poniedziałek, 19 czerwca 2023

Pieczenie jako terapia, jak za pomocą wypieku można zniwelować stres?

Tak to jest, iż w ostatnich latach rośnie liczba pacjentów u których dieta to poważne zagadnienie psychiczne. W większości z nich poruszany jest temat makrobiotyki na stan psychiczny, funkcjonowaniem osi jelitowo mózgowej, bariery jelitowej, teorii zapalnej zaburzeń psychicznych. Naukowcy skłaniają się w diagnozie iż poprawę zdrowia mogą przynieść zdrowe nawyki żywieniowe.

W czasie najbliższych dekad będzie przybywać osób, które to leczą się psychicznie i jak donoszą naukowcy o czym już wspomniałem i wzrośnie liczba osób nie leczonych farmakologicznie tylko leczonych poprzez Nutrinopsychiatrie.

Każdy z nas się zapewne orientuje iż pieczenie wypieków to jest przyjemność. Nawet osoby, które to nie szczególnie umieją piec to z zadowoleniem garną się do tej pracy.

A więc można by powiedzieć, że pieczenie ciasteczek redukuje stres i podnosi samopoczucie psychiczne, a co za tym idzie, podnosi samoocenę.

Bardzo ważną jeszcze rzeczą o jakiej trzeba wspomnieć w pokonywaniu stresu poprzez robienie wypieku to sama procedura wypieku. Jak wiemy to aby powstał wypiek potrzebny jest przepis na niego. Osoby takie mają zapewne już jakiś wybrany przepis albo go poszukują niewątpliwie z pomocą może im przyjść sam internet albo jak to się mówi poczta pantoflowa od kogoś znajomego. Nawet podczas szkoleń np. dla osób niewidomych podczas zajęć podawane są przepisy i nauka pieczenia ciast. Odpowiednie proporcje jakie muszą być zastosowane pobudzają daną osobę do myślenia. Tak więc nawet same mieszanie składników pobudza do myślenia, a co za tym idzie i do kreatywności.

Osoba w depresji, a i nawet zdrowa w celu podniesienia swoich psychicznych właściwości czyli jak to się mówi podniesienia na duchu starają się uniknąć stresu i jak mówią badania naukowców właśnie w tym ma pomagać pieczenie.

Zajmijmy się jeszcze dietą na zdrowie psychiczne.

Nadwaga i otyłość

Problem ten dotyczy coraz więcej osób, a  co za tym idzie, to na tym polu ma do powiedzenia coraz więcej psychiatria żywieniowa.

Osoby z dużą otyłością bo powodem takiej rzeczy może być to iż spożywamy coraz więcej pożywienia zawierającego duże ilości cukrów oraz olei zamiast witamin zawartych w warzywach bądź też w owocach. W ostatnich latach i do tych krajów gdzie w zastraszającym tempie wzrasta liczba ludzi otyłych dołączyła Polska i tu właśnie tak jak pisałem ma dużo do powiedzenia psychiatria żywieniowa. Jednakże istnieje alternatywa dla łasuchów, wypieki z warzywami np. ciasto marchewkowe. Tego rodzaju wypieki polecane są osobom w depresji ze względu na dużą ilość witamin.

Teraz gdy poruszyłem w tekście kilka tematów takich jak:

Pieczenie jako forma terapii.

Korzyści z pieczenia jak to pomaga.

Pieczenie, a zdrowie psychiczne.

Następnym tematem jaki poruszymy to będzie

Pieczenie dla innych jak to wpływa na nasze relacje.

Jak nam wiadomo to prawie zawsze pieczemy jakiś wypiek gdy spodziewamy się gości bądź też na jakąś okazję. Z wypiekami związanymi na jakąś okazję mam i na myśli jakieś święta, bądź to na Boże Narodzenie albo też i na Wielkanoc, a jak wiemy to na te święta piecze się inne wypieki. W czasie tego pieczenia albo tak po prostu dla siebie można dany wypiek robić razem z domownikami. Gospodynie piekąc ciastka nierzadko razem ze swoimi małymi dziećmi dają im do odciśnięcia z ciasta różne wzorki i je przystrajają. Kuchnia, a w szczególności pieczenie dają nam możliwości większego, a więcej rodzinnego spędzenia czasu. Po upieczeniu ciasta zapraszamy gości na jego konsumpcję to sąsiadkę albo kogoś znajomego co wzmacnia nasze więzi. Także jak widać wspólne rodzinne pieczenie niesie za sobą tylko plusy, a konsumpcja tego co żeśmy upiekli tak jak już wspomniałem wcześniej podnosi samoocenę. Prawie zawsze się zdarza, że po zaproszeniu kogoś znajomego bądź też sąsiadki na degustację naszego wypieku w podzięce jesteśmy i następnie i my zapraszani w gościnę, a więc można by powiedzieć iż za pomocą wypieku nawiązują się zdrowe dobrosąsiedzkie relacje, a więc nie pozostaje nam nic innego jak tylko skorzystać z tej rady i pielęgnować znajomości dobrosąsiedzkie oczywiście wspólnie z domownikami przyrządzając wypiek.

Następny temat to jak zacząć praktyczne wnioski redukcji stresu.

Kiedy dopadnie nas tak zwana chandra albo gorzej stres to możemy skorzystać z przepisu na jakiś wypiek. Tak jak już wspomniałem wcześniej to pieczenie rodzinne podnosi nasze więzy rodzinne i niweluje stres. Zdarza się i tak iż nie zawsze za pierwszym razem wyjdzie nam dany wypiek, lecz nie ma się czym przejmować bo przecież i taka sytuacja zdarza się najlepszym cukiernikom. Poniżej podaję propozycje wypieku, a może i ktoś z was się na niego zdecyduje.

Przepis podstawowy na tradycyjne rogale drożdżowe oraz trzy warianty nadzienia. Pyszne, puszyste ciasto drożdżowe na rogale.

 

SKŁADNIKI

/ 24 SZTUKI

600 g mąki pszennej

30 g świeżych drożdży

250 ml mleka

125 g masła

5 łyżek cukru

szczypta soli

3 jajka

do posmarowania: żółtko + 1 łyżka mleka

PRZYGOTOWANIE

  Drożdże włożyć do kubka, wlać 50 ml ciepłego mleka. Dodać łyżeczkę cukru, 3 łyżki mąki pszennej i wymieszać. Odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia.

  Do reszty ciepłego mleka dodać pokrojone w kosteczkę masło i delikatnie podgrzać (ma być lekko ciepłe).

  Do dużej miski wsypać mąkę, dodać sól, cukier, wymieszać. Zrobić w środku wgłębienie, wlać rozczyn z drożdży i zacząć mieszać delikatnie składniki. Dodać jajka, następnie stopniowo wlewać lekko ciepłe mleko z masłem cały czas wolno mieszając łyżką.

  Ciasto wyrabiać w misce przez około 10 - 15 minut aż będzie gładkie i elastyczne. Przykryć ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.

  Wyjąć na oprószoną mąką stolnicę i połączyć w gładką kulę chwilę wyrabiając ciasto. Podzielić na 3 części. Pierwszą część rozwałkować na placek ok. 30 cm średnicy. W razie potrzeby podsypać mąką. Pokroić na 8 trójkątów.

  Zawinąć rogaliki zaczynając od podstawy trójkąta. Wcześniej można dodać nadzienie: u podstawy trójkąta położyć łyżkę jabłek lub nadzienia serowego lub 2 kosteczki czekolady (czytaj wskazówki poniżej).

  Odkładać na 2 blachy wyłożone papierem do pieczenia z zachowaniem odstępów. Odstawić na ok. 20 minut do podrośnięcia. W międzyczasie za pomocą pędzelka posmarować wierzch roztrzepanym żółtkiem z mlekiem.

  Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić pierwszą blaszkę z rogalikami i piec na złoty kolor przez ok. 18 minut. Upiec pozostałe rogaliki. Skropić lukrem lub posypać cukrem pudrem.

PROPOZYCJA PODANIA

cukier puder / lukier (1/2 szklanki cukru pudru + ok. 3 łyżki gorącej wody lub soku z cytryny)

NADZIENIE JABŁKOWE

  1 kg jabłek - renet

  1 łyżka masła

  1- 2 łyżeczki cynamonu

  3 łyżki cukru

  1 łyżka cukru wanilinowego

  1 łyżka soku z cytryny

Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wykroić gniazda nasienne. Pokroić na małe kawałki, włożyć je do garnka razem z masłem, cynamonem, cukrem, cukrem wanilinowym oraz sokiem z cytryny. Wymieszać i smażyć co chwilę mieszając przez ok. 10 minut, aż jabłka częściowo się rozpadną i zmiękną.

NADZIENIE SEROWE

  400 g twarogu w kostce

  1 jajko

  1 żółtko

  1 łyżka cukru wanilinowego

  3 łyżki cukru pudru

Twaróg rozgnieść widelcem razem z cukrem wanilinowym, dodać utarte z cukrem pudrem jajko i żółtko, wymieszać.

NADZIENIE CZEKOLADOWE

  150 g czekolady

 

I tak dotarliśmy do ostatniego punktu, którym jest podsumowanie.

Krótko przypomnijmy, że stres zdarza się każdemu, a można go zdefiniować jako coś co zakłóca równowagę psychiczną. Jedną z metod aby go zniwelować to jest właśnie pieczenie i nie bójmy się tej terapii tylko wdrażajmy ją w życie.   

 

                              

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz