. Pieczenie wspólnie z bliskimi zobowiązuje nas do słuchania siebie nawzajem, porozumiewania między sobą i wzajemnej pomocy. W ten sposób rozwijamy w sobie umiejętności społeczne i tym samym zwiększamy zaufanie. Pieczenie zwiększa kreatywność, wyobraźnię, ale również jest pewną formą sztuki pozwalającą zaprezentować siebie poprzez kształty, kolory i smaki. Wspólne pieczenie umożliwia nam próbowanie nowych rzeczy i wymyślania własnych przepisów, jak również doskonała sposobność do poznawania różnych kultur i kulinarnej tradycji. Wywołuje wspomnienia i emocje. Pieczenie to bez mała czynność zbliżająca rodziny, przyjaciół, oczywiście nie tylko w klimacie świątecznym. Wspólne pieczenie to obdarowywanie się radością, miłością i wdzięcznością, ale również sposób na walkę ze smutkiem, stresem i samotnością. Pieczenie to nie tylko czas poświęcony na przygotowanie jedzenia, lecz także na tworzenie wspomnień, które po latach odżywają. Podsumowanie. Dziedzictwo rodzinne, przekazywane za pośrednictwem kuchni, to nie tylko gromadzony przez pokolenia zbiór przepisów i technik kulinarnych, ale również możliwość, a nawet powinność, zachowania i upowszechniania kultury, historii i wartości naszych przodków. Jedną z tradycji jest wspólne pieczenie, które wiąże pokolenia i umacnia więzi rodzinne. Pieczenie jest również formą nauki, zabawy i pobudzania kreatywności, ale i umiejętnością dzielenia się smakiem i zapachem wspólnie upieczonego ciasta. Uważam, że należy pielęgnować wcześniej powierzone tradycje, gdyż świadczą o naszej tożsamości i wywierają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a także na relacje międzyludzkie. Zaproszenie dla czytelników. Jeśli to właśnie Ty lubisz gotować i pisać o gotowaniu, ta niepowtarzalna okazja jest dla Ciebie! Zachęcam Ciebie i każdego, komu tradycje rodzinne nie są obojętne, do poszukiwania rodzinnych przepisów i podzielenia się z innymi czytelnikami. Zachęcam również do wyrażania emocji, które towarzyszą lub towarzyszyły w przeszłości przy odkrywaniu rodzinnych tradycji i wrażeń, jakie udzielały się w trakcie przygotowywania wypieków na rodzinne uroczystości lub święta. To wspaniały sposób, aby podzielić się nowymi smakami, swoimi odkryciami i poznać nowe smaki, kultury i historie, ale również nawiązać nowe znajomości. Dołącz do nas i baw się dobrze! Zakończenie i podziękowanie. Czas poświęcony na wspólne pieczenie z dziadkami był dla mnie okazją do nawiązania głębszej więzi z najbliższymi, ale również zdobycia cennej wiedzy i umiejętności. Dzięki nim miałem możliwość poznania wielu tradycji i rodzinnych historii, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj jestem bardzo zadowolony z chwil spędzonych z nimi, w których to mogłem podzielić się moimi zainteresowaniami, marzeniami, a oni odwdzięczyli się swoimi – cierpliwością, życzliwością i miłością. Mam świadomość, że te chwile te już nie powtórzą się, dlatego bardzo im dziękuję im za wszystko, co od nich otrzymałem. Autor: Karol.

piątek, 26 stycznia 2024

Zrównoważone słodycze. Jak cieszyć się słodkościami w nowym roku

Jedne z postanowień jakie planujemy dotyczą zdrowia, żeby o nie zadbać powinniśmy dużo się ruszać na przykład spacerować. Są również postanowienia dotyczące jedzenia słodyczy niektórzy zastanawiają się czy nie szkodzą naszemu zdrowiu.Po pojawieniu się na rynku mało kalorycznych słodyczy stały się bardzo dużym obiektem pożądania i cenne dla naszego organizmu, powinny być uwzględniane w naszej codziennej diecie. Wszyscy którzy pragną dbać o swoje zdrowie, powinni  właśnie takie słodkości spożywać i cieszyć się ich jedzeniem. Zdrowe słodycze mają mniej kalorii ale za to więcej zdrowych składników. Definicja pojęcia może być to "znakowanie wartością odżywczą z przodu opakowania jako element pomagający w zdrowym i zrównoważonym sposobie odżywiania". Jak dopada nas smutek lub przygnębienie, często sięgamy po różne słodkości. Można powiedzieć że jedzenie słodyczy poprawia nam samopoczucie, a tabliczka czekolady humor. Kupowanie słodyczy na zapas nie jest niczym dobrym. Wyjaśnienie tego jest bardzo proste, gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego i będziesz miał je tylko w jednej szafce to wystarczy po nie sięgnąć i zjeść z nawiązką. W taki sposób możemy jeszcze bardziej się nimi cieszyć. Słodycze były, są i będą, nie są aż takie złe, ale należy jeść je z umiarem  jest wtedy duże prawdopodobieństwo że mała ich ilość nam nie zaszkodzi. Świadome podejście do słodyczy, powinno być takie że od czasu do czasu powinniśmy je jeść nie należy ich całkowicie odstawiać. Mają też dobry wpływ dla naszego organizmu. Poprawiają nam nastrój, kondycje oraz dają dużo energii. Zbyt małe spożywanie cukru powoduje w organizmie  spadek energii, senność nawet wpływa na nastrój oraz powoduje mniejszą wydajność w pracy. Dlatego w tych przypadkach jest bardzo ważny dla nas.  Długoterminowe spożywanie cukrów w różnych postaciach najbardziej szkodzi naszym zębom i doprowadza do ich próchnicy. Powoduje on również nadwagę, która może przerodzić się w otyłość, należy kontrolować jego spożywanie.  Dostarcza on organizmowi wiele pustych kalorii i powoduje odkładanie tłuszczu w okolicy brzucha. Cukier też doprowadza do chorób serca, cukrzycy oraz problemów z trawieniem. Naturalne słodziki to substancje, które mają nadać słodki smak jednak nie zawierać znacznej ilości kalorii. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez cukru, który jest niezdrowy dla naszego organizmu. Istnieją jednak zdrowe alternatywy takie jak słodziki. Naturalne substancje słodzące są coraz bardziej popularne i cenione za ich naturalne pochodzenie, dlatego są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu. Na rynku jest ich  bardzo duża ilość, lecz do najbardziej popularnych należą ksylitol oraz stewia. Tradycyjne słodycze niestety zawierają dużo cukru i sztucznych dodatków więc ma to zły wpływ dla naszego zdrowia. Dlatego coraz więcej osób szuka zdrowych alternatyw jakimi są owoce i warzywa. Zawsze można wybrać swoje ulubione owoce i zmiksować. Możemy je również łączyć z mlekiem jogurtem lub kefirem. Owoce to naturalna słodycz, która zastąpi nam słodkie niezdrowe łakocie. Przygotowując słodkie przysmaki w domu, możemy korzystać z jak najwyższej jakości produktów  i kontrolować ilość cukru oraz tłuszczu. Oto zdrowy przepis który można przygotować w domu. "Domowe lody malinowe składniki -maliny mrożone jedno opakowanie 450 g, jogurt naturalny jedno opakowanie 180 g, cukier 1/4 szklanki 50 g sposób przygotowania -mrożone maliny delikatnie rozpuścić w kąpieli wodnej, do rozpuszczonych malin dodać cukier i gotować na wolnym ogniu co jakiś czas mieszając aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru, do dużej miski przelać jogurt i maliny z cukrem. Całość zmiksować mikserem aż uzyska się gładką masę.  Zawartość miski odstaw na chwilę do wystygnięcia. Następnie przelej powstałą masę do foremek i wstaw je do zamrażalnika. Czas przygotowania 20 minut plus czas mrożenia". Wielu osobom zdrowe odżywianie kojarzy się przede wszystkim z rezygnacją z tłustych, słonych, słodkich przekąsek, ale tak wcale nie musi być. Słodycze nie muszą być eliminowane z naszej diety, ale warto ograniczyć ich ilość. Nie musimy zakładać że ich wcale nie zjemy, warto sobie zaplanować mniejsze porcje na przykład dwa kawałki ciasta i jeden cukierek. Desery mogą być jednocześnie zdrowe jak i słodkie. Zawsze należy wybrać owoce, jogurt naturalny z miodem oraz orzechy. Owoce są o wiele mniej kaloryczne, niż tradycyjne słodycze, warto dodać że dostarczają nam witamin, błonnika. Jogurt naturalny z miodem zaspokaja apetyt na coś słodkiego i dostarcza probiotyków, które są zdrowe dla naszych jelit. Orzechy dodawane do deserów wzbogacają ich smak oraz dostarczają nam cennych kwasów tłuszczowych i błonnika.  Możemy mieć również przy sobie przekąski bez dodatku cukru, które zaspokoją w zdrowy sposób nasze pragnienie na coś słodkiego. W zdrowym stylu życia można jeść słodycze na przykład desery z owocami na bazie jogurtów naturalnych oraz lody najlepiej wykonać je samemu w domu. Można również z płatków owsianych z różnymi dodatkami zrobić pyszne ciasteczka. Z suszonych owoców i orzechów można przyrządzić zdrowe batony. Możemy również jeść różne galaretki, które nie zawierają cukru ale za to są z owocami. W zdrowym trybie życia słodyczami powinniśmy się  delektować, a nie nimi objadać. Najlepiej wybrać czekoladę gorzką w której nie ma cukru, a zawartość kakao to 75% lub więcej zawiera ona magnez i potas są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Kolejną zdrową przekąską na zdrowy tryb życia to sezamki. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają korzystnie na nasze włosy, skórę i paznokcie, są to słodycze które nie tuczą. Wpływ cukru na nasze samopoczucie jest taki że za dużo go spożywamy. Zbyt większa jego ilość przeradza się w rozdrażnienie, czujemy się nerwowi oraz zestresowani. Wpływ cukru na nastrój jest taki że w ciągu godziny od spożycia słodyczy u ludzi spada koncentracja i pojawia się ospałość. Pokarmy bogate w cukier są doskonałym źródłem energii. Organizm rozkłada  węglowodany zawarte w cukrze na glukozę, która razem z krwią dostarczana jest do mózgu i innych narządów w celu uzyskania energii. Niektórzy ludzie jak mają zły dzień lub sytuację stresową potrafią zjeść tabliczkę czekolady jest ona bogatym źródłem węglowodanów w postaci cukrów prostych. Po takiej słodkiej przyjemności jedzenia przekłada się pozytywnie na zmiany nastroju. Śmiało można powiedzieć że natychmiastowy wpływ cukru pozytywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Rola słodyczy w kulturze jest naprawdę nieoceniona. Dzięki swoim różnym smakom, trafiają do gustu każdego z nas. Już starożytni Egipcjanie kiedy nie mieli humoru to wkładali owoce do miodu i tak raczyli się słodkościami, które poprawiały im nastrój. Mieszkańcy każdego kraju i kontynentu znajdą chwilę na odrobinę słodkiej przyjemności. Nie ma nic piękniejszego od miłości, które można wyrazić słodkim prezentem. Prawie wszyscy z nas uwielbiają słodycze. Święta to czas radości ze słodkimi tradycjami. Słodycze świąteczne mają wyjątkowe znaczenie na całym świecie. Te słodkie przekąski wnoszą radość i magię do domów. Zapewne nieraz zastanawialiście się, co wpływa na to, jakie jedzenie wybieramy. Dlaczego sięgamy po takie pożywienie, a nie inne są to tak zwane nawyki żywieniowe. Jedzenie słodyczy niestety dostarcza nam dużo pustych kalorii. Zawsze możemy wprowadzić ich zdrowsze zamienniki, będą one cechować się lepszą wartością odżywczą. Nie należy robić dużych zapasów słodyczy, po prostu jak najdzie nas na nie ochota i nawet jak będziemy mieli ich mało to zjemy z nawiązką. W sposób zrównoważony należy ograniczyć ich jedzenie bo nie należy przesadzać z cukrem. Nadmierne jedzenie słodyczy negatywnie wpływa na nasz organizm.  Zachęcam do wypróbowania słodyczy z całego świata, które można kupić w sklepach, jedzenie ich to prawdziwa zabawa ze smakiem. Można odnaleźć w tych słodkich przekąskach najróżniejsze zestawienia aromatów i składników, które pobudzą nasz apetyt i ochotę na nowe smaki. Zapraszam wszystkich do podzielenia się własnymi historiami i strategiami z jedzenia słodyczy w zdrowy sposób

Słodycze i ciastka. Jak zachować umiar w Nowym Roku

      Jak zachować umiar w Nowym Roku


      1. Wyzwanie umiaru w świecie pełnym słodyczy.

    Bez względu, z jakiej przyczyny pragniemy ograniczyć spożycie słodyczy, to zawsze mamy z tym duży problem.  Smak słodyczy kojarzy nam się z bezpieczeństwem, komfortem, po prostu po zjedzeniu słodkiej przekąski czujemy się lepiej. 

 Najczęściej  z Nowym Rokiem postanawiamy, że ograniczymy, a nawet są tacy, którzy postanawiają, że ze słodyczami się pożegnają. Takie ostre postanowienia, niestety najczęściej kończą się fiaskiem.  Bo jak sobie odmówić tej przyjemności, gdy wokół  jest tak dużo kuszących okazji.  Te słodycze są łatwo dostępne, szeroko reklamowane  jako świetna  przekąska  na przezwę, na mały głód, na  bądź sobą  i skuś się itd.    Nawet sobie nie uświadamiamy, że śniadaniowe płatki,  batoniki musli, owocowe jogurty, a nawet soczki dla dzieci -to  po prostu słodycze  w przebraniu.  


       2. Dlaczego umiar jest ważny?

 Gdy zjemy coś słodkiego, w naszym mózgu przez krótką chwilę, zwiększa się  poczucie nagrody. Dzięki temu czujemy się komfortowo i pragniemy ten stan jak najdłużej podtrzymać, -więc sięgamy po następną przekąskę słodyczy.   Jeżeli od dzieciństwa spożywamy słodycze na smutki, lub jako nagrodę, to  właśnie takie nawyki wprost doprowadzają do uzależnienia od słodyczy.  Wskutek wysokiego poziomu cukru we krwi w naszym organizmie to powoduje powstawanie wolnych rodników,  które mają negatywny wpływ na ośrodek głodu i sytości.  Wskutek tego tracimy kontrolę nad głodem. 

 Ponadto zawarte w słodyczach cukry proste,  niekorzystne kwasy tłuszczowe, sztuczne barwniki, przyczyniają się do zwiększonych problemów zdrowotnych jak:: 

-insulinooporności,

-cukrzycy  typu II,

-miażdżycy,

-próchnicy,

-zaparć,

-rozwoju nowotworów, 

-rozwoju alergii,

-nasilenia objawów  astmy,

-nadpobudliwości u dzieci.

 Nadmierne spożycie słodyczy doprowadza do nadmiaru energii w diecie, a to prowadzi do nadmiernej nadwagi i otyłości. Również nadmierne spożywanie słodyczy powoduje wzrost "złego" cholesterolu we krwi.

  Badania potwierdzają, że  wieczorne jedzenie słodyczy źle wpływa na sen, oraz może być przyczyną nocnych koszmarów. 

 

        3. Poznaj swoje słabości. 

  Warto wiedzieć, że jeden kawałek ciastka do poobiedniej kawy, zapewne nam nie zaszkodzi. Ważne, by zachować odpowiedni umiar.  Gdy w zasięgu ręki, mamy nasze ulubione słodkie  przekąski, to zapewne nie zapanujemy nad ich spożyciem.  Ważne gdy chcemy otraniczyć ich spożycie, to musimy dokładnie  przyjrzeć się naszej pokusie, jaką jest  jedzenie  słodkich przekąsek.   

  Każdy z nas ma słabość do słodyczy, ponieważ ten smak towarzyszy nam od pierwszych dni życia.  Tymczasem nadmierne dostarczenie cukru dla naszego organizmy, jest szkodliwe.  By  ograniczyć jego spożycie, musimy uświadomić sobie, ile dziennie go spożywamy. 

   Musimy sobie zdać sprawę, że spożywanie słodyczy, wpływa na silne wchłanianie glukozy we krwi. Po takiej dawce poziom glukozy rośnie szybko, ale i szybko spada.  To prowadzi do chęci sięgania po następną dawkę, tak to właśnie  tracimy panowanie nad  jedzeniem słodyczy.   


        4. Praktyczne strategie na ograniczenie słodyczy.

 Kiedy postawimy sobie cel, by całkowicie zrezygnować ze słodyczy, to raczej będzie to niemożliwe.  Ta pokusa sięgania po coś słodkiego,  będzie mocniejsza od takich postanowień.  

  Na początek zwróćmy uwagę na to, co spożywamy. Zacznijmy dokładnie czytać etykiety, a wtedy zorientujmy się, ile w tych produktach znajduje się cukru.  

 Po zastanowieniu się sami będziemy mogli ograniczyć spożycie nadmiaru cukru.  Na początek, zacznijmy mniej słodzić napoje, herbatę, kawę. Mniej można dodawać cukru do przygotowywanych deserów, ciast. Kiedy zaczniemy mniej słodzić herbatę, kawę, to zauważymy, że niektóre słodycze przestaną nas kusić.  Właśnie od ograniczenia cukru w napojach, to najlepszy sposób na początek ograniczenia spożycia cukru. 

Przy robieniu zakupów, możemy wybierać towary o zmniejszonej ilości cukru.  Uwaga: dokładnie należy czytać skład, gdyż napis "zero cukru"  -często nie oznacza, że dany wyrób  nie zawiera cukru. 

  Stopniowo ograniczajmy sięganie po słodkie przekąski. Zamiast słodyczy, niech w zasięgu będzie pyszne jabłko, które dla naszego organizmu dostarczy wiele cennych witamin.  

  

       5. Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy.   

  W początkowej fazie ograniczenia cukru, do słodzenia możemy użyć tzw. słodzików.  Na rynku są dostępne sztuczne i słodziki, które są pochodzenia naturalnego.  Wiadoma sprawa, że te pochodzenia naturalnego są  zdrowsze, choć też są pozyskiwane na skalę przemysł, czyli w nienaturalny sposób.  Do tych naturalnych zaliczamy: ksylitol, preparaty ze stewii,  cukier kokosowy oraz  erytrytol.  Stosowanie tychże słodzików, również powinniśmy ograniczyć, pomimo wszystko dla naszego bezpieczeństwa zdrowotnego. 

  Dobrym sposobem jest zjadanie słodyczy, które samodzielnie przygotujemy. Takie samodzielnie przygotowane, w których ograniczymy w przepisach  zawartość cukru o połowę.  Po jakimś czasie przekonamy się, że te ze sklepu nam nie smakują, bo okażą się zbyt słodkie dla nas. 

  Herbata lub kawa, przestanie nam smakować gdy będzie słodka.  Gdy nie będziemy słodzić kawy lub herbaty, to wtedy będziemy doceniali smak i aromat tych napojów.    


          6. Wprowadzenie zmian w stylu życia dla długoterminowej równowagi.

   Często by poczuć się lepiej, bezpieczniej, czy dla poprawy humoru, sięgamy po coś słodkiego.  Jednakże gdy się zastanowimy, to by zniwelować te smutki, to często wystarczy, by wyjść na spacer, na trening, spotkanie z przyjacielem, to wszystko może wyzwolić pozytywne emocje bez sięgania  po słodycze. 


      7. Jak radzić sobie z pokusami i chwilami słabości.

  Pokusa sięgania po coś słodkiego, towarzyszy nam  niemal bez przerwy.  Wszędzie wkoło niemal w zasięgu ręki  spotykamy jakieś słodkie przekąski.  Dlatego ważne, by  samemu podjąć  walkę z taką pokusą. Na początek starajmy się, by ograniczyć ilość stosowanego cukru. Zacznijmy  kupować  ograniczone ilości słodyczy.  Wybierajmy słodycze, które są wyprodukowane w odpowiedniej jakości.  Taką godną polecenia jest firma Dr Gerarda. W ofercie możemy znaleźć bardzo smaczne  słodycze, w odpowiedniej jakości, pięknie zapakowane i w niewielkich ilościach wagowych.  Zamiast kupować dużo, kupmy sobie  mniejsze opakowanie i w ten sposób zjemy mniej zbędnego cukru.

  Dobrym sposobem jest częściowa eliminacja dni, w których  będziemy sięgać po słodycze.  Stopniowo należy wprowadzać takie ograniczenia, będzie to dłuższy  czas, ale za to bardziej skuteczny niż gwałtowne ograniczenia.  Starajmy się, by nie kupować słodyczy na zapas, bo pokusa będzie silniejsza niż nasz wola ograniczenia. 

   Z przyjaciółmi spotykajmy się na kawie, ale nie koniecznie przy kawałku sernika.   Pamiętajmy,  że  wszystko w małych ilościach nam nie zaszkodzi.   Kiedy będziemy panowali nad naszymi pokusami, to życie stanie się lżejsze i zapewne zdrowsze. 


        8. Podsumowanie. 

  Z nowym rokiem możemy podjąć decyzję, że zrobimy coś dobrego dla naszego organizmu.  Takim dobrym pomysłem  jest ograniczenie  spożycia cukru, który jest dużym szkodnikiem dla naszego organizmu.  Na początek możemy, zamiast cukru stosować zamienniki cukru, których jest pod dostatkiem na rynku.   Nie podejmujmy gwałtownych ograniczeń, lecz  starajmy się stopniowo  wprowadzać ograniczenia.  Taka metoda jest najbardziej skuteczna. Osobiście zaczynałem też od ograniczenia słodzenia herbaty, kawy, ograniczenia w zakupie cukierków.  Pamiętam, że nieposłodzona herbata nie smakowała, a słodziłem nawet 3 łyżeczki.  Po kilku etapach doszedłem do tego, że teraz nie słodzę, i nie wyobrażam sobie, jak kiedyś mogłem pić taką słodką herbatę.  Cukierki mogą leżeć na stole, przechodzę obok nich i w ogóle mnie nie interesują.  Kawę też już piję  bez cukru, a kiedyś było to niemożliwe. 

     Pamiętajmy, że w zdrowym odżywianiu jest również miejsce na słodycze.  Cukier znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale też w wielu innych produktach spożywczych

Jeśli postaramy się, by 85% naszej diety stanowiły produkty nisko przetworzone, bogate w błonnik, witaminy i minerały, to nie musimy całkowicie rezygnować ze słodyczy.

   Ważne by słodycze nie były zjadane w nadmiernych ilościach. 






 

Jak ciastka i słodycze mogą pomóc w realizacji noworocznych celów

  

1. Noworoczne cele a słodkie pokusy

Rozpoczynając nowy rok, wiele osób stawia sobie ambitne cele związane ze zdrowiem i samopoczuciem. Końcówka roku to często poluzowanie zasad żywieniowych. W nowy rok pojawia się refleksja i chęć zmian na lepsze. Jednak dla pewnej grupy i to bardzo dużej, a są to miłośnicy słodyczy, wydaje się to być szczególnie trudnym zadaniem. Jak pogodzić chęć poprawy zdrowia z pokusą na słodycze? W dzisiejszym zabieganym świecie, zdominowanym przez pracę, zobowiązania rodzinne i wszelkiego rodzaju wyzwania, zadanie sobie noworocznych celów zdrowotnych może wydawać się nie do zrealizowania, zwłaszcza dla tych, którzy kochają słodycze. Jednakże, zamiast traktować słodycze jako przeciwników zdrowego stylu życia, warto zastanowić się, jak mogą one stać się sojusznikami w drodze do lepszej formy fizycznej i psychicznej. W tym artykule będziemy badać, w jaki sposób ciastka i słodycze mogą stać się integralną częścią zdrowego stylu życia, pomagając jednocześnie w osiąganiu postawionych celów.

 

2. Zrozumienie relacji z jedzeniem. Słodycze a emocje.

Na pierwszym etapie wprowadzania zmian w diecie trzeba uzmysłowić bardzo istotną rzecz, która będzie miała decydujący wpływ na powodzenie realizacji naszych postanowień.  To nasze emocje mają ogromny wpływ na nawyki żywieniowe, a chęć sięgania po słodycze często wiąże się z różnymi stanami emocjonalnymi. Stres, smutek czy nuda mogą skłonić nas do sięgania po coś słodkiego, co na chwilę poprawi nasze samopoczucie. Warto jednak zrozumieć, że świadome podejście do jedzenia jest kluczem do utrzymania zdrowego stylu życia. Znalezienie balansu między przyjemnością spożywania słodyczy a zdrowymi nawykami żywieniowymi może być kluczowe.
 Zrozumienie, jak emocje wpływają na nasze nawyki żywieniowe, to pierwszy krok do skutecznej integracji słodyczy ze zdrowym stylem życia. Nie chodzi o całkowite wyeliminowanie słodyczy, lecz o świadome spożywanie ich, kiedy naprawdę tego potrzebujemy.

 

3. Realistyczne cele żywieniowe: Jak zachować równowagę?

Zacznijmy od tego, że cele powinny być realistyczne, dostosowane do potrzeb i wymagań indywidualnych. Cele warto podzielić na etapy, uszczegółowić je. Wyznaczenie ram czasowych będzie także bardzo pomocne. I co jest niezwykle istotne cele, powinny być w jasny sposób mierzalne. Nie chodzi tu o to, byśmy za cel obrali zgubienie kilogramów nadwagi w ciągu jakiegoś, konkretnego czasu. Takie postawienie sprawy może być demotywujące w wypadku nieosiągnięcia na czas zamierzonego celu. Za cel możemy sobie postawić przebudowę swojej diety i trzymanie się wyznaczonych zasad. Istotne jest, aby cele te nie wykluczały słodyczy, ale raczej nauczały, jak mądrze je włączać do codziennej diety. Przykłady umiarkowanego spożywania słodyczy w kontekście zrównoważonej diety mogą być inspiracją dla wielu osób dążących do poprawy swojego żywienia. Nie chodzi tu o wyeliminowanie słodyczy z diety. Zamiast tego, postawmy sobie cele uczenia się, jak je mądrze włączać do diety. Może to obejmować ograniczanie ilości spożywanych słodyczy, wybieranie bardziej zdrowych opcji lub planowanie ich spożycia w określonych momentach.

 

4 Słodycze jako nagroda. Motywacja do działania

Można przyjąć zasadę, że słodycze będą przez nas używane jako forma nagrody za osiągnięcie małych celów w drodze do większego postanowienia. Stworzenie systemu nagród, który jednocześnie wspiera długofalowy cel prowadzący do zdrowych nawyków żywieniowych, może stanowić dodatkową motywację do zachowania zdrowego stylu życia i wytrwania w nim. Wprowadzając do swojego życia system nagród, oparty na słodyczach, można stworzyć dodatkową motywację do działania. Osiągnięcie małych celów powinno być nagradzane, co pomaga utrwalać pozytywne nawyki. Kluczem jest jednak umiar, aby nagroda nie przekształciła się w rutynę spożywania słodkich przekąsek za każdym razem, gdy osiągniemy coś pozytywnego. Dla uniknięcia rutyny słodkie przekąski powinny być wprowadzane do systemu nagród w sposób świadomy i zaplanowany oraz powinny być częścią zrównoważonej diety.

 

5. Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Jeśli jednak pokusa do słodyczy jest nieodparta, w walce z nią warto sięgnąć po zdrowsze alternatywy, które nawiązują do upragnionego słodkiego smaku. Można wspierać się przepisami na przekąski i desery o niższej zawartości cukru, lub poszukać alternatyw, które zastąpiłyby potrzebę sięgania po słodycze. Oto przykłady przekąsek i deserów, które będą naszymi sprzymierzeńcami w pokonaniu apetytu na słodycze:


  • owoce: jabłka, pomarańcze, mandarynki itd.
  • warzywa na przykład marchewka
  • soki i przeciery z owoców i warzyw
  • suszone owoce
  • orzechy
  • jogurt naturalny z dodatkiem domowej konfitury
  • galaretki
  • kisiele
  • kasza manna z konfiturą
  • mleczne koktajle z owocami
  • ciastka pełnoziarniste

 

6. Słodycze a samokontrola. Nauka umiaru

Dla wypracowania pożądanych nawyków istotą jest powtarzanie wypracowanych schematów. Do tego jest niezbędne ćwiczenie samokontroli wobec słodyczy. To może przyczynić się do rozwoju dyscypliny potrzebnej do realizacji noworocznych postanowień. Wskazówki dotyczące cieszenia się słodyczami w sposób umiarkowany mogą być kluczowe dla utrzymania długoterminowych celów.
Rozwijanie umiejętności samokontroli wobec słodyczy to kluczowy element trwania na drodze do zdrowego stylu życia. Nie chodzi o całkowite odmawianie sobie przyjemności, ale o nauczenie się kontrolowania ilości spożywanych słodyczy. Ważne jest świadome wybieranie chwil na słodkie przekąski, planowanie ich spożycia z wyprzedzeniem oraz zwracanie uwagi na sygnały płynące z organizmu. Gdy będziemy trzymać się dyscypliny, radość ze słodyczy może okazać się dużo większa, niż wtedy gdy sięgaliśmy po nie w sposób niekontrolowany.

 

7. Integracja słodyczy z planem żywieniowym

Wprowadzenie słodyczy do codziennego planu żywieniowego nie musi być trudne. Trzeba natomiast pamiętać, że zbilansowana dieta powinna byś zgodna z zasadami piramidy żywienia. Powinna zawierać w odpowiednich proporcjach zalecane grupy produktów i dostarczać niezbędne minerały i witaminy oraz błonnik nie zapominając o odpowiednim nawodnieniu. W piramidzie żywienia jest również miejsce na słodycze, ale w odpowiedniej proporcji w stosunku do produktów z innych grup. Istnieje wiele sposobów, aby zintegrować słodycze z posiłkami i przekąskami, jednocześnie zachowując zdrowe nawyki. Planowanie może pomóc w uniknięciu wyrzutów sumienia i cieszeniu się smakiem ulubionych słodkości.

 

8. Znalezienie równowagi

Sumując, słodycze bez wątpienia mogą być częścią zrównoważonego podejścia do zdrowego stylu życia, przy zachowaniu pewnych reguł. Kluczem jest świadomość, umiar i zdolność do integrowania ich z codziennym planem żywieniowym. Osiągnięcie równowagi między przyjemnością z jedzenia a dbałością o zdrowie jest podstawowym elementem realizacji noworocznych celów. Zatem słodycze nie muszą być przeciwnikiem zdrowego stylu życia. Przeciwnie to rezygnacja z nich przy świadomości o swoim zamiłowaniu do słodkich przekąsek może skutkować zniechęceniem i odejściem od powziętego celu.

 

9.  Podziel się swoimi doświadczeniami

Moje osobiste doświadczenie powiązane z tematem diety i łączenia w niej moich ukochanych słodyczy jest ogromne i pełne zawirowań. Mogę zasugerować, co mi osobiście pomaga w mojej drodze do zachowania zdrowego stylu życia oraz wciąż smukłej sylwetki. Jestem ogromnym łasuchem i nie wyobrażam sobie życia bez słodkiego smaku. Kiedy czuję wzmagający się apetyt na nieplanowane słodkości, w powstrzymaniu się i zachowaniu dyscypliny pomaga mi moje hobby, zainteresowania lub po prostu zwykły spacer. Ważne dla mnie jest właśnie takie przeniesienie uwagi na inną sferę życia. Zachęcam do dyskusji. Ważne jest dzielenie się swoimi doświadczeniami i strategiami. Mamy wówczas większą szansę wytrwać w postanowieniu. Rozpocznijmy tę rozmowę i wzajemnie się inspirujmy w realizacji noworocznych celów!