Słodycze a dzieci. Jak wprowadzać do diety?
Słodki smak towarzyszy dzieciom już od narodzin. To właśnie z mlekiem matki jest on dostarczany dzieciom. Specjaliści do spraw zdrowego żywienia, potwierdzają, że dziecko może zjadać do 20 g sacharozy dziennie. To z kolei odpowiada 4 kostkom czekolady, 4-5 landrynkom owocowym lub 2-4 łyżkom cukru.
Należy pamiętać, że nadmierny apetyt na słodycze u dzieci, to jest problem, na który powinni zareagować rodzice. Nadmierne spożywanie przez dzieci słodyczy, prowadzi do problemów zdrowotnych. Często jest przyczyną nadmiernej wagi -otyłości, próchnicy zębów, niedoboru witamin i mikroelementów.
Dlaczego dzieci kochają słodycze?
Słodki smak dla dzieci jest atrakcyjny, gdyż towarzyszy im już od narodzin, a ponadto kojarzy im się z bezpieczeństwem. Powodem sięgania po słodycze przez dzieci jest fakt, że w słodyczach znajdują się węglowodany, które wpływają na zwiększone wydzielanie się serotoniny odpowiedzialnej za poprawę nastroju. Takie stężenie węglowodanów we krwi szybko się zmniejsza, więc znów pojawia się chęć sięgania po następną porcję słodyczy.
To z kolei jest przyczyną, że uzależnia my się do słodyczy.
Dzieci są bardzo spostrzegawcze, często naśladują zachowanie rodziców, a także domowników. Jeśli w towarzystwie dzieci są spożywane słodycze, to one również będą po nie sięgać. Ważne by takie smakołyki nie były stałym elementem na stole. Ponadto warto zwrócić uwagę, by ograniczyć oglądanie reklam słodkich przysmaków w otaczającym je świecie. Wiadomo, że taka reklama, to podświadome działanie na nasze zachowanie, a dzieci tym bardziej podświadomie będą sięgać po te reklamowane słodycze.
Potencjalne skutki nadmiernego spożywania słodyczy przez dzieci.
Nadmierne spożycie słodyczy przez dzieci, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych:
a) Problemy z uzębieniem -próchnica. Niemal 90% dzieci w Polsce ma próchnicę zębów. Pojawia się ona u coraz młodszych dzieci. Przyczyną główną są słodycze, a w zasadzie proste węglowodany znajdujące się w nich, które są wyśmienitą pożywką dla bakterii. Po zjedzeniu słodyczy, dobrym, zdrowym nawykiem powinno być umycie zębów.
b) Nadwaga i otyłość. Słodycze są złożone głównie z węglowodanów i tłuszczów, są również bardzo kaloryczne, zawierają duże ilości "pustych kalorii", a to jest przyczyna tycia, które doprowadza do nadwagi -otyłości. To w konsekwencji staje się przyczyną nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, miażdżycy, cukrzycy, spadku kondycji fizycznej i sprawności, nadmiernemu obciążeniu stawów itd.
c) Zaburzenia behawioralne i koncentracji. Takie uzależnienie od słodyczy charakteryzuje się odczuwaniem wewnętrznej czynności do powtórnego sięgania po coś słodkiego. Takie sięganie przez uzależnionego, powoduje u niego uczucie euforii, spełnienia oraz zadowolenia. Takie uzależnienie zaburza koncentrację, gdyż jego mózg ciągle dopomina się o następną słodycz. Tak jak każde uzależnienie, należy leczyć u specjalistów — psychodietetyków.
Jak wprowadzać słodycze do diety dziecka?
Rodzice często zastanawiają się kiedy można podać dziecku coś słodkiego. Dziecko smak słodki zna już od urodzenia, mleko z piersi matki ma smak słodki. Lekarze zalecają by do końca 1 doku życia, dziecku nie podawać cukru i innych Słodzików jak: miód, syropów, ksylitolu, stewii itp. Są one zbędne w dicie dziecka.
Całkowicie z diety dziecka pozbycie się cukru jest niemożliwe, gdyż dedykowane dzieciom desery, kaszki, musy owocowe, koktajle, dżemy 100% owocowe, w swoim składzie posiadają cukier.
Dla dziecka są to słodycze, których nie trzeba się bać, czy też całkowicie wykluczać.
Generalnie warto zadba, by dziecko jak najpóźniej sięgało po słodycze. Jednak całkowite wyeliminowanie z życia, to jest niemożliwe.
Czy zdrowe słodycze są lepsze?
Dopóki dziecko nie zna smaku słodyczy, to nawet dobre słodycze (czekolada, ciasteczka, batoniki, cukierki itp.) Nie są potrzebne w diecie dziecka.
Jednorazowe posmakowanie słodyczy nie sprawi, że dziecko pokocha je na zabój i już nigdy nie spróbuje niczego innego. Ważne by rodzice również mieli odpowiednie podejście do słodyczy, gdyż dziecko jest bacznym obserwatorem i często naśladuje nasze zachowania.
Nadmierny apetyt dziecka na słodycze, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, o tym musimy pamiętać.
Taką bezpieczną dawką słodyczy dla dziecka jest-20 g sacharozy dziennie, co odpowiada 4 kostkom czekolady, 4-5 landrynkom owocowym, lub 203 łyżkom cukru. Taka dzienna dawka słodyczy dla dziecka jest całkowicie bezpieczna.
Alternatywne, zdrowsze wersje popularnych słodyczy.
Dobrym sposobem, by dziecko zjadało zdrowsze słodycze niż te, które możemy kupić w sklepie, jest przygotowanie je w domu. Takie domowe będą bez konserwantów, bez sztucznych barwników, a także ze mniejszą zawartością cukru. Będą to słodycze na pewno zdrowsze. W internecie można znaleźć wiele takich przepisów na zdrowsze słodycze.
Poniżej podaję przepis, który znalazłem na stronie http://cotakpachnie.com.pl -znajdziemy tam więcej zdrowych przepisów, nie tylko na słodkości.
Krówki domowe, ktore można łatwo przygotować samemu, nie trzeba ich piec – wystarczy, że damy im „odpocząć” pół godziny w lodówce, a potem możemy się nimi zajadać. Są idealne jako przekąska, gdy bardzo mamy chęć na soś słodkiego..
Domowe krówki czekoladowe – składniki:
-100 g masła migdałowego
-100 g oleju kokosowego
-50 g suszonej żurawiny
-50 g zmielonego na proszek surowego kakao
-100 g miodu
-1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
sól morska (około pół łyżeczki)
-pergamin do wyłożenia.
Sposób wykonania:
Zblendujemy ostrożnie wszystkie składniki (poza żurawiną).
Naczynie, na którym zmieści się cała masa, wykładamy pergaminem.
Zblendowaną masę rozkładamy na pergaminie (równomiernie).
Żurawinę siekamy na drobne kawałki, następnie rozkładamy na masie krówkowej.
Całość wkładamy do lodówki na minimum 30 minut, by stężała masa.
Gdy stężeje, wyjmujemy i kroimy masę krówkową w kawałki, na jakie uznamy za odpowiednie.
Mając na uwadze, by dziecko jadło zdrowsze słodycze, należy wybierać te produkty, ktore będą pożywne i pełnowartościowe. Takich wartościowych slodyczy jest dużo na sklepowych półkach, min. :
-gorzka czekolada -zawiera potas, magnez, które wspierają układ nerwowy i pracę mózgu.
-sezamki -sezam zawiera kwasy tluszczowe ktore mają dobroczynne dzoałanie na serce i mózg, wlosy, skórei paznowkcie. Ponadto dostacza cennych witamin -A i E.
-bakalie -najzdrowsze słodycze ze sklepowych półek, najlepiej nie zawierające cukru.
ciastka wielozbożoew nie zawierające cukru.
Wśród wielu słodyczy na sklepowych półkach możemy znaleźć słodycze, które w swym składzie nie zawierają cukru. Takie słodycze są bezpieczniejsze dla dzieci. Ponadto są producenci, którzy w swej ofercie mają słodycze, które są dedykowane dla dzieci. Takim producentem min, jest firma Dr Gerarda. Takie produkty są produkowane z odpowiedniej jakości składników. Dr Gerard na swoje produkty posiada certyfikaty jakościowe, które potwierdzają odpowiednią jakość oferowanych wyrobów. Ważne by przy wyborze słodyczy dla dzieci, wybierać produkty, które są wysokiej jakości. Ważne też, aby dokładnie sprawdzać składniki, z których wyprodukowano kupowane słodycze.
Jak rozmawiać z dzieckiem o słodyczach?
Jeżeli chcemy, by nasze dziecko nie sięgało po słodycze, to musimy sami mieć odpowiednie podejście do słodyczy. Nie można dziecku zakazać, jeść słodyczy, bo wtedy osiągniemy odwrotny efekt. Zakazany owoc smakuje lepiej. Trzeba dziecku tłumaczyć, że objadanie się słodyczami, jest niezdrowe. Nie należy wynagradzać dziecka słodką przekąską, zamiast tego lepiej zaproponować wycieczkę lub grę planszową.
Nic dziwnego, że dzieci chętniej sięgają po czekoladę niż przysłowiową marchewkę. Im dziecko starsze, tym trudniej wyeliminować nawyk do słodyczy. Dzieci od najmłodszych lat pomagając w robieniu zakupów, są bombardowani wszelkiego rodzaju kolorowymi słodyczami, od których uginają się półki.
Najlepiej by dziecko od najmłodszych lat miało wyrobione prawidłowe nawyki żywieniowe i słodycze zjadało sporadycznie. w odpowiedniej ilości. Na pewno nie powinny być stałym elementem jego diety. Dziecko zjadające wartościowe posiłki zaspakajające głód, ma mniejszy apetyt na słodycze.
Zamiast zastanawiać się, czy dziecko powinno jeść słodycze, trzeba zastanowić się jak odzwyczaić je od nadmiaru słodyczy, które otaczają nas wokoło.
Dobrze by dziecko od najmłodszych lat miało wyrobione prawidłowe nawyki żywieniowe. Słodycze powinny być sporadycznie i w odpowiedniej ilości zjadane przez dzieci. Nie powinny być one stałym elementem codziennej diety. Dzieci są bacznymi obserwatorami i naśladują nawyki dorosłych, dlatego sami też powinniśmy ograniczyć spożycie słodyczy. W domu nie powinny być słodycze, gdyż one stanowią pokusę dla naszego dziecka. Będąc w sklepie, nasze dzieci są kuszone kolorowymi opakowaniami słodyczy, które akurat znajdują się na wysokości oczu dziecka.
Zamiast słodyczy warto proponować dzieciom owoce, które będą zdrowsze i dostarczą wielu witamin potrzebnych dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz