środa, 29 listopada 2023

Słodycze a dzieci. Jak wprowadzić do diety.

 

Słodycze a dzieci. Jak wprowadzić do diety.

Słodycze są ulubionym smakołykiem dzieci. Już we wczesnym dzieciństwie mają podawane różnego rodzaju słodkie kaszki, budynie, czy soczki

Dlaczego dzieci kochają słodycze?

Istnieje kilka powodów, dlaczego dzieci kochają słodycze przede wszystkim za ich smak. Słodycze są po prostu słodkie i pachnące  co wielu ludziom w tym dzieciom - sprawiają wielką przyjemność. Smak słodyczy, który aktywuje receptory smaku, może być bardzo kuszący i niezależny.
Istnieje kilka powodów, dlaczego dzieci często kochają słodycze. Dzieci mogą odczuwać radość i zadowolenie po zjedzeniu słodkiego smakołyku.  Wielu dzieciom słodycze kojarzą się ze wspólnymi chwilami, przyjęciami rodzinnymi, czy też nawet nagrodami za dobre zachowanie.

Media oraz reklamy mają ogromny wpływ na wybory żywieniowe u dzieci.  W reklamach słodyczy często pokazuje się dzieciom, że są, one dla dzieci wielką atrakcją  i że z ogromną przyjemnością można je zajadać.. Ciężko dziecku wytłumaczyć  to, że to co pięknie opakowane  w kolorowym papierku nie do końca jest zdrowe.

Potencjalne skutki nadmiernego spożywania słodyczy przez dzieci.

Warto pamiętać, że zbyt duża ilość słodyczy może spowodować różne choroby u dzieci takie, jak problemy z zębami, osłabienie szkliwa, próchnica, nadwaga lub inne poważne zagrożenia.

Nadmiar wagi i otyłość spowodowana zbyt dużą ilością spożywanych słodyczy może mieć duży wpływ na ryzyko zachorowania na chorobę cukrzycy typu 2 u dzieci.  

Nagłe skoki cukru we krwi mogą mieć też wpływ na zachowanie dzieci, natychmiastowa dawka energii może powodować, że dziecko staje się nadpobudliwe i może mieć różne wahania nastroju oraz zaburzenia koncentracji. Dzieci często kojarzą sobie słodycze czy ciasta z pewnymi sytuacjami. Przychodząc do babci zawsze u babci na stole jest ciasto i one o to ciasto od razu się upominają.

Zbyt duża ilość spożywanych słodyczy przez dzieci może mieć wpływ na problemy trawienne takie, jak bóle brzucha, niestrawność,  wzdęcia.

Ważne jest, aby dzieci spożywały słodycze zawsze pod kontrolą rodziców , a rodzice starali się wprowadzić zdrowe odżywianie od najmłodszych lat. Pozwali to na utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego u dzieci. Zbilansowana dieta jest kluczem dla ich ogólnego rozwoju i zdrowia, ważne, aby zapewnić dzieciom odpowiednie żywienie   zawierające owoce, warzywa, węglowodany i zdrowe tłuszcze.

Jak wprowadzić słodycze do diety dziecka.

Od około 2. roku życia można ostrożnie wprowadzić słodzenie, ale z umiarem. Można zacząć stosować słodzenie np. takich produktów, jak jogurty naturalne. I naturalne słodkości w postaci owoców. Zdecydowanie warto ograniczać ilość dodawanego cukru, a także przetworzonych dodatkowych ilości, chemicznych barwników i konserwantów.   Daktyle, puree jabłkowe będzie bardziej przydatne niż słodycze o wysokiej zawartości cukru rafinowanego.

Jest to ważne, aby ograniczyć ilość spożywanego cukru, ponieważ dzieci są bardziej podatne na słodkości Wprowadzając słodycze, kluczowe znaczenie ma to, że dieta dziecka jest oparta na zasadach zdrowego odżywiania, i wartościowych produktach spożywczych.

Nadmiar cukru w produktach może być szkodliwy i powodować wiele problemów zdrowotnych. Ważne jest, aby wprowadzić słodycze do diety dziecka, trzeba kontrolować  ilości spożywanego cukru i starać się dostarczać  zdrowsze produkty, takie jak owoce, jogurty naturalne lub domowe desery.

Podawane słodycze powinny  być sprawdzone pod względem zawartości cukru,  oraz składników, które mogą zaszkodzić. Zalecane jest, aby słodycze były tylko niewielkim procentem w diecie dzieci. Oto kilka zaleceń dotyczących podawania produktów dzieciom:

Staraj się ograniczać dzieciom ilość spożywanych słodyczy. Niech to będzie uzupełnieniem ,a nie głównym pożywieniem. dziecko może spożywać słodycze okazjonalnie, albo na przykład raz w tygodniu. Wybieraj słodycze o niskiej zawartości cukru, barwników i chemicznych aromatów. Mogą  także jeść zdrowsze produkty, takie jak owoce, jogurty naturalne z owocami czy orzechy.

Ucz dzieci, że zdrowe jedzenie jest ważne dla ich zdrowia. Pokaż, że słodycze można zastąpić inną zdrową przekąską.

Dawaj  dobry przykład. Jeśli sam/a zdrowo jesz, dziecko będzie bardziej skłonne do naśladowania ciebie i sięgało będzie za zdrowymi produktami, a nie za słodyczami.

Alternatywne, zdrowsze wersje popularnych słodyczy.

Jednym ze zdrowszych słodyczy jest nutella, przygotowana w domu, która jest bardzo smaczna i na pewno zdrowsza niż ta ze sklepu. Dzieci uwielbiają ją do smarowania kanapek, do smarowania naleśników czy też  placuszków. Jest bardzo zdrowa, bo zrobiona jest ze śliwek węgierek z dodatkiem gorzkiej czekolady, kakao i niewielkiej ilości cukru.  Bardzo popularnymi przekąskami dla dzieci są desery jogurtowe z dodatkiem owoców leśnych, bananów i np. płatków owsianych

Jeśli chcemy wybrać dobre słodycze w sklepie zawsze dokładnie sprawdzajmy ich skład oraz jak duża jest zawartość cukru i tłuszczów nienasyconych

Jak rozmawiać z dzieckiem o słodyczach.

Bardzo ciężko jest wytłumaczyć dziecku, że nadmiar zjedzonych słodyczy może mu zaszkodzić, przecież słodycze są takie dobre i tak świetnie smakują. Wytłumaczenie dziecku przez osobę bliską, może być dużym wyzwaniem, ale ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem w sposób zrozumiały i motywujący. Trzeba użyć prostego języka,  prostych słów. Opowiedz o zdrowiu, i  wyjaśnij, że spożywane słodycze mogą zaszkodzić jego zdrowiu. Możesz powiedzieć, że zbyt dużo cukru może uszkodzić jego zęby, i że może mieć  próchnicę. Pokaż, jakie mogą być konsekwencje wynikające ze  zbyt częstego  jedzenia słodyczy, można zachorować na cukrzycę. Wyjaśnij, że są  inne smaczne rzeczy, które mogą być równie pyszne, ale bardziej zdrowe, np.  owoce jogurty naturalne z humusem, albo różnego orzechy. Koniecznie trzeba dziecku wytłumaczyć, że do wszystkiego musi być umiar, a szczególnie przy jedzeniu słodyczy oraz ustalić zasady, kiedy i w jakich ilościach  będzie mogło spożywać słodycze.

Radzenie sobie z presją rówieśniczą co do spożywania słodyczy może być trudne,  trzeba jednak dziecku wytłumaczyć, że to Ty decydujesz, co jesz. i nie daj się namówić do zjedzenia czegoś, co jest niezdrowe.   Można odmówić słodyczy w sposób ostrzegawczy, wyjaśniając na przykład: „Dziękuję, ale dzisiaj już jadłem coś słodkiego.  Albo, że mam coś innego do zjedzenia co jest bardziej wartościowe dla zdrowia i chcę cię poczęstować pyszną marchewką, albo bananem.

Pamiętaj, ważne jest dbanie o swoje zdrowie, a zdrowe odżywianie zapobiega wszelkim chorobom. Słodycze też można spożywać, ale te dobrej jakości z niewielką zawartością cukru, ale też  i z wielkim umiarem, bo nadmiar cukru zawsze szkodzi.

poniedziałek, 27 listopada 2023

Słodycze a prawo - co warto wiedzieć?

 

Słodycze a prawo - co warto wiedzieć?


Przepisy prawa dotyczące różnic w zależności od kraju i regionu. W znaczeniu, które obejmuje określone bezpieczeństwo żywnościowe i być zgodne z zawartymi w nim etykietami i informacjami dla produktów spożywczych. Przepisy mogą również zawierać dodatki, dodatki, dodatki i inne narzędzia. W niektórych jurysdykcjach można uwzględnić ograniczenia dotyczące reklam i sprzedaży słodyczy, szczególnie w odniesieniu do dzieci. W celu uzyskania informacji na temat przepisów prawnych dotyczących produktów spożywczych, zalecam skonsultowanie się z przepisami dotyczącymi produktów spożywczych.

Normy jakości dla słodyczy są ustalane przez różne organizacje i instytucje, takie jak Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) oraz organy właściwe w poszczególnych krajach. Te normy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, jakości produktów oraz ochrony środowiska.

Przykładowe normy jakości dla słodyczy mogą być zawarte:

1. Bezpieczeństwo żywnościowe: Normy zawarte w produktach dotyczących spożycia, przechowywania i transportu słodyczy, aby zapobiec zanieczyszczeniom i zanieczyszczeniom zdrowotnym.

2. Składniki i zawartość: Normy mogą określać zastosowanie, takie jak cukry, tłuszcze, barwniki, konserwanty i słodzące. Dostępne są również elementy końcowe lub wartości użytkowe, takie jak zasilanie, czy też zewnętrzne opakowanie.

3. Etykiety: Normy dotyczące etykietowania słodyczy mogą wymagać podawania informacji o składnikach, wartościach, datach ważności, producentach oraz ostrzeżeniach dla osób z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi.

4. Testy sensoryczne: Normy mogą być dostarczane przez metody sensorycznej, takie jak smak, zapach, tekstura i wygląd słodyczy, aby zapewnić ich jakość.

Ważne jest, aby producenci produktów przestrzegali tych norm jakościowych, aby zapewnić bezpieczeństwo i kontrolę. Organizacje i instytucje odpowiedzialne za spożycie żywności w danym kraju mogą udostępniać szczegółowe informacje na temat norm jakościowych dla słodyczy.

Przepisy dotyczące produkcji pochodzenia w różnych okresach historycznych, w zależności od kraju i regionu. dostępne, dostępne w żywności, bardziej ogólne i szeroko stosowane w produktach spożywczych, w tym również spożywcze. Przesyłki z odpadów przemysłowych i produktów spożywczych, przepisy dotyczące produktów spożywczych, które są bardziej szczegółowe i dostępne.

Wiele źródeł specjalnych dotyczących produkcji słodyczy w XX wieku. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych, Food and Drug Administration (FDA) dotyczące przepisów dotyczących żywności, w tym słodyczy, w 1906 roku. W Unii Europejskiej przepisy dotyczące produktów spożywczych są regulowane przez różne dyrektywy i rozporządzenia, takie jak rozporządzenie (WE) nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności.

Warto udostępnić, że przepisy dotyczące produktów spożywczych są stale aktualizowane i dostępne do zmieniających się standardów bezpieczeństwa żywnościowego i wyników końcowych. Organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO), a także opracowujące normy i wytyczne dotyczące produktów spożywczych, które mogą być uznawane w przepisach krajowych.


Ograniczenia w sprzedaży słodyczy w butelkach na celu stosowania niezdrowych produktów spożywczych i promowanie zdrowego alternatywnego. Często obejmują zakaz sprzedaży słodyczy w automatach, stołówkach szkolnych i sklepach szkolnych. Zamiast tego szkoły mogą promować sprzedaż zdrowego przekąsek, takich jak owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste.

Ograniczenia w reklamie słodyczy, przede wszystkim dotyczące dzieci, mają na celu ograniczenie wpływu reklam na dane żywieniowe i produkty spożywcze dla dzieci. Często obejmują zakazy reklam w programach telewizyjnych dla dzieci, na stronach internetowych dla dzieci oraz w pobliżu szkół. Celem tych ograniczeń jest narażenie dzieci na reklamy niezdrowych produktów spożywczych i promowanie zdrowego stylu życia.

Warto włączyć, że ograniczenie w sprzedaży słodyczy i reklam może być skutkiem dla kraju i jurysdykcji. Organizacje zdrowotne oraz organy podlegające w państwie są odpowiedzialne za ustalenie i egzekwowanie tych ograniczeń.


Czytanie etykiet jest ważne, aby móc być świadomym wyboru i rozumieć skład oraz wartość odżywczą produktu. Oto kilka uwag dotyczących czytania etykiet etykiet:

1. Składniki: Zwróć uwagę na skład składników. Składniki są wymieniane w kolejności malejącej ilości, więc te znajdujące się na początku listy są w ilościach. Unikaj produktów, które mają początek listy cukry dodane, tłuszcze trans lub sztuczne, słodzące.

2. Wartość odżywcza: Sprawdź informacje dotyczące wartości wartościj. Zwróć uwagę na zawartość, zawartość, zawartość i inne składniki zawarte. Porównaj te wartości z zalecanymi źródłami spożycia, aby ocenić, czy produkt jest zdrowy i zrównoważony.

3. Rozmiar porcji: Zwróć uwagę na rozmiar porcji, zastanawiając się na etykiecie. Wartość jest dostępna w przypadku jednej porcji. Efektem jest to, że rozmiar porcji, gdy analizujesz wartości.

4. Dodatki i alergeny: Sprawdź, czy na etykiecie są dodatkowe, takie jak barwniki, konserwanty lub słodzące. Jeśli masz alergię lub nietolerancję na określone parametry, należy sprawdzić, sprawdzasz poprawki w celu sprawdzenia zgodności.

5. Termin ważności: Sprawdź datę ważności produktu, aby się upewnić, że jest świeże i bezpieczne do spożycia.

6. Informacje o sprzedawcach: Zwróć uwagę na informacje dotyczące sprzedawcy, takie jak nazwa firmy, adres kontaktowy i numer telefonu. Te informacje mogą być stosowane w przypadku pytań lub reklamacji.

Pamiętaj, że czytanie etykiet to tylko pierwszy kro Ważne jest przestrzeganie umiaru i składników spożywanych przez słodyczy.


Oto kilka skandali powiązanych z niewłaściwą produkcją lub reklamą słodyczy:

1. Skandal wyników: W 2008 roku w chińskim wybuchł skandal substancji z zakażenia mleka w proszku, który był używany do produkcji słodyczy. Firma dodawała do mleka melaminę, substancję chemiczną, która jest sztucznie dostępna. Skandal ten doprowadził do zagrożenia u dzieci i wywołanego ogromnego oburzenia społecznego.

2. Reklama wprowadzająca w błąd: W niektórych producentach znajdują się elementy wprowadzające, w błąd za pomocą reklam. Na przykład, reklamy występujące, że dany produkt jest zdrowy lub naturalny, podczas gdy w rzeczywistości zawiera dużą ilość substancji, barwników i innych niezdrowych składników.

3. Niewłaściwe etykietowanie: W niektórych produktach bezpieczeństwa następuje ostrzeżenie o etykietowaniu produktów. Może to być ujawnienie niepozwalającego na ujawnienie treści, ujawnienie informacji o alergenach lub rozważenie znaczenia wartości.

4. Wykorzystywanie pracy dzieci: W przeszłości ujawniano przypadki, w których określone produkty pochodzą z pracy dzieci w ich fabrykach. To naruszanie praw pracy i jest sprzeczne z charakterystycznymi.

Ważne jest, aby producenci słodyczy przestrzegali przepisów i norm jakościowych oraz uczciwie informowali swoich producentów. Skandale takie jak te, które znajdują się powyżej konieczności stosowania ścisłego monitorowania i egzekwowania przepisów dotyczących produkcji i reklam reklamowych.

Słodycze, a medycyna. Czy mogą leczyć?

Co to są słodycze? 

Słodycze to produkty cukiernicze, które wyróżniają się słodkim smakiem i są uwielbiane zwłaszcza przez dzieci. Lista słodkich wyrobów jest bardzo długa. Do wyboru mamy czekolady, ciastka, batony, żelki, cukierki, lody czy ciasta. Podstawowe składniki słodyczy to cukier, syropy tłuszcze, mleko, mąki oraz różne dodatki smakowe. Czasami potrzebujemy małych chwil przyjemności, którymi są słodycze, a zatem przeróżne smakołyki są nieodłącznym towarzystwem w czasie relaksu. Słodkości są integralną częścią naszej kulinarnej kultury. Historia jak również ogromna ilość smaków, rodzajów, zapachów i kształtów spowodowała, że są stale obecne w naszym codziennym życiu i większość z nas nie potrafi bez nich żyć. Smak słodki jest z nami od momentu narodzin, ponieważ mleko matki zawiera laktozę. Kojarzy nam się z poczuciem bezpieczeństwa, zaspokojeniem, błogością, z czymś dobrym i pozytywnym. Bardzo dawno temu ludzie uznawali słodkości za bezpieczny produkt, który dodatkowo dodaje energii. Już w starożytności Egipcjanie zajadali się suszonymi owocami moczonymi w miodzie, żeby poprawić sobie nastrój. A gdy ludzie nauczyli się uprawiać trzcinę cukrową i krzewy kakaowca ich słodkie desery przeszły prawdziwą rewolucję. 

Słodycze w tradycyjnej medycynie dawniej i dziś

Jednym ze słodyczy, który wykorzystywano w dawnych kulturach do leczenia, był wspomniany już wcześniej miód. Zdecydowanie był najważniejszym produktem w starożytnym Egipcie i pełnił kluczową rolę w kuchni, a także w medycynie oraz w rytuałach. Wierzono, że miód pochodzi od Boga, a jego spożywanie ma wpływ na życie pozagrobowe, dlatego był również ofiarowany bogom. Miód był też składnikiem afrodyzjaków. Używano go do wypieków, słodzenia wina, pieczywa, lekarstw i maści. Leczono nim również otwarte rany ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Stosowano go do balsamowania zmarłych jako środek konserwujący. Miód był wykorzystywany do pielęgnacji ciała, królowa Egiptu Kleopatra nakładała sobie maseczki z miodu i kąpała się w mleku oślim i miodzie, aby jej uroda była nieskazitelna. Innym cennym dawno temu produktem były nasiona kakaowca, uważane przez pierwsze cywilizacje, a później przez Majów I Azteków za dar od Boga. Słusznie twierdzili, że nasiona mają korzystny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka. Były dla nich źródłem energii, boskim napojem, lekarstwem, afrodyzjakiem i napojem orzeźwiającym. 

Według tradycyjnej medycyny chińskiej naturalnie słodki smak działa na nas rozluźniająco, odprężająco, relaksująco. Słodkie desery wykorzystywane w celach leczniczych pozytywnie wpływają na śledzionę, trzustkę, żołądek oraz pobudzają układ trawienny. Niektóre składniki do słodkich deserów są bogate w aktywne substancje o charakterze leczniczym. Na przykład:

-czerwona fasolka azuki zawiera dużo białka, błonnik, witaminy i minerały. Ma właściwości wzmacniające i pomaga w usunięciu toksyn z organizmu,

-suszone owoce takie jak śliwki, morele, figi, daktyle mają właściwości odżywcze oraz lecznicze. Pomagają łagodzić kaszel, wzmacniają układ odpornościowy oraz wspomagają trawienie,

-pestki dyni oraz słonecznika posiadają sporo białka, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Mają działanie łagodzące na nerki, serce i wątrobę. Można je dodać do ciastek, budyniu, sałatki owocowej. 

Słodkości przygotowywane z tymi składnikami są popularne w tradycyjnej medycynie chińskiej i mają zastosowanie zdrowotne. 

Czy słodycze mogą być korzystne dla zdrowia?

Do słodyczy, które pozytywnie wpływają na zdrowie, należy gorzka czekolada, która ma minimum 70% kakao. Po licznych przeprowadzonych badaniach naukowych okazało się, że występujące w czekoladzie flawonoidy (naturalne związki bioaktywne) mają działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Po wnikliwej analizie zauważono, że regularne jedzenie małej porcji gorzkiej czekolady może wpłynąć na poprawę wyników badań u osób z dolegliwościami układu sercowo-naczyniowego. Flawonoidy stymulują śródbłonek naczyniowy do zwiększonego wydzielania tlenku azotu (II), który sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, zmniejsza się sztywność tętnic i obniża się ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo czekolada ta posiada wiele składników bioaktywnych i wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, i wzrostu stężenia cholesterolu HDL, a także zmniejszenie stanu zapalnego oraz spowolnienie procesu tworzenia się blaszek miażdżycowych. Stosowana z umiarem jest cennym produktem, który może uchronić przed zawałem serca, udarem mózgu czy nadciśnieniem tętniczym. Ponadto gorzka czekolada może poprawić tolerancję glukozy. Włączenie do diety czekolady o wysokiej zawartości miazgi kakaowej będzie szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą.  Składniki zawarte w tej czekoladzie wpływają na kondycję układu nerwowego, działając na samopoczucie, motywację, energię oraz procesy poznawcze. Badania wykazały, że gorzka czekolada bogata w korzystne związki może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju takich chorób jak Alzheimer, Parkinson, depresja, stany lękowe. 

Korzyści spożywania słodyczy z umiarem 

Konsumpcja słodyczy w odpowiedniej porcji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, nasze zęby będą zdrowsze, a skóra gładsza. Ponadto obniżymy zagrożenie wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Dodatkowo zwiększymy energię oraz koncentrację, a także będziemy w stanie zrzucić zbędne kilogramy i zmniejszymy potrzebę podjadania. 

Zagrożenia związane z nadmiernym spożywaniem słodyczy 

Jedzenie dużej ilości cukru w różnej postaci prowadzi do przyrostu masy ciała i wpływa  na hormony szczególnie na leptynę, która reguluje uczucie głodu. Cukier w nadmiarze jest szkodliwy dla pracy mózgu, ponieważ wyższy poziom glukozy we krwi powoduje spowolnienie funkcji poznawczych, braki pamięci oraz uwagi. Spożywanie cukru w nieodpowiedniej ilości ma wpływ również na naszą skórę (pojawia się trądzik), gdyż zwiększa się wydzielanie androgenów, które są odpowiedzialne za nadmierną produkcję sebum i stany zapalne. Zbyt dużo cukru w diecie może powodować również osłabienie układu odpornościowego, zaburzenia gospodarki mineralnej organizmu, nadpobudliwość, zakwaszenie układu pokarmowego oraz przedwczesne starzenie się. Nadmierne spożywanie słodyczy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób nie tylko serca, ale także otyłości, wysokiego poziomu cukru we krwi, nadciśnienia, miażdżycy, nowotworów, a także prowadzi do próchnicy zębów, zespołu metabolicznego, zaburzeń łaknienia i zaparć. 

Leki bazujące na składnikach słodyczy 

W lekach płynnych i preparatach do żucia obecność słodyczy, a mianowicie cukru jest uzasadniona, ponieważ ma na celu obniżenie gorączki, leczenie alergii, padaczki. Zazwyczaj leki mają okropnie nieprzyjemny smak, więc dodaje się do nich środek słodzący. Szczególnie dla wygody rodziców syropy i inne preparaty dla najmłodszych mają różne słodkie posmaki, aby łatwiej podać je dzieciom. Do słodyczy, które mają właściwości lecznicze, możemy zaliczyć na przykład lukrecję. Składniki, jakie posiada, mogą być wykorzystywane do łagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych, a także stanów zapalnych. Lukrecja stosowana jest również do produkcji past do zębów, balsamów antycellulitowych i kremów wybielających na przebarwienia skórne. Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że w składzie korzenia lukrecji znajduje się więcej niż 400 różnych związków dzięki, którym jego działanie jest wielopłaszczyznowe. Do składu lukrecji wchodzi 

-glicyryzyna związek ten nadaje roślinie tak nietypowy smak  i działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwdrobnoustrojowo oraz normuje gospodarkę hormonalną,

-flawonoidy są to antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki. Biorą udział w rozkurczaniu mięśni gładkich, które  budują układ pokarmowy i oskrzela,

-witaminy z grupy B wzmacniają funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego oraz pokarmowego,

-polisacharydy,

-aminokwasy i białka.

Tak, więc liczne substancje aktywne zawarte w korzeniu lukrecji mają różne zastosowanie na wiele schorzeń i dolegliwości między innymi choroby układu oddechowego, pokarmowego schorzenia wirusowe oraz bakteryjne. Lukrecja jest cennym produktem wykorzystywanym w fitoterapii. 

Jak można cieszyć się słodyczami, dbając jednocześnie o zdrowie?  

Wybierając mało kaloryczne słodkości, nie musimy się martwić o dodatkowe kilogramy i możemy zadbać o sylwetkę oraz zdrowie bez rezygnowania z przyjemności konsumowania słodyczy. Tradycyjne słodkości, które kupujemy w sklepach, są pełne niezdrowych tłuszczy, cukrów prostych oraz sztucznych dodatków, które są szkodliwe. Sięgając po zdrowsze warianty słodyczy, dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych i tym samym nie spożywamy pustych kalorii. Mniej kaloryczne słodycze mogą pozytywnie wpływać na metabolizm. Słodycze o obniżonej kaloryczności bazują na naturalnych substancjach, które bogate są w błonnik, który wspomaga trawienie, więc pozytywnie wpływa, na masz nastrój, układ sercowo- naczyniowy, poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Do zdrowszych słodyczy możemy zaliczyć wiele popularnych składników między innymi płatki owsiane, pełnoziarnistą mąkę, orzechy, pestki, nasiona, owoce, które są bogatym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych. Zdrowe słodkości mają również niektóre przyprawy jak cynamon, imbir, goździki, które działają przeciwzapalnie. Aby przygotować zdrowszą wersję słodyczy, warto wykorzystać również warzywa takie jak marchew, burak, cukinia i już dostarczymy witaminy, potas i błonnik do organizmu. Cukru najlepiej nie używać, a szczególnie w nadmiarze, a najlepiej dla naszego zdrowia całkowicie z niego zrezygnować i poszukać naturalnej słodkości w bakaliach czy owocach i warzywach. 

Jak zadbać o zdrowy styl życia? 

Zachowanie jak również dążenie do zdrowego stylu życia jest wyzwaniem, które każdy powinien spróbować podjąć, żeby się przekonać, że naprawdę warto. Wracając do tytułu tego artykułu czy słodycze mogą leczyć? Odpowiedź brzmi tak, ale oczywiście nie wszystkie tylko wybrane i pod warunkiem że spożywamy je w odpowiednich ilościach. Najlepiej gdy wybierzemy słodkości pod naturalną postacią, a te tradycyjne odstawimy, ponieważ mają małą wartość odżywczą. Zachęcam więc do wybierania odpowiednich słodyczy oraz jedzenia ich z umiarem, a ponadto warto być aktywnym fizycznie i wtedy z pewnością zadbamy o zdrowy styl życia. 


Słodycze a moda. Jak wygląda słodki styl?

 

Słodki styl w modzie to nie tylko zestawienie ubrań, lecz subtelne wyrażenie słodyczy w codziennym życiu. To po prostu wyrażanie siebie, swego nastroju, nastawienia do życia, do przyszłości. Główne cechy tego stylu, to: pastelowe kolory, delikatne materiały i urocze dodatki. Definicja tego stylu jest kluczem do zrozumienia, dlaczego słodycze stały się tak inspirujące dla projektantów mody.

 Definiując słodki styl, mówimy o estetyce nawiązującej do dziecięcej beztroski, manifestującej się w wyborze jasnych barw, zwiewnych tkanin i dodatków kojarzących się z uroczymi smakołykami. Dlaczego więc słodycze stały się inspiracją dla projektantów? To pytanie otwiera drzwi do fascynującej historii mody i kreatywności.

 

Historia słodkiego stylu

 

Początki słodkiego stylu w modzie sięgają powojennego okresu, w szczególności w Ameryce, gdzie po zakończeniu II wojny światowej, która odbiła przytłaczające piętno, ludzie pragnęli oddechu i zdystansowania się od minionego okresu. Pomogła w tym moda, która towarzyszy każdemu z ludzi na co dzień i w każdej sytuacji. W niej odnaleziono: powiew radości i lekkości w życiu codziennym. To wtedy zaczęto eksperymentować z jasnymi kolorami, delikatnymi tkaninami i słodkimi w odbiorze detalami. I tak ten trend zagościł na stałe i co więcej zaczął dynamicznie ewoluować – od skromnych pasteli lat 50. po kolorowe i odważne style lat 80. Rozszerzył się na inne kontynenty. Z innej strony, w Japonii zaistniało zjawisko zwane kawaii, czyli nurtu, według którego zaczęto postrzegać i tworzyć świat uroczym i słodkim. To również miało wpływ na rozwój słodkiego stylu na całym świecie.

 

Charakterystyczne elementy słodkiego stylu

 

Wpływ słodyczy na modę wyraża się poprzez kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim barwy, które odgrywają kluczową rolę, kojarząc modę ze słodkimi przekąskami – pastelowe kolory, delikatne odcienie różu i biel dominujące w tej estetyce poprzez bardziej odważne odcienie tych barw. Co równie ważne, są to materiały takie jak – tiul, satyna, bawełna, które dodają ubraniom lekkości i elegancji. Ich struktura, faktura nawiązują wizualnie do lekkich kremów, satynowych lukrów i tak dalej. Nie można również zapominać o uroczych akcesoriach, takich jak kokardki, cekiny, torebki, czy naszyjniki w kształcie słodyczy: lizaków, cukiereczków, lukrowanych donatów dekorowanych kolorową posypką, które nadają stylizacjom słodkiego pazura.


Słodkie inspiracje w modzi

 

 Słodycze stają się nie tylko smaczną przekąską, ale również źródłem inspiracji dla projektantów. Lizaki, cukierki, czekolada, wata cukrowa lub ciasteczka – motywy słodkości pojawiają się na wybiegach, nadając ubraniom niepowtarzalny charakter. Warto przyjrzeć się projektantom, którzy odważnie czerpią z tego motywu, tworząc niezapomniane kolekcje. Ikony mody takie jak Karl Lagerfeld czy Jeremy Scott wielokrotnie sięgały po słodkie inspiracje, tworząc unikatowe dzieła sztuki.

 

 Jak nosić słodki styl

 

Wprowadzenie słodkiego stylu do swojej garderoby może być fascynującym doświadczeniem. Porady dla osób, które chcą eksperymentować z tym stylem, obejmują wybieranie pastelowych sukienek, tiulowych spódnic czy cukierkowych dodatków. Jak jednak połączyć te elementy z codziennymi ubraniami? Odpowiedź na to pytanie tkwi w umiejętności równowagi między słodkimi detalami a praktycznością. Młodsze panie – nastolatki, dwudziestolatki mogą czerpać do woli z tego klimatu. Natomiast dojrzalsze panie powinny postawić na umiar i równowagę. Poniżej przedstawiam przykładowe elementy odzieżowe w różnym stopniu zainspirowane słodyczami:


  • tiulowa, wielowarstwowa spódnica – jak wata cukrowa. Można ją nosić do minimalistycznej bluzki, t-shirt. Dobrze prezentuje się w zestawieniu z rockową, krótką kurtką oraz obuwiem o solidnej konstrukcji, typu glany lub z balerinami. satynowa sukienka – nawiązująca swą gładkością, opływającą ciało formą do słodkiej polewy lub lukru. Często zakładana na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe: wesela, Sylwestra, Andrzejki, imprezy karnawałowe.
  • sukienki, bluzki oraz spódnice z kaskadami falban i koronek – inspirowane wielowarstwowym tortem. Po tego typu ubrania sięgają często wielbicielki stylu gotyckiego, który wywodzi się z czasów Wiktoriańskich lub stylu Lolita a w szczególności Sweet Lolita – na wzór Alicji w krainie czarów. Jednakże z powodzeniem, każda z nas może wprowadzić taki element garderoby do swojego stylu, na przykład falbaniastą spódnicę midi w zestawieniu, znów z minimalistyczną bluzką.
  • sukienka, spódnica lub bluzka w nadruk ze słodyczami: babeczki, lizaki, cukierki. Taki nadruk występuje często na sukienkach w stylu pin-up, bardzo kobiecych a jednocześnie wygodnych. Ten styl, mimo iż wywodzi się z lat 50., a nawet wcześniejszych nadal jest bardzo lubiany i ma wiele zwolenniczek.
  • dodatki: biżuteria z motywem lizaków, cukierków, lukrowanych donatów. Torebki/kuferki na przykład w kształcie lodów w rożku. Takie dodatki stanowią uzupełnienie stylizacji, bądź jako detal nawiązujący do powyższego stylu.
  • słodka kolorystyka: pastelowe kolory lub wyraziste barwy cukierkowe. Na imprezy okolicznościowe noszone w tak zwanym total look. Na co dzień jako jeden element garderoby.

 

Słodki styl poza modą

 

Słodki styl to nie tylko moda odzieżowa, ale także wpływ na inne dziedziny sztuki i kultury. W muzyce odnajdujemy lekkie, słodkie dźwięki, w sztuce ulicznej urocze graffiti. Ten trend przenika różne aspekty życia, także trafia do naszych domów. Meble również mogą być słodkie, jak na przykład, przepastna i miękka kanapa w różowym kolorze. Wszelkiego rodzaju dodatki – puszyste koce, poduszki. Jako ciekawostkę wspomnę, że wcześniej wymieniony projektant Karl Lagerfeld zainspirowany czekoladą zaprojektował czekoladową komnatę, w której wszystkie meble powstały z prawdziwej czekolady. Nawiązanie do słodyczy sprawia, że otaczający nas świat staje się bardziej kolorowy i przyjemny.

 

Podsumowanie

 

Dlaczego słodki styl jest wart zwrócenia naszej uwagi? To nie tylko kwestia ubioru, ale także sposobu wyrażania siebie i manifestowania radości z życia. Ów styl wymaga od nas spójności. To, co nakładamy na siebie płynie z naszej wewnętrznej potrzeby i na odwrót, ma wpływ na nasz świat wewnętrzny, gdyż słodki styl to nie tylko moda, to również pewnego rodzaju filozofia, która podkreśla piękno w codziennych, drobnych rzeczach. Co przyniesie przyszłość tego trendu? Patrząc na jego rozwój, można przypuszczać, że słodki styl będzie nadal zdobywał popularność, inspirując kolejne pokolenia do poszukiwania uroku w najmniejszych detalach życia. W świecie mody, gdzie dominuje różnorodność, słodki styl z pewnością znajdzie swoje miejsce, pozostawiając ślad słodkiej kreatywności na przestrzeni lat. A ja całym sercem zachęcam do tworzenia stylizacji w cukierkowym klimacie. Zachęcam do zabawy modą i życząc przy tym wiele radości.

niedziela, 26 listopada 2023

SŁODYCZE A PANDEMIA. JAK ZMIENIŁY NASZE NAWYKI?

SŁODYCZE A PANDEMIA. JAK ZMIENIŁY NASZE NAWYKI? WSTĘP Trudny okres w czasie pandemii z pewnością pomagały nam przetrwać słodycze. Zamknięci w w swoich domach sięgaliśmy po nie na pewno znacznie częściej. Chyba nie da się temu zaprzeczyć, właśnie tak to wyglądało. Taka była rzeczywistość. Wielu z nas może dzisiaj powiedzieć, że zawdzięcza słodyczom swoje przetrwanie. Tymczasem jaki wpływ miała pandemia na nawyki z nimi związane? Warto zastanowić się nad tym tematem. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w treści niniejszego artykułu. HISTORIA SŁODYCZY W NASZYM ŻYCIU hyba każdy lubi słodycze, prawdopodobnie niewielu jest takich, którzy od nich stronią. Z tym stwierdzeniem niewątpliwie bez protestu można się zgodzić. Jakie miejsce mia ły słodycze w naszymżyciu przed pandemią? Bez wątpienia znaczące. Tutaj każdy ma swoje odpowiedzi, ale czy one będą różnorodne? Raczej nie. Przecież wszyscy lubimy jeść słodycze, więc dlatego także w czasie pandemii były dla nas istotne. Słodki smak jest z nami już od urodzenia, poznaliśmy go wraz z mlekiem matki. Kojarzy się zwykle z dzieciństwem, z czymś dobrym, pozytywnym. Dlatego tak bardzo wszyscy go lubimy. PANDEMIA A NASZE EMOCJE Czy ten trudny czas wpłynął na nasze samopoczucie i emocje? Jak to wyglądało? Przebywanie w zamknięciu oczywiście bardzo niekorzystnie oddziaływuje na ludzką psychikę, toteż większość z nas do dziś odczuwa negatywne jego skutki. Brak ruchu, aktywności fizycznej, kontaktu z najbliższymi, spotkań towarzyskich i inne ograniczenia stawały się nie do zniesienia. W wielu przypadkach prowadziło to do stanów depresyjnych, obniżonego nastroju, apatii, zniechęcenia czy frustracji. To tylko niektóre z konsekwencji. Niestety miały również miejsce bardziej tragiczne, przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie. W okresie pandemii nierzadko sięgało się po coś słodkiego, aby choć na moment poprawić swoje złe samopoczucie. Dlaczego w tru dnych chwilach ratujemy się słodyczami? To proste, zazwyczaj, żeby poczuć się choć trochę lepiej. Często to nasza reakcja na stres, obrona przed przykrymi uczuciami. ZMIANA NAWYKÓW KONSUMPCYJNYCH W CZASIE PANDEMII Najprawdopodobniej każdy z nas zaopserwował u siebie negatywne nawyki związane ze spożywaniem słodyczy. Przede wszystkim jadło się je dużo częściej i naturalnie w większych ilościach. Nie tylko dzieci, także dorośli popełniali ten błąd. Zwykle dla zabicia czasu bądź poprawy nastroju, niełatwo się było od słodkości oderwać. Taki stan rzeczy w konsekwencji doprowadzał do licznych problemów zdrowotnych. Jednak wówczas nikt nie myślał o skutkach, ponieważ wtedy dobre samopoczucie było ważniejsze, niezwykle porządane. Trzeba przyznać, iż zmiana nawyków konsumpcyjnych nastąpiła u wielu z nas, niestety na niekorzyść. SŁODYCZE JAKO FORMA POCIESZENIA Jedną z form pocieszenia stały się niewątpliwie słodycze. Dlaczego pocieszamy się nimi? One naprawdę działają. Rzeczywiście przynoszą oczekiwany rezultat. W prawdzie tylko na chwilę, ale dają nam to, czego potrzebujemy. Już od dziecka nagradzano nas słodyczami. Za dobre zachowanie, dobre oceny lub jakieś pozytywne wydarzenia dostawaliśmy słodycze. Taka nagroda jeszcze bardziej sprawiała nam radość. Czy są jeszcze inne formy pocieszania? Naturalnie, w okresie pandemii trzeba było stosować ich jak najwięcej. Konsumpcję słodyczy uzupełniały między innymi wszelkiego rodzaju gry i zabawy, planszówki. Rolę pocieszacza spełniała też muzyka, film, bądź ciekawa książka. Nie mieliśmy zbyt dużo propozycji do wyboru, ale musieliśmy sobie jakoś radzić, to był naprawdę bardzo trudny czas. Na pewno każdy tego doświadczył. ZDROWE ALTERNATYWY DLA SŁODYCZY Tradycyjne słodycze możemy zastępować zdrowymi przekąskami. Dzisiaj mamy przecież w czym wybierać. Na rynku istnieje obecnie mnóstwo zamienników. Trzeba tylko się na nie otworzyć i podjąć decyzję. Warto zwrócić uwagę na zdrowsze opcje. Przede wszystkim należałoby skupić się na świeżych owocach zwłaszcza sezonowych, to wyjątkowa alternatywa. Świeże owoce mają najlepsze walory smakowe, ponadto zwykle są dostępne. Także owoce suszone będą godnie zastępować słodycze. W tym miejscu nie można pominąć bakalii, orzechów stanowiących doskonałą przekąskę. Nie powinno się jednak zapominać, by spożywać wszystko z umiarem, bez przesadnego nadużywania. WNIOSKI I REFLEKSJE Czy można powiedzieć, że pandemia wpłynęła na nasz stosunek do słodyczy w dłuższej perspektywie? U wielu niestety tak. Mowa tutaj o niekorzystnych nawykach, które ukształtowały się w okresie Koronawirusa, nierzadko w wyniku stresu i bezczynności. Nadmierne spożywanie słodyczy jest niewskazane, może powodować wiele poważnych chorób i dolegliwości. W dużych ilościach wszystko szkodzi, dlatego podchodźmy do słodyczy z rozwagą i odrobiną zdrowego rozsądku. Taka postawa będzie korzyścią dla naszego zdrowia i życia. Nie jeden z nas powinien zmodyfikować swoje nawyki. Zastanówmy się nad tym i wprowadźmy do swojej diety dobre zmiany. Po pandemii każdy chyba ma w tej kwestii coś do zrobienia. A zatem do pracy! To nie będzie proste, ale wartosię tym zająć. Możemy dzięki temu wiele zyskać, a w przeciwnym wypadku wiele stracić. Weźmy więc sprawę w swoje ręce. PODSUMOWANIE Słodycze rzeczywiście pomagały nam przetrwać czas pandemii, ale dla niektórych z nas przyniosło to też negatywne skutki. W trakcie jej trwania jedliśmy ich dużo więcej, i z pewnością częściej, co doprowadziło do negatywnych zmian w nawykach żywieniowych. Oczywiście słodkości spożywaliśmy przed pandemią, ale po niej obserwuje się, iż jemy ich znacznie większe ilości. Ich towarzystwo może w zamknięciu dawało nam siłę, jednak nie na długo. Ryzyko licznych chorób związanych z nadużywaniem słodkości musi skłaniać do umiaru lub stosowania zdrowych zamienników. Każdy powinien się nad tym zastanowić. A wy jak przetrwaliście czas pandemii? Jaką rolę miały w niej słodycze? Podzielcie się tym w komentar

Słodycze a dzieci. Jak wprowadzać do diety?

Zapewnienie dzieciom zdrowej diety to kluczowy element ich rozwoju. Wprowadzenie słodyczy powinno być umiarkowane, aby unikać nadmiernego spożycia cukru. Zamiast tego, można eksperymentować z alternatywnymi, zdrowszymi przekąskami, takimi jak owoce, orzechy lub batony zbożowe. Nadmierne spożywanie słodyczy może prowadzić do nadwagi, próchnicy, a także wpływać na poziom energii i koncentrację. Ważne jest, aby edukować dzieci na temat zdrowego odżywiania, zachęcając do równowagi między smacznymi przekąskami a korzystnym wpływem na zdrowie.


Dzieci często kochają słodycze ze względu na naturalne predyspozycje smakowe. Słodycze, bogate w cukry i tłuszcze, dostarczają intensywnego doświadczenia smakowego, które może być dla dzieci szczególnie atrakcyjne. Ponadto, cukry aktywują centra nagrody w mózgu, co może sprawiać, że słodycze stają się dla dzieci źródłem przyjemności i poczucia nagrody. Dla nich słodycze często są również związane z pozytywnymi doświadczeniami, takimi jak uroczystości, nagrody czy chwile relaksu, co dodatkowo kształtuje ich pozytywne skojarzenia z tymi smakołykami. Warto jednak pamiętać o umiarkowanym spożyciu, aby zachować zdrową równowagę w diecie dzieci.

Nadmierna konsumpcja słodyczy u dzieci może prowadzić do różnych negatywnych skutków zdrowotnych. Oto kilka potencjalnych skutków:

  1. Nadwaga i otyłość: Słodycze, zwykle bogate w kalorie i cukry, mogą przyczyniać się do nadwagi i otyłości u dzieci.

  2. Problemy z zębami: Cukry w słodyczach stanowią doskonałe środowisko dla bakterii, co zwiększa ryzyko próchnicy i problemów z zębami.

  3. Problemy z regulacją glukozy: Nadmiar cukrów prostych może prowadzić do niestabilności poziomu glukozy we krwi, co ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

  4. Zmniejszona jakość diety: Nadmierne spożywanie słodyczy może prowadzić do zastąpienia zdrowszych produktów żywnościowych, co może wpływać na brak niezbędnych składników odżywczych.

  5. Zaburzenia energii: Gwałtowne wzrosty i spadki poziomu cukru we krwi mogą wpływać na poziom energii i koncentrację u dzieci.

  6. Zwiększone ryzyko chorób metabolicznych: Nadmierne spożycie cukrów może zwiększać ryzyko rozwoju chorób metabolicznych, takich jak insulinooporność.

Ważne jest, aby zachować umiar w podawaniu słodyczy dzieciom i promować zrównoważoną, zdrową dietę. Edukacja w zakresie odpowiednich nawyków żywieniowych od najmłodszych lat może mieć długoterminowe korzyści dla zdrowia dzieci.

Rozmawiając z dzieckiem o słodyczach, warto stosować podejście, które uwzględnia edukację zdrowego odżywiania, ale także respektuje ich perspektywę i uczucia. Oto kilka wskazówek:

  1. Pozytywny ton rozmowy: Podkreślaj pozytywne aspekty zdrowego odżywiania, zamiast skupiać się wyłącznie na ograniczeniach. Rozmawiaj o korzyściach płynących z jedzenia różnorodnych i pożywnych pokarmów.

  2. Edukacja: Wyjaśnij, dlaczego równowaga w diecie jest ważna dla zdrowia. Użyj prostego języka i przykładów, aby pomóc dziecku zrozumieć, jak różne rodzaje jedzenia wpływają na ich ciało i umysł.

  3. Umiejętność samokontroli: Pomóż dziecku zrozumieć, co to znaczy być umiarkowanym w jedzeniu słodyczy. Możesz porównać to do równowagi między przyjemnością a zdrowiem.

  4. Wspólna decyzja: Zachęcaj do podejmowania wspólnych decyzji dotyczących jedzenia. Daj dziecku wybór między zdrowszymi przekąskami a słodyczami, co może sprawić, że poczują się bardziej zaangażowane.

  5. Alternatywy zdrowe: Zamiast mówić tylko o tym, czego dziecko nie powinno jeść, podkreślaj zdrowsze alternatywy. Wspólnie eksperymentujcie z nowymi smakami i przekąskami.

  6. Przykład osobisty: Bądź dobrym przykładem. Dzieci często uczą się przez obserwację, więc pokaż, jak ty sam/a podejść do zdrowego jedzenia.

  7. Nie demonizuj słodyczy: Unikaj demonizowania słodyczy, co może skutkować ich większą atrakcyjnością. Zamiast tego, skup się na zdrowej równowadze.

Wprowadzanie rozmów na temat jedzenia w sposób pozytywny i edukacyjny może pomóc dziecku rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe już od najwcześniejszych lat.



Słodycze a dzieci. Jak wprowadzać do diety?

 

Słodycze a dzieci. Jak wprowadzać do diety?

 

 

Słodycze to produkty cukiernicze o stałej lub ciekłej  masie. Zawierają dużo cukrów, barwników, wzmacniacze smaku, stabilizatory, oraz tłuszcze nasycone.

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy cukru inaczej węglowodanów. Podczas trawienia glukoza rozprowadzana jest do wszystkich komórek. Możemy dostarczać glukozę z cukrów prostych takich jak biały cukier, brązowy cukier lub miód. Zdrowszą wersją są węglowodany złożone na przykład płatki owsiane, kasze, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, warzyw i owoców. Rodzice mają duży wpływ na podawanie posiłków i przekąsek  dzieciom. Jeśli dieta będzie bogata w cukier, to nie starczy już miejsca na zdrowe posiłki. Ważna jest dieta począwszy od małego dziecka. Zmiany pod wpływem cukrów zostają już na całe życie. Stopniowo pogarszają stan zdrowia.

 

Dlaczego dzieci kochają słodycze

 

Dziecko w łonie matki przyzwyczaja się do smaków. Dlatego matka powinna spożywać zdrowe, wartościowe posiłki. Także pokarm matki poprawi się dzięki diecie niskowęglowodanowej. Dziecko będzie chciało spożywać produkty o podobnych smakach jakie doznało w łonie matki i w okresie niemowlęcym. Dzieci obserwują i naśladują dorosłych. Chcą jeść to co jedzą opiekunowie. Bardzo ważna jest rola rodziców w odżywianiu i kształtowaniu dobrych wyborów dziecka. Wybory żywieniowe zależą także od środowiska,  rówieśników. Jednak największy wpływ ma reklama żywności, która jest w Internecie i w telewizji. Reklama żywności jest kolorowa, zabawna, która przyciąga dzieci i zachęca do kupienia  reklamowanej żywności. Wpływa na emocje i dążenie do posiadania danego produktu. Dzieci szybko ulegają tej manipulacji. Rodzice  poddają się zachciankom dzieci nie zgłębiając się nad oceną reklamowanego  jedzenia. Większość tych produktów ma mało wartości odżywczej i dużo kalorii dlatego są złym wyborem dla dzieci. Pod wpływem oglądania myślą, że te produkty są zdrowe i smaczne. Od rodziców dużo zależy co dziecko ogląda.  Natomiast powinno się tłumaczyć pociechom jaką rolę pełni reklama i dlaczego nie warto kupować ich produktów.  W zamian trzeba wprowadzać różnorodne zdrowe produkty, by dziecko mogło w przyszłości dokonywać właściwych wyborów. 

 Potencjalne skutki nadmiernego spożywania słodyczy przez dzieci .

 

Większość dzieci je za dużo słodyczy, które uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie. Przyczyniają się do powstawania wielu chorób. Próchnica zębów należy do chorób cywilizacyjnych naszego wieku. Jednym z głównych składników przyczyniających się do powstania próchnicy jest cukier. On to jest pożywką dla bakterii. Jedząc słodycze pH w jamie ustnej krytycznie spada, a kwasy ze śliny łagodzą ten stan około 30 minut. Jeśli słodycze będą bardziej kleiste, to czas unormowania pH w jamie ustnej się wydłuży. Możemy zapobiegać próchnicy przez ograniczenie cukru, częste mycie zębów, wizyty u stomatologa, profilaktyka fluorkowa. Coraz więcej dzieci ma nadwagę lub jest otyłych przez nadmierną ilość słodyczy. Dziecko otyłe ma dużo tkanki tłuszczowej, która prowadzi do wielu chorób w przyszłości. Bilanse zdrowia dziecka diagnozują nadwagę lub otyłość. Do nadwagi prowadzi mała aktywność  fizyczna, spożywanie słodyczy, produktów przetworzonych, podjadanie między posiłkami, Otyłość doprowadza do cukrzycy, insulinooporności, stłuszczenie wątroby, nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo- naczyniowych, zaburzeń psychicznych. hormonalnych, kamicy pęcherzyka żółciowego, astmy oskrzelowej, zaburza wchłanianie np. żelaza,  cynku. Otyłość została zakwalifikowana jako choroba i trzeba ją leczyć. Częste jedzenie słodyczy może zwiększyć możliwość zaburzeń psychicznych, depresji, stany zapalne, zmęczenie. Podczas jedzenia słodyczy odczuwamy przyjemność, po chwilowym uniesieniu nastrój gwałtownie spada i znów sięgamy po słodycze. Uzależniamy się od cukru bardziej od narkotyków. Dzieci z nadwagą nie są akceptowane w swoim środowisku, to wpływa na wycofanie i zamknięcie się w sobie. Długotrwałe spożywanie słodyczy w dzieciństwie przyczynia się w dużej mierze do otyłości, nieprawidłowej pracy układu nerwowego, oraz występują problemy z pamięcią w dorosłym życiu. Należy podejść do problemu z nadwagą i starać się zapobiegać. Między innymi w miarę możliwości jeść posiłki z dzieckiem, jeść więcej warzyw i owoców, rozmawiać z  pociechami na temat zdrowych wyborów produktów, spędzanie wspólnych chwil na świeżym powietrzu lub pójście na basen, do kina, także należy  przypilnować, aby dziecko poszło wcześniej spać.

Jak wprowadzać słodycze do diety dziecka?

 

Dziecko pierwszy raz poznaje smak słodki podczas picia mleka matki, które kojarzy mu się z poczuciem bezpieczeństwa.  Po pół roku życia dziecka należy rozszerzyć dietę. Wprowadzając warzywa, a potem owoce.  Dziecko przyzwyczaja się do potraw podawanych przez opiekunów. To oni decydują co dziecko będzie miało podane. Nie warto wprowadzać dodatkowo cukier i sól  w pierwszych latach malucha. Niech poznaje naturalne smaki potraw, a słodycze można zastąpić musami i owocami.  Starsze dziecko jest ciekawe co jedzą rówieśnicy i często domaga się słodkich przekąsek. Wtedy można kupić zdrowszą wersje słodyczy między innymi takich jak;

Ciastka bez dodatku cukru, lizaki z ksylitorem, żelki z owoców, daktylowe kulki, owocowe chrupki, batoniki owocowe i orzechowe, oraz muz w tubkach. Nawet takie przysmaki powinny być spożywane rzadko.   Najbezpieczniejsze słodycze są domowej roboty. Zamiast cukru można wykorzystać świeże lub suszone owoce.  Dziecko może brać udział w przygotowywaniu smakołyku.  

 

Alternatywne, zdrowsze wersje popularnych słodyczy

 

Najpopularniejsze są ciastka owsiane, które nie muszą zawierać mąki i cukru. 

Składniki

1/3 szklanki l. ksylitolu, 4 jajka,4 szklanki płatków owsianych, łyżka kokosu, łyżka cynamonu, łyżka siemienia lnu, łyżeczka proszku do pieczenia, ½ szkl. rodzynek i daktyli, 15 dag masła i trochę soli. Z podanych proporcji upiec zdrowe ciasteczka.  Kupując słodycze w sklepie należy czytać etykiety. Jeśli w składzie będzie cukier i olej palmowy, takie produkty unikać. Jeśli żelki zawierają pektyny, to można kupić  żelki lub dżemy. Ten składnik występuje naturalnie w owocach.

Polecane produkty to;  Bob snail jabłkowo – wiśniowe Treflików owocożelki mango-marakuja  Ksylitolki drażetki owocowe, Cookies Bergen – Go!Life musli z owocami,  EnerBIO kulki proteinowe orzechy nerkowca i kakao,  

Niepolecane produkty: Herbatniki z płatkami owsianymi, Bio Planet – Owocowe żelki, Oshee – Vitamin Candy karmelki twarde o smaku owocowym, EnerBIO kruche ciasteczka z kakao, Krakuski Zbożowe, nimm2 Śmiejżelki

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o słodyczach?

 

 Edukacja żywieniowa powinna być rozpoczęta w rodzinie, potem w przedszkolu, szkole. Ważną rolę pełnią dietetycy, lekarze, pielęgniarki. Polega ona na przekazywaniu dzieciom wiedzy, kształtowanie i w przyszłości umiejętność podejmowania odpowiednich wyborów. Uczyć dziecko, że owoce, dżemy, suszone owoce to też słodycze. Jeśli dziecko domaga się sklepowych słodyczy, to wydzielić mu małą ilość. Nie trzymać słodyczy w domu. Jeśli na spotkaniu rodzinnym zje sobie ciasto, nie robić z tego wydarzenia problemu. Największy wpływ na dziecko mają rodzice, oni budują w dziecku poczucie wartości, uczą samodzielnego myślenia i podejmowania lepszych decyzji. Wpływ rówieśników jest bardzo duży i czasami dziecko może ulec pokusie. Takie sytuacje są nie do uniknięcia, bo dziecko uczy się na własnych błędach. Rozmowa i wsparcie opiekunów pomoże dostrzec złe wybory.

Niezdrowe słodycze dostarczają do organizmu pustych kalorii. Powinno się je zamienić na naturalne słodycze, które są smaczne i mają cenne witaminy i minerały. Wiedza przekazywana  dziecku będzie procentowała na przyszłość i pozostaną z nim dobre nawyki żywieniowe.