piątek, 25 października 2024

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO I KULINARNE SŁODKOŚCI. JAK SŁODKIE WYPIEKI MOGĄ POMÓC W WALCE Z JESIENNĄ CHANDRĄ?

 Wstęp.

          Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada 10 października. Ma na celu szeroko rozumianą edukację w tym zakresie. Rok w rok tego dnia mają miejsce kampanie społeczne uświadamiające nam, czym są choroby psychiczne i jaki mają wpływ na życie chorych oraz ich otoczenie. Ten dzień na świecie jest obchodzony od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

          Jesienna chandra. Co to jest? Jak się objawia? Nie jestem żadnym mądralą z telewizji ani nie będę kopiował efektów pracy naukowców. Dlatego piszę do Was, jak ja to rozumiem. Ten stan dopada mnie jesienią, gdy opadają liście z drzew a ciemności zapadają przy popołudniowej kawie.

 

          Postanowiłem w tym artykule napisać jak sobie poprawić samopoczucie, co zrobić by zapomnieć o jesiennej chandrze. Jednym z dobrych pomysłów jest wspólne z rodziną pieczenie ciast, ciasteczek. Ale o tym później.  

 

Czym jest jesienna chandra?

          Według medycyny jest to „sezonowe zaburzenie afektywne”. Po naszemu jest okresowe pogorszenie samopoczucia związane z jesiennymi zmianami w przyrodzie. U mnie jesienna chandra objawia się tym że:

  • Wstając rano po przespanej nocy, nie mam ochoty nic robić.
  • Cały dzień jestem senny.
  • Moje myśli wracają do wakacyjnych wojaży.
  • Mam zachcianki na jakieś słodycze.
  • Nie mam ochoty się uśmiechać.
  • Mam wrażenie, że uszło ze mnie powietrze.

          Ten stan zaczyna się gdy opadają liście z drzew, gałęzie są łyse, ponure. Niebo jest zachmurzone, słońce ukryte głęboko za chmurami. Dni są szare a ciemności zapadają już po godzinie siedemnastej. Temperatura również ma na mnie wpływ, gdy spada i jest zimniej i zimniej, to nie mam ochoty wystawić nosa za próg domu. Naturalnym lekiem na jesienną chandrą jest śnieżna zima. Gdy spadnie śnieg i gdy słońce świeci pełnią blasku na niebie i odbija od śniegu to mam ochotę biegać, skakać. Nie przeszkadza mi nawet temperatura poniżej zera. Gdy śnieg spadnie to nawet noce są jaśniejsze.

 

Jak pieczenie może pomóc?

          Jest kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z jesienną chandrą. Generalnie chodzi o to by zająć czymś czas plus zdrowa dieta bogata w witaminy, magnez i kwasy omega 3. Sport, hobby oraz zabiegi naświetlania pseudo słońcem na prąd sprawdzą się. Ja jednak polecam wypieki. Gdy mam chandrę myślę o nadchodzących Świętach. Czyli zapachu pierników, ciast, ciasteczek. Z drugiej strony, wykorzystać możemy jesienne zbiory i własne zaprawy. Da nam to relaks, zagospodarowanie czasu, oderwanie się od telewizora. Kolejnym argumentem jest czas spędzony z rodziną. Wspólna praca zbliża. Można się nauczyć nowych umiejętności od drugiego człowieka. Tak spędzone chwile odwracają naszą uwagę od ciemności panujących za oknem. Dla mnie chwile spędzone z dorastającymi dziećmi sprawiają mi ogromną radość.

          Na własnym przykładzie udowodniłem, że nic tak nie poprawi samopoczucia jak czekoladowy batonik albo wafelki w czekoladzie Pryncypałki „dr Gerard”. Jako nastolatek przyjąłem do siebie motto mojej nauczycielki, żeby się dobrze czuć i żeby mózg lepiej pracował, należy zjeść coś słodkiego. Ciacho czy rządek czekolady doda nam energii. Mądrzy ludzie udowodnili, że jesienią należy jeść słodycze pełnoziarniste, a dobra czekolada dostarczy nam witaminy A, B i E, a także składniki mineralne wapń, potas, magnez, żelazo itd. Piekąc własne ciastka lub pieczywo powinniśmy dokładać: orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika.  

          W czasie jesiennej chandry pamiętajmy aby w naszym menu znalazły się również ryby, kasze, warzywa strączkowe, zielone warzywa.

 

Proste przepisy na jesienne wypieki.

          Nadszedł czas aby podsunąć Wam kilka ciekawych przepisów na wspólne zabawy w mistrzów cukiernictwa:

https://drgerard.eu/przepisy/crumble-z-jesiennych-owocow-z-ciasteczkami-witam/

https://drgerard.eu/przepisy/zapiekane-owoce-z-pierniczkami/

Te linki przekierują Was na stronkę producenta słodyczy „dr Gerard”, tam znajdziecie przepisy na każdą okazję. W moim domu szukając inspiracji, zaczynamy od tej strony internetowej.

          Poniżej znajdą się przepisy, które sami przetestowaliśmy. Pamiętajcie żeby wszystkie produkty wyjąć wcześniej i aby miały temperaturę pokojową. A składniki były świeże i najlepiej nie modyfikowane (takie prosto ze wsi).

 

CIASTKA CYNAMONOWE

Składniki:

  • 360 gram mąki pszennej
  • Łyżeczka proszku do pieczenia
  • Łyżeczka cynamonu
  • 200 gram cukru
  • Szczypta soli
  • 250 gram dobrego masła
  • 4 żółtka
  • Odrobinę olejku waniliowego

Na posypkę

  • Łyżeczka cynamonu
  • Łyżka cukru

 

Przygotowanie:

          W misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, sól, cynamon. Za pomocą miksera utrzeć masło z cukrem. Następnie dodać dwa żółtka nadal mieszając. Kolejnym krokiem dodać pozostałe żółtka z olejkiem waniliowym. Wymieszać.

          Teraz należy połączyć masę z produktami sypkimi i mieszać mikserem na średnich obrotach. Gdy składniki się połączą w ciasto należy jeszcze zagnieść ręcznie. Z ciasta formujemy niewielkie kulki i obtaczamy je w cynamonie z cukrem. Następnie rozpłaszczamy je rękoma i układamy na wyłożonej papierem blaszce. Ciastka pieczemy przez 15 minut w temperaturze 180 stopni.

 

JESIENNE CIASTKA Z MIODEM

Składniki:

  • 3 łyżki płynnego miodu
  • Jajko kurze
  • 250 gram mąki pszennej
  • Pół łyżki ciemnego kakao
  • Półtora łyżki przyprawy do piernika
  • 125 gram masła
  • 100 gram cukru

 

Przygotowanie.

          Masło kroimy na mniejsze kawałki, przekładamy do miski. Dodajemy mąkę, cukier, kakao oraz przyprawę do piernika. Następnie dodajemy miód, jajko. Dokładnie mieszamy i wygniatamy ciasto. Gotowe ciasto chłodzimy dwie godziny w lodówce. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy i wycinamy foremkami kształty ciasteczek. Ciastka układamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Następnie pieczemy przez około dziesięć minut w temperaturze 200 stopni.

 

          Aby nasza praca nie była zbyt monotonna, należy zaktywizować domowników. Młodsi mogą kulać ciasto w cynamonie z cukrem, starsze dzieci lubią wycinać kształty słodkości (często bardzo oryginalne). A dorośli ogarniają piekarnik. Degustują wszyscy. Sprząta tylko tata.

 

Jak wspólne pieczenia wzmacnia więzi?

          Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że wspólne pieczenie zbliża ludzi. Jak opowiadała Babcia już przed wiekami gospodynie zbierały się na wspólnie darcie pierza, przebieranie fasoli, ziemniaków. Co wieczór w innym domu. Wtedy znali się wszyscy w okolicy. Babcia opowiadała ile „Fanu” im to dawało. Wymieniały się przepisami, doświadczeniami. Jednak najbardziej pamięta opowieści o duchach, ciotach. Moja Teściowa potwierdza, że za dzieciaka podsłuchiwali tych opowieści a potem nie mogli ze strachu spać w nocy.

          W naszych czasach jest jakoś dalej do drugiego człowieka. Jednak na naszym przykładzie okazało się, że rodzice chłopaków z drużyny mogą stworzyć super grupę przyjaciół. Na spotkania zawsze przygotowujemy coś nowego. Potem albo wymieniamy się przepisami albo razem coś przygotowujemy. Pomaga nam Internet i nowinki techniczne jak Thermomixy.  

          Dodam, że wielokrotnie przygotowane przez nas ciastka, ciasta lub wypieki stały się idealnym prezentem na parapetówkę, imieniny, domówkę itd.

          Dlatego jeśli widzisz, że ktoś z twojego otoczenia jest wycofany lub nie ma energii do życia, zadzwoń i zaproponuj wspólne spotkanie przy pieczeniu słodyczy. Jeżeli to się nie uda to sam przygotuj słodycze, zapakuj je specjalnie dla tej osoby. Mogą to być gotowe kartonowe pudełka albo spersonalizowane opakowania, dołącz wspólne zdjęcie z wakacji i obdaruj nimi bliską Ci osobę. Myślę że Twoja obecność i wspólna rozmowa poprawi jej lub jemu samopoczucie.

 

Zakończenie.

          Podsumowując jesienna chandra nie jest wymysłem. Spotkać może każdego z nas. Gdy spotka kogoś z Twoich bliskich, nie omijaj go. Nie lekceważ jego gorszego nastroju. Postaraj się wyciągnąć tego człowieka na spacer, jogging albo zaproponuj wspólne pieczenie. Wspólnie spędzony czas wpłynie pozytywnie na Was. Smak domowych ciasteczek spowoduje, że uśmiech zagości na Waszych twarzach. Spróbuj nie zawiedziesz się.

          Pamiętaj w przyszłym roku gdy zacznie się jesień że kogoś może dopaść jesienna chandra. A gdy będziesz już dumna/my z wypieków i z tego, że wcześniej  pomogłaś/eś drugiej osobie, to zaangażujesz się w przygotowanie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz