poniedziałek, 22 czerwca 2026

Dzień przyjaciela i relacje, które budują codzienność. Spotkania, w których osoba niewidoma doświadcza bliskości drugiego człowieka a rozmowie towarzyszą ciastka Dr Gerard.

 

Dzień przyjaciela i relacje, które budują codzienność. Spotkania, w których osoba niewidoma doświadcza bliskości drugiego człowieka a rozmowie towarzyszą ciastka Dr Gerard.

Dzień przyjaciela obchodzony jest 9 czerwca. W Polsce nie jest obchodzony jakoś szczególnie. Jednak na świecie przyjaciele w tym dniu obdarowują się nawzajem drobnymi upominkami, prezentami oraz słodyczami.

Przyjaźń rozpoczyna się od niewinnych rozmów, pierwszych spotkań a czasami nawet śmiesznych nieporozumień. Przyjaźń to zrozumienie i wysłuchanie drugiej osoby. Przyjaźń to bycie wtedy, kiedy jesteśmy naprawdę potrzebni. Osoby, które straciły wzrok bardzo wyczulone są na słowa. Pierwsze spotkanie nie zależy od tego, co zobaczą, ale od tego, co usłyszą kropka ważne jest ton głosu i szczere odpowiedzi. Od takiego początku może stworzyć je coś pięknego, czyli prawdziwa przyjaźń.

Codzienność, która wzmacnia relacje.

Przyjaźń to nic innego jak nasza codzienność. Wspólne spacery, rozmowy oraz spotkania sprawiają, że coraz bardziej nawiązuje się relacja pomiędzy ludźmi. Dyskusje a nawet czasami niewinne sprzeczki prowadzę do tego, że poznajemy się coraz bardziej, zaczynamy sobie ufać, co wszystko prowadzi do jednego. Do tego, że możemy na kogoś liczyć i nazwać swoim przyjacielem. A nie jest to proste rzecz. Osoby dysfunkcją wzroku są bardzo wyczulone na każde rozmowy i odpowiedzi, które wynikają z tych rozmów. Nasz ton głosu, nasz odpowiedzi nawet nasze niewinne zawahania przy odpowiedziach mowa spowodować, że osoba niewidoma może nam nie ufać. Dlatego warto być szczerym w tych rozmowach i relacjach z osobami z dysfunkcją wzroku.

Słuchanie, jako podstawa dobrej relacji.

Słuchanie, to bardzo piękna rzecz w relacjach międzyludzkich. Każdy z nas lubi rozmawiać, ale powinniśmy także umieć słuchać. Osoby z dysfunkcją wzroku bardzo dokładnie wczytują się w nasze wypowiadane słowa kropka my osoby widzące możemy nawet nie zauważać różnice w naszej odpowiedziach, ale osoba niewidoma wyczuje każde nasze zawahanie lub nie szczerą odpowiedź. Bardzo dobrze nas słuchają i my powinniśmy także ich słuchać. Kiedy wysłuchamy osoby z dysfunkcją wzroku możemy wiele zrozumieć, co chce nam przekazać, jakimi cudownymi są ludźmi. Nauczą nas lepszego słuchania i wsłuchiwania się w to, co ktoś do nas mówi, a to nie jest łatwa rzecz.

Obecność, która daje poczucie bezpieczeństwa.

Być z kimś, przyjaźnić się, kolegować to nie tylko rozmowy, dyskusję. To także obecność w ich życiu każdego dnia. Obecność, na tyle ile nam pozwalają. Obecność to nie znaczy bycie codziennie u kogoś w domu, czy rozmowy przez telefon. Obecność to może być drobny gest, który ma spowodować uśmiech na czyjejś twarzy. Kiedy znajdujemy się ze sobą dysfunkcją wzroku obecność jest nasza bardzo ważna. Nie musimy mówić, możemy siedzieć w ciszy. Ta osoba będzie wiedziała, że jesteśmy obok niej i będzie czuła się bezpiecznie. Czasami cisza, więc jest warta niż niejedna rozmowa.

Zaufanie, które rośnie z czasem.

Zaufać komuś to nie jest prosta rzecz. Czasami zaufanie zdobywa się miesiącami a nawet latami. I pamiętajmy jedną, że zaufanie można zdobywać latami, ale stracić można w jednej chwili. Zaufanie to bardzo ważna rzecz w relacji międzyludzkiej. Zaufanie to znaczy, że możemy wszystko powiedzieć o wszystkim. Cudownie mieć kogoś takiego, komu możemy zaufać. Kto nie będzie nas oceniał i nie osądzą. Być zaufaną osobą jest to coś pięknego. I bardzo wartościowego w dzisiejszych czasach, gdzie każdy biegnie i nie ma czasu, aby zatrzymać się, na chociaż na chwilę.

Rozmowy, które zostają w pamięci.

Są w każdym z nas, każdej naszej pamięci rozmowy, które pozostają na całe życie. Najczęściej przypominamy sobie o tych rozmowach, kiedy już kogoś nie ma pośród nas. Przepiękne są rozmowy, kiedy spotykamy obce osoby i ona nam przekazuje to, co czuję. Co to rozmowy bardzo wartościowe. Jeżeli możemy komuś dodać otuchy naszą rozmową, to na pewno dla tej osoby to zostanie na zawsze. Słuchujmy się w to, co do nas mówią inni i starajmy się mówić, aby nas słuchano.

Spotkania bez planu, które są najważniejsze.

Spotkania są bardzo ważne w naszym życiu. Mogą to być spotkania towarzyskie przecinka mogą być zwykłe przypadkowe. Każde spotkanie jest czymś wyjątkowym i wnosi do naszego życia coś ważnego. Pamiętajmy, aby te spotkania były jak najbardziej spontaniczne i na luzie kropka Nie zapominajmy, że po drugiej stronie nas siedzi lub stoi osoba, która jest też człowiekiem takim samym jak my, i niezależnie od pełniącej funkcji.

Ciastka Dr Gerard, jako część wspólnego czasu.

Spotkania, rozmowy czy to spontaniczne czy planowane nie mogą się obejść bez pysznych ciastek Dr Gerard. Nic nam nie zastąpi dobra rozmowa i pyszne ciastko Dr Gerard. Jedząc słodycze od razu wywołuje to u nas uśmiech na twarzy, oraz większą chęć do rozmowy. Słodkości i rozmowę to świetne połączenie na długie fantastyczne dni albo noce.

Przyjaźń, która nie zależy od sposobu widzenia świata.

Przyjaźń to piękne uczucie, które warto pielęgnować w naszym życiu. Przyjaźń nie zależy od koloru skóry czy języka, jakim się posługujemy.  Przyjaźń to uczucie, że na kimś nam zależy, że z kimś się dobrze czujemy i na kogoś możemy liczyć. Przyjaźń nie zależy od punktu widzenia oraz od stanu zdrowia. Osoby niewidome czy słabowidzące są takimi samymi osobami jak osoby zdrowe. Też potrzebują być kochany oraz potrzebne dla kogoś.  Potrzebują być przyjacielami, a sprawdzają się w tym świetnie.  Potrafią o wiele więcej usłyszeć niż inni.

Dlaczego warto mieć kogoś obok siebie bliskiego.

Ludzie jesteśmy stworzeni do tego, aby kogoś mieć, kogoś kochać i z kimś się przyjaźnić. Każdy potrzebuje mieć swojego powiernika na dobre i na złe. Chcemy być potrzebni, a czasami potrzebujemy czyjeś pomocy. I to jest w tym wszystkim bardzo piękne, że możemy liczyć na kogoś i być dla kogoś.

9 czerwca Dzień Przyjaciela powinniśmy w Polsce celebrować coraz bardziej. Powinniśmy brać przykład z innych krajów na świecie i pokazać swoim przyjaciołom jak bardzo ważni są dla nas. Nikt z nas nie chce być samotny. Każdy z nas potrzebuje mieć kogoś obok siebie na dobre i na złe. Każdy z nas czasami pragnie mówić i czasami pragnie być wysłuchany. I taka osoba to nikt inny jak przyjaciel, który zawsze jest z nami i przy nas. Czas, który spędzamy ze znajomymi, przyjaciółmi to są chwile, które na długo pozostają w naszych pamięciach kropka spotkania przy ciastkach Dr Gerard, i uśmiech, który towarzyszy nas podczas tych spotkań nic nam nie zastąpi. Te wspomnienia zostaną naszych pamięciach i będziemy mogli je przekazywać naszym bliskim. Najważniejsze abyśmy umieli mówić tak, aby ktoś nas rozumiał przecinek i abyśmy umieli słuchać a nie tylko słyszeć. Bo to jest bardzo ważne. Osoby z funkcją wzroku umieją słuchać, każde nasze słowo odczuwają całe swoim ciałem. Przypomnijmy sobie 9 czerwca o kimś, kto jest dla nas bardzo bliski i zadzwonimy do tej osoby lub obdarujmy go paczkę pysznych ciastek Dr Gerard.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz