piątek, 17 listopada 2023
Słodycze a zwierzęta
Słodycze a zwierzęta- czy mogą jeść cukier?
Ludzie zazwyczaj kochają słodycze. No i mają racje, ponieważ cukier, który jest w słodyczach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Przez chwilę zwiększa się hormon szczęścia czyli serotonina. Redukuje również lęk i niepokój. Właściciele psów myślą nad tym czy ich pupil może jeść słodycze. W tym artykule chciałbym wam pokazać jaki wpływ na zdrowie zwierząt mają te słodkości. Przeczytaj a na pewno uzyskasz wiedzę na ten temat.
Fizjologia zwierząt a cukier.
U psów układ pokarmowy jest bardzo krótki, trawienie jedzenia odbywa się w zupełnie innych odcinkach układu pokarmowego poszczególnych składników odżywczych’ jak wiadomo podstawowymi składnikami pokarmowymi są węglowodany, tłuszcze i białka. Składniki te są niezbędne do wzrostu i budowy komórek ciała. Takie same składniki potrzebują zwierzęta. Proporcja tych składników jednak znacznie się różni od ludzi. Człowiek czerpie energię z węglowodanów i tu jest jej około 60 procent, z tłuszczu 25-30 procent, z białek natomiast 10-15 procent. Pies takie proporcje ma zupełnie odwrotne. Pies najwięcej energii czerpie z tłuszczów bo aż 60 procent, 30 procent to białka, a raptem 7 do 10 procent z węglowodanów. I tu właśnie wszystko wskazuje na to że cukier dla psów jest nie dobry.
Szkodliwość słodyczy na organizm zwierząt jest bardzo duża. Nawet minimalna ilość cukru to wpływ negatywny dla pupilka. Powodują otyłość, choroby serca, a nawet cukrzyce. Dodatki jakie zawierają słodycze na pewno są bardzo i to bardzo szkodliwe dla psów.
Czekolada nie dla psa i kota.
Najbardziej toksycznym składnikiem jest teobromina. Teobromina jest głównym składnikiem w czekoladzie. Ludzie trawią czekoladę bez problemu. Pies natomiast nie trawi i jest dla niego bardzo niebezpieczna a nawet trująca, jest trucizną. Doprowadza psa niekiedy do śmierci.
Xsylitol to najbardziej niebezpieczny cukier dla psów.
Ksylitol zazwyczaj jest spożywany przez ludzi, którzy są na diecie. Wchłania się on powoli. U zwierząt a zwłaszcza u psów jest on zabójczy gdyż nagle uwalnia insulinę, która sprawia nagły spadek cukru. Dzieje się tak ponieważ błyskawicznie ksylitol przenika do krwiobiegu. Może doprowadzić psa do śmierci. Trzeba pamiętać również o tym, że niebezpieczne i śmiertelne są również słodycze i produkty spożywcze, które zawierają proszek do pieczenia. Środek ten powoduje ubytek w elektrolitach. Oznacza to skurcz mięśni oraz zatrzymanie akcji serca.
Nie warto jednak rezygnować z podawania pupilom nowych smakołyków, trzeba tylko obserwować ich reakcję, trzeba urozmaicić im małe smakołyki. Ale nasuwa się pytanie co podać, aby im nie zaszkodzić. A więc trzeba podawać przysmaki, które są przeznaczone tylko i wyłącznie dla czworonogów. Ciastka herbatniki czy też kości smakowe. Rozwiązanie jest też w słodkich owocach i warzywach. Na pewno zastąpią nie zdrowe przekąski. Trzeba podawać mu po kawałeczku i obserwować. Dobrym rozwiązaniem są pieczone jabłka z żurawiną. Możesz je zrobić samemu potrzebować tylko będziesz
Jabłko , trochę żurawiny no i piekarnik.
Jabłka należy obrać i pokroić na ćwiartki usuwając gniazda z pestkami. Należy w ćwiartki powtykać żurawinę , piec w piekarniku przez 20 minut w 180 stopniach . po wystygnięciu można podać pupilkowi taką słodką przekąskę. Na dodatek zdrową ponieważ żurawina wpływa pozytywnie na układ moczowy. , następną przekąską owocową mogą sprawdzić się musy owocowo warzywne. Bardzo dobry pomysł na stworzenie samemu takiego musu.
Wybrać należy warzywa i owoce, które uważamy że będą w sam raz dla naszego zwierzaka. Polecana jest dynia lub batat z ulubionym warzywem , gotujemy do miękkości odcedzamy , ugniatamy i podajemy. Najlepiej na macie aby mógł sobie lizać.
Wiadomą rzeczą jest, iż nie musimy gotować pupilowi. W dzisiejszych czasach na rynku jest bardzo duży wybór zdrowych przysmaków na bazie warzyw i owoców oraz mięsa.
Istnieje jeszcze bardzo dużo potraw, których pies nie powinien jeść. Oprócz czekolady, proszku do pieczenia i ksylitolu naszym pupilkom nie należy podawać cebuli, czosnku, winogron, rodzynek, awokado, orzechów makadamia, alkoholu.
Cebula powoduje niedokrwistość, której zazwyczaj towarzyszy tworzenie ciał Heinza w erytrocytach. Pod każdą postacią cebula jest szkodliwa, czy to surowa czy też gotowana. Pierwsze objawy to wymioty, biegunka, bóle brzucha, brak apetytu i odwodnienie, również stan depresyjny.
Czosnek
Spożycie czosnku jest mniej groźne od cebuli, ale równie nie bezpieczne i nie zdrowe ponieważ sprawia spadek hemoglobiny toksyczna dawka to 5 gram na kilogram masy ciała.
Winogrona i rodzynki.
Objawy zatrucia tymi owocami występują w ciągu 6-12 godzin po zjedzeniu, pies odczuwa bóle brzucha, osłabienie, odwodnienie, drgawki i letarg. A już następnego dnia nie wydolność nerek w skutek czego nie oddaje moczu. Większość psów wtedy umiera, lub poddaje się wtedy pupilka eutanazji.
Awokado
To również trucizna dla psa. Po jego spożyci gromadzi się płyn w płucach i klatce piersiowej, ma wtedy trudności w oddychaniu co prowadzi do śmierci z powodu niedoboru tlenu. Płyn pojawia się również w brzuchu, trzustce objawy zatrucia to przede wszystkim biegunka wymioty niewydolność oddechowa i przekrwienie.
Alkohol
Niektórzy właściciele psów robią sobie głupie żarty z podawaniem psu alkoholu. Najbardziej widocznym objawem zatrucia alkoholowego jest ataksja, letarg, wymioty, biegunka, problem z oddychaniem, niewydolność wątroby , śpiączka i w konsekwencji śmierć.
Pierwsza pomoc i kiedy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Są przypadki kiedy pies zjadł coś trującego lub szkodliwego, i zagrażającego utratą życia. Na przykład pies zjadł czekoladę. Na pies npoczątku objawy są małe, każdy z nas może je przeoczyć. Po paru godzinach zwierzak dostaje biegunki, wymioty, no i drgawki. Objawom towarzyszy również ślinotok, duszności, co zrobić gdy pupil ma te objawy. Należy wtedy wywołać szybko wymioty. Najprostszym sposobem jest podanie pupilowi niewielką ilość wody utlenionej. Powinno być ok 2 miligramów na 1 kilogram ciała, wlanej do jego miski. Takie rozwiązanie trzeba podejmować bardzo szybko, gdyż tylko wtedy zdaje egzamin. Po za tym nie zależnie od tego w jakim stanie jest pies udajemy się szybko do lekarza. Tylko on jest wstanie określić stan zdrowia, w razie potrzeby zrobić płukanie żołądka i podać odpowiednie leki.
Lekcja na przyszłość, aby pamiętać o tym jeżeli piesek lubi słodycze należy trzymać je w ustronnym miejscu, a jemu kupić specjalistyczne słodycze dla psa. Wtedy będzie zdrowy i radosny , dla ciebie na pewno zostawi twoją czekoladę.
Odpowiedzialność za pupilka.
Pies to nie tylko przyjaciel człowieka , jest to też istota i to my właściciele ponosimy za nich odpowiedzialność. Warto pamiętać o przepisach, które dla każdego właściciela czworonoga nie powinny być obce. Kto zabija, uśmierca zwierzę lub znęca się nad nim i nie zapewni mu godnych warunków do życia podlega karze pozbawienia wolności.
To było by tyle z mojego artkułu. Myślę że był przydatny i trochę się dowiedzieliście na temat słodkiej diety. Zachęcam również do dalszego edukowania się na temat zdrowej diety dla naszych pupili. Wszak to my musimy dbać o ich zdrowie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz