Gorzka czekolada – właściwości, wpływ na zdrowie, zalecana dzienna porcja w zdrowej diecie
Czekolada nie jest smakołykiem tylko dla łasuchów. Już mała kostka czekolady polepsza nastrój, odpręża i relaksuje. Racjonalne porcje czekolady wcale nie są szkodliwe. To podróbki czekoladopodobne są niedobre dla zdrowia. Z badań naukowców wynika, że związki flawonoidowe, które znajdują się w surowcach spożywczych pochodzenia roślinnego, mają pomyślny wpływ na zdrowie. Gorzka czekolada, również je posiada.
Krótko o początkach gorzkiej czekolady
To w Ameryce Środkowej pierwszy raz sporządzono trunek z ziaren drzewa kakaowego, a było to około 3000 lat temu. Odkrywca Krzysztof Kolumb przywiózł gorzką czekoladę do Europy. Już w czasach starożytnych uważano, że wyroby z z nasion kakao maja nadzwyczajne źródło. Kakao wykorzystywano jako lekarstwo na przemęczenie, kłopoty żołądkowe i niestrawność. Obecnie gorzką czekoladę spożywa się również w celach terapeutycznych, a teorie przodków co do właściwości gorzkiej czekolady w dużej mierze zostały potwierdzone. Przed rozwojem wybranych chorób może nas wybawić jedzenie gorzkiej czekolady.
Im więcej kakao w czekoladzie, tym lepiej
Zdrowa czekolada to taka, w której zawartość kakao jest wysoka, więc dokonując zakupu należy się tym kierować. Uważać należy na czekolady mleczne i białe, które posiadają sporą ilość cukru i mały procent kakao, więc są niezdrowe. Jak wynika z badań naukowców, aby ograniczyć ryzyko Gorzka czekolada – właściwości, wpływ na zdrowie, zalecana dzienna porcja w zdrowej diecie
Czekolada nie jest smakołykiem tylko dla łasuchów. Już mała kostka czekolady polepsza nastrój, odpręża i relaksuje. Racjonalne porcje czekolady wcale nie są szkodliwe. To podróbki czekoladopodobne są niedobre dla zdrowia. Z badań naukowców wynika, że związki flawonoidowe, które znajdują się w surowcach spożywczych pochodzenia roślinnego mają pomyślny wpływ na zdrowie. Gorzka czekolada, również je posiada.
występowania całego szeregu różnych schorzeń należy jeść gorzką czekoladę, ale z umiarem. Do gorzkiej czekolady należy się przyzwyczaić, choć może to być trochę trudne, ponieważ jej smak może nam pierwsze nie pasować. Im więcej masy kakaowej w czekoladzie tym więcej ma ona antyoksydantów- polifenoli, a zwłaszcza flawonoidów. Skład procentowy gorzkiej czekolady jest różnorodny i zawiera od 46% do 99% masy kakaowej. Znaczna część czekolad, które istnieją na rynku ma mniej więcej 60-70% masy kakaowej. W czekoladzie mlecznej jest jej 2-3 razy mniej. Chcecie wybrać dobrą gorzką czekoladę? Uważnie czytajcie proporcje składników na opakowaniu.
Gorzka czekolada dla zdrowego serca
Możemy kupić wartościowe słodycze, które uchronią Nas przed szkodliwymi dolegliwościami. Poza zbożowymi produktami, odpowiednia gorzka czekolada klasyfikowana jest do cennych, racjonalnych artykułów żywnościowych.
Z prowadzonych badań wynika, że gorzka czekolada o zawartości ziarna kakaowego na poziomie 50-70% poprawia stan zdrowia osób z nadciśnieniem tętniczym obniżając ciśnienie skurczowe średnio o 5,0 mmHg i rozkurczowe o 2,7 mmHg. Naukowcy interesują się gorzką czekoladą, która posiada flawonoidy, ponieważ wspomaga ona leczenie nadciśnienia. Żeby potwierdzić analizowane wyniki trzeba poczekać na dokładne wyniki badań klinicznych, które bardzo długo trwają. Chorzy na nadciśnienie tętnicze muszą rezygnować ze słodyczy. Będą więc zachwyceni gdy okaże się, że jedzenie gorzkiej czekolady, oczywiście z umiarem wpływa pozytywnie na zdrowie.
Eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w 2013 roku po analizie badań umieścili na opakowaniu gorzkiej czekolady i kakao informację żywieniową: "flawonole kakao przyczyniają się do utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych co przyczynia się do prawidłowego przepływu krwi". Czasopismo Heart w 2019 roku opublikowało ocenę metaanalizy, która dotyczyła wpływu jedzenia gorzkiej czekolady przy zagrożeniu wystąpienia chorób układu krążenia. Jakie jest zapotrzebowanie na czekoladę w ciągu dnia, aby uzyskać korzystny wpływ na zdrowie? Naukowcy ustalili, że wystarczy 4-5 kostek gorzkiej czekolady, a ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych jest mniejsze odpowiednio o:
-17,1% w przypadku udaru krwotocznego
-12% w przypadku zawału serca
-16,3% w przypadku udaru
-13,5% w przypadku zawału mózgu
Badacze zauważyli, że gdy zwiększymy konsumowanie gorzkiej czekolady o kolejne 20 g na tydzień przyczynimy się do zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby niedokrwiennej serca o 1,4% i ogólnie chorób sercowo-naczyniowych o 1,8%. Analizując wnioski z przeprowadzonych badań, naukowcy stwierdzili, że im więcej gorzkiej czekolady będziemy jeść to zagrożenie występowania chorób układu krążenia będzie mniejsze. Spożywanie gorzkiej czekolady w dużych porcjach może zaszkodzić zdrowiu, więc gorzką czekoladę należy spożywać z rozwagą, a występowanie niewydolności serca zmaleje. Z zaleceń lekarzy wynika, że gorzką czekoladę należy spożywać z umiarem, a tylko wtedy osiągniemy korzystne oddziaływanie na zdrowie i zmniejszymy występowanie chorób serca. Zarówno rzadkie jak i nagminne konsumowanie (7-10 porcji tygodniowo) nie jest sprzyjające dla zdrowia. Jedząc 3 porcje tygodniowo ryzyko niewydolności serca zmniejsza się o 15%.
Definicja gorzkiej czekolady
Nazwa gorzka oznacza, że wyrób ma minimum 70% kakao. Niektóre czekolady posiadają, aż 99% kakao i wtedy są drogocenne i jedyne w swoim rodzaju. Zawartość miazgi kakaowej przesądza o intensywnym, głębokim i wyraźnym smaku, dlatego nie każdy ją uwielbia. Gorzka czekolada bogata jest w takie składniki mineralne jak potas, magnez i żelazo.
Czy gorzka czekolada jest zdrowa? Inne właściwości gorzkiej czekolady
Słodycze to takie produkty, którym trudno się oprzeć, więc najlepiej wybierać tylko wartościowe słodkości. W końcu każdy zasługuje na małe co nie co. Podstawą kostki czekolady są nasiona kakaowca, które posiadają pomocnicze związki roślinne dzięki czemu organizm szybciej się regeneruje. Bardzo duże podłoże flawonoli odpowiadających za wspieranie naszego organizmu zawiera kakao i czekolada, która z niego powstaje. Gorzka czekolada ma działanie antycukrzycowe i ratuje przed otyłością dzięki temu, że zawiera związki bioaktywne pochodzenia roślinnego. Oprócz sezonowych owoców, największe podłoże bioflawonoidów ma gorzka czekolada, która posiada więcej niż 60% kakao. Badania wykazały, że gdy spożywamy gorzką czekoladę to maleje również ryzyko wystąpienia chorób serca, a także syndromu metabolicznego.
Mnóstwo wartościowych dla zdrowia minerałów i witamin znajduje się w gorzkiej czekoladzie. Zaliczamy do nich między innymi: żelazo, potas, cynk, miedź, białko, węglowodany, błonnik, witaminy A, E oraz z grupy B, flawonoidy i wiele innych. Gdy zjemy gorzką czekoladę to czujemy się jak nowo narodzeni, jesteśmy bardziej uważni, a symptomy zdenerwowania i przemęczenia ustępują. Natychmiastowej siły i energii dostarczy nam dawka węglowodanów, magnezu, potasu i żelaza, więc wybierając się w góry warto zabrać ze sobą gorzką czekoladę.
Zawarty w czekoladzie magnez usprawnia pracę układu nerwowego, zachęca szare komórki do działania i rozwija możliwości umysłowe. Gorzka czekolada jest głównym źródłem fenylotylaminy, która zwiększa natężenie najważniejszego neuroprzekaźnika w mózgu odpowiedzialnego między innymi za samopoczucie. Gdy, więc mamy gorszy dzień warto sięgnąć po gorzką czekoladę. Również kobiety w ciąży nie powinny rezygnować z gorzkiej czekolady, gdyż działa ona korzystnie na rozwijającego się maluszka.
Chcąc poprawić sobie nastrój nie trzeba spożywać czekolady. Wystarczy skorzystać z zabiegów kosmetycznych lub medycznych, które odprężają i odżywiają skórę. Występująca przede wszystkim w ziarnach kakao teobromina jest użyteczna w astmie oraz problemach układu oddechowego i ułatwia spokojny sen. Dodatkowo teobromina pomaga utrzymać odpowiednią pracę nerek i działa odrobinę moczopędnie. Już w starożytności posiadali wiedzę i korzystali z uzdrawiających właściwości czekolady. Wykorzystywali ją do uzdrawiania całego szeregu problemów zdrowotnych takich jak na przykład ból głowy czy gorączka. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że gorzka czekolada to jedyny rodzaj słodkości, który sprzyja naszemu uzębieniu, ponieważ posiada związki bakteriobójcze zabezpieczające zęby przed próchnicą. Co więcej w Japonii stworzono już pastę do zębów z esencją z kakao.
Gorzka czekolada – wspomagacz przy odchudzaniu
Według ekspertów gorzka czekolada wspiera kurację odchudzającą dlatego, że wzmaga przemianę materii i pozostawia po sobie wrażenie nasycenia na skutek czego spożywamy o wiele mniej jedzenia. Sprzyjające oddziaływanie gorzkiej czekolady na nasz humor przyczynia się do lepszego utrzymania prawidłowej diety, ale tylko wtedy gdy pozwolimy sobie na małą porcję słodyczy.
Witaminy w gorzkiej czekoladzie
Wartościowa gorzka czekolada posiada cenne dla zdrowia substancje takie jak węglowodany, tłuszcze czy błonnik. Dodatkowo w kakao znajdują się witaminy jak również wiele składników mineralnych.
Kaloryczność gorzkiej czekolady
Czy gorzka czekolada ma kalorie? To bardzo powszechne pytanie dotyczące tej czekolady. Gorzka czekolada o bardzo dużej ilości kakao (80-90%) może mieć 560 kcal w 100 g, więc to dość dużo. Istotny jest fakt, że kaloryczność czekolady jest zależna od ilości kakao, a więc również od zawartości cennych składników. Czekolada, w której poziom kakao wynosi 65% posiada 502 kcal w 100 g i dodatkowo ma większą ilość cukru. Z racji korzystnych właściwości gorzka czekolada zalecana jest sportowcom i wszystkim, którzy chcą utrzymać odpowiednią wagę. Czekoladę z dużą ilością kakao należy włączyć do menu dzieci, młodzieży oraz seniorów.
Czekolada gorzka a cholesterol
Wiele mitów i przekonań na temat gorzkiej czekolady zostało obalonych przez wiedzę i przeprowadzane badania. Jedzenie gorzkiej czekolady z umiarem wcale nie psuje zębów i nie prowadzi do otyłości. A czy gorzka czekolada ma wpływ na cholesterol? Przy nasileniu takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, miażdżyca czy otyłość wzrosła również ciekawość specjalistów i chorych rozwiązaniami uzdrawiającymi, w których można wykorzystać produkty żywnościowe i czynniki bioaktywne. Artykułem o terapeutycznym wpływie jest gorzka czekolada z większą niż 70% ilością kakao. Zawarte w czekoladzie flawonole spowalniają oporność przepływu krwi, a ciśnienie się obniża. Na super wyniki nie ma co liczyć, jedyne co mamy to odpowiednią wymówkę, aby sięgnąć po niewielką porcję czekolady.
Jedzenie gorzkiej czekolady wpływa korzystnie na profil lipidowy czyli wzrasta ilość dobrego cholesterolu HDL, a spada stężenie złego LDL. Konsumowanie gorzkiej czekolady 2-3 razy na tydzień zmniejsza zagrożenie zwężenia tętnic o 32%. Zatem gorzką czekoladę należy spożywać, ale w rozsądnych ilościach.
Jak kupować gorzką czekoladę?
Kupując gorzką czekoladę najpierw należy sprawdzić skład na opakowaniu. Dokonując wyboru powinniśmy się kierować ilością kakao, ponieważ dobra czekolada musi mieć minimum 70%, bo tylko wtedy kupujemy wartościowy produkt. Na opakowaniu powinno być mało składników, brak sztucznych aromatów i barwników. Dobry gatunek rozpoznamy po gładkiej, błyszczącej powierzchni i po tym, że nie rozpuszcza się przy zmianie pogody, a przy dzieleniu na mniejsze porcje usłyszymy wyróżniający się odgłos.
Mała zawartość kakao może świadczyć o tym, że jest to produkt czekoladopodobny. Te produkty mogą składać się z niekorzystnych dla zdrowia składników takich jak tłuszcze utwardzone, emulgatory czy konserwanty. Warto poszukać dobrej jakościowo czekolady, a produktów czekoladopodobnych nie kupować. Najbardziej szkodliwy w czekoladach jest związek chemiczny E476 otrzymywany z poliglicerolu i oleju rycynowego, który dokładany jest do czekolady po to, aby klienci nie domyślili się, że w czekoladzie jest mniejsza zawartość kakao, a dodatkowo łączenie składników i ich mieszanie jest szybkie, łatwe i trwałe.
Ewentualne skutki uboczne czekolady
Czekolada gorzka ma sporo zalet, ale gdy spożywamy ją w dużych ilościach jest dla naszego zdrowia niesprzyjająca. Duże porcje czekolady mogą prowadzić do otyłości. zaparć czy bólów głowy. Więc ile kawałków gorzkiej czekolady wolno spożyć w przeciągu doby? Lekarze radzą żeby jeść nie więcej niż 3 kostki.