czwartek, 12 stycznia 2023

Sok z cytryny

DLACZEGO WARTO PIĆ SOK Z CYTRYN ?

WLAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE SOKU Z CYTRYNY

Cytryna to owoc cytrusowy, który to rośnie na drzewkach. Owoc ten gości chyba we wszystkich naszych domach. Wyciśnięty sok z niego albo wręcz plasterki stosujemy jako dodatek do herbaty, a w gorące dni można wykonać z niego orzeźwiający napój. Cytryna ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jak i także w farmaceutyce.

POCHODZENIE CYTRYN

Owoc ten upodobał sobie cieplejsze rejony globu i spotkać go można w takich rejonach jak w Chinach, Egipcie, Palestynie, Włoszech jak i na wybrzeżach USA. Jego żółta barwa skórki i mięsisty środek znakomicie wpasował się właśnie w te rejony. Już od jakiegoś czasu ludzie ceniąc ten owoc postanowili i uprawiać go w chłodniejszym klimacie i próbują wyhodować drzewka z pestek, które to znajdują się w cytrynie ale jest to bardzo trudne zajęcie. Jak już wspomniałem cytryny dzięki swoim walorom znajdują zapotrzebowanie w różnych dziedzinach, takich jak gotowanie, lecznictwo i kosmetyce.

SYCYLIJSKIE CYTRYNY W KUCHNIACH ŚWIATA

Ich kwaśny smak jest wykorzystywany do różnych dań od słodkich po wytrawne. Na tej bazie można i także przygotować sos limon znakomicie nadający się do mięs makaronów oraz jako dodatek do ryżu. Sok z cytryny można dodać do glazury do ciast, nadając jej kwaskowaty smak.

Skórka z cytryny. Cytryna to owoc w którym nic się nie marnuje nawet skórka, która to zawiera olejki eteryczne. Jednak należy pamiętać aby przed użyciem skórki dokładnie ją umyć z pestycydów użytych do uprawy. Po takim przygotowaniu można zetrzeć skórkę jednak należy uważać na biały miąższ, który to jest gorzki w smaku.

CYTRYNA W KOSMETYCE

Kosmetyki do twarzy. Cytryna, a właściwie to sok z niej posiada właściwości przeciw bakteryjne, rozjaśniające i przeciw zmarszczkowe. Witamina C zawarta w tym owocu hamuje rozwój wolnych rodników co w pewnym wieku, a w szczególności u kobiet powoduje to iż ciało tak się nie starzeje pozostawiając je gładkie i sprężyste. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym sok z cytryny znakomicie nadaje się na leczenie wszelkiego rodzaju trądzików jak i wyprysków, a w szczególności do cery tłustej ponieważ ją nie obciążają.

KOSMETYKI DO WŁOSÓW

Sok z cytryny można jeszcze z dużym powodzeniem stosować do rozjaśniania włosów Jednakże trzeba pamiętać aby go rozcieńczyć ponieważ ma silne działanie, a stosuje się go do blond włosów.

CYTRYNA W MEDYCYNIE

SOK Z CYTRYNY

Cytryna posiada właściwości pro zdrowotne, a objawia się to tym, że chętnie sięgamy po nią w czasie infekcji górnych dróg oddechowych albo wręcz jako środek zaradczy w tym celu najlepiej się sprawdza jako dodatek do herbaty, jednak należy pamiętać aby mieszać go z letnią herbatą.

Olejek cytrynowy.

Olejek cytrynowy, pomaga przy leczeniu stanów zapalnych skóry, może być dodawany jako aromat do kąpieli albo i jeszcze jako dodatek do masażu. Olejek cytrynowy znakomicie działa na przypadłość podwyższonego ciśnienia jak i także przyjdzie z pomocą dla osób borykających się z problemem podwyższonego cholesterolu .

CYTRYNA W AROMATOTERAPI

Zastosowanie.

Cytryna wydziela intensywny zapach przez co znakomicie może nam posłużyć jako coś do odprężenia się albo wręcz jako środek antydepresyjny lub poprawiający zły nastrój oraz podenerwowanie.

Jak stosować.

Jak już wspomniałem wcześniej kilka kropli cytryny dodanej do kąpieli wpływa na nas odprężająco, do masażu poleca się aby go rozcieńczyć najlepiej z odrobiną soku z kokosa.

Jakie witaminy zawiera kwaśny sok z cytryny.

Sok z cytryny posiada bardzo dużo witamin i minerałów w jednym litrze soku to Potas - 1380 mg, witamina C - 530mg, Wapń - 260mg, Fosfor - 160mg, Magnez - 80mg, Sód -  20mg, Żelazo - 6mg, witamina E - 1,5mg, witamina B - 3 1mg, witamina B - 6 0,8mg, witamina B - 10,4mg, witamina B2 -  0,2mg, kwas foliowy - 0,11mg.

WŁAŚCIWOŚCI SOKU Z CYTRYNY

Sok z cytryny głównie dodaje się do jedzenia, a to za jego niepowtarzalny smak jednak warto wiedzieć jakie to posiada on właściwości. Wymienię te główne, a więc na pewno działa przeciw przeziębieniu, nawadnia organizm, oczyszcza organizm, a w szczególności jelita, zmniejsza odczucie zmęczenia jak i także powoduje uczucie sytości i pozytywnie wpływa na uczucia poznawcze. Sok nie powinien być stosowany w większej ilości u osób z refluksem  ponieważ może nas od tego soku palić zgaga i możemy mieć ból.

SOK CYTRYNOWY - PRZEPIS

W sklepach spożywczych możemy kupić ekologiczny sok z cytryn. Sok ten jak go się nazywa cytrynka jest dlatego Bio ponieważ produkuje się go bez żadnych składników chemicznych takich jak barwniki, słodzików oraz konserwantów. Taki sok wyciskany jest z sycylijskich cytryn na zimno. Aby uzyskać jeden litr soku to wyciska się siedem cytryn jak już wspomniałem na zimno. I jest on ekologiczny a do przewozu jest specjalnie pakowany i z dużą starannością przewożony.

Osobnym produktem jest swój słodki wyrób. Do tego wyrobu będziemy potrzebować jeden kg cukru i 1,5 kg cytryn. Następnie co nam pozostaje zrobić to opłukać cytryny i z miąższu wycisnąć sok dodając z jednej cytryny skórkę. To wszystko gotować w garnku przez około pięć minut, po upływie tego czasu sprawdzić sok czy nie zawiera żadnych niepożądanych zanieczyszczeń i przelać go do butelek.

SOK W ALKOHOLU

SOK DO DRINKÓW

Sok z cytryny i w tej dziedziny jest wyśmienitym dodatkiem. Jego kwaśny smak niweluje ostry smak alkoholu, a  dodatek kostek lodu w szklaneczce schładza drink i poprawia jego smak. Aby jeszcze urozmaicić smak drinku można jeszcze do niego dodać odrobinę mięty.  

NALEWKA Z CYTRYNY                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Produkt ten możemy przyrządzać praktycznie przez cały rok, a jego wykonanie jest bardzo proste, należy tylko zmieszać spirytus z sokiem i odstawić go na pewien czas i już nalewka gotowa.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz