Dzień przyjaciela i
relacje, które budują codzienność. Spotkania, w których osoba niewidoma
doświadcza bliskości drugiego człowieka a rozmowie towarzyszą ciastka Dr
Gerard.
Dzień przyjaciela obchodzony jest 9 czerwca. W Polsce nie
jest obchodzony jakoś szczególnie. Jednak na świecie przyjaciele w tym dniu
obdarowują się nawzajem drobnymi upominkami, prezentami oraz słodyczami.
Przyjaźń rozpoczyna się od niewinnych rozmów, pierwszych
spotkań a czasami nawet śmiesznych nieporozumień. Przyjaźń to zrozumienie i
wysłuchanie drugiej osoby. Przyjaźń to bycie wtedy, kiedy jesteśmy naprawdę
potrzebni. Osoby, które straciły wzrok bardzo wyczulone są na słowa. Pierwsze
spotkanie nie zależy od tego, co zobaczą, ale od tego, co usłyszą kropka ważne
jest ton głosu i szczere odpowiedzi. Od takiego początku może stworzyć je coś
pięknego, czyli prawdziwa przyjaźń.
Codzienność, która wzmacnia relacje.
Przyjaźń to nic innego jak nasza codzienność. Wspólne
spacery, rozmowy oraz spotkania sprawiają, że coraz bardziej nawiązuje się
relacja pomiędzy ludźmi. Dyskusje a nawet czasami niewinne sprzeczki prowadzę
do tego, że poznajemy się coraz bardziej, zaczynamy sobie ufać, co wszystko
prowadzi do jednego. Do tego, że możemy na kogoś liczyć i nazwać swoim
przyjacielem. A nie jest to proste rzecz. Osoby dysfunkcją wzroku są bardzo
wyczulone na każde rozmowy i odpowiedzi, które wynikają z tych rozmów. Nasz ton
głosu, nasz odpowiedzi nawet nasze niewinne zawahania przy odpowiedziach mowa spowodować,
że osoba niewidoma może nam nie ufać. Dlatego warto być szczerym w tych
rozmowach i relacjach z osobami z dysfunkcją wzroku.
Słuchanie, jako podstawa dobrej relacji.
Słuchanie, to bardzo piękna rzecz w relacjach międzyludzkich.
Każdy z nas lubi rozmawiać, ale powinniśmy także umieć słuchać. Osoby z
dysfunkcją wzroku bardzo dokładnie wczytują się w nasze wypowiadane słowa
kropka my osoby widzące możemy nawet nie zauważać różnice w naszej
odpowiedziach, ale osoba niewidoma wyczuje każde nasze zawahanie lub nie
szczerą odpowiedź. Bardzo dobrze nas słuchają i my powinniśmy także ich
słuchać. Kiedy wysłuchamy osoby z dysfunkcją wzroku możemy wiele zrozumieć, co
chce nam przekazać, jakimi cudownymi są ludźmi. Nauczą nas lepszego słuchania i
wsłuchiwania się w to, co ktoś do nas mówi, a to nie jest łatwa rzecz.
Obecność, która daje poczucie bezpieczeństwa.
Być z kimś, przyjaźnić się, kolegować to nie tylko rozmowy,
dyskusję. To także obecność w ich życiu każdego dnia. Obecność, na tyle ile nam
pozwalają. Obecność to nie znaczy bycie codziennie u kogoś w domu, czy rozmowy
przez telefon. Obecność to może być drobny gest, który ma spowodować uśmiech na
czyjejś twarzy. Kiedy znajdujemy się ze sobą dysfunkcją wzroku obecność jest
nasza bardzo ważna. Nie musimy mówić, możemy siedzieć w ciszy. Ta osoba będzie wiedziała,
że jesteśmy obok niej i będzie czuła się bezpiecznie. Czasami cisza, więc jest
warta niż niejedna rozmowa.
Zaufanie, które rośnie z czasem.
Zaufać komuś to nie jest prosta rzecz. Czasami zaufanie
zdobywa się miesiącami a nawet latami. I pamiętajmy jedną, że zaufanie można
zdobywać latami, ale stracić można w jednej chwili. Zaufanie to bardzo ważna
rzecz w relacji międzyludzkiej. Zaufanie to znaczy, że możemy wszystko powiedzieć
o wszystkim. Cudownie mieć kogoś takiego, komu możemy zaufać. Kto nie będzie
nas oceniał i nie osądzą. Być zaufaną osobą jest to coś pięknego. I bardzo
wartościowego w dzisiejszych czasach, gdzie każdy biegnie i nie ma czasu, aby
zatrzymać się, na chociaż na chwilę.
Rozmowy, które zostają w pamięci.
Są w każdym z nas, każdej naszej pamięci rozmowy, które
pozostają na całe życie. Najczęściej przypominamy sobie o tych rozmowach, kiedy
już kogoś nie ma pośród nas. Przepiękne są rozmowy, kiedy spotykamy obce osoby
i ona nam przekazuje to, co czuję. Co to rozmowy bardzo wartościowe. Jeżeli
możemy komuś dodać otuchy naszą rozmową, to na pewno dla tej osoby to zostanie
na zawsze. Słuchujmy się w to, co do nas mówią inni i starajmy się mówić, aby
nas słuchano.
Spotkania bez planu, które są najważniejsze.
Spotkania są bardzo ważne w naszym życiu. Mogą to być
spotkania towarzyskie przecinka mogą być zwykłe przypadkowe. Każde spotkanie
jest czymś wyjątkowym i wnosi do naszego życia coś ważnego. Pamiętajmy, aby te
spotkania były jak najbardziej spontaniczne i na luzie kropka Nie zapominajmy,
że po drugiej stronie nas siedzi lub stoi osoba, która jest też człowiekiem
takim samym jak my, i niezależnie od pełniącej funkcji.
Ciastka Dr Gerard, jako część wspólnego czasu.
Spotkania, rozmowy czy to spontaniczne czy planowane nie
mogą się obejść bez pysznych ciastek Dr Gerard. Nic nam nie zastąpi dobra
rozmowa i pyszne ciastko Dr Gerard. Jedząc słodycze od razu wywołuje to u nas
uśmiech na twarzy, oraz większą chęć do rozmowy. Słodkości i rozmowę to świetne
połączenie na długie fantastyczne dni albo noce.
Przyjaźń, która nie zależy od sposobu widzenia świata.
Przyjaźń to piękne uczucie, które warto pielęgnować w naszym
życiu. Przyjaźń nie zależy od koloru skóry czy języka, jakim się posługujemy. Przyjaźń to uczucie, że na kimś nam zależy,
że z kimś się dobrze czujemy i na kogoś możemy liczyć. Przyjaźń nie zależy od
punktu widzenia oraz od stanu zdrowia. Osoby niewidome czy słabowidzące są
takimi samymi osobami jak osoby zdrowe. Też potrzebują być kochany oraz potrzebne
dla kogoś. Potrzebują być przyjacielami,
a sprawdzają się w tym świetnie. Potrafią
o wiele więcej usłyszeć niż inni.
Dlaczego warto mieć kogoś obok siebie bliskiego.
Ludzie jesteśmy stworzeni do tego, aby kogoś mieć, kogoś
kochać i z kimś się przyjaźnić. Każdy potrzebuje mieć swojego powiernika na
dobre i na złe. Chcemy być potrzebni, a czasami potrzebujemy czyjeś pomocy. I
to jest w tym wszystkim bardzo piękne, że możemy liczyć na kogoś i być dla
kogoś.
9 czerwca Dzień Przyjaciela powinniśmy w Polsce celebrować
coraz bardziej. Powinniśmy brać przykład z innych krajów na świecie i pokazać
swoim przyjaciołom jak bardzo ważni są dla nas. Nikt z nas nie chce być
samotny. Każdy z nas potrzebuje mieć kogoś obok siebie na dobre i na złe. Każdy
z nas czasami pragnie mówić i czasami pragnie być wysłuchany. I taka osoba to
nikt inny jak przyjaciel, który zawsze jest z nami i przy nas. Czas, który
spędzamy ze znajomymi, przyjaciółmi to są chwile, które na długo pozostają w
naszych pamięciach kropka spotkania przy ciastkach Dr Gerard, i uśmiech, który
towarzyszy nas podczas tych spotkań nic nam nie zastąpi. Te wspomnienia zostaną
naszych pamięciach i będziemy mogli je przekazywać naszym bliskim.
Najważniejsze abyśmy umieli mówić tak, aby ktoś nas rozumiał przecinek i abyśmy
umieli słuchać a nie tylko słyszeć. Bo to jest bardzo ważne. Osoby z funkcją
wzroku umieją słuchać, każde nasze słowo odczuwają całe swoim ciałem.
Przypomnijmy sobie 9 czerwca o kimś, kto jest dla nas bardzo bliski i
zadzwonimy do tej osoby lub obdarujmy go paczkę pysznych ciastek Dr Gerard.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz