niedziela, 26 maja 2024
SŁODKI DŁUGI WEEKEND -JAK CIESZYĆ SIĘ SŁODYCZAMI BEZ WYRZUTÓW SUMIENIA
WPROWADZENIE
Dzisiaj długi weekend dla każdego ma dóże znaczenie. Szczególnie z tego względu, że to świetna okazja, aby spędzić czas z rodziną. Przynosi to wiele radości, ale również odpoczynku. Tych kilka wolnych dni można wykorzystać na rożne sposoby. Od wyjazdów w góry, czy nad morze, po pikniki za miastem, wycieczki, rajdy rowerowe lub dłuższe przebywanie w plenerach na świeżym powietrzu. Niewątpliwie wszędzie tam możemy zabierać ze sobą słodycze. Jednak trzeba zachować równowagę między ich spożywaniem, a zdrowym stylem życia.
DLACZEGO WARTO POZWOLIĆ SOBIE NA SŁODYCZE?
Rola słodyczy jest dosyć istotna. Mają one duże znaczenie w tradycji. W każdej kulturze ludzie zawsze sięgają po słodycze. Chociażby wypieki ciągle znajdują swoje miejsce na naszych stołach i to nie tylko w okresach świątecznych. Imieniny, urodziny, wszelkie uroczystości rodzinne, czy spotkania towarzyskie wśród znajomych także nie pozostają bez słodkich akcentów. W tym miejscu warto wspomnieć, jak ważne jest wspólne przygotowywanie słodyczy, co rzeczywiście buduje więzi rodzinne, sprawiając radość wszystkim domownikom.
Warto pamiętać, iż spożywanie słodkości wpływa na nasze samopoczucie, szczególnie, kiedy mamy trudne momenty, mowa tutaj o stresie. Słodkie przekąski podnoszą nam poziom syrotoniny, czujemy się wtedy szczęśliwi. Nie można jednak zapominać, że słodycze poprawiają nastrój jedynie na krótką chwilę.
WYBÓR ZDROWSZYCH OPCJI
Z różnych powodów szukamy często alternatyw słodyczy, naturalnie dziś możemy znaleźć ich wiele zamienników. Wymienia się tu przede wszystkim świeże owoce. Chyba każdy je lubi, szczególnie w sezonie. Są wtedy niezwykle smaczne, a ich jakość jest zdecydowanie lepsza. Można je spożywać samodzielnie, jak również wykorzystywać do własnoręcznie przygotowywanych deserów, czy ostatnio dość popularnych smoothie.
Warto też skupić się na owocach suszonych, między innymi: śliwkach, morelach, daktylach, czy rodzynkach. W tym temacie duże znaczenie mają też orzechy i nasiona, zawierające minerały, błonnik i co najważniejsze zdrowe tłuszcze. Jak bardzo lubimy orzechyziemne, włoskie, nerkowca, pistacje, laskowe, piniowe, lub brazylijskie. Nierzadko dodajemy je do ciast, lodów i deserów. Podobnie nasiona słonecznika, dyni, lnu, czy chia także znajdują swoje miejsce w naszych kulinarnych poczynaniach. Wśród zdrowych słodyczy nie można też pominąć gorzkiej czekolady. Znajdziemy ją prawdopodobnie w każdym domu.
Uwielbiają ją zwłaszcza starsze pokolenia, jednak nie tylko.
Ponadto uwagę należy zwrócić na czytanie etykiet kupowanych produktów. Nie dotyczy to jedynie osób z różnymi schorzeniami, na przykład z otyłością, bądź alergików, ale każdego. Zwykle większość z nas interesuje się terminem ważności, to rzeczywiście istotne, jednakże to nie wszystko. Musimy mieć także wiedzę na temat składu, zawartości energetycznej i wartości odżywczej, a zatem między innymi minerałów, witamin, tłuszczów,białka, cukrów, węglowodanów, a nawet kilokalorii.
Ważne, aby nie kupować produktów z długą listą składników, im mniej, tym lepiej.
JAK ZROBIĆ ZDROWE SŁODYCZE W DOMU – PROSTE PRZEPISY
Jeśli mamy do wyboru kupić słodycze w sklepie. Czy przygotować je samodzielnie w domu, zawsze dobrze jest wybrać tą drugą opcję. Na pewno każdy ma jakieś swoje własne przepisy, chociażby przekazywane przez nasze babcie z pokolenia na pokolenie. One często są wyjątkowe. Pomysłów na zdrowe słodkości jest wiele. Oto niektóre z tych propozycji.
Wyjątkowo smaczny pudding z awokado. Oprócz awokado wśród składników tego deseru znajdują się: banan, łyżka kakao i miód. Wszystko należy razem zmiksować i gotowe do spożycia. Jednym z bardziej tradycyjnych przepisów może być czekolada na gorąco. W jej składzie znajdziemy: mleko roślinne, na przykład migdałowe, owsiane, kokosowe lub z nerkowców, kakao, miód i masło. Tutaj mieszamy wszystko doprowadzając do wrzenia.
JAK KONTROLOWAĆ PORCJE I CIESZYĆ SIĘ SŁODYCZAMY Z UMIAREM?
Nawyki żywieniowe są niezwykle istotne, dlatego dobrze jest nad nimi popracować. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość spożywanych porcji, a zatem ich zmniejszenie jak również na częstotliwość jedzenia. Starajmy się też nie podjadać, nie gromadzić zapasów, kupować na bierząco i oczywiście w małych ilościach. Nie trzymać słodyczy na widoku. Kiedy mamy je na wyciągnięcie ręki, bardziej kuszą. Trudniej jest się powstrzymać, nie umiemy sobie ich odmówić.
Najważniejsze, by nie przejadać się słodyczami, próbować zachować umiar. W wypadku gdy się złamiemy, upadków, nie można się wycofywać załamywać, ale dalej podejmować próby zmiany naszych nawyków.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JAKO BALANS
osoby które uprawiają aktywność fizyczną, bardziej niż inni będą mogli sobie pozwolić na słodycze. Jednak należy wybierać produkty zdrowe i naturalnie w rozsądnych porcjach.
Zatem warto pomyśleć o większej ilości ruchu, a nawet może zająć się jakimś sportem. Basen, spacery, jazda na rowerze, praca w ogrodzie, czy inne formy aktywności na świeżym powietrzu z pewnością będą korzyścią dla naszego zdrowia.
WNIOSKI
Słodyczami możemy cieszyć się częściej, kiedy zamieniamy je na zdrowsze. Dobre alternatywy wymienione są powyżej. Zamienników jest naprawdę wiele. Warto też korzystać z domowych przepisów, zamieniając produkty sklepowe, na własnoręcznie przygotowane. . Zwracajmy uwagę na nawyki żywieniowe, spożywając słodycze we właściwych ilościach. Pamiętajmy o ty, żeby zachować umiara co się z tym wiąże starajmy się ograniczać nasze zakupy. Nie podjadajmy słodyczy, kiedy nie jesteśmy głodni. Nie strońmy też od aktywności fizycznej, ruch jest zbawienny dla naszego zdrowia. Uczmy się zdrowego podejścia do jedzenia, każdego dnia dokonujmy właściwych wyborów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz