piątek, 23 grudnia 2022

Jak gotować bób? Pyszne kulinarne wskazówki

Używanie sezonowych owoców i warzyw może mieć pozytywny wpływ na organizm. Świeże produkty mają w sobie witaminy i minerały. Dodatkowo łatwo można je kupić i są sprzedawane taniej niż poza sezonem. W okresie letnim jednym z bardziej popularnych i bardzo dobrych produktów jest bób. Można go zjadać na surowo, natomiast najpyszniejszy jest ugotowany. Można go gotować z dodatkami, które zapewniają wspaniały smak, ale jak prawidłowo gotować bób?

Właściwości bobu

W bobie jest dużo niezbędnych nam składników takich jak witamina K (wspomaga utrzymywanie odpowiedniej krzepliwości krwi), kwas foliowy (niezbędnego dla ciężarnych kobiet), witaminę C oraz witaminę A, działają na naszą odporność oraz wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Zawiera również dużą ilość potasu, cynku, fosforu oraz wapnia. Bób stosowany jest również jako zastępstwo dla mięsa przez wegan oraz wegetarian, ponieważ ma w sobie dużo białka.


Gotowanie bobu

Po zakupie trzeba sprawdzić, w jakim stanie są ziarenka bobu, aby ustalić czas i sposób gotowania, czyli zaczynamy od dokładnego przepłukania go pod bieżącą wodą. Ok. 1 kg bobu musimy zalać ok. 3 litrami wody.


Młody bób

Młody bób ma miękką szaro-zieloną skórkę i jest najprostszy w przygotowaniu, już 10-15 min gotowania wystarcza, aby bób był gotowy do jedzenia. Przez krótkie gotowanie zachowuje wiele wartości odżywczych. 


Starszy bób

Jest twardszy od młodego, a kolor skórki ziarenek nie jest już mocno zielony, pojawiają się na niej plamki. Gotowanie takiego bobu wymaga dłuższego czasu, czyli ok. 30-40 min we wrzątku. Po upływie tego czasu bób jest już miękki i gotowy do zjedzenia. Minusem dłuższego gotowania jest to, iż tracimy sporo wartości odżywczych. 


Bób mrożony

W tym przypadku wystarcza krótsze gotowanie ok. 20 min we wrzącej wodzie z solą. Trzeba pilnować, aby nie rozgotować ziaren, ponieważ rozejdą się i stracą swój kształt, a my otrzymamy krem. 


Bób gotowany na parze

Bób świetnie nadaje się również do gotowania na parze. Wsypujemy bób do specjalnego durszlaka i nadstawiamy go nad gotującą się wodę w garnku. Jest to świetna metoda, ponieważ bób zachowuję najwięcej wartości odżywczych.


Z czym jeść bób? 


Bób z koperkiem

Łatwym i szybkim sposobem na danie z bobu jest gotowanie go z koperkiem. Po odlaniu zbędnej wody od bobu dorzucamy troszkę masła i pyszny dodatek do naszego głównego dania, gotowy!


Bób z masłem i czosnkiem

Następną pyszną propozycją na urozmaicenie dań z bobu jest usmażenie na maśle rozdrobnionego czosnku (trzeba pilnować, aby czosnek się nie przypalił). Można dodać również świeże zioła takie jak sól, pieprz, natka pietruszki, bazylia, rozmaryn lub tymianek. Gdy sos będzie gotowy, polewamy go na ugotowany wcześniej bób. Najlepiej smakuje podany na gorąco od razu po przygotowaniu, natomiast schłodzony w lodówce również jest bardzo smaczny. Skoro już wiemy, jak poprawnie ugotować bób, możemy go dodać do zrobienia pesto lub sosów do makaronów. Jest to świetny dodatek do wielu posiłków. Świetnie smakuje w pojedynkę, jak i w duecie z jajkami, świeżymi oraz pieczonymi warzywami czy też mięsem. Fantastyczny jest jako przekąska, jak i również jako dodatek do sałatek czy też makaronów. Można go jeść na dwa sposoby, obranego ze skórki lub w całości ze skórką. Niestety świeży bób jest krótko dostępny, możemy go znaleźć w swoich sklepach spożywczych od lipca. 


czwartek, 22 grudnia 2022

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada – właściwości, wpływ na zdrowie, zalecana dzienna porcja w zdrowej diecie

Czekolada nie jest smakołykiem tylko dla łasuchów. Już mała kostka czekolady polepsza nastrój, odpręża i relaksuje. Racjonalne porcje czekolady wcale nie są szkodliwe. To podróbki czekoladopodobne są niedobre dla zdrowia. Z badań naukowców wynika, że związki flawonoidowe, które znajdują się w surowcach spożywczych pochodzenia roślinnego, mają pomyślny wpływ na zdrowie. Gorzka czekolada, również je posiada. 


Krótko o początkach gorzkiej czekolady

To w Ameryce Środkowej pierwszy raz sporządzono trunek z ziaren drzewa kakaowego, a było to około 3000 lat temu. Odkrywca Krzysztof Kolumb przywiózł gorzką czekoladę do Europy. Już w czasach starożytnych uważano, że wyroby z z nasion kakao maja nadzwyczajne źródło. Kakao wykorzystywano jako lekarstwo na przemęczenie, kłopoty żołądkowe i niestrawność. Obecnie gorzką czekoladę spożywa się również w celach terapeutycznych, a teorie przodków co do właściwości gorzkiej czekolady w dużej mierze zostały potwierdzone. Przed rozwojem wybranych chorób może nas wybawić jedzenie gorzkiej czekolady. 


Im więcej kakao w czekoladzie, tym lepiej 

Zdrowa czekolada to taka, w której zawartość kakao jest wysoka, więc dokonując zakupu należy się tym kierować. Uważać należy na czekolady mleczne i białe, które posiadają sporą ilość cukru i mały procent kakao, więc są niezdrowe. Jak wynika z badań naukowców, aby ograniczyć ryzyko Gorzka czekolada – właściwości, wpływ na zdrowie, zalecana dzienna porcja w zdrowej diecie

Czekolada nie jest smakołykiem tylko dla łasuchów. Już mała kostka czekolady polepsza nastrój, odpręża i relaksuje. Racjonalne porcje czekolady wcale nie są szkodliwe. To podróbki czekoladopodobne są niedobre dla zdrowia. Z badań naukowców wynika, że związki flawonoidowe, które znajdują się w surowcach spożywczych pochodzenia roślinnego mają pomyślny wpływ na zdrowie. Gorzka czekolada, również je posiada. 

występowania całego szeregu różnych schorzeń należy jeść gorzką czekoladę, ale z umiarem. Do gorzkiej czekolady należy się przyzwyczaić, choć może to być trochę trudne, ponieważ jej smak może nam pierwsze nie pasować. Im więcej masy kakaowej w czekoladzie tym więcej ma ona antyoksydantów- polifenoli, a zwłaszcza flawonoidów. Skład procentowy gorzkiej czekolady jest różnorodny i zawiera od 46% do 99% masy kakaowej. Znaczna część czekolad, które istnieją na rynku ma mniej więcej  60-70% masy kakaowej. W czekoladzie mlecznej jest jej 2-3 razy mniej. Chcecie wybrać dobrą gorzką czekoladę? Uważnie czytajcie proporcje składników na opakowaniu. 


Gorzka czekolada dla zdrowego serca

Możemy kupić wartościowe słodycze, które uchronią Nas przed szkodliwymi dolegliwościami. Poza zbożowymi produktami, odpowiednia gorzka czekolada klasyfikowana jest do cennych, racjonalnych artykułów żywnościowych. 

Z prowadzonych badań wynika, że gorzka czekolada o zawartości ziarna kakaowego na poziomie 50-70% poprawia stan zdrowia osób z nadciśnieniem tętniczym obniżając ciśnienie skurczowe średnio o 5,0 mmHg i rozkurczowe o 2,7 mmHg. Naukowcy interesują się gorzką czekoladą, która posiada flawonoidy, ponieważ wspomaga ona leczenie nadciśnienia. Żeby potwierdzić analizowane wyniki trzeba poczekać na dokładne wyniki badań klinicznych, które bardzo długo trwają. Chorzy na nadciśnienie tętnicze muszą rezygnować ze słodyczy. Będą więc zachwyceni gdy okaże się, że jedzenie gorzkiej czekolady, oczywiście z umiarem wpływa pozytywnie na zdrowie. 

Eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w 2013 roku po analizie badań umieścili na opakowaniu gorzkiej czekolady i kakao informację żywieniową: "flawonole kakao przyczyniają się do utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych co przyczynia się do prawidłowego przepływu krwi". Czasopismo Heart w 2019 roku opublikowało ocenę metaanalizy, która dotyczyła wpływu jedzenia gorzkiej czekolady przy zagrożeniu wystąpienia chorób układu krążenia. Jakie jest zapotrzebowanie na czekoladę w ciągu dnia, aby uzyskać korzystny wpływ na zdrowie? Naukowcy ustalili, że wystarczy 4-5 kostek gorzkiej czekolady, a ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych jest mniejsze odpowiednio o: 

-17,1% w przypadku udaru krwotocznego

-12% w przypadku zawału serca

-16,3% w przypadku udaru

-13,5% w przypadku zawału mózgu 

Badacze zauważyli, że gdy zwiększymy konsumowanie gorzkiej czekolady o kolejne 20 g na tydzień przyczynimy się do zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca o 1,4% i ogólnie chorób sercowo-naczyniowych o 1,8%. Analizując wnioski z przeprowadzonych badań, naukowcy stwierdzili, że im więcej gorzkiej czekolady będziemy jeść to zagrożenie występowania chorób układu krążenia będzie mniejsze. Spożywanie gorzkiej czekolady w dużych porcjach może zaszkodzić zdrowiu, więc gorzką czekoladę należy spożywać z rozwagą, a występowanie niewydolności serca zmaleje. Z zaleceń lekarzy wynika, że gorzką czekoladę należy spożywać z umiarem, a tylko wtedy osiągniemy korzystne oddziaływanie na zdrowie i zmniejszymy występowanie chorób serca. Zarówno rzadkie jak i nagminne konsumowanie (7-10 porcji tygodniowo) nie jest sprzyjające dla zdrowia. Jedząc 3 porcje tygodniowo ryzyko niewydolności serca zmniejsza się o 15%. 


Definicja gorzkiej czekolady

Nazwa gorzka oznacza, że wyrób ma minimum 70% kakao. Niektóre czekolady posiadają, aż 99% kakao i wtedy są drogocenne i jedyne w swoim rodzaju. Zawartość miazgi kakaowej przesądza o intensywnym, głębokim i wyraźnym smaku, dlatego nie każdy ją uwielbia. Gorzka czekolada bogata jest w takie składniki mineralne jak potas, magnez i żelazo. 


Czy gorzka czekolada jest zdrowa? Inne właściwości gorzkiej czekolady

Słodycze to takie produkty, którym trudno się oprzeć, więc najlepiej wybierać tylko wartościowe słodkości. W końcu każdy zasługuje na małe co nie co. Podstawą kostki czekolady są nasiona kakaowca, które posiadają pomocnicze związki roślinne dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje. Bardzo duże podłoże flawonoli odpowiadających za wspieranie naszego organizmu zawiera kakao i czekolada, która z niego powstaje. Gorzka czekolada ma działanie antycukrzycowe i ratuje przed otyłością dzięki temu, że zawiera związki bioaktywne pochodzenia roślinnego. Oprócz sezonowych owoców, największe podłoże bioflawonoidów ma gorzka czekolada, która posiada więcej niż 60% kakao. Badania wykazały, że gdy spożywamy gorzką czekoladę to maleje również ryzyko wystąpienia chorób serca, a także syndromu metabolicznego. 

Mnóstwo wartościowych dla zdrowia minerałów i witamin znajduje się w gorzkiej czekoladzie. Zaliczamy do nich między innymi: żelazo, potas, cynk, miedź, białko, węglowodany, błonnik, witaminy A, E oraz z grupy B, flawonoidy i wiele innych. Gdy zjemy gorzką czekoladę to czujemy się jak nowo narodzeni, jesteśmy bardziej uważni, a symptomy zdenerwowania i przemęczenia ustępują. Natychmiastowej siły i energii dostarczy nam dawka węglowodanów, magnezu, potasu i żelaza, więc wybierając się w góry warto zabrać ze sobą gorzką czekoladę.

Zawarty w czekoladzie magnez usprawnia pracę układu nerwowego, zachęca szare komórki do działania i rozwija możliwości umysłowe. Gorzka czekolada jest głównym źródłem fenylotylaminy, która zwiększa natężenie najważniejszego neuroprzekaźnika w mózgu odpowiedzialnego między innymi za samopoczucie. Gdy, więc mamy gorszy dzień warto sięgnąć po gorzką czekoladę. Również kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z gorzkiej czekolady, gdyż działa ona korzystnie na rozwijającego się maluszka. 

Chcąc poprawić sobie nastrój nie trzeba spożywać czekolady. Wystarczy skorzystać z zabiegów kosmetycznych lub medycznych, które odprężają i odżywiają skórę. Występująca przede wszystkim w ziarnach kakao teobromina jest użyteczna w astmie oraz problemach układu oddechowego i ułatwia spokojny sen. Dodatkowo teobromina pomaga utrzymać odpowiednią pracę nerek i działa odrobinę moczopędnie. Już w starożytności posiadali wiedzę i korzystali z uzdrawiających właściwości czekolady. Wykorzystywali ją do uzdrawiania całego szeregu problemów zdrowotnych takich jak na przykład ból głowy czy gorączka. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że gorzka czekolada to jedyny rodzaj słodkości, który sprzyja naszemu uzębieniu, ponieważ posiada związki bakteriobójcze zabezpieczające zęby przed próchnicą. Co więcej w Japonii stworzono już pastę do zębów z esencją z kakao. 


Gorzka czekolada – wspomagacz przy odchudzaniu

Według ekspertów gorzka czekolada wspiera kurację odchudzającą dlatego, że wzmaga przemianę materii i pozostawia po sobie wrażenie nasycenia na skutek czego spożywamy o wiele mniej jedzenia. Sprzyjające oddziaływanie gorzkiej czekolady na nasz humor przyczynia się do lepszego utrzymania prawidłowej diety, ale tylko wtedy gdy pozwolimy sobie na małą porcję słodyczy. 


Witaminy w gorzkiej czekoladzie

Wartościowa gorzka czekolada posiada cenne dla zdrowia substancje takie jak węglowodany, tłuszcze czy błonnik. Dodatkowo w kakao znajdują się witaminy jak również wiele składników mineralnych. 


Kaloryczność gorzkiej czekolady

Czy gorzka czekolada ma kalorie? To bardzo powszechne pytanie dotyczące tej czekolady. Gorzka czekolada o bardzo dużej ilości kakao (80-90%) może mieć 560 kcal w 100 g, więc to dość dużo. Istotny jest fakt, że kaloryczność czekolady jest zależna od ilości kakao, a więc również od zawartości cennych składników. Czekolada, w której poziom kakao wynosi 65% posiada 502 kcal w 100 g i dodatkowo ma większą ilość cukru. Z racji korzystnych właściwości gorzka czekolada zalecana jest sportowcom i wszystkim, którzy chcą utrzymać odpowiednią wagę. Czekoladę z dużą ilością kakao należy włączyć do menu dzieci, młodzieży oraz seniorów. 


Czekolada gorzka a cholesterol

Wiele mitów i przekonań na temat gorzkiej czekolady zostało obalonych przez wiedzę i przeprowadzane badania. Jedzenie gorzkiej czekolady z umiarem wcale nie psuje zębów i nie prowadzi do otyłości. A czy gorzka czekolada ma wpływ na cholesterol? Przy nasileniu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, miażdżyca czy otyłość wzrosła również ciekawość specjalistów i chorych rozwiązaniami uzdrawiającymi, w których można wykorzystać produkty żywnościowe i czynniki bioaktywne. Artykułem o terapeutycznym wpływie jest gorzka czekolada z większą niż 70% ilością kakao. Zawarte w czekoladzie flawonole spowalniają oporność przepływu krwi, a  ciśnienie się obniża. Na super wyniki nie ma co liczyć, jedyne co mamy to odpowiednią wymówkę, aby sięgnąć po niewielką porcję czekolady. 

Jedzenie gorzkiej czekolady wpływa korzystnie na profil lipidowy czyli wzrasta ilość dobrego cholesterolu HDL, a spada stężenie złego LDL. Konsumowanie gorzkiej czekolady 2-3 razy na tydzień zmniejsza zagrożenie zwężenia tętnic o 32%. Zatem gorzką czekoladę należy spożywać, ale w rozsądnych ilościach. 


Jak kupować gorzką czekoladę?

Kupując gorzką czekoladę najpierw należy sprawdzić skład na opakowaniu. Dokonując wyboru powinniśmy się kierować ilością kakao, ponieważ dobra czekolada musi mieć minimum 70%, bo tylko wtedy kupujemy wartościowy produkt. Na opakowaniu powinno być mało składników, brak sztucznych aromatów i barwników. Dobry gatunek rozpoznamy po gładkiej, błyszczącej powierzchni i po tym, że nie rozpuszcza się przy zmianie pogody, a przy dzieleniu na mniejsze porcje usłyszymy wyróżniający się odgłos. 

Mała zawartość kakao może świadczyć o tym, że jest to produkt czekoladopodobny. Te produkty mogą składać się z niekorzystnych dla zdrowia składników takich jak tłuszcze utwardzone, emulgatory czy konserwanty. Warto poszukać dobrej jakościowo czekolady, a produktów czekoladopodobnych nie kupować. Najbardziej szkodliwy w czekoladach jest związek chemiczny E476 otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego, który dokładany jest do czekolady po to, aby klienci nie domyślili się, że w czekoladzie jest mniejsza zawartość kakao, a dodatkowo łączenie składników i ich mieszanie jest szybkie, łatwe i trwałe. 


Ewentualne skutki uboczne czekolady

Czekolada gorzka ma sporo zalet, ale gdy spożywamy ją w dużych ilościach jest dla naszego zdrowia niesprzyjająca. Duże porcje czekolady mogą prowadzić do otyłości. zaparć czy bólów głowy. Więc ile kawałków gorzkiej czekolady wolno spożyć w przeciągu doby? Lekarze radzą żeby jeść nie więcej niż 3 kostki. 


środa, 21 grudnia 2022

Dlaczego warto pic sok cytrynowy?

 Właściwości i zastosowanie soku z cytryny bio 

Już od dawana owoc drzewka cytrynowego jest wykorzystywany i lubiany w polskich domach. Istnieje wiele zastosowań nie tylko kulinarnych tego właśnie owocu. 

Pochodzenie cytryn 

Pochodzenie tego owocu jest nam znane. Jak wiemy wywodzi się on z Chin, ale również uprawiany jest w niektórych częściach Afryki, Bliskiego Wschodu jak i na wybrzeżach Stanów Zjednoczonych oraz ciepłych krajach europejskich. Owoc drzewa cytrynowego jest bardzo ceniony, nie tylko za swój smak , ale również za aromat. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród cierpliwych u wymagających ogrodników, bowiem jest możliwe wyhodowanie własnych cytryn z pestek tego owocu. 

Aromat cytryny jest wykorzystywany w wielu dziedzinach np w kosmetyce, lecznictwie oraz gotowaniu. 

Sycylijskie cytryny w kuchniach świata 

Kwaśny smak cytryny sprawia, że jest ona przydatna w wykorzystaniu nie tylko do dań słodkich, ale również wytrawnych. Bardzo znaną formą wykorzystania soku z tego owocu jest krem lemon curd, który najczęściej możemy znaleźć w wypiekach takich jak tarty czy tartaletki. Duże wykorzystanie intensywnie kwaśnego soku jest wykorzystywane do przygotowywania sosów, gdzie wraz z odpowiednio wyważoną mieszanką przypraw daje idealne połączenie do ryb, mięsa czy potraw z ryżem. 

Skórka z cytryny 

Nie tylko sok czy miąższ są wykorzystywane w różny sposób. Istotne jest również wykorzystanie aromatycznej skórki, która zawiera olejki eteryczne. Trzeba jednak pamiętać żeby przed wykorzystaniem skórki z cytryny dokładnie ją umyć oraz wyparzyć wrzątkiem. W ten sposób pozbędziemy się bakterii oraz zarazków, jeżeli nie jesteśmy w 100% pewni pochodzenia tego owocu. Należy jednak pamiętać, żeby nie używać białej części spod skórki, ponieważ jest ona gorzka i nieprzyjemna w smaku. 

Cytryna w kosmetyce 

Kosmetyki do twarzy 

Jak wiemy sok z cytryny ma właściwości przeciwbakteryjne, rozjaśniające oraz przeciwzmarszczkowe dlatego tak często wykorzystywany jest w kosmetyce. Zawarta witamina C w cytrynie to naturalny antyoksydant, który wspomaga proces starzenia się komórek. Idealnie sprawdzi się dla kobiet z dojrzałą cerą. Witamina C pomaga w walce z przebarwieniami, nadaje skórze promienny blask oraz sprężystość. Polecane są również w walce z trądzikiem, redukują wydzielanie sebum i wyprysków. 

Kosmetyki do włosów 

Sok z cytryny sprawdzi się również w rozjaśnianiu włosów. Istotne jest jednak to żeby rozcieńczyć go z wodą. 

Cytryna w medycynie 

Sok z cytryny 

Witamina C zawarta w soku z cytryny jest bardzo przydatna w medycynie. Wzmacnia odporność organizmu oraz wspomaga leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych. Cytryna zawiera flawonoidy o niezliczonych właściwościach prozdrowotnych. Świetnie sprawdzi się w gorących napojach np herbacie. Zalecane jest dodawanie soku z cytryny do nieco już ostudzonej herbaty wtedy idealnie rozgrzeje ona organizm. 

Olejek cytrynowy 

Olejki eteryczne wspomagają leczenie stanów zapalnych oraz obniża ciśnienie krwi. Jest polecany dla osób zmagających się z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Sprawdzi się zarówno do masażu jak i dodany do kąpieli. 

Cytryna w aromaterapii 

Mocny zapach cytryn sprawdza się w leczeniu za pomocą aromaterapii. Dobrze wpływa na zły nastrój, stres, niepokój oraz lekkie stany depresyjne. 

Taki olejek można zastosować w masażu, jednak również trzeba go rozcieńczyć. Idealnie rozluźni mięśnie i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. 

Jakie witaminy zawiera kwaśny sok z cytryny? 

W cytrynie znajdziemy bardzo dużo ważnych witamin oraz mikroelementów. W jednym litrze soku z cytryny znajdziemy 

potas 1380mg
witamina C 530mg 
wapń 260mg
fosfor 160mg
magnez 80mg
sód 20mg
żelazo 6mg
witamina E 1,5mg
witamina B3 1mg
witamina B6 0.8mg
witamina B1 0,4mg 
witamina B2 0.2mg 
kwas foliowy 0.11mg 

Dlaczego warto pić sok z cytryny bio? Właściwości i przeciwwskazania 

Najbardziej znanym zastosowaniem soku z cytryny jest dodawanie go do potraw. Właściwości tego owocu to między innymi wzmacnianie odporności, nawadnianie organizmu, zmniejszenie uczucia senności, chroni przed przeziębieniem. 

Trzeba jednak pamiętać, że osoby z refluksem nie powinny go stosować w nadmiarze gdyż może przyczynić się do nasilenia zgagi, nudności czy powodować ból. 

Sok cytrynowy przepis

Na półkach sklepowych znajdziemy ekologiczny sok cytrynowy. Jest to pasteryzowany, tłoczony na zimno, sok z cytryn 100% BIO. Nie zawiera dodatków, barwników, słodzików i konserwantów. Do produkcji jednej butelki soku zużywa się ponad 7 soczystych owoców. Ważne jest to, że sok z cytryny jest dobry dla osób, które zmuszone są liczyć kalorie. Jest on niskokaloryczny. 
Można również samemu sporządzić słodki syrop cytrynowy. Potrzebne będzie 1.5kg cytryn, 1kg cukru oraz skórka z jednej cytryny. 


Sok cytrynowy w alkoholu 

Cytryny znalazły również zastosowanie w przyrządzaniu alkoholi. Kwaśny smak cytryny świetnie sprawdza się w połączeniu z nieprzyjemnym i mocnym smakiem wódki. Również w wielu domach przyrządzane są nalewki tzw. cytrynówki. Jest to słodkawy napój z wykorzystaniem spirytusu i soku z owocu, który może zostać szybko wykonany oraz nie ogranicza nas czas ponieważ cytryny w sklepach znajdziemy przez cały rok. 





gotowe dania "Gotowce"

Czy gotowe dania obiadowe mogą być zdrowe? Św. Pamięci babcia mawiała, że najlepsze i najzdrowsze, to jedzenie przygotowane samodzielnie. Przynajmniej wtedy wiesz, że jest zdrowe. Od słów babci upłynęło dużo wody i w obecnych czasach gotowe dania obiadowe kupimy prawie wszędzie, jak, choćby w marketach, małych dyskontach, a nawet w sklepach ze zdrową żywnością i małych osiedlowych sklepikach. Podstawowe pytanie, czy wszystkie oferowane do sprzedaży gotowe dania do spożycia są zdrowe Gotowe dania – kulinarna rewolucja? W czasach PRL-u i wcześniej ludzie mieli pracy od rana do wieczora i mieli czas na przygotowanie posiłków, czy wieczorną rozrywkę i wiele innych czynności. W obecnych czasach jest tyle udogodnień, jak, choćby roboty, które samodzielnie przygotowują posiłki, wyręczają nas w bardzo wielu czynnościach domowych i jeszcze narzekamy na odwieczny brak wolnego czasu dla dzieci, bliskich i znajomych. Od kilkunastu lat gotowe dania obiadowe, które można kupić wszędzie zrewolucjonizowały rynek spożywczy i uzależniły społeczeństwo od gotowców, szczególnie osoby samotne, studentów, ale nie tylko, lecz nadal narzekamy na brak czasu. Co z tym zdrowiem? Od momentu, gdy gotowe dania podbijały rynek spożywczy w naszym kraju, to w społeczeństwie narastała świadomość, że producenci pod przykrywką jedynej zalety błyskawicznego przygotowania do spożycia serwowali jedzenie naszpikowane konserwantami. Na szczęście eksperci przekonują… Czasy, w których producenci gotowców nadwyrężali naiwność i zdrowie polskiego społeczeństwa przechodzą do lamusa. Coraz częściej świadomość klientów skutecznie wpływa na rzetelność i solidność produkowanych gotowców. Mikrofalówka – przyczyna wszelkiego zła? Od momentu, gdy wynaleziono mikrofalówkę, to szerokimi strumieniami sceptycy tłoczyli w nasze umysły teorie tak naprawdę wyssane z palca. Całkiem niedawno naukowcy udowodnili, że mikrofale emitowane przez to urządzenie nie mają negatywnego wpływu na podgrzewane potrawy ani nie tracą na jakości tak samo, jak i w przypadku innych obróbek termicznych. W kwestii negatywnego wpływu mikrofal na ludzkie ciało, to również zdementowano takowe pogłoski. Nieprawidłowe podgrzewanie dań gotowych Mikrofala, to bardzo nowoczesne i przyszłościowe urządzenie, lecz nie każdy potrafi z niego korzystać, poniekąd sytuacje takie usprawiedliwiane są brakiem czasu. Każdy użytkownik mikrofali powinien na dzień dobry zaznajomić się z listą produktów, które są nie wskazane do podgrzewania, a już na pewno z produktami, których absolutnie nie wolno podgrzewać w mikrofalówce. W mikrofali nie wolno podgrzewać: Otóż produkty, których absolutnie nie wolno podgrzewać w mikrofali, to: jaja, mięso surowe, woda, owoce. Myślę, że nawet nie należy eksperymentować na prywatnej mikrofali i głównie dla własnego bezpieczeństwa. W mikrofali nie należy podgrzewać: Istnieją produkty, które raczej nie powinno się podgrzewać, to: grzyby, chleb i ryż. Jeśli chodzi o gotowe produkty do spożycia, to w kwestii obróbki termicznej zawsze należy kierować się zaleceniami zawartymi na opakowaniu przez producenta. Czy szybkie posiłki to zdrowe dania dla dzieci? Istnieją produkty, które raczej nie powinno się podgrzewać, to: grzyby, chleb i ryż. Jeśli chodzi o gotowe produkty do spożycia, to w kwestii obróbki termicznej zawsze należy kierować się zaleceniami zawartymi na opakowaniu przez producenta. Mamo, kiedy obiad? Już za momencik, już za chwileczkę i będzie gotowy obiadek. Teraźniejsze mamy mają ogromny wybór i komfort zaoszczędzonego czasu na przygotowanie obiadu dla dziecka, zastępując go gotowcem. W to miejsce mama może poświęcić zaoszczędzony czas na np. edukację dziecka lub zabawy. Wybierajmy dania z przewagą warzyw. Pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie, kupując gotowce dla dzieci czytajmy etykiety na opakowaniu i nie traktujmy gotowców jako podstawowej diety dziecka, a jedynie uzupełniającą. Taką samą zasadą powinni kierować się dorośli. Producenci gotowców wprowadzili do sprzedaży ogromne ilości produktów mało przetworzonych, takich jak np. Pulpety, gołąbki, bigosy, fasolki, żurki, pierogi i jeszcze wiele innych zapewne pysznych gotowych dań do błyskawicznego podgrzania. Przydatność do spożycia takich szybkich dań jest bardzo różna, ponieważ zależy, w jakim opakowaniu jest sprzedawane. Jakiekolwiek dania przechowywane w słoikach lub puszkach mają długi termin, w przeciwieństwie do opakowań foliowych i plastikowych.

wtorek, 20 grudnia 2022

Zdrowe pieczywo – który chleb jest najzdrowszy?

 

Zdrowe pieczywo – który chleb jest najzdrowszy?

Pieczywo jest dla wielu z nas podstawowym produktem spożywczym, spożywanym na śniadanie, kolację i często nawet do obiadu. Który jest bardzo zdrowy i można wręcz posługiwać się nim jak lekarstwo, a który psuje organizm i powoduje choroby cywilizacyjne? 

Biały chleb – najczęstszy gość na naszym stole – czy jest zdrowy?

Czy białe pieczywo jest aby na pewno zdrowe? Biały chleb zrobiony jest z białej mąki pszennej. Co to tak naprawdę znaczy? Znaczy to, że mąka ta jest bez części ziarna, które mają w sobie składniki mineralne i witaminy. W związku z tym nie dostarczamy ich do organizmu z białym pieczywem , a twierdzac inaczej, nie odżywiamy organizmu, a jedynie wprowadzimy mu puste kalorie. Warto nadmienić, że biała mąka, z której jest zrobione, poddawana jest różnym obróbką chemicznym, aby była biała i piękna. Chleb to zawiera często mnóstwo konserwantów i dodatków poprawiających jego trwałość i wygląd w sklepie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można stwierdzić, że białe chleb nie tylko nas nie odżywia, ale wręcz szkodzi nam poprzez zastosowanie w nim dużej ilości dodatków chemicznych. Może spowodować insulinooporności, gdyż ma wysoki indeks glikemiczny. Znaczy to, że może doprowadzić do dużego wyrzutu glukozy we krwi. Co nie mniej istone, substancje w nim zawarte mogą przysporzyć nam stany zapalne w naszym organizmie, są niekorzystne dla flory bakteryjnej jelit. Pieczywo pszenne zawiera także gluten, więc nie będzie odpowiednidobry dla osób z nietolerancją lub alergią na ten składnik.

Warto w tym miejscu wspomnieć o wyrobach z ciasta, które jest bardzo przemysłowo mrożone. Na obecną chwilę trudno powiedzieć, czy jest to produkt lepszy , czy gorszy od pieczywa ze zwykłego ciasta. Do tego przemysłowo mrożonego dodaje się więcej kwasu L askorbinowego, dzięki czemu chroni się bardziej komórki białek. Wydaje się, że pieczywo takie ma właściwości podobne do zwykłego białego. W zależności od zastosowanej obróbki przemysłowej, dodatków chemicznych, często wypieki z ciasta z głębokiego mrożenia mogą być lepsze lub gorsze od tradycyjnego. 

Pieczywo chrupkie, wafle ryżowe, wafle kukurydziane – alternatywa dla białego pieczywa?

Pieczywo chrupkie uwielbiają przeważnie kobiety. Przeważnie uważane jest za niskokaloryczne i dlatego stosowane w wielu dietach odchudzających. Czy to na pewno prawda? Pieczywo chrupkie wytwarzane jest metodą tradycyjną, poprzez pieczenie w piecu lub inną metodą ekstruzji, pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. W jego skład wchodzą najczęściej:

  • mąka,

  • woda,

  • sól,

  • drożdże,

  • cukier,

  • ekstrakt słodowy,

  • substancje spulchniające,

  • olej,

  • emulgatory,

  • przyprawy i nasiona.

Produktem podobnym do pieczywa chrupkiego są wafle ryżowe i kukurydziane, które wytwarzane są w podobny sposób. 

Czy wiecie że, pieczywo chrupkie jest bardziej kaloryczne niż to tradycyjne, żytnie pełnoziarniste czy pszenne, białe. Przez to, że jest bogate źródło węglowodanów i błonnika pokarmowego. Przez to spożywanie dużych ilości będzie przyczyniało się do tycia. Jest to także rodzaj przekąski, wspomagamy się między posiłkami, to źle odbija się na naszej wadze i także może doprowadzić do insulinooporności, przez to że w krótkich odstępach czasu dostarczamy organizmowi węglowodanami. Przez to nie schudniemy, a będziemy mieć więcej na wadze. Gdy go zjemy szybciej poczujemy głód niż po mniej kalorycznej kromce, z ciemnej, pełnoziarnistej mąki. 

Warto również wiedzieć , że podczas produkcji pieczywa chrupkiego wytwarza się akrylamid, czyli szkodliwa substancja tworząca się podczas produkcji produktów skrobiowych w wysokich temperaturach. Jest to substancja wyjątkowo nie zdrowa, a w wielu opisach stwierdzono właściwości rakotwórcze i neurodegeneracyjne.

Jeśli chcemy jeść pieczywo chrupkie, to zainwestujmy to z pełnego ziarna, bo będzie ono zawierało najwięcej mikro- i makroelementów, które lepiej odżywią nasz organizm. Musimy widzieć o jego dużej kaloryczności i rozważmy, czy nie warto jest zamienić je na dobre ciemne pieczywo. 

Jeśli wspominamy  o waflach ryżowychto musicie wiedzieć, że są one bardzo jałowe – nie dostarczają nam odpowiednich witamin, mikro i makroelementów. Jeśli przyjąć , że jemy coś, aby się odżywić, a nie tylko aby się napchać, to warto zastąpić je zdrowszymi produktami z pełnego ziarna. Dla tych, którzy się wahają, można dodać, że Szwedzki Instytut Żywności poddanych badaniom produktach ryżowych wykryto duże ilości arsenu, który jest silnie toksyczny, a występuje w pestycydach.

Wafle kukurydziane także, należą do grupy produktów wysokoprzetworzonych. W czasie obróbki kukurydzy wartości odżywcze są z niej tracone – tracimy nie tylko witaminy, ale również błonnik.

Warto wiedzieć , że oprócz samych przetworzonych ziaren wraz z waflami spożywamy spore ilości cukru, soli, mleka w proszku i konserwantów. 

Podsumowując : zarówno pieczywo chrupkie, jak i wafle ryżowe, czy kukurydziane należy spożywać raz na jakiś czas i nie będzie miało to złego wpływu na nasz organizm. Jeśli ten rodzaj chleba jest podstawą diety, która nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych, to po prostu sobie szkodzimy. Tracąc wagę , musimy pamiętać o tym, by spożywać mniej, ale za to produkty jak najwyższej jakości. Wybierając wafle czy chrupkie pieczywo, wybierzcie te ekologiczne, wzbogacone cennymi dodatkami.

Chleb żytni na zakwasie, lekarstwo dla naszego organizmu

Wśród zbożowych wyrobów piekarniczych najbardziej popularne jest pieczywo żytnie na zakwasie. W trakcie procesu fermentacji dochodzi do wielu zmian biochemicznych, w których następstwie składniki odżywcze z tej mąki są lepiej przyswajalne. Ciekawostką jest, że bakterie kwasu mlekowego, które namnażają się podczas tworzenia zakwasu, wytwarzają antybiotyki, które wstrzymują pleśnienie.

Wymieniony kwas mlekowy ma bardzo dobry wpływ na nasz układ trawienny i wspomaga perystaltykę jelit. Warto wiedzieć, że w jelitach każdej dorosłej osoby znajdują się kilogramy zdrowych bakterii, które są istotne dla naszego organizmu. Te bakterie muszą być wspomagane przez wartościowe składniki, których dostarcza między innymi chleb na zakwasie. Dostarcza on sporo witamin z grupy B i E oraz cynk, wapń, magnez, żelazo i fosfor. W zakwasie giną mykotoksyny, są to toksyny wytworzone przez pleśń oraz rozkładane są związki azotu, nie dobre dla nas, produkt z nawozów.

Chleb żytni na zakwasie nie oddziałuje na wzrost poziomu cukru we krwi i bardzo szybko powoduje sytości. Dlatego zmniejsza się ryzyko insulinooporności, spożywając ten rodzaj pożywienia, szybciej zrzucimy wagę i jednocześnie odżywić organizm, ograniczająć ogólną ilość zjadanych kalorii.

Przeprowadzone badania dowodzą , że dieta bogata w ten chleb zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Sądzi się, że związane jest to z dużą ilością rozpuszczalnego błonnika, który pomaga w wydalaniu bogatej w cholesterol żółci z krwi i organizmu. 

Produkcja chleba żytniego na zakwasie jest łatwa . Jest to tak naprawdę wymieszanie mąki z wodą i odczekaniu odpowiedniej ilości czasu, później karmianiu zakwasu co jakiś czas. Należy pamiętać, że chleb na zakwasie to nie to samo, co chleb na drożdżach.

Wszystkie rodzaje chleba

Istnieje podział następujący pieczywo na zakwasie i pieczywo wypiekane z dodatkiem drożdży. Dowiedzieliśmy się, że to na zakwasie jest zdrowsze, ale również drożdżowe wypieki mogą być dla nas dobre!

Innym podziałem jest podział na chleb jasny i razowy. Mąka razowa (czyli zmielona jeden raz) ma w sobie otręby i rozdrobnione pokrywy nasienne ziarna, dzięki czemu jest skarbnicą witamin, mikro i makroelementów. Ma w sobie bardzo dobry błonnik pokarmowy, a wypieczony z niej chleb jest bardzo pożywny. Chleb razowy czy pełnoziarnisty wypiekany może być z kilku rodzajów mąki. Tak rozwiały się wszystkie nie jasności. Nie zawsze ciemne pieczywo jest ciemne, a ich kolor wynika z dodanego do nich barwniku z postaci karmelu. Tych od razu należy unikać.

Tym o czym możemy jeszcze zdecydować w piekarni jest rodzaj mąki. Najczęściej wybierane są mąka żytnia i pszenna, ale trafimy również na chleby orkiszowe, po części kukurydziane, gryczane czy jaglane. Z jeszcze innych mieszanek powstają chleby bezglutenowe.

Stwierdzić warto, że dobry jest chleb wieloziarnisty – skłąda się z zdrowych ziaren i pestek. Czy zatem w trakcie diety można się wspomagać chlebem? Tak można! Jedzmy pieczywo, starannie wybrane jakie. Dostarcza nam energii, oraz pozwala oczyścić organizm i utrzymać poprawną dietę.


Jak przygotować bób? Pyszne kulinarne wskazówki

Gdy nadchodzi lato, chętnie sięgamy po wszelkiego rodzaju nowalijki, bo wtedy to one są najsmaczniejsze  i są zdrowe, mają dużo witamin i minerałów.  W lecie te produkty są dużo łatwiej dostępne i też tańsze niż w innej porze roku, dlatego wtedy chętniej po nie sięgamy.

Jednym z takich pysznych letnich produktów jest powszechnie znany bób.  Sezon na bób jest dosyć krótki, bo trwa od czerwca do  końca lipca,  więc w tym czasie trzeba jak najczęściej korzystać.  Bób to warzywo, które można jeść pod różnymi postaciami, a to gotowany z różnymi dodatkami, które podkreślą jego walory smakowe, albo też jeść na surowo, jeśli ktoś lubi.

Bób posiada bardzo dużo witamin potrzebnych dla organizmu takich, jak witamina K, która wspomaga krzepliwość krwi, witaminy  C i A, które wspomagają naszą odporność, oraz kwas foliowy, który potrzebny jest do utrzymania prawidłowych wartości krwi. Bób posiada też dużą zawartość potasu, fosforu, wapnia i cynku.  Często wykorzystywany jest w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, ponieważ ma duże ilości białka i może zastępować potrawy,, mięsne.

Jak ugotować bób, aby dobrze smakował.

Najpierw trzeba sprawdzić, czy bób jest młody, czy stary i jakie ma ziarenka twarde czy miękkie.  Bób płuczemy w zimnej wodzie, zalewając 1 kg bobu 3 litrami wody.

Młody bób ma szaro-zieloną skórkę i miękkie ziarenka, gotuje się go 10-15 minut, przy tak szybkim gotowaniu zachowuje większość składników odżywczych.

Starszy bób ziarenka ma twarde, a skorupka jego jest mocno zielona, z brązowymi kropkami,  dlatego wymaga dłuższego czasu gotowania 30-40 minut. Po tak długim gotowaniu  niestety bób traci większość swoich wartości.

Bób mrożony gotuje się w osolonej wodzie około 20 minut. Trzeba uważać, oby nie za długo, bo wtedy zmieni swoją konsystencję i zamieni się w krem.

Bób gotowany na parze zachowa swoje prozdrowotne wartości. Ugotowany bób świetnie smakuje ze sosem przygotowanym na roztopionym maśle z dodatkiem, lekko podsmażonego  czosnku ze świeżymi ziołami takimi jak tymianek, natką pietruszki, bazylią, rozmarynem, sól i pieprz.

Z dobrze ugotowanego bobu można przygotować  smaczne pesto, którym podkreślimy smak makaronu, mięs, jajek czy też pieczonych warzyw.   

poniedziałek, 19 grudnia 2022

Dania gotowe.

Czy gotowe dania obiadowe mogą być zdrowe?

Rosnący pęd życia zmusza nas do zastosowania pewnych ułatwień kulinarnych. Mianowicie, kusimy się na dania gotowe. Przygotowanie obiadu to już żaden kłopot, wystarczy go, po prostu, podgrzać. Szeroki wachlarz szybkich dań dostępny jest w każdej sieciówce, ale nie tylko.  Znajdziemy je również w osiedlowych mini sklepach, a nawet w Eko-delikatesach.

Gotowe dania – kulinarna rewolucja?

Nie masz na nic czasu i chcesz, by życie stało się prostsze? Tu z pomocą przychodzą dania błyskawiczne. Jesteś wciąż zapracowany i ciągle gdzieś gnasz? To sposób dla ciebie! Jeśli mieszkasz sam, jesteś uczniem to szybkie danie z pewnością cię skusi. A jeśli masz dużą rodzinę, wcale atrakcyjność ów dań błyskawicznych nie maleje. Każdemu zdarza się nie mieć ochoty czegoś ugotować lub, po prostu, czasem nie mieć pomysłu na obiad.

Co z tym zdrowiem?

Stereotypowo o daniach gotowych myślimy, że są niebyt zdrowe. Wśród mnogich wad zaletą jest jedynie oszczędność czasu. Najsłynniejszy stereotyp mówi o ubogiej zawartości witamin, za to o bogatej zawartości związków pod kryptonimem „E”, w tym glutaminian sodu. Reasumując – średnio zdrowe.

Jednak… Jakiego zdania są eksperci?

Rośnie ilość gotowych dań bogatych w składniki pozytywnie wpływające na nasz organizm. Zła sława szybko przechodzi do lamusa..Gotowce podążają za modą, aktualnymi potrzebami, preferencjami. Możemy znaleźć dania wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe. Z ich składu znikają konserwanty, sztuczne barwniki, aromaty.

Mikrofalówka – przyczyna wszelkiego zła?

Chyba każdy z nas był bombardowany twierdzeniami, ze mikrofale szkodzą naszemu zdrowiu. Tyczyło się to niekorzystnemu wpływowi na podgrzewane w ten sposób jedzenie, ale również negatywnemu wpływowi na środowisko wokół. Również bezpośrednio na człowieka. Okazuje się, że możemy spać spokojnie. W badaniach te tezy nie potwierdziły się.

Jedzenie z mikrofali nie przyjmuje żadnych „złych fal”. Dodatkowo dowiedziono, ze jedzenie z mikrofalówki nie traci więcej wartości w porównaniu z innymi metodami podgrzewania.

Nieprawidłowe podgrzewanie dań gotowych

Z tym całym mikro podgrzewaniem jest jednak pewien problem. Jak to zwykle bywa, ów problem jest w nas. Chcąc szybko przygotować posiłek używamy mikrofali niewłaściwie. Wrzucamy do niej wszystko bez zastanowienia. A powinniśmy pamiętać, że są produkty, których nie wolno w ten sposób podgrzewać.

W mikrofali nie wolno podgrzewać:

• mleka matki

• surowego mięsa

• jaj

• wody

• owoców

• sosów

W mikrofali nie należy podgrzewać:

• chleba

• ryżu

• grzybów

Producenci dań gotowych informują nas na opakowaniu w jaki sposób powinniśmy ów danie podgrzewać. Wystarczy zastosować się do zaleceń.

Czy szybkie posiłki to zdrowe dania dla dzieci?

Gotowych produktów dla dzieci nie brakuje. Wraz z czasem sklepowe półki coraz bardziej się nimi zapełniają. Producenci przykładają szczególna uwagę do jakości posiłków dla dzieci. Dbają o jakość i wartości składników. Mam tu na myśli wszystkie kaszki, obiadki w słoikach czy inne tego typu dania. Te dla najmłodszych, starsze dzieci mogą raczyć się daniami zbliżonymi do dań dla dorosłych.  

Różnić się mogą łagodniejszym smakiem lub większa zawartością składników odżywczych.
Można też wspomnieć o atrakcyjniejszym dla dzieci opakowaniu.

Mamo, kiedy obiad?

Każdy rodzic zna to pytanie. Kiedy? – Jak się ziemniaki ugotują! A można zrobić to szybko i znać czas przygotowania. Na sklepowych półkach znajdziemy dania z całego świata. Wybór jest nieograniczony. Codziennie możemy zafundować dzieciom kulinarną podróż dookoła świata. Mogą w ten sposób zacząć poznawać kuchnie całego globu. Dziś zjeść coś włoskiego, jutro coś azjatyckiego. Smacznie i pozytywnie dla zdrowia.

Wybierajmy dania z przewagą warzyw

Istotna sprawą są informacje zawarte na etykietach. Zarówno w przypadku dzieci, tak i dorosłych ważne jest by dania gotowe nie były podstawą naszej diety. Pamiętajmy, że są tylko jej uzupełnieniem.

Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz mało przetworzonych produktów z dobrym składem. Między innymi będą to nasze ulubione klasyki takie jak: gołąbki, pierogi, zupy, potrawki, makarony, pulpety, pyzy, żurki, fasolki, bigosy i nie tylko!
Dostępne są dania ekspresowe w wersjach mięsnych lub warzywnych. Ich terminy ważności mogą się od siebie różnić w zależności od składu oraz rodzaju opakowania. Zazwyczaj dania w puszkach, czy słoikach mogą postać w spiżarni dość długo.