Jak zachować umiar w Nowym Roku
1. Wyzwanie umiaru w świecie pełnym słodyczy.
Bez względu, z jakiej przyczyny pragniemy ograniczyć spożycie słodyczy, to zawsze mamy z tym duży problem. Smak słodyczy kojarzy nam się z bezpieczeństwem, komfortem, po prostu po zjedzeniu słodkiej przekąski czujemy się lepiej.
Najczęściej z Nowym Rokiem postanawiamy, że ograniczymy, a nawet są tacy, którzy postanawiają, że ze słodyczami się pożegnają. Takie ostre postanowienia, niestety najczęściej kończą się fiaskiem. Bo jak sobie odmówić tej przyjemności, gdy wokół jest tak dużo kuszących okazji. Te słodycze są łatwo dostępne, szeroko reklamowane jako świetna przekąska na przezwę, na mały głód, na bądź sobą i skuś się itd. Nawet sobie nie uświadamiamy, że śniadaniowe płatki, batoniki musli, owocowe jogurty, a nawet soczki dla dzieci -to po prostu słodycze w przebraniu.
2. Dlaczego umiar jest ważny?
Gdy zjemy coś słodkiego, w naszym mózgu przez krótką chwilę, zwiększa się poczucie nagrody. Dzięki temu czujemy się komfortowo i pragniemy ten stan jak najdłużej podtrzymać, -więc sięgamy po następną przekąskę słodyczy. Jeżeli od dzieciństwa spożywamy słodycze na smutki, lub jako nagrodę, to właśnie takie nawyki wprost doprowadzają do uzależnienia od słodyczy. Wskutek wysokiego poziomu cukru we krwi w naszym organizmie to powoduje powstawanie wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na ośrodek głodu i sytości. Wskutek tego tracimy kontrolę nad głodem.
Ponadto zawarte w słodyczach cukry proste, niekorzystne kwasy tłuszczowe, sztuczne barwniki, przyczyniają się do zwiększonych problemów zdrowotnych jak::
-insulinooporności,
-cukrzycy typu II,
-miażdżycy,
-próchnicy,
-zaparć,
-rozwoju nowotworów,
-rozwoju alergii,
-nasilenia objawów astmy,
-nadpobudliwości u dzieci.
Nadmierne spożycie słodyczy doprowadza do nadmiaru energii w diecie, a to prowadzi do nadmiernej nadwagi i otyłości. Również nadmierne spożywanie słodyczy powoduje wzrost "złego" cholesterolu we krwi.
Badania potwierdzają, że wieczorne jedzenie słodyczy źle wpływa na sen, oraz może być przyczyną nocnych koszmarów.
3. Poznaj swoje słabości.
Warto wiedzieć, że jeden kawałek ciastka do poobiedniej kawy, zapewne nam nie zaszkodzi. Ważne, by zachować odpowiedni umiar. Gdy w zasięgu ręki, mamy nasze ulubione słodkie przekąski, to zapewne nie zapanujemy nad ich spożyciem. Ważne gdy chcemy otraniczyć ich spożycie, to musimy dokładnie przyjrzeć się naszej pokusie, jaką jest jedzenie słodkich przekąsek.
Każdy z nas ma słabość do słodyczy, ponieważ ten smak towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Tymczasem nadmierne dostarczenie cukru dla naszego organizmy, jest szkodliwe. By ograniczyć jego spożycie, musimy uświadomić sobie, ile dziennie go spożywamy.
Musimy sobie zdać sprawę, że spożywanie słodyczy, wpływa na silne wchłanianie glukozy we krwi. Po takiej dawce poziom glukozy rośnie szybko, ale i szybko spada. To prowadzi do chęci sięgania po następną dawkę, tak to właśnie tracimy panowanie nad jedzeniem słodyczy.
4. Praktyczne strategie na ograniczenie słodyczy.
Kiedy postawimy sobie cel, by całkowicie zrezygnować ze słodyczy, to raczej będzie to niemożliwe. Ta pokusa sięgania po coś słodkiego, będzie mocniejsza od takich postanowień.
Na początek zwróćmy uwagę na to, co spożywamy. Zacznijmy dokładnie czytać etykiety, a wtedy zorientujmy się, ile w tych produktach znajduje się cukru.
Po zastanowieniu się sami będziemy mogli ograniczyć spożycie nadmiaru cukru. Na początek, zacznijmy mniej słodzić napoje, herbatę, kawę. Mniej można dodawać cukru do przygotowywanych deserów, ciast. Kiedy zaczniemy mniej słodzić herbatę, kawę, to zauważymy, że niektóre słodycze przestaną nas kusić. Właśnie od ograniczenia cukru w napojach, to najlepszy sposób na początek ograniczenia spożycia cukru.
Przy robieniu zakupów, możemy wybierać towary o zmniejszonej ilości cukru. Uwaga: dokładnie należy czytać skład, gdyż napis "zero cukru" -często nie oznacza, że dany wyrób nie zawiera cukru.
Stopniowo ograniczajmy sięganie po słodkie przekąski. Zamiast słodyczy, niech w zasięgu będzie pyszne jabłko, które dla naszego organizmu dostarczy wiele cennych witamin.
5. Zdrowe alternatywy dla tradycyjnych słodyczy.
W początkowej fazie ograniczenia cukru, do słodzenia możemy użyć tzw. słodzików. Na rynku są dostępne sztuczne i słodziki, które są pochodzenia naturalnego. Wiadoma sprawa, że te pochodzenia naturalnego są zdrowsze, choć też są pozyskiwane na skalę przemysł, czyli w nienaturalny sposób. Do tych naturalnych zaliczamy: ksylitol, preparaty ze stewii, cukier kokosowy oraz erytrytol. Stosowanie tychże słodzików, również powinniśmy ograniczyć, pomimo wszystko dla naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.
Dobrym sposobem jest zjadanie słodyczy, które samodzielnie przygotujemy. Takie samodzielnie przygotowane, w których ograniczymy w przepisach zawartość cukru o połowę. Po jakimś czasie przekonamy się, że te ze sklepu nam nie smakują, bo okażą się zbyt słodkie dla nas.
Herbata lub kawa, przestanie nam smakować gdy będzie słodka. Gdy nie będziemy słodzić kawy lub herbaty, to wtedy będziemy doceniali smak i aromat tych napojów.
6. Wprowadzenie zmian w stylu życia dla długoterminowej równowagi.
Często by poczuć się lepiej, bezpieczniej, czy dla poprawy humoru, sięgamy po coś słodkiego. Jednakże gdy się zastanowimy, to by zniwelować te smutki, to często wystarczy, by wyjść na spacer, na trening, spotkanie z przyjacielem, to wszystko może wyzwolić pozytywne emocje bez sięgania po słodycze.
7. Jak radzić sobie z pokusami i chwilami słabości.
Pokusa sięgania po coś słodkiego, towarzyszy nam niemal bez przerwy. Wszędzie wkoło niemal w zasięgu ręki spotykamy jakieś słodkie przekąski. Dlatego ważne, by samemu podjąć walkę z taką pokusą. Na początek starajmy się, by ograniczyć ilość stosowanego cukru. Zacznijmy kupować ograniczone ilości słodyczy. Wybierajmy słodycze, które są wyprodukowane w odpowiedniej jakości. Taką godną polecenia jest firma Dr Gerarda. W ofercie możemy znaleźć bardzo smaczne słodycze, w odpowiedniej jakości, pięknie zapakowane i w niewielkich ilościach wagowych. Zamiast kupować dużo, kupmy sobie mniejsze opakowanie i w ten sposób zjemy mniej zbędnego cukru.
Dobrym sposobem jest częściowa eliminacja dni, w których będziemy sięgać po słodycze. Stopniowo należy wprowadzać takie ograniczenia, będzie to dłuższy czas, ale za to bardziej skuteczny niż gwałtowne ograniczenia. Starajmy się, by nie kupować słodyczy na zapas, bo pokusa będzie silniejsza niż nasz wola ograniczenia.
Z przyjaciółmi spotykajmy się na kawie, ale nie koniecznie przy kawałku sernika. Pamiętajmy, że wszystko w małych ilościach nam nie zaszkodzi. Kiedy będziemy panowali nad naszymi pokusami, to życie stanie się lżejsze i zapewne zdrowsze.
8. Podsumowanie.
Z nowym rokiem możemy podjąć decyzję, że zrobimy coś dobrego dla naszego organizmu. Takim dobrym pomysłem jest ograniczenie spożycia cukru, który jest dużym szkodnikiem dla naszego organizmu. Na początek możemy, zamiast cukru stosować zamienniki cukru, których jest pod dostatkiem na rynku. Nie podejmujmy gwałtownych ograniczeń, lecz starajmy się stopniowo wprowadzać ograniczenia. Taka metoda jest najbardziej skuteczna. Osobiście zaczynałem też od ograniczenia słodzenia herbaty, kawy, ograniczenia w zakupie cukierków. Pamiętam, że nieposłodzona herbata nie smakowała, a słodziłem nawet 3 łyżeczki. Po kilku etapach doszedłem do tego, że teraz nie słodzę, i nie wyobrażam sobie, jak kiedyś mogłem pić taką słodką herbatę. Cukierki mogą leżeć na stole, przechodzę obok nich i w ogóle mnie nie interesują. Kawę też już piję bez cukru, a kiedyś było to niemożliwe.
Pamiętajmy, że w zdrowym odżywianiu jest również miejsce na słodycze. Cukier znajdziemy nie tylko w słodyczach, ale też w wielu innych produktach spożywczych
Jeśli postaramy się, by 85% naszej diety stanowiły produkty nisko przetworzone, bogate w błonnik, witaminy i minerały, to nie musimy całkowicie rezygnować ze słodyczy.
Ważne by słodycze nie były zjadane w nadmiernych ilościach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz