poniedziałek, 30 stycznia 2023

Zdrowe napoje

Zdrowe napoje energetyczne sposób- na naturalne pobudzenie

 

 

Mamy podzielone zdania w Polsce, czy picie energetyków jest zdrowe, czy nie .Większość z nas jednak to robi  i nie wyobraża sobie by nie wypić w ciągu dnia takiego napoju. W latach 2015 według badań wyliczono ,że przeciętny Polak wypijał w ciągu dnia aż 3,1 litra takich napojów  energetycznych i to był wynik bardzo niechlubny,  bo stawiał nas na samym początku wyników w Europie.

Zaczęto zastanawiać się,czy można stosować coś innego zamiast energetyków, coś co byłoby równie pobudzającego, ale naturalnego.

 Za niedługo dowiemy się ,dlaczego jednak nie stosować energetyków..

Wiemy, że spożywane przez nas napoje energetyczne pobudzają mózg do pracy ,pomagają w walce z sennością ,szczególnie bardzo lubią to używać kierowcy ,którzy muszą przemierzyć jakąś trasę przez noc ,ale tak naprawdę "energetyki " są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Przez wiele lat trwały badania nad tym czy to jest dobry wpływ dla organizmu człowieka ,czy zły gdy człowiek pije tyle energetyków .Zadano pytanie , czy gdyby zmienił się  skład to byłoby lepiej? Ten skład który mają energetyki jednak nie jest dobry dla zdrowia, a między innymi w składzie energetyków są takie substancje jak:

* Kofeina ,która przyspiesza pracę serca i układu krążenia, pobudza ogólnie nasze ciało i zmniejsza oznaki zmęczenia. W sumie nie jest bardzo szkodliwa, jeżeli jest używana w   normie, ale jeżeli za dużo przyjmiemy tej kofeiny to jest ona dla nas bardzo szkodliwa ,szczególnie taka która jest właśnie stosowana w energetykach, bo jest to ,kofeina która jest tam wytworzona sztucznie.

* Tauryna to substancja która poprawia koncentrację i przyspiesza też metabolizm ,ale gdy zobaczymy ile tej substancji jest w energetyku ,a jest  jej bardzo dużo ,to wiemy, że jest ona bardzo szkodliwa. Zbyt częste przyjmowanie właśnie energetyków z tauryną może powodować u nas drżenie rąk, nieregularną pracę serca, skurcze mięśni, czy ogólnie niepokój.

* Inozytol jest błędnie nazywany witaminą B8 ,ale tak naprawdę nią nie jest .Gdy spożyjemy go w bardzo małych dawkach to poprawia nam troszkę pamięć i nasze samopoczucie. Może też łagodzić różne stany lękowe czy depresyjne. Niestety ten inozytol, który jest w typowych energetykach ,które kupujemy w sklepie jest w tak  dużych dawkach, że uniemożliwia w naszym organizmie wchłanianie się minerałów takich jak: wapń cynk czy żelazo.

* Kwas ortofosforowy to regulator kwasowości .Jest on też znany pod symbolem E338 .Niestety ten sam regulator kwasowości jest jednym ze składników nawozów sztucznych i odkamieniaczy.

Dodatkowo w każdym napoju energetycznym jest też bardzo duża dawka cukru i różnych chemicznych substancji aromatyzujących.  Czasem dodaje się też: ekstrakt z guarany, żeńszenia, czy glukoronolaktonu.

Bardzo duże spożywanie  energetyków może przyczynić się do powstawania chorób cywilizacyjnych, właśnie przez to, że jest w nich tak bardzo dużo cukrów prostych. Głównymi chorobami  jest cukrzyca typu drugiego i otyłość.

Wielu lekarzy ostrzega też swoich pacjentów, a szczególnie dzieci ,że składniki ,które są zawarte w napojach energetycznych stosowane właśnie w małych ilościach, ale jeżeli spożywamy  je często powodują działania psychoaktywne .Czyli mamy różne większe lub mniejsze zmiany nastrojów. Często też wzrasta ciśnienie we krwi.

Zbadano również to ,że jeżeli ktoś przyjmuje dużą ilość  napojów energetycznych to może mieć problem z:

* kośćmi i zębami ,dlatego że kofeina wypłukuje z organizmu wapń

* może wystąpić kołatanie serca, niepokój i może być zachwianie emocjonalne 

* może wystąpić problem ze snem i ogólnie też może wystąpić bezsenność

* można mieć złe samopoczucie i pogorszenie koncentracji

* można doprowadzić do zwiększenia wagi swojego ciała ,czyli do nadwagi

* może być zwiększona możliwość zachorowania na choroby cywilizacyjne... wyżej już wspomniane, czyli cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca ,nadczynność tarczycy, choroby sercowo-naczyniowe .Mogą być też schorzenia nerek ,czy wątroby.

* może wystąpić też uzależnienie tak jak na cukier, tak też na kofeinę.

Jak wykazały badania osoby, które nadużywają picia napojów energetycznych mogą być też bardzo nadpobudliwe, mogą objawiać pewien niepokój ,rozdrażnienie, mogą nawet mieć napady lęku ,więc jeżeli ktoś ma ochotę zacząć pić takie napoje musi to dobrze przemyśleć, żeby się od nich nie uzależnić i nie pogorszyć stanu swojego zdrowia.

 

Wiemy też o zdrowszym zamienniku sztucznych kupowanych w sklepie energetyków .Są naturalne napoje energetyczne ,które bardzo też pobudzą nasz organizm ,a przy okazji go nawodnią i na pewno nie zaszkodzą .

Jest dużo naturalnych produktów, które poprawiają naszą wydajność umysłową i pobudzają nasz organizm. Możemy je stosować na co dzień ,bo są to zdrowe napoje bezalkoholowe, które poprawiają nasz nastrój i  pobudzają nasz organizm.

1.Zielona herbata

Moja mama na przykład pije bardzo dużo zielonej herbaty w liściach w której jest wiele substancji, które bardzo dobrze wpływają na nasz organizm. Między innymi jest tam substancja o nazwie tanina, która ma właściwości pobudzające , dlatego mama mówi, że jak zaczęła jakiś czas pić tak dużo tej herbaty to czuje się teraz rześka i pełna energii .Przestała też moja mama pić kawę i wie, że dużo jej koleżanek zamieniło właśnie kawę na zieloną  herbatę.  W zielonej herbacie jest dużo antyoksydantów, które poprawiają krążenie, koncentrację i samopoczucie.

2.Woda kokosowa. 

Woda kokosowa jest bardzo słodka, ma bardzo fajny przyjemny smak. Nie zawiera cukru .Mogą ją pić diabetycy i dzieci. Jest to napój ,który doskonale nawodni cały organizm i doda dużo energii. Jest ona otrzymywana z orzechów kokosowych i ma w sobie bardzo dużo witamin, duże ilości wapna, magnezu ,żelaza ,witaminy C i witamin z grupy B.

3.Macha

Jest to japońska herbata zielona, która jest bardzo zdrowa. Napar zrobiony z tej herbaty działa bardzo odprężająco i pobudza cały organizm. Ma też ona w sobie dużo antyoksydantów, które opóźniają starzenie się i dodają dużo siły. Herbata ta też ,gdy dużo  jej pijemy stymuluje nasz organizm do produkowania dopaminy i serotoniny tak zwanych hormonów szczęścia ,a obydwie te substancje są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu .Zbadano również to, że osoby które piją dużo tej herbaty szybciej przyswajają sobie wiedzę.

4.Żeń-szeń 

Jest od wielu tysięcy lat znany w medycynie Dalekiego Wschodu. Najczęściej spożywamy część tej rośliny z korzenia i robimy z niego różne napary .Żeń-szeń  jest bardzo skuteczny na poprawienie pamięci i koncentracji ,dostarcza też dużo energii do organizmu i wigoru .Jeżeli bardzo często używamy różnych preparatów z żeń-szeniem to mamy wzmocniony organizm ,jesteśmy bardziej odporni na stres i mamy mniejszy poziom cholesterolu we krwi. Roślina  ta jest silnym afrodyzjakiem i wzmacnia potencję. 

5.Yerba Mate 

To wysoko energetyczne napoje,  których receptura dotarła do nas z Ameryki Południowej  .Wiemy ,że z jednej łyżeczki suszu można zrobić wyjątkowy napar zawierający bardzo dużo naturalnej kofeiny .Można też znaleźć substancje  takie jak teobromina i inne ,które oczyszczają organizm. Napoje Yerba Mate bardzo poprawiają krążenie ,przemianę materii i koncentrację .Specjaliści zalecają pić te napoje  dla osób ,które pracują w bardzo stresującym środowisku i mają zwiększony wysiłek fizyczny.

6.Guarana

Jest rośliną uważaną za źródło energii i jest symbolem witalności .Pochodzi z Południowej Ameryki. Rośnie głównie w Brazylii i wiemy, że od stuleci jest wykorzystywana w medycynie Indian. W roślinie tej zawarte są takie substancje jak : cholina ,katechina  i adenina, które pomagają prawidłowo pracować  naszemu mózgowi .Pijąc  napój z guaraną możemy się bardziej skoncentrować i nabrać większej energii.Prawidłowo pracuje nasz układ nerwowy i bardziej radzimy sobie ze  stresem.

7.Woda z miodem i cytryną

W wielu  domach najczęściej robi się wodę z miodem  i cytryną. To najlepszy sposób na uzupełnienie  elektrolitów. Można do tego dodać też  troszeczkę soli lub  imbiru. Częste picie takiego napoju poprawia nasze samopoczucie i dodaje  dużo siły i witalności .

8.Teeccino

Jest to ziołowa herbatka prażona, której smak jest  podobny do kawy. Herbatka ta pobudza nas bardzo szybko ,mamy więcej energii ,a później nie powoduje ona szybkiego jej spadku.  Jest to specjalna mieszanka ziaren ziół i owoców. W składzie takiej herbatki jest cykoria francuska, palony jęczmień ,nasiona ramón i hiszpański chleb świętojański, który nadaje  smaku i aromatu czekolady.

9.Gorąca czekolada z przyprawami. Bardzo popularnym napojem jest gorąca czekolada z cynamonem lub z  papryczkami chili .Napój ten bardzo rozgrzewa i dodaje dużo sił. Czekolada znana jest też jako afrodyzjak, który wpływa na produkcję serotoniny i endorfin  naszych hormonów szczęścia . 

 

piątek, 27 stycznia 2023

Czy warto pić mleko bez laktozy?

Czy warto pić mleko bez laktozy?Dlaczego mleko bez laktozy jest słodkie?

Od dawna wszystkim wiadomo, że mleko jest świetnym źródłem wapnia dla naszego organizmu, a wapń jest konieczny do rozwoju kości. Niestety dużo osób ma problem z tolerancją i przyswajalnością laktozy, czyli dwucukru. Ssaki mają największe zapotrzebowanie na mleko, czyli laktozę głównie w czasie dorastania, dorosłe osoby nie potrzebują i nie piją mleka w znacznych ilościach. 

W ostatnim czasie często spotykamy się z sytuacją, że nasze organizmy źle reagują na laktozę. Mleko bez laktozy w tym przypadku będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto ma nietolerancję laktozy.


Jak powstaje mleko bez laktozy?

Cukier, czyli laktozą składa się z glukozy i galaktozy. Żeby doszło do wchłonięcia laktozy, cukru przez ścianki jelita, najpierw musi dojść do rozkładu.

Gdy do normalnego mleka dodawany jest enzym laktazy, zachodzi proces, w którym powstaje mleko bez laktozy. Nietolerancję laktozy są spowodowane niskim stężeniem enzymu laktazy w naszych jelitach. Gdy enzym laktazy jest dodawany do mleka, dochodzi to rozkładu cukrów złożonych na proste, te z kolei są dla nas łatwiejsze do strawienia. 

Mleko bez laktozy oraz mleko standardowe mają taką samą wartość odżywczą, oraz kaloryczność, uzależniona jest ona zawartości tłuszczu. 


Dlaczego mleko bez laktozy jest słodsze?

Chodź oba mleka, mają taką samą zawartość cukrów, to jednak mleko bez laktozy przez proces rozkładu cukrów jest słodsze od standardowego. Glukoza i galaktoza w pojedynkę są słodsze niżeli cząsteczka złożona, czyli laktoza. Dlatego mleko bez laktozy nada się dla ludzi z nietolerancją laktozy oraz dla takich, którzy lubią słodycze.


Mleczne produkty bez laktozy

Na szczęście we wszystkich sklepach spożywczych stacjonarnych czy też internetowych dostępne są produkty mleczne bez laktozy, czyli po procesie rozkładu laktozy, takie jak masło, jogurty, mleka, serki i inne. 


Ser żółty

Ser żółty tworzony jest poprzez proces fermentacji. W trakcie tego procesu laktoza przekształca się w kwas mlekowy w naturalny sposób. Gotowy ser ma znikomą zawartość laktozy, dzięki czemu nie jest szkodliwy dla ludzi z nietolerancją laktozy. 


Jak rozpoznać nietolerancję laktozy?

Jak dowiedzieć się, czy akurat nasz organizm ma problem z tolerancją laktozy?

Jeśli po zjedzeniu produktów z laktozą, czyli mlecznych, zaczniemy odczuwać takie objawy jak:

  • biegunka,
  • bóle żołądka,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • nadmierne wytwarzanie gazów.

Po czasie okazało się, iż możemy nabyć nietolerancję laktozy. Jeśli długo nie spożywamy produktów mlecznych, nasz organizm obniża ilość produkowanego enzymu laktazy, odzwyczaja się. Jeśli nie jesteśmy pewni czy mamy nietolerancję laktozy, istnieje możliwość otrzymania od lekarza skierowania na badania specjalistyczne pod tym kątem. Wyniki rozwieją nasze wątpliwości, a tym samym będziemy wiedzieli, czy trzeba wprowadzić zmiany w naszej dotychczasowej diecie.


Właściwości mleka bez laktozy – czy warto je pić?

Oba mleka są zdrowe dla naszego organizmu. Zawierają dużo niezbędnych witamin i minerałów takich jak białko, wapń, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Atutem mleka bez laktozy jest brak dyskomfortu i rewolucji żołądkowych po jego wypiciu.

Najlepiej na nasze zdrowie działają produkty mleczne z niskim procentem tłuszczu, a dzięki swojej niskiej zawartości tłuszczu mają korzystny wpływ na ciśnienie krwi oraz chronią nas przed wieloma chorobami. 


Mleko bez laktozy w diecie cukrzyka

Osoby chorujące na cukrzycę powinny ograniczyć do minimum nabiał w swojej diecie, ponieważ przez proces rozpadu laktozy na glukozę i galaktozę dochodzi do zwiększenia indeksu glikemicznego produktu 


Indeks glikemiczny

Wskaźnik informuje nas jak szybko będzie wzrastał nasz poziom cukru we krwi jeśli zjemy konkretny produkt. 


Są trzy grupy:

  • <55 – niski indeks glikemiczny. Te produkty można stosować normalnie w diecie 
  • 55-70 – średni indeks glikemiczny. Te produkty nie będą szkodliwe po zjedzeniu ich raz na jakiś czas 
  • więcej niż 70 – wysoki indeks glikemiczny. Zalecamy zrezygnować z produktu lub ograniczyć do minimum 


Produkty mleczne o obniżonej zawartości laktozy dla dzieci

W mleku kobiety również znajduje się laktozą. Jednak jest ono niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka od pierwszych dni. Największą tolerancję laktozy, choć nie zawsze, mają dzieci do pięciu lat.

W sklepach jest już bardzo dużo produktów bez laktozy dla dzieci, w tym również mleko modyfikowane bez laktozy, zastępujące mleko matki a mimo to dostarczające odpowiednią ilość składników odżywczych.


Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?

Chodź zastanawiamy się jak rozpoznać nietolerancję laktozy u malucha, to jest to całkiem proste, ponieważ objawia się to podobnie jak u nas. Wystarczy zwrócić uwagę na zachowanie dziecka po wypiciu mleka. Jeśli ulewa w nadmiarze, zaczynają się wzdęcia i kolki lub zaczyna płakać, to znaczy, że może mieć problemy z trawieniem laktozy.


Czy kot może pić mleko bez laktozy?

Skoro dzieci mogą spożywać produkty bez laktozy to czy zwierzęta również? Od zawsze jest utarte, że koty piją mleko, jednak czy to dobrze?

Tak samo jak dzieci, kocięta piją mleko mamy, dla nich również jest niezbędne do rozwoju. Z czasem również rozwija się u nich nietolerancja laktozy. Pokarmy stałe są zdrowe dla rozwoju zwierząt i zapewniają wszystkie składniki odżywcze, dlatego nie zaleca się karmienia zwierząt mlekiem krowim. 

Niestety mleko bez laktozy równie nie będzie odpowiednie dla zwierząt domowych. Ponieważ zawiera kazeinę, może źle wpłynąć na układ pokarmowy naszego zwierzaka. Jedyne rozsądne mleko dla zwierząt jest takie, które jest typowo dla nich stworzone i przystosowane oraz dostępne w sklepie zoologicznym. 


Nabiał a trądzik

Nie jest tajemnicą, iż na wygląd i stan naszej cery, ogromny wpływ na to, co jemy. Niestety produkty mleczne mają w składzie białko serwatkowe i kazeinę, które powodują trądzik. Nadmiar nabiału w diecie może zwiększyć produkcję sebum, a co za tym idzie, mogą pogłębić się nasze problemy skórne i pojawi się trądzik.

Gdy ograniczymy produkty mleczne w naszej diecie, możemy się pozbyć problemów skórnych i trądziku. Zmiany skórne warto skonsultować z dermatologiem, który pomoże nam ustalić, gdzie tkwi problem oraz dobierze odpowiednie leczenie.


Mleko z laktozą a problemy skórne

Należy pamiętać, że bez względu na to czy mleko jest krowie, czy też bez laktozy, oba mają taki sam wpływ na naszą skórę. To pozostałe składniki mleka mogą powodować szereg problemów z naszą skórą. Nie oznacza to, jednak że każdy organizm źle reaguje na te składniki.


Czy warto więc spożywać mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy nie powoduje nieprzyjemnych dolegliwości więc jeśli nie mamy cukrzycy bądź innych przeciwwskazań do picia mleka bez laktozy, to może to być dla nas dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ nadal będzie dostarczać organizmowi odpowiednie składniki odżywcze, nie czując przy tym dyskomfortu. Dzięki temu, iż wybór produktów bez laktozy jest ogromny a cena zbliżona do normalnych, możemy całkowicie zrezygnować z produktów z laktozą. 




Właściwości lecznicze buraków czerwonych. Dlaczego warto je jeść?

 

Burak czerwony jest niezwykle cenionym wśród dietetyków oraz specjalistów żywienia warzywem na całym świecie, za sprawą cennych właściwości odżywczych, jakie posiada. Intensywnie czerwony, kulisty kształt to główne cechy korzeni buraka – warzywa tak chętnie wykorzystywanego do przyrządzania sałatek, surówek, przecierów, zup, jak również przekąsek typu: kanapka.

Witaminy, sole mineralne, związki chemiczne – dzięki którym organizm otrzymuje naturalne wsparcie w prawidłowym funkcjonowaniu, które przekłada się na dobrostan psychiczny i fizyczny organizmu – to niezwykle cenne właściwości, w które obfituje burak czerwony i to niezależnie od obróbki podczas przygotowania posiłków. Ważne jest regularne sięganie po to warzywo w każdej diecie, z uwagi na pozytywny wpływ, może przyczynić się do równoważenia poziomu cholesterolu, niedoborów w żelazo, czy poprawę parametrów układu krwionośnego i mięśniowego. Poniżej dowiemy się, jakie dokładnie właściwości ma korzeń buraka czerwonego. Jakie są jego wartości odżywcze, minerały oraz witaminy.

Burak czerwony – najważniejsze informacje

Uprawiany jest powszechnie – w przydomowych ogródkach, na własny użytek, jak również na skalę przemysłową, na sprzedaż. Po części stanowi on również paszę dla zwierząt, jednak ważne miejsce zajmuje w branży spożywczej: w przemyśle, w restauracjach oraz w domowych kuchniach, jak również w przemyśle farmaceutycznym i ziołolecznictwie. Burak czerwony historię ma długą, sięgającą starożytności – pierwsze wzmianki o dzikim odpowiedniku tej rośliny, z której wywodzą się wszystkie odmiany buraka, pochodzą z Babilonii. Popularność buraka czerwonego wciąż rośnie. Wszystko za sprawą smacznych i zdrowych przetworów, chociażby kiszonek czy soku z buraka.

Wizualnie to warzywo o walorach prozdrowotnych wygląda dość charakterystycznie. Burak czerwony składa się tak jak inne warzywa z dwóch części: podziemnej i naziemnej, ale szczegóły sprawiają, że bardzo różni się od innych roślin. Liście mają ciemnozieloną lub ciemno-czerwoną barwę, wyrastają z korzenia rozetą, są osadzone na solidnych twardych łodygach o podobnej kolorystyce i są przeważnie podłużne i błyszczące. Korzeń natomiast ma kształt okrągły bądź owalny w zależności od odmiany. Jest to część, która najczęściej ma zastosowanie w kuchni i charakteryzuje się ciemno-czerwonym, bordowym kolorem, mocno barwiącym a z uwagi na swoją strukturę jest podatny na wszelkiego rodzaju obróbkę, na przykład gotowanie, pieczenie, tarcie, wyciskanie, kiszenie.

W przypadku buraka niezwykłym jest fakt, że nie traci on cennych walorów leczniczych oraz posiadanych witamin, niezależnie od obróbki przygotowującej go do spożycia, dlatego można go jeść w dowolnej, ulubionej formie. Jednak i w tym przypadku działa zasada, że witaminy tak cenne dla zdrowia najlepiej są przyswajalne w nieprzetworzonej roślinie, dlatego warto do swojej diety wprowadzić ją na przykład jako sok do bezpośredniego picia lub jako barwnik do kolorowych kanapek, lub sałatek.

Wartość odżywcza buraka czerwonego

To korzeń buraka czerwonego jest pełen cennych dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu właściwości. Pod skórką tej rośliny, a zatem w przygotowanych zeń przetworach znajdują się prawie wszystkie, składniki odżywcze, które stanowią dzienną zalecaną porcją witamin, soli mineralnych oraz związków chemicznych niezbędnych, by zachować organizm w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej.

Warzywo jest bogate w kwas foliowy, który ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, krwiotwórczego oraz nerwowego, jak również zawiera mangan – mikroelement regulujący metabolizm kostny oraz towarzyszy w syntezie wielu enzymów, co zwiększa przyswajalność niektórych witamin. W konsekwencji witaminy oraz minerały obecne w buraku czerwonym spożywane równocześnie ze zdrowymi tłuszczami są łatwiej przyswajalne przez organizm na poziomie komórkowym, dlatego dieta wzbogacona o tę roślinę oraz przetworów z jej zawartością będzie niezwykle korzystne dla funkcjonowania całego ustroju.

Kolejną ważną informacją, tym razem dla osób dbających o linię oraz dzienny bilans kalorii jest fakt, że na sto gramów buraka czerwonego przypada zaledwie czterdzieści kilokalorii. Jest on wyjątkowo niskokaloryczny, co oznacza, że osoby będące na diecie redukcyjnej, włączając go do jadłospisu, wiele zyskają, gdyż w stosunku do niskiej kaloryczności podaż na dobroczynne witaminy oraz minerały jest niewspółmiernie wielka, a to przekłada się na to, że posiłek będzie dodatkowo sycący i odżywczy. Jednak warto tu zaznaczyć, że osoby chorujące na cukrzycę oraz insulinooporność powinny pamiętać o wysokim indeksie glikemicznym buraka czerwonego, pomimo niskiej kaloryczności, dlatego nie zaleca się włączania go do diety przez te osoby.

Właściwości zdrowotne buraka czerwonego – co warto wiedzieć?

Burak czerwony to tak zwana bomba witaminowa. Przemawia za tym wysoka zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy w nim zawartych, dobroczynnie wpływających na ogół organizmu – na wewnętrzne jego funkcjonowanie, na dobrostan psychiczny oraz wygląd zewnętrzny. Burak czerwony jest przez to uważany za jedno, potencjalnie z najzdrowszych warzyw w diecie, zwłaszcza w wersji nieprzetworzonej, jako surowe warzywo, wyciśnięty sok, czy przygotowany zakwas. Bogaty skład tego czerwonego warzywa przekłada się na szerokie spektrum pozytywnego oddziaływania na ustrój i ogromne korzyści płynące z wprowadzenia go na stałe do swojej diety.

Jakie są najważniejsze właściwości buraka czerwonego?

·        Wspieranie funkcjonowania układu krwionośnego – burak nieprzetworzony: sok i zakwas, to naturalne sprzymierzeńcy zapobiegania anemii. Poprawę jakości krwi zapewniają w dużej mierze przeciwutleniacze, które jak sama nazwa wskazuje, wspomagają przyswajanie tlenu przez komórki.

·        Zapobieganie chorobom cywilizacyjnym – burak wykazuje istotny wpływ na przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, takich jak wzrost cholesterolu, odkładanie się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych, nadciśnienie tętnicze, a to za sprawą zawartych w nim składników, które mają zdolność usuwania z krwioobiegu nadmiar homocysteiny, której za wysoki poziom przyczynia się do rozwoju powyższych cywilizacyjnych schorzeń.

·        Poprawa działania układu immunologicznego – burak wykazuje korzystny wpływ na układ odpornościowy i jego funkcjonowanie, oprócz tego jego spożywanie pomocne jest w przypadku osób cierpiących z powodu długotrwałego kaszlu powodowanego przeziębieniem i grypą, z uwagi na jego właściwości wykrztuśne.

·        Działanie uspokajające przy bezsenności – właściwości uspokajające kwasu foliowego, którego burak czerwony ma znaczne ilości, regulują jakość snu i proces zasypiania.

·        Zdolności przeciwnowotworowe – burak zawdzięcza występującemu w jego składzie chemicznym barwnika o nazwie betaina, który ma właściwości silnie przeciwutleniające. Zdolność ta polega na ochronie kodu DNA komórek organizmu, co przeciwdziała przekształcaniu się ich w komórki nowotworowe.

·        Poprawa budowy naczyń krwionośnych – burak w swoim składzie posiada substancje, które chronią zarówno żyły, jak i tętnice przed niebezpiecznymi zwapnieniami, przy okazji je wzmacniając.

·        Holistyczny wpływ na organizm w procesie zdrowienia – dzięki regularnemu spożywaniu buraka oraz przetworów z jego zawartością, dostarczamy substancji wzmacniających organizm podczas rekonwalescencji, zapobiegając w ten sposób niedokrwistości, pomocny bywa także po przebytej chemioterapii.

·        Pozytywny wpływ na wygląd zewnętrzny – burak czerwony poprzez dostarczanie witamin i minerałów do krwioobiegu, przyczynia się do poprawy kondycji skóry, włosów oraz paznokci, tym samym poprawiając wygląd zewnętrzny.

·        Łagodzenie kobiecych dolegliwości – związki chemiczne w nim zawarte łagodzą przykre dolegliwości okołomenopauzalne, takie jak uderzenia gorąca oraz minimalizuje ryzyko zachorowania na osteoporozę.

·        Działanie na układ pokarmowy – burak czerwony ma łagodzący wpływ na układ trawienny, pomocny jest przy wzdęciach i pojawiającej się zgadze, ponadto reguluje perystaltykę jelit, natomiast u osób na diecie redukcyjnej pomaga w procesie zrzucania zbędnych kilogramów.

·        Doskonały dla sportowców – w procesie rozpadu azotanów wytrąca się tlenek azotu, który jest niezbędny w regulacji tempa przepływu krwi.

Włączenie buraka do codziennej diety – jak spożywać buraka?

Obecnie burak jest coraz bardziej doceniany, zwłaszcza w przypadku osób ceniących sobie zdrowe odżywianie. Zyskuje coraz większą popularność dzięki bogactwu dobroczynnych właściwości, a oprócz tego w łatwy sposób można przygotować z niego potrawy oraz jest doskonały do obróbki termicznej.

Jak włączyć buraka do naszego jadłospisu? Jest wiele możliwości i wariantów – na surowo i formie przetworzonej – jest duża różnorodność przepisów i propozycji podania a oto najpopularniejsze z nich

·        Przepyszne zupy krem oraz barszcz czerwony

·        Sałatka na zimno i na gorąco z gotowanych buraków jako dodatek do dań obiadowych

·        Warzywo w postaci surowej

·        Pełen witamin sok wyciskany z buraków

·        Zakwas buraczany

·        Jako przekąska typu chips buraczany

·        W postaci surówek z buraków ćwikłowych

Sumując: wprowadzając buraka czerwonego do swojej diety, w naturalny sposób wspierasz organizm i wnosisz swoją cegiełkę do walki z chorobami cywilizacyjnymi i nowotworowymi. Ponadto jego ważną cechą jest niska kaloryczność oraz wartościowy skład chemiczny.

Jak zwykle są także przeciwwskazania. Ograniczenie spożywania buraka dotyczy osób z reumatyzmem, dną moczanową i kamicą nerkową.

czwartek, 26 stycznia 2023

Pistacje właściwości zdrowotne kalorie

Pistacje- właściwości zdrowotne, kalorie. Dlaczego warto jeść pistacje? Dobrze znaną zieloną fasolką w skorupie jest pistacja. Orzeszki te są nie tylko pyszne , ale bardzo zdrowe. Dlaczego to ich właściwości są tak nie zwykłe? Skąd pochodzą i dlaczego wzięły się na naszych stołach i do czego służą. Jak można je używać w naszej kuchni? Dowiesz się o tym (i wiele więcej) z tego o to artykułu. Krótka historia pistacji- kiedy zostały docenione. A więc cofnijmy się trochę w czasie. Skąd wzięły się pistacje i kiedy stały się popularne. Ich historia sięga dalekiej przeszłości. Ziarna tych orzechów zostały odkryte podczas wykopalisk sprzed 7000 lat. Są one również wymienione w Biblii co świadczy o ich długiej historii. Były one również znane starożytnym Rzymianom i zostały tam przywiezione w 1 wieku naszej ery. Sprowadził je cesarz Witeliusz. Jest też wspomniana stara księga kucharska nie jakiego Apiciusza. Oczywiście w tamtych czasach , nie był to zwykły posiłek i można go było zjeść tylko przez najbogatszych ludzi. Legenda głosi, że pistacje to ulubiona potrawa i przysmak królowej Saby, która dążyła do tego , aby zbiory zebrane w jej królestwie należały wyłącznie do niej. W latach 1930 pistacje zostały przywiezione do Kalifornii wtedy to nastąpiło nowe odkrycie, pistacje zaczęły się rozprzestrzeniać na wszystkie kontynenty. Nowy smak lodów pistacjowych z pewnością przyczynił się do ich reputacji. Gdzie rosną pistacje? Znaczna część uprawy tych pysznych orzechów odbywa się w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w Kalifornii, Grecji, Iranie, Turcji i innych krajach Środkowej Azji. Ich uprawa nie jest łatwa. Trzeba je sortować ręcznie , aby uniknąć zmiażdżenia, ponieważ skóra ich skóra jest bardzo delikatna. Ponadto nie zawsze jest duży urodzaj. Były wielkie sukcesy, ale były też duże upadki. Przyczynia się to do wysokich cen, które nieuchronnie kojarzone są ze sklepem ponadto ich rozwój wymaga bardzo specyficznych warunków. Klimatu, który zapewnia długie ciepłe lata i krótkie łagodne zimy. Dlatego ich uprawa jest w naszym kraju i w krajach sąsiednich bardzo trudna, dlatego nie rosną u nas, więc muszą być importowane. Spokrewnione są z nami Kalifornijskie pistacje, ale dzięki temu są dostępne nie tylko no Polskim rynku. Czy pistacje są zdrowe? Czy wiesz dlaczego warto jeść pistacje? Różne rodzaje orzechów, takie jak orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzeszki ziemne, migdały i pistacje są wysoce zalecane jako zdrowe przekąski. Orzechy których niektórzy nie doceniają, zawierają, duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, Które są bardzo ważne dla zdrowia, są również bogate w białko. Orzechy zawierają liczne przeciwutleniacze, które usuwają wolne rodniki z naszego organizmu, pomagając spowolnić proces starzenia się i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Pistacje uważane są za naj smaczniejsze orzechy. Warto jednak jeść te cudeńka , nie tylko z tych powodów. Zawarte w nich związki pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi . dlatego witaminy w pistacjach są wysoce zalecane dla osób cierpiących na cukrzycę typu2 Witaminy w orzechach pistacjowych. Pistacje wyróżniają się wśród orzechów ze względu na ich bardzo wysoką zawartość błonnika, witaminy E, witaminy z grupy B (z wyjątkiem witaminB6 i B12) oraz korodoneidów . te pierwsze odgrywają ważną rolę w procesie trawienia , utrzymując zdrową ruchliwość jelit i zapobiega zaparciom. Ich obecność w pożywieniu wpływa również na długotrwałą sytość, więc nie sięgniesz Tak szybko po nowe przekąski. W ten sposób podczas odchudzania , możesz również poradzić sobie z nadwagą. Z kolei witamina B mają ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Zwiększa odporność na stres, powinien być stosowany w przypadku narażenia na stresujące sytuacje podczas codziennych czynności. Pomaga również utrzymać zdrową skórę i włosy oraz paznokcie. Dlaczego warto jeść pistacje- cholesterol, anemia i choroby serca. Pistacja jest to jedyny rodzaj orzechów gdzie luteina ma wpływ na wzrok, zmniejsza ryzyko uszkodzenia siatkówki , zwyrodnienia plamki żółtej i kurzej ślepoty. Warto również wspomnieć , o wpływie na poziom cholesterolu i tłuszczu we krwi, ponieważ sterole roślinne obniżają stężenie trójglicerydów i innych. Zły cholesterol i trójglicerydy występują w nadmiarze u osób otyłych lub zmagających się z nadwagą. Nadmiar przyczynia się do miażdżycy, nadciśnienia i ostrego zapalenia trzustki. Ze względu na wysoką zawartość żelaza podawane są tym, którzy potrzebują uzupełnić ten pierwiastek. Dotyczy to np. osób z anemią lub z objawami nie doboru tego pierwiastka (chroniczne zmęczenie, blada skóra, częste bóle głowy , problemy z koncentracją) jest również zalecany dla kobiet z mocnymi miesiączkami , ponieważ tracą znaczną ilość żelaza z krwi. Duża ilość potasu w fasoli mung wpływa pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, jego nie dobór może prowadzić do osłabienia mięśni i zaburzeń neurologicznych takich jak mrowienie lub drętwienie kończyn. Tak więc jeśli masz te obiawy należy upewnić się, że masz wystarczającą ilość potasu w swojej diecie. Ponadto niektóre badania pokazują, że garść pistacji dziennie zmniejsza ryzyko wielu chorób serca . Właściwości zdrowotne solonych orzeszków pistacjowych. Pod względem samych korzystnych właściwości najlepsze są dla nas nie solone i nieprażone pistacje. Zbyt dużo soli w codziennej diecie, może przyczynić się do chorób nerek lub otyłości. Mówiąc najprościej , korzyści znacznie przewyższają ryzyko, zwłaszcza jeśli prowadzisz stosunkowo zdrowy tryb życia i nie spożywasz nadmiernych ilości soli w innych żywnościach. Pistacje wartości odżywcze i indeks glikemiczny , kalorie. Jaki jest procent wartości odżywczych w 100 gramach pistacji. Zawierają one około 67% tłuszczy, i 13% białka , 20% węglowodanów. Ta porcja dostarcza około 500 kalorii. Co można zrobić z takimi danymi. Przede wszystkim pistacje są bardzo bogate w kalorie. Ale warto jw. Jeść ponieważ są bardzo sycące. Dlatego polecane są również podczas diety odchudzającej. W poniższym zestawieniu zasługuję na uwagę , również niska zawartość cukru. Należy zauważyć , że to orzechy o bardzo niskim indeksie glikemicznym. Wynoszącym 15, jest to bardzo ważna informacja dla tych co chcą ograniczyć spożywanie węglowodanów. Wysoka zawartość białka jest z pewnością bardzo ważna. Wtedy to najlepiej sięgnąć po pistacje przy diecie mięsnej. Orzechy jako przekąska dzienne spożycie . Garstka pistacji to około 15 gram to jest 85 kalorii. Dlatego zalecane jest spożywać nie więcej jak dwie garstki na dobę. Ta ilość przy regularnym spożywaniu przez jakiś czas, przynosi wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych i na pewno nie szkodzących. Odmiany pistacji nie tylko Kalifornijskie. Większość pistacji jest eksportowana z Iranu, Turcji i Kalifornii. Nieco wyższą zawartością , nienasyconych kwasów tłuszczowych charakteryzuje się odmiana Irańska. Orzeszki te są prażone w wyższej temperaturze niż inne pistacje, co bardziej podkreśla ich wyjątkowość. . kalifornijskie zaś są prażone w niższej temperaturze , ponieważ zawierają mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co ma wpływ na ich nie co inny, ale również dobry smak. Nie co mniejszą niż powyższe odmiany jest pistacja Turecka. Bardzo trudno je otworzyć, gdyż mają ciaśniejszą skorupkę . niektórzy twierdzą , że to słodsza odmiana . w Turcji są przydatne do zrobienia tradycyjnej baklawy i również do innych znanych tureckich deserów . Pistacje prażone czy nie prażone. Orzechy pistacjowe są solone i prażone lub naturalne. Co jest dla nas lepsze i smaczniejsze? Zdecydowanie możemy sięgnąć po prażone pistacje, gdy szukamy bardziej wyrazistych smaków. Można je też dłużej przechowywać i mamy też pewność że nie zjełczeją. Nie solone pistacje, są lekko słodkie i delikatne, co może stanowić interesującą odmianę od jedzenia wyłącznie przetworzonych pistacji. Należy jednak pamiętać , że mogą ulec pogorszeniu znacznie szybciej. Trzeba uważać, aby nie wytwarzać toksyn alfa., które powodują różne choroby układu pokarmowego. Skutki uboczne i przeciw wskazania do spożywania pistacji. Jak wszystko co pyszne, pistacje również mogą mieć skutki uboczne. Wysoka zawartość soli w wersji palonej sprawia, że osoby z nadciśnieniem powinny raczej je unikać, lub przejść na wersję sensoryczną. Jest rzeczą oczywistą, że jeśli jesteś uczulony , powinieneś je całkiem unikać. Jeżeli zauważymy objawy alergii, trzeba natychmiast iść do lekarza, aby dowiedzieć się , czy to na pewno one powodują nasze objawy. Dzieci do 3 lat również powinny jeść pistacji, ani innych orzechów ponieważ są one ciężko strawne . Do tej pory nie udało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytania, czy kobiety ciężarne i karmiące piersią mogą jeść pistacje czy inne orzechy. Niektóre badania pokazują, że spożywanie pistacji może pozytywnie wpływać na wrażliwość dziecka na alergie, ogólnie słychać, że jest odwrotnie i że jedzenie orzechów w czasie ciąży zwiększa tę podatność. Każdy jednak organizm reaguje nieco inaczej. Dlatego również w tym przypadku bezpieczniejsze są pistacje naturalne , nieprażone. Jak możemy wykorzystać pistacje w naszej kuchni. Zazwyczaj jemy je prosto z paczki, bo same w sobie są już pyszne. Wielu osobom zielone orzechy kojarzą się ze smakiem lodów, które często wybierane są jako przekąska w letnie upały. Możemy je zrobić sami , gdyż ich zrobienie nie wymaga dużego doświadczenia. Wypróbuj pistacje jako dodatek do żywności. , ponieważ nadają smak nie powtarzalny, a ich aromat wszędzie się unosi. Są zarówno słodkie jak i słone. Dobrze komponują się z awokado warto też spróbować orzechowych deserów. Przy pieczeniu pysznej Tureckiej Baklawy, która składa się z tortu z miodem i orzechami. Można je również wykorzystać do chałwy, marcepanu , serników czy innych ciast. Bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie gustują w bardzo słodkich deserach. Takimi wypiekami najlepiej świętować, dzień światowego dnia pistacji, który przypada na 26 lutego. Sam fakt świadczy o ich wyjątkowości, gdyż jako jedyne orzechy, oprócz orzechów makadamia mają swój dzień w kalendarzu. Dobre nie tylko w smaku. Okazuje się, że te niewidoczne zielone orzechy pokryte ciemną łupiną mogą nas zaskoczyć licznymi właściwościami zdrowotnymi. Dlatego szukając przekąski warto sięgnąć po pistacje, zamiast chipsów czy czekolady. Ich nie zastąpiony wpływ na nasze zdrowie z pewnością jest wart dużej ceny. Dlatego też nie bez powodu produkowany jest olej pistacjowy. Jeśli nie to do nas przemawia, to na pewno ich sam smak, każdy z nas z całą pewnością znajdzie dla siebie odpowiedni wariant, sposób spożycia oraz zawartość soli. Być może właśnie ta różnorodność czyni je tak nie zwykłymi.