piątek, 28 kwietnia 2023
CZY KAWA JEST SZKODLIWA?
Co to jest herbata
Herbata – napar przyrządzany z liści i pąkówgrupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia (Camellia). Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej (Camellia sinensis). Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi.
Polska nazwa herbata to zbitka pochodząca od łac. herba thea (gdzie pierwszy wyraz herba oznacza „zioło”, a drugi – thea – jest zlatynizowaną postacią chińskiej nazwy tejże rośliny).
Nazwą herbata określa się również napary z różnych ziół, suszu owocowego, dlatego w użyciu są określenia: lipowa, miętowa, rumiankowa itp. herbata, herbata z malin, dzikiej róży, bzu czarnego itp.,herbata paragwajska, rooibos.
Smak i aromat herbaty w dużym stopniu zależy od warunków, w jakich ona dojrzewała oraz sposobu jej późniejszej obróbki. Herbata uprawiana jest głównie w południowej i południowo–wschodniej części Azji. Najlepiej rośnie w klimacie ciepłym, łagodnym z regularnymi opadami, sprzyjający jest klimat monsunowy odznaczający się dużym nasłonecznieniem i wysokimi sumami opadów. Herbata swoje optimum osiąga na obszarach o średnich rocznych temperaturach od 10 do 30 °C.
Sposób zbierania herbaty również ma wpływ na jej walory smakowe i zapachowe. Najczęściej zbiera się ją ręcznie. Zrywane są jedynie szczytowe pączki oraz dwa listki pod nim. Największe plony dają rośliny 6–7-letnie. Aby krzewy były mocne i dawały dobre owoce ogranicza się liczbę zbiorów w ciągu roku. W Chinach i Japonii herbatę zbiera się 3–5 razy w roku, natomiast w Indiach i Indonezji ze względu na szybszą regenerację rośliny zbioru dokonuje się nawet 15 razy do roku. Pierwszy zbiór w roku określa się z angielskiego first flush, często jest to herbata uznawana za lepszą niż z pozostałych zbiorów i osiąga wyższą cenę.
Klasyfikacja herbaty
Zazwyczaj dzieli się herbaty według sposobu wytwarzania.
Herbata czarna
Herbata mocno przetworzona, dająca ostatecznie liście o czarnym kolorze. Otrzymywana jest w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, utleniania i suszenia.
Popularne gatunki czarnej herbaty to: assam, darjeeling (Indie), ceylon (Sri Lanka), yunnan (Chiny).
Herbata zielona
Herbata zielona (绿茶 lǜchá) powstaje z liści, w których wcześnie zatrzymano proces utleniania – po zerwaniu są suszone, a następnie poddaje się je działaniu wysokiej temperatury, by zatrzymać działanie enzymów. Po prawidłowym zaparzeniu (wodą o odpowiednio niższej temperaturze) ma mniej intensywny smak a zwłaszcza goryczkę niż herbata czarna, aromat często jest "trawiasty" lub warzywny. Zdecydowana większość herbaty produkowanej w Chinach i Japonii należy do tej kategorii.
Popularne gatunki zielonej herbaty: gunpowder, longjing (lung ching), sencha, matcha.
Herbata biała
Herbata, w której następuje utlenianie, zatrzymane przez utratę wilgoci. Przetwarzanie jest minimalne: liście więdną i następnie są suszone. Herbata biała ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasnosłomkowy. Jest to jeden z najdroższych rodzajów herbaty – ceny zależą od gatunku, niemniej w Polsce przeciętnie kosztuje ona od 20zł do ponad 100 zł za 100 g. Droższe herbaty powstają głównie z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Jedną z tańszych odmian jest Bai Mudan, gdzie oprócz pączków używane są 2 kolejne liście.
Herbata żółta
Proces produkcji tej herbaty zbliżony jest w fazie początkowej do procesu wytwarzania herbaty zielonej, ale kończy się fermentacją liści w gorącym i wilgotnym środowisku. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty. Obecnie najrzadziej produkowany typ herbaty.
Herbata pu-erh
Herbata pu-erh (普洱茶 pǔ'ěr chá, nazywana czasem w Polsce herbatą czerwoną) przechodzi dodatkowy proces leżakowania i fermentacji z udziałem mikroorganizmów. Pochodzi z prowincji Yunnan w południowych Chinach. Nadaje się do wieloletniego przechowywania, zmieniając w trakcie aromat. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo silny aromat, choć z czasem zanika gorycz. W Chinach fermentowane herbaty są uważane za korzystnie wpływające na trawienie. Nazwa "pǔ'ěr" jest tam zastrzeżona dla określonego miejsca pochodzenia. W innych prowincjach istnieje tradycja produkowania podobnych fermentowanych herbat, obejmuje je zbiorcze określenie hēichá (黑茶).
Herbata ulung
Herbata ulung (lub oolong, wersje fonetyczne od chińskiej nazwy wulong, czyli „czarny smok” 烏龍茶 wūlóngchá), nazywana też niebieską lub turkusową. Wywodzi się z Chin kontynentalnych i Tajwanu. Po zebraniu liście pozostawiane są na słońcu. Kiedy zwiędną, wytrząsa się je w bambusowych koszach lub odpowiednich maszynach w celu obtarcia brzegów liści. Czynności te (więdnięcie i wytrząsanie) powtarza się kilkakrotnie na przemian. Stopień utlenienia jest większy niż w herbatach zielonych, ale mniejszy niż w herbatach czarnych. Często herbaty tego typu podpraża się nad węglem drzewnym.
Herbaty aromatyzowane
Herbaty aromatyzowane, zwane inaczej herbatami perfumowanymi, powstają przez mieszanie dodatkowych aromatów z liśćmi herbat – zielonej, czarnej, pu-erh, lub ulung. Czynność tę wykonuje się tuż przed pakowaniem, czyli po dokonaniu się wszystkich procesów związanych z produkcją herbaty. Najczęściej do herbat dodaje się płatki kwiatów (róży, jaśminu) lub owocowych esencji zapachowych (pomarańczowych i cytrynowych). Nie należy mylić herbat aromatyzowanych z naparami ziołowymi, zwanymi „herbatkami ziołowymi”, które nie powstają na bazie herbaty i nazwę herbata noszą niesłusznie.
Historia herbaty
Według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e., w którym mityczny cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszy napar z liści herbaty. Prawda jest trudna do ustalenia; wiadomo, że herbatę od dawna znali Chińczycy, jednak pierwsze zapiski na jej temat pochodzą dopiero z X wieku p.n.e.
W VIII wieku chiński poeta Lu Yu napisał Księgę herbaty, zawierającą opis krzewu herbacianego, narzędzi do zbioru i selekcji liści, przyborów do ceremonii przyrządzania i picia herbaty. Zawierała również spis plantacji i wielbicieli tego napoju.
Obrzędy chińskie natomiast, dużo starsze od japońskich, związane z taoizmem i konfucjanizmem oraz wierzeniami i praktykami różnych ludów zamieszkujących kontynentalne Chiny ulegały na przestrzeni wieków silnej regionalizacji. Dziś w całych Chinach można napotkać rozliczne ceremonie picia herbaty charakterystyczne np. dla różnych mniejszości narodowych. Herbata w Chinach darzona jest tak dużą estymą, że stanowi nawet kluczowy element tradycyjnych chińskich zaślubin.
.
Podróż do Europy
Po raz pierwszy z herbatą zetknęli się, w pierwszej połowie XVI wieku, Rosjanie, w czasie podboju Syberii i kontaktów dyplomatycznych z Chinami. W Rosji herbatę tradycyjnie nazywa się czajem (ros. чай) i przygotowuje się w samowarze, bez mleka, za to w postaci bardzo mocnego, intensywnego naparu.
Do Indii trafiła z Chin jako masala czaj .W Indiach czaj jest dostępny również u ulicznych sprzedawców zwanych ćajwala. Noszą oni czajniki z gorącą herbatą i podają ją w świeżo palonych glinianych kubkach, wyrzucanych zaraz po spożyciu.
Z kupcami hinduskimi herbata trafiła do krajów arabskich. W języku arabskim herbatę określa się jako شاي (šāī, szaj). Pierwsze w zachodniej Europie informacje o herbacie pochodzą z końca XVI wieku (Marco Polo o niej nie wspomina). Podał je jezuita J.P. Maffei (1589) w dziele Historia Indii. Po nim o herbacie pisali Mikołaj Trigault (1615) i Alvaro Samedo (1643).
Po nich, znacznie większy zakres informacji podał polski misjonarz, podróżnik i przyrodnik Michał Boym, zauważając dwa rodzaje herbaty: zieloną i żółtą (tzw. kwiatową), oraz że liście suszy się również na ogniu, nie tylko na słońcu. W rękopisie Rerum Sinensium Compendiosa Descriptio, napisanym przed rokiem 1656, opisał herbatę w sposób następujący:
Krzew, z którego liści przygotowany jest słynny w całych Chinach napój, nazywany jest Cia. Zbierają liście na wzgórzach, suszą je na małym ogniu na żelaznych siatkach i zalewają wrzącą wodą, przez co jest zielony lub żółty. Zwykle rozkoszują się pijąc go w stanie gorzkim. Dodając do niego słodyczy, często częstują nim gości. Japończycy mieszają proszek z liści z wodą i piją. Jednostka wagi najlepszej herbaty kosztuje często bardzo drogo. Orzeźwia przy upałach, zapobiega tworzeniu się kamieni i senności.
Polska
Do Polski dotarła w 1664 roku z Francji. Pierwsze znane wzmianki o herbacie pojawiają się w liście króla Jana II Kazimierza do żony Ludwiki Marii. Początkowo była traktowana jako ziele lecznicze i zwyczaj picia herbaty rozpowszechnił się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, pomogły w tym również dobre stosunki handlowe pomiędzy Polską i Anglią. Ze względu na wysoką cenę napój ten pity był jedynie na dworze królewskim, dworach magnackich oraz bogatej szlachty i mieszczan. Przez liczne kontakty z Rosją i ZSRR w Polsce, zwłaszcza na utraconych wschodnich terenach, a później wśród repatriantów, często na określenie herbaty używano określenia czaj. Na tych terenach również popularne było urządzenie służące do jej parzenia zwane samowarem.
W gwarze więziennej używa się pochodzącej od czaju formy czajura jako synonimu bardzo mocnego naparu mieszanki herbaty, kawy i tytoniu (np. 6 łyżek herbaty, 6 łyżek kawy, tytoń z jednego papierosa) zalewanego wrzącą wodą gotowaną za pomocą buzały.
czwartek, 27 kwietnia 2023
Czy picie kawy jest zdrowe?
Czy picie kawy jest zdrowe?
Dużo ludzi zastanawia się jak na ich zdrowie wpływa picie kawy? Czy jest zdrowa? Czy wręcz przeciwnie? Wiele osób nie wyobraża sobie zacząć dnia bez wypicia kubka kawy. Dlatego warto zagłębić się w ten temat i poszukać informacji, które rozwieją nasze wątpliwości, a tych informacji szukajmy w rzetelnych źródłach, warto również spojrzeć na wyniki badań, które pokazują nam, że picie kawy pozytywnie wpływa na nasz umysł oraz kondycje fizyczną, oczywiście jeśli jest ona pita regularnie i w niewielkiej ilości.
Składniki odżywcze kawy
W skład kawy wchodzi około tysiąca substancji, które w dużej mierze, wykazują pozytywny wpływ na nasz organizm. Oczywiście podstawowym i najważniejszym z tych składników jest kofeina, dzięki której kawa stała się tak popularnym i bardzo lubianym napojem na świecie. Zastanówmy się jednak jaki wpływ, pozytywny czy też negatywny, ma kofeina na kawę?
Kofeina w kawie – ile należy jej spożywać?
Kofeina ma swoje plusy i minusy i jest najbardziej aktywnym składnikiem, który zawiera kawa. Zacznijmy od minusów, znanym przez większość osób skutkiem ubocznym picia nadmiernej ilości kofeiny jest oczywiście to, że podnosi ciśnienie krwi. Szczególnie szkodliwa może być dla osób, które i bez picia kawy cierpią na nadciśnienie i inne choroby układu krążenia. Plusem natomiast jest chociażby to, że kofeinie mamy więcej energii, pobudza nas oraz poprawia kondycję.
Średnia dawka kofeiny, dla zdrowej osoby dorosłej to mniej więcej 200 mg na dobę. Tak wskazują badania farmakologiczne. Zbadano że taka dawka ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz organizmu. Niewskazane jest jednak aby przekraczać 400 mg na dobę, ponieważ może to zaszkodzić naszemu zdrowiu a w szczególności kobietą w ciąży oraz osobą chorującym na nadciśnienie oraz z innymi poważnymi schorzeniami.
Poniżej przedstawiona jest tabela, która pokazuje ile tak na prawdę kofeiny zawierają różne rodzaje kawy.
Produkt spożywczy Średnia zawartość kofeiny Zakres (mg)
Kawa czarna 85 mg / 125 ml 60-135
Kawa rozpuszczalna
65 mg / 125 ml 35-105
Espresso 60 mg / 30 ml 35-100
Kawa bezkofeinowa
3 mg / 125 ml 1-5
Herbata
32 mg / 150 ml 2-45
Gorzka czekolada 60 mg / 30 g 20-120
Mleczna czekolada 6 mg / 30 g 1-15
Napoje energetyzujące 80 mg / 330 ml 70-120
Soft drinki 41 mg / 330 ml 26-57
Kawa a zdrowie – korzyści z jej picia
Do niedawna uważano, że fliżanka tak zwanej małej czarnej jest niebezpieczna dla naszego zdrowia a jej nadmierne picie jest bardzo szkodliwe. Jednak czy tak rzeczywiście jest? Na to pytanie odpowiadają nam badania które zostały przeprowadzone w rzetelny sposób, a mówią o tym że nasze wcześniejsze myślenie na temat małej czarnej jest całkowicie mylne. Jeśli pijemy kawę w umiarem, czyli w zalecanej ilości to ma ona bardzo dobre działanie na funkcjonowanie naszego organizmu. Wiadomo również, iż regularne picie odpowiedniej ilości kawy zmniejsza ryzyko zachorowania miedzy innymi na:
• Chorób układu krążenia
• Zaburzeń metabolicznych, w szczególności cukrzycy typu 2 i otyłości
• Chorób układu nerwowego (choroby Alzheimera i Parkinsona)
• Nowotworów
Wpływ na nadciśnienie i układ krążenia
Częsty stereotyp odnośnie pici kawy mówi o tym, że osoby cierpiące na choroby układu krążenia między innymi na nadciśnienie tętnicze powinny całkowicie zrezygnować z picia kawy. Mamy jednak tutaj małe „ale”, ta sytuacja najczęściej tyczy się osób chorych, ale tych którzy na co dzień nie piją kawy lub spożywają go bardzo rzadko.
Wszystko natomiast działa odwrotne od tego jak większość ludzi uważa. Czyli wyjaśniam, pozytywny wpływ na nasz organizm na systematyczne spożywanie kawy w niewielskiej ilości, co więcej sprzyja zapobiegniu chorobą układu krążenia a dla już chorych nie ma to większego wpływu. Takie zdanie ma cała masa specjalistów, których interesuje pozytywne działanie picia kawy. Niektóre substancje pozytywnie wpływają na sprawniejsze funkcjonowanie naczyń krwionośnych i wzbogaca je o tlenek azotu który jest niezbędny dla organizmu.
Cukrzyca i otyłość
Picie kawy w umiarkowanej ilości i oczywiście regularnie polecane jest również dla osób chorujących na cukrzycę typu drugiego oraz dla osób które są narażone na inne poważne choroby. Skład, który jest w kawie, może nam uregulować poziom insuliny i cukru we krwi.
Świetnie również wpływa na osoby które borykają się z otyłością oraz mają tendencje do nadwagi. Kawa wspomaga w rozkład tkanki tłuszczowej w naszym organizmie oraz ogranicza wchłanianie kwasów tłuszczowych.
Układ nerwowy
Bardzo często jako korzystny wpływ kawy wskazuje się to, iż ma świetny wpływ na nasz układ nerwowy zwłaszcza wspomaga naszą zdolność poznawczą oraz świetnie poprawia naszą koncentrację. Uważa się również, że hamuje choroby neurodegeneracyjne oraz zapobiega ich wystąpieniu są to choroby między innymi Alzheimera oraz Parkinsona. Są również dowody naukowe na to, że składniki kawy przeciwdziałają postępowi wyżej wymienionych chorób oraz ich objawów między innymi otępienie oraz zaburzenia nastroju. Co więcej mogą wspomóc chorych w lepszym funkcjonowaniu.
Nowotwory
Jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych a tym samym jedną z najpoważniejszych jest to oczywiście nowotwór wszelkiej maści. Największą role w leczeniu nowotworów mają oczywiście postępy medycyny, nowe, innowacyjne leki oraz wiedza lekarzy, natomiast warto pamiętać o produktach naturalnych, które mogą hamować ryzyko wystąpienia tej choroby oraz jej rozwoju.
Ale co wspólnego mają ze sobą przeciwdziałanie nowotworom a kawą? Już wyjaśniam, kawa zwłaszcza jej regularne spożywanie, jest bardzo pomocna głównie w nowotworu jelita grubego. Wspomaga ona perystaltykę jelit oraz procesy trawienne, co za tym idzie powoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Pozytywny wpływ ma również w przypadku nowotworu piersi. Kawa świetnie wpływa na hormony płciowe, co za tym idzie zmniejsza prawdopodobieństwo na zachorowanie.
Na co szkodzi kawa w nadmiernych ilościach? Co wypłukuje z organizmu?
Nie jest to tajemnicą, że każdy produkt który jest spożywany w nadmiernej ilości może wywoływać negatywne skutki dla naszego zdrowia. Dotyczy to również kawy, zawiera ona duże ilości kofeiny a jej nadmiar czyli tak jak już wyżej było napisane powyżej 400 mg na dobę, może powodować:
• Wzrostu ciśnienia tętniczego
• Nadpobudliwości, niepokoju, drażliwości
• Zmniejszenia ilości elektrolitów w organizmie (magnezu, potasu)
• Dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, biegunka)
• Osteoporozy
• Uzależnienia od kofeiny
Jaka kawa jest najzdrowsza?
Jednogłośnie stwierdzono przez dietetyków oraz baristów, że najzdrowszą kawą jest kawa ze świeżo mielonych ziaren, filtrowana. Warto szukać kaw w sklepach ekologicznych o nazwach kawa bio lub organiczna, są one njlepszej jakości.
Czy moja ulubiona kawa jest zdrowa?
Rozpuszczalna
Warto również wspomnieć o kawie rozpuszczalnej, wiele osób pije ją zastępując sobie kawę ziarnistą. Różnica miedzy polega na tym, że kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny i jest ona ekstraktem z naturalnej kawy.
Bezkofeinowa
Na półkach sklepowych znajdziemy również kawę bezkofeinową, jednak znajdziemy w niej bardzo małe ilości kofeiny, więc może posłużyć dla osób lubiących smak kawy jednak nie będzie ona miała takich właściwości jak kawa naturalna.
Kawa zbożowa
Kawa zbożowa również ma wiele pozytywnych właściwości jednak są one zupełnie inne niż w kawie naturalnej, te dwa rodzaje kawy łączy jedynie smak, chociaż według mnie i tu się różnią. Natomiast warto wspomnieć, że kawa zbożowa jest bogata w witaminy z grupy B, fosfor, potas, cynk oraz żelazo.
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki — zastosowanie wewnętrzne i zewnętrzne.
Nasiona z czarnuszki stosujemy w kuchni jako przyprawę, natomiast otrzymywany z owoców olej ma zastosowanie w lecznictwie oraz w kosmetyce. Czarnuszka, to roślina, która jest znana od starożytności. Pochodzi z Europy Południowo -Wschodniej i Azji Zachodniej. Z nasion owoców czarnuszki jest pozyskiwany ten bardzo cenny olej, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Jak to z olejami bywa, najlepsze są tłoczone na zimno. W przypadku oleju z czarnuszki to również ten tłoczony na zimno jest najwyższej jakości.
Tak więc nasiona czarnuszki nie tylko są stosowane kuchni, ale też w medycynie i kosmetyce. Właśnie nasiona mają bardzo prozdrowotne właściwości. Jej ziarna są nazywane: kmin czarny, kminek egipski, kąkolica lub kolendra siewna.
Już w Starożytnym Egipcie znali i stosowali olej z czarnuszki. Dlatego też olej ten bywa nazywany "złotem faraonów". Olej ten posiada cenne właściwości lecznicze na żołądek, zmiany skórne, a nawet jest stosowany przy leczeniu wrzodów żołądka.
Ostatnio olej z czarnuszki jak również jej ekstrat dzięki swoim właściwością leczniczym, cieszy się dużą popularnością. Olej ten ma szerokie właściwości bakteriobójcze, jest stosowany do leczenia wewnątrz i na zewnątrz naszego organizmu.
Skład oleju z czarnuszki.
Głównym składnikiem oleju z czarnuszki są nienasycone kwasy tłuszczowe -85%, tym niemniej najbardziej cennym składnikiem jest olejek eteryczny. W jego bogatym składzie znajduje się też tychochinon, jest to silny środek przeciwzapalny, bardzo zbliżony do działania aspiryny. To właśnie dzięki temu składnikowi olej z czarnuszki zawdzięcza swoją popularność, gdyż jest to naturalny środek przeciwzapalny. Ponadto olej zawiera też witaminę E, beta-karoten, biotynę, fitosterole oraz minerały takie jak: wapń, magnez, żelazo, sód, potas, selen i cynk, a także aminokwasy i saponiny.
Obecnie bardzo cenimy sobie powrót do naturalnych środków leczniczych, co zpaewne jest bardziej bezpieczne dla naszego organizmu.
Dawkowanie i sposób spożywania.
Olej z czarnuszki może mieć barwę miodową lub ciemnobrązową, w smaku jest gorzkawy i ma intensywny zapach korzenny. Najbardziej cenny to jest olej na zimno tłoczony.
Zalecane dawki to:
Dorośli: dwa razy dziennie 1 łyżeczka mała,
Dzieci: dwa razy dziennie 1/4 łyżeczki małej.
Zaleca się, by zażywać przed posiłkiem i robić to regularnie.
W przypadku stosowania na zewnątrz -na skórę stosujemy w postaci maseczek lub wmasowując w skórę.
Olej z czarnuszki-właściwości i zastosowanie:
Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jakie zbawienne działanie ma olej z czarnuszki na nasz organizm. Należy tu zaznaczyć, że jego zbawienne działanie zostało naukowo udowodnione. Ważne jest też, by przed zażywaniem oleju tę sprawę skonsultować ze swoim rodzinnym lekarzem.
Oto jego najważniejsze zalety i dobre wpływy na nasz organizm:
1. - Lecznicze działanie na układ oddechowy:
Dotyczy osób mających astmę, borykających się z alergią. Stosowanie oleju ma zbawienny wpływ przy leczeniu alergii ze względu na jego działanie przeciwhistaminowe, co znacznie wspomaga terapię odczulającą. Przy astmie trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem przed zaczęciem leczenia przy pomocy oleju z czarnuszki.
2. -Poprawia układ odpornościowy, z którym borykają się przede wszystkim nasze dzieci.
Olej zawiera tymochinon, który powoduje aktywność komórek odpornościowych. Okazuje się, że systematyczne stosowanie już po miesiącu może przynieść oczekiwany efekt.
3. -Właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe, które są pomocne w zwalczaniu drobnoustrojów takich jak: owsiki, tasiemce.
4. -Korzystny wpływ na organy wewnętrzne. Można leczyć dolegliwości przewodu pokarmowego, wzdęcia, problemów żołądkowych, a nawet wrzody żołądka.
5. -Wspomaga pracę wątroby. Pamiętajmy, że wątroba to bardzo ważny organ, o który szczególnie musimy zadbać. Nie zawsze odpowiednio wcześnie zauważamy klopoty z tym organem.
6. -Pomaga w problemach z cukrem. Czarnuszka obniża poziom glukozy we krwi. Jest naturalnym lekiem, który znacznie pomaga w leczeniu cukrzycy typu II. Przeciw2cukrzycowe działanie jest podobne do metforminy – leku, kroty zażywają pcjenci z cukrzycą typu II.
7. -Wspomaga wyrównać ciśnieni tętnicze krwi oraz reguluje je.
8. -Pomocny w leczeniu miażdżycy, wspomaga pracę układu sercowo — naczyniowego oraz pomocny w regulacji cholesterolu.
Stosowanie na włosy.
Olej z czarnuszki ma również duże zastosowanie w kosmetyce. Dzięki wszechstronnemu dobru, jakie posiada ten olej, nie bez powodu został nazwany "złotem faraonów". Zbawienne działanie na włosy, skórę, paznokcie -już po tygodniu stosowania są zauważalne pozytywne efekty. Dzięki właściwościom regulującym -reguluje podział komórek naskórka, znacznie obniża wypadanie włosów, jednocześnie wpływa na wzrost nowych. Olej z czarnuszki zewnętrznie stosujemy w zależności od potrzeb. Możemy na twarz stosować w postaci nawilżającego serum, lub bezpośrednio na skórę wcierając go.
Na włosy stosujemy tzw. olejowanie. Po zmyciu olejku, włosy, stają się one błyszczące, miękkie i lejące. Ewentualny łupież znika, dzięki antyseptycznemu działaniu olejku.
Kiedy stosować olej z czarnuszki?
Gdy mamy problemy z trądzikiem, skłonności do wyprysków, to zapewne pomoże nam w tych problemach olej z czarnuszki. Czarnuszka posiada pozytywne kwasy tłuszczowe oraz cenną witaminę E, ma działanie antybakteryjne i poprawia stan naskórka.
Możemy w tym przypadku stosować na kilka sposobów.
-Serum -wcierać w oczyszczoną uprzednio skórę,
-Krem -dodając do porcji kremu kilka kropli oleju,
-Żel -dodać do żelu kilka kropel, a następnie nim myć twarz.
Systematyczne stosowanie olejku z czarnuszki jest zaskakujące. Trądzik znika, a po pryszczach nie ma znaku. Nasza cera jest gładka i jędrna, czyż o tym nie marzymy.
Uwaga, jeżeli po zastosowaniu oleju z czarnuszki na twarzy wystąpi wysyp zanieczyszczeń, to jest to naturalny objaw. Po prostu skóra się oczyszcza. Pozytywnych efektów należy się spodziewać po miesiącu stosowania.
Olej z czarnuszki-skutki uboczne.
Olej z czarnuszki jest produktem naturalnym, który jest pozyskiwany z nasion czarnuszki. Jednakże są zalecenia by przed podjęciem kuracji -leczenia koniecznie skontaktować się z lekarzem. Olej posiada zdolności przeciwskurczowe, więc kobiety w ciąży nie mogą go stosować. Osoby, które mają zbyt niskie ciśnieni, również nie powinny sięgać po ten dobroczynny specyfik, gdyż olej obniża ciśnienie i może być groźny dla tych osób.
Olej z czarnuszki jest bardzo pomocnym w wielu kłopotach zdrowotnych. Możemy go stosować doustnie tj. pić lub zewnętrznie robiąc maseczki czy wmasowując.
Zewnętrzne stosowanie nie powinno nikomu zaszkodzić, wręcz przeciwnie wszystkim pomoże w utrzymaniu zdrowej cery, włosów itp.
Olej z czarnuszki jest dostępny w płynie oraz w tabletkach, kapsułkach. Ze względu na gorzkawy smak, korzenny zapach, zamiast męczyć się przy łykaniu oleju, możemy sięnąc po tabletki.
Polecam, by sięgnąć po ten wspaniały specyfik, który może wiele dobrego sprawić dla naszego zdrowia.
środa, 26 kwietnia 2023
Sok z karczocha - bogactwem zdrowej diety.
Czarnuszka - ogrom dobra w malutkim ziarenku
Czy picie kawy jest zdrowe?
Czy ten napój jest dobry? Czy jednak może wyrządzić krzywdę? Przepatrując doniesienia o charakterze uzdrawiającym na temat kawy, należy polegać na wiarygodnych opiniach, z których możemy się dowiedzieć, tyle że picie kawy systematycznie i w niewielkich porcjach bezwzględnie sprzyja aktywności w ciągu dnia oraz sprawności fizycznej i psychicznej. Zapoznaj się z faktami.
Składniki odżywcze kawy
Napój z ziaren kawy zawiera mniej więcej tysiąc związków, z których spory ułamek przejawia się w nadzwyczajnie korzystną energię i wpływa na ustrój człowieka. Kofeina to najistotniejsza substancja zawarta w kawie, a za sprawą specyficznych wartości ma tak ogromną liczbę wielbicieli na tej planecie. Zawarta w kawie kofeina jest odpowiednio dobra czy raczej niezdrowa?
Kofeina w kawie – ile należy jej spożywać?
Kofeina to bardzo czynna substancja znajdująca się w kawie. Jest to rodzaj dobrotliwego bodźca takiego cichego impulsu, który przekazuje siłę, odżywia i usprawnia skupienie. Dzięki niej wzrasta także ciśnienie krwi, więc spożywana w nieodpowiedniej dawce, ma negatywny wpływ na zdrowie osób, które zmagają się z chorobami układu krążenia. Analiza badań farmaceutycznych wykazała, że odpowiednia porcja kofeiny dla osób dorosłych nie powinna przekroczyć 200 mg w ciągu dnia. Racjonalna dawka działa pozytywnie na pracę organizmu oraz układu nerwowego. Nie powinno się jednak przyjmować więcej niż 400 mg w ciągu doby. W głównej mierze dotyczy to kobiet ciężarnych oraz osób schorowanych.
Jak dużo kofeiny znajduje się w kawie? Skład kofeiny w określonych kategoriach oraz pozostałych wyrobach prezentuje się tak:
-czarna kawa zawiera średnio 85 mg/125 ml, a zakres wynosi 60-135 mg
-rozpuszczalna kawa zawiera średnio 65 mg/125 ml, a zakres wynosi 35-105 mg
-espresso zawiera średnio 60 mg/30 ml, a zakres wynosi 35-100 mg
-bezkofeinowa kawa zawiera średnio 3 mg/125 ml, a zakres wynosi 1-5 mg
-herbata zawiera średnio 32 mg/150 ml, a zakres wynosi 2-45 mg
-czekolada gorzka zawiera średnio 60 mg/30 g, a zakres wynosi 20-120 mg
-czekolada mleczna zawiera średnio 6 mg/30 g, a zakres wynosi 1-15 mg
-energetyzujące napoje zawierają średnio 80 mg/330 ml, a zakres wynosi 70-120 mg
-drinki soft zawierają średnio 41 mg/330 ml, a zakres wynosi 26-57 mg
Kawa a zdrowie – korzyści z jej picia
W nieodległych czasach uważano, że kawa jest niezdrowa dla organizmu, a spożywanie jej w nadmiarze jest ryzykowne. To, więc kawa jest szkodliwa? Z profesjonalnie prowadzonych prac badawczych można stwierdzić, że kawa spożywana z umiarkowaniem ma dobroczynne oddziaływanie na pracę organizmu. Dzisiaj wiemy, że systematyczne spożywanie kawy w odpowiedniej porcji obniża występowanie przede wszystkim:
-schorzeń układu krążenia
-otyłości oraz cukrzycy typu 2
-nieprawidłowości metabolicznych
-schorzeń układu nerwowego takich jak Alzheimer i Parkinson
-chorób nowotworowych
Wpływ na nadciśnienie i układ krążenia: są różne opinie mające związek z piciem kawy, z których możemy się dowiedzieć, że z kawą powinny pożegnać się osoby z dolegliwościami układu krążenia takimi jak nadciśnienie. Taki stan rzeczy odnosi się do osób schorowanych, które nie piją kawy codziennie tylko co jakiś czas. Systematyczne spożywanie napoju z ziaren kawy wpływa korzystnie na przeciwdziałanie chorobom układu krążenia i nie ma dużego znaczenia na symptomy chorobowe. Tak uważa niejeden ekspert, nawiązując do sprzyjającego wpływu. Niektóre substancje w niej zawarte wpływają na lepsze działanie naczyń krwionośnych i pozyskują potrzebny tlenek azotu dla organizmu.
Cukrzyca i otyłość: racjonalne spożywanie kawy w odpowiednich porcjach rekomendowane jest osobom cierpiącym na cukrzycę typu 2 i pacjentom, u których ta choroba może wystąpić. Znajdujące się w kawie związki normują we krwi ilość cukru oraz insuliny. Takie rekomendacje lub podobne wystawiają lekarze także pacjentom, którzy mają tendencje do nadmiernej wagi. Znajdujące się w kawie składniki sprzyjają korzystniejszemu rozłożeniu tkanki tłuszczowej oraz zmniejszają przyswajanie kwasów tłuszczowych przez organizm człowieka.
Układ nerwowy: najbardziej popularną i zazwyczaj wyczytywaną cechą uzdrawiającą kawy jest jej pozytywne działanie na układ nerwowy. Przede wszystkim odnosi się to do polepszenia skupienia oraz warunków poznawczych. Bardzo często odnosi się to do sytuacji, w której takie formy postępowania mogą być istotne przy pojawianiu się oraz opóźnieniu takich chorób jak Alzheimer, oraz Parkinson. Naukowo potwierdzone zostały informacje na temat tego, że składniki znajdujące się w kawie zapobiegają rozwijaniu się symptomów wymienionych wyżej chorób, a w szczególności apatii oraz zaburzeń aktywności i nastroju. Te konkretne substancje są w stanie wpłynąć na poprawę formy schorowanych osób.
Nowotwory: w dzisiejszych czasach nowotwory to najbardziej znane i groźne choroby cywilizacyjne. Pomimo tego, że w kuracji nowotworowej główną funkcją są ewolucje w medycynie oraz innowacyjne środki lecznicze, a także niedoceniane nadal wyroby naturalne, które przyczyniają się do łagodzenia ich rozwoju oraz możliwości ich wytwarzania. Czy istnieje zależność pomiędzy kawą, a zapobieganiem nowotworów? Racjonalne oraz systematyczne picie kawy jest niezwykle przydatne zwłaszcza gdy mamy do czynienia z rakiem jelita grubego. Jej źródłem jest pozytywne działanie na perystaltykę jelit oraz przemiany trawienne, więc ma wpływ na mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego. Kawa jest także sojusznikiem w razie gdy mamy stwierdzonego raka piersi. Znajdujące się w niej związki działają pozytywnie na hormony płciowe i ograniczają możliwości wyniszczania organizmu przez ten konkretny nowotwór.
Na co szkodzi kawa w nadmiernych ilościach? Co wypłukuje z organizmu?
Przyjmowanie każdego artykułu żywnościowego w zbyt dużych porcjach wiąże się ze szkodliwymi konsekwencjami dla zdrowia. Taka sytuacja dotyczy także i kawy, w której znajduje się duża zawartość kofeiny. Nadmierna ilość- więcej niż 400 mg w ciągu doby prowadzi do uzależnienia i zwiększenia ciśnienia tętniczego, wybuchowości, rozdrażnienia, impulsywności, obniżenia liczby elektrolitów (co przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu), zrzeszotnienia kości, problemów układu pokarmowego.
Jaka kawa jest najzdrowsza?
Lekarze do spraw żywienia oraz osoby zajmujące się przyrządzaniem różnych rodzajów kawy są jednomyślni w sprawie tego, która kawa jest najcenniejsza, a mianowicie ta, która jest filtrowana oraz została przyrządzona ze świeżo zmielonych ziaren. Najbardziej wartościowych artykułów należy szukać w porządnych obiektach handlowych z żywnością EKO (najlepiej gdy na produktach widnieje napis kawa organiczna lub bio).
Czy moja ulubiona kawa jest zdrowa?
Rozpuszczalna: czy kawa ta jest niezdrowa? Posiada esencję z naturalnej kawy, więc cechy zdrowotne jednej i drugiej są porównywalne, a kawa rozpuszczalna wyróżnia się tym, że zawiera mniej kofeiny.
Bezkofeinowa: jest również i taka wersja. Kawa ta w smaku jest podobna do kawy naturalnej z tą różnicą, że w tej kawie zawarte są malutkie porcje kofeiny. Niezależnie od tego, może posłużyć jako pewna opcja dla wszystkich, którzy mają ochotę na kawę, a nie mogą jej spożywać z uwagi na problemy zdrowotne.
Kawa zbożowa: kawę naturalną z kawą zbożową poza smakiem nic nie wiąże, a jej wpływ na człowieka jest zdecydowanie różny. Tej kawie także nie brakuje właściwości prozdrowotnych i ma ich całkiem sporo, a zawdzięcza to obfitej ilości witamin z grupy B, a także makroelementom takim jak: cynk, potas, fosfor i żelazo.