piątek, 24 listopada 2023

Słodycze a związki. Jak wpływają na nasze relacje?

Słodycze a związki. Jak wpływają na nasze relacje?

Był to jesienny poranek. Od rana nic mi w domu nie wychodziło. Kawę wylałam, kanapka upadła mi na podłogę. Do wyjścia zostało mi kilka minut. Myślałam, że dzisiaj spóźnię się do pracy. A był to dla mnie bardzo ważny dzień. W końcu wyszłam z domu. Na dworze wiał silny wiatr i padał gęsty deszcz. Wsiadłam w ostatniej chwili do autobusu. Dojechałam w końcu do pracy. W biurze od rana wrzało. Wszyscy byli podrażnieni i każdy zły na każdego. Ja także po kilku minutach, pokłóciłam się ze swoją najlepszą koleżanką. Czekałam aż skończy się ten dzień. Koleżanka zła, ja zła, na szef jeszcze bardziej wściekły. W końcu pomyślałam, że czas zrobić sobie przerwę, poszłam do pokoju socjalnego i zrobiłam duży dzban słodkiej, malinowej herbaty. Rozlałam do kilku kubków i postawiłam na tacy, poszłam w kierunku pracujących koleżanek i szefa. Obdarowałam ich kubkami aromatycznej herbaty. Nawet nie spodziewałam się takiej reakcji, wszyscy uśmiechnęli się i podziękowali. Moja koleżanka gdzieś pobiegła, po dwóch minutach wróciła z paczką pysznych ciastek. Zajadaliśmy te pyszności ze smakiem i w końcu bez stresu uśmiechaliśmy się do siebie. Po 15 minutach każdy z nas wrócił do swojej pracy. Byliśmy rozluźnieni, szczęśliwi. Słodycze, które zawarte były w malinowej herbacie oraz przepysznych ciasteczkach, rozbroiły nas, dodały energii i najważniejsze uspokoiły nas. Morał z tej opowieści jest taki, że cukier jest dobry na wszystko.

Dlaczego kochamy słodycze?

Bardzo często nasz organizm domaga się cukru. Najczęściej w stanach dużego stresu. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego? Pierwszym aspektem może być to, że w organizmie brakuje nam jakiś witamin lub minerałów. Najczęściej są to niedobory cynku, magnezu, chromu. Te składniki, kiedy mamy w normie w naszym organizmie, redukują zachcianki na różne słodkie rzeczy. Nasz mózg i cały organizm kocha cukier. Zastanawiamy się ponownie, dlaczego? Sięgając do najmłodszych lat, kiedy otrzymywaliśmy coś słodkiego to była nasza nagroda. Cukier składa się z kilku składników, które są także dobre dla naszego mózgu.  Słodycze z odpowiednimi składnikami wcale nie szkodzą nam, a wręcz przeciwnie pomagają nam na przykład jak gorzka czekolada.

Kiedy jemy słodkie produkty wydziela się dopamina, co aktywuje układ nagrody. Mózg reaguje na nią szczególnie silnie. Może to powodować odczucie łaknienia, zwiększonej tolerancji na cukier i jedzenie go w większej ilości, aby uzyskać ten sam efekt dopaminowy. Co w końcowej fazie powoduje, że człowiek czuje się dobrze, szczęśliwy.

Słodycze, jako narzędzie w związkach.

Na naszym rynku znajduje się wiele słodkich prezentów. Są to ciastka, czekolady, bombonierki i wiele jeszcze innych podobnych słodkich darów. Najprostszym sposobem na prezent jest kupienie coś słodkiego. Tym bardziej, że słodkie prezenty są pięknie opakowane, kuszą swoimi barwami, błyszczą i wyglądają na bardzo smaczne. Kupujemy słodkie prezenty od najmłodszych smakoszy do seniorów. W związkach także najczęściej kupowane są prezenty w postaci słodyczy. Są to przepiękne serca czekoladowe, domki czekoladowe, lub kalendarze z słodkimi ukrytymi prezentami. Każda osoba, która otrzyma taki upominek jest szczęśliwa i zawsze na jego widok jest uśmiechnięta.

Oprócz prezentów słodkich w związkach, modne są słodkie chwile. Co to są słodkie chwile? Są to momenty, w których pary, przygotowują słodki deser. Może to być zwykły czekoladowy budyń, może to być galaretka owocowa, mogło to być lody, najważniejsze by później usiąść w najbliższą sobie osobą i patrząc sobie w oczy jeść te pyszne słodkie desery. Takie słodkie momenty bardzo zbliżają do siebie, podczas ich przygotowania można porozmawiać.

Jednak życie nie składa się samych szczęśliwych dni. Kiedy jesteśmy w związku dochodzi do różnych sprzeczek, kłótni, rozterek. Kiedy nie możemy się dogadać, dojść do porozumienia warto odejść od siebie na chwilkę i przemyśleć niektóre sprawy. W takich chwilach bardzo często sięgamy po coś słodkiego, dopada nas stres. Nasz mózg domaga się dopaminy. Wiele osób wtedy siada i zajada się ciastkami, lodami i innymi słodkimi pułapkami. Ale czy to jest dobre wyjście, warto w tym momencie się nad tym zastanowić.

Pułapki słodkiego życia.

Ciasta, ciasteczka, cukiereczki i czekolady to nie jest dobre wyjście na momenty trudne w naszym życiu. Jest to bardzo duża pułapka. Kiedy jemy w danej chwili wydaje nam się, że wszystko jest dobrze, że wszystko nam się ułoży, ale to tylko są pozory. Cukier niszczy nasz organizm od środka. Możemy mieć zaburzenia snu, zaburzenia hormonalne, możemy w ostateczności dostać cukrzycy. Z nadmiarem dużej ilości cukru łączy się nadwaga. Nadwaga to nie jest łatwa rzecz, którą możemy się pozbyć. Nadwaga u kobiet i mężczyzn może powodować wiele chorób. Łatwo jest nabrać zbędnych kilogramów. Jednak w późniejszym czasie bardzo trudno jest się ich pozbyć.

To koło zamknięte, kiedy dopada na stres, przygnębienie sięgamy po słodycze. Potem, gdy się wszystko układa patrzymy się, że przybyło nam kilogramów, zaburzeń hormonalnych, defektów skóry. Takim zachowaniem problem w związku nie rozwiążemy, a kolejny problem nam dochodzi. Więc czy warto zajadać swoje smutki dużymi ilościami słodyczy? Warto się nad tym zastanawiać, kiedy będziemy siadać i sięgać po kubełek lodów, dużą czekoladę czy kilogramy ciastek. W takich sytuacjach jedzenie słodyczy nie naprawi nasz problem. Warto uspokoić się, przemyśleć tą sytuację i po prostu porozmawiać. Czasami warto cofnąć się o krok przeanalizować sytuację, a potem ruszyć do przodu.

Słodycze a kłótnie w związku.

Jak już wyżej wspomniałam, w każdym związku, w pewnym czasie pojawiają się kłótnie. Raz to są kłótnie wielkie, o wielkie sprawy, innym razem są to kłótnie, sprzeczki o drobne rzeczy. Sięgając po słodycze w tym momencie, kiedy wydaje nam się, że nic nie idzie tak jak byśmy chcieli, nie jest wyjściem. Kiedy będziemy objadać się słodyczami druga strona w naszym związku może mieć o to pretensje, lub odwrotnie my możemy mieć do niej pretensje widząc jak objada się słodyczami, nabiera wagi, marnuje swoje zdrowie. W czasie dużych emocji warto zamiast słodkich czekolad, ciastek, sięgnąć po zdrowe słodkie rzeczy, takie jak słodkie owoce. Warto pójść na długi spacer. Warto konflikty rozwiązywać, rozmawiać o nich, a nie zajadać. To jest najgorsze, co możemy zrobić zajadać nasze problemy.

Jak korzystać ze słodyczy w związkach mądrze?

Związek dwoje ludzi to jest coś pięknego, i warto rozpieszczać go słodkimi rzeczami. Oczywiście w miarę rozsądku. Dobra czekolada, czy dobry deser zawsze mile jest widziany. Wartą sięgać po zdrowe słodycze w postaci owoców lub przygotowania przez samych siebie zdrowych, słodkich przekąsek. Nie tylko związek będzie się pozytywnie rozwijał, ale także doda to słodkiej relacji. Małe, drobne słodkie upominki zawsze będą mile widziane w każdym związku. Im bardziej sami będziemy kreatywni w przygotowaniu słodkich niespodzianek, tym w późniejszym czasie będą słodsze wspomnienia. A chcemy pamiętać tylko te rzeczy, które są miłe. Związki powinny być słodkie na tyle ile można, pamiętajmy także, że czasami trochę goryczy czy papryczki chili też w związkach jest potrzeba.

 

Artykuł to nie poradnik na dobre związki, artykuł to nie poradnik, jakich słodkości używać, aby w naszym związku było dobrze. Artykuł dotyczy tego, czy słodycze pomagają nam w związku. Tak naprawdę wszystko zależy od nas, od naszych potrzeb, od potrzeb naszego partnera czy partnerki. Podarunek w postaci słodkiego upominku zawsze będzie mile widziany, w każdej okoliczności. Każdy lubi coś dostawać, a tym bardziej dostawać coś słodkiego. Pamiętajmy, że to nie musi być czysty cukier, to może być słodki, przez siebie przygotowany deser, to może być własny wykonane ciastko na dobrej mące, na dobrym tłuszczu. To może być pięknie zapakowany owoc, który wywoła uśmiech na twarzy naszego obdarowanego. Pamiętajmy, także o tym, że smutków, złych dni, kłótni i porażek w naszym życiu, które niestety spotykają nas i spotykać będą, nie należy zajadać cukrem, słodyczami. Im więcej będziemy słodyczami zabijać te złe dni, tym bardziej będą przybywać nam problemy. Zdrowotne, samopoczucie będziemy mieli gorsze. Kiedy jemy duże ilości słodyczy wydaje nam się, że jest wszystko dobrze, że wszystko się poukłada, kolejnego dnia stajemy na wadze i już nie jest tak pięknie, kolorowo, problem, który mieliśmy w związku nie zniknął, a dodatkowy przybył. Więc warto się nad tym zastanowić sięgając w złych dniach po kolejną tabliczkę czekolady. Jak pisałam już wcześniej wszystko da się rozwiązać, rozmową, przemyśleniami. Czasami warto zrobić krok do tyłu, przyjrzeć się sprawie i na nowo ruszyć do przodu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz