poniedziałek, 27 lutego 2023

Co to jest kawa bio?

Co to jest kawa bio? Czy warto zastąpić zwyczajną kawę tą organiczną?

W sklepach coraz częściej możemy znaleźć produkty eko, bio. Również dla fanów kawy stworzono kawę bio, nazywaną również kawą naturalną. Postanowiliśmy przyjrzeć się różnicą między kawą bio a klasyczną czarną kawą. 

Kawa organiczna – co to znaczy? 

Głównym znaczeniem kawy organicznej jest to, że posiada certyfikaty jakości, oraz spełnia ekologiczne standardy. W produkcji kawy organicznej unika się szkodliwych substancji chemicznych, takich jak pestycydy czy syntetyczne nawozy, a uprawy prowadzi się tradycyjnymi i przyjaznymi dla środowiska metodami. Kawa bio jest również często oznaczana jako "fair trade", co oznacza, że osoby pracujące przy jej produkcji są traktowane w sposób sprawiedliwy i nienarażone na łamanie praw pracowniczych.

Kawa organiczna a zwykła kawa 

Najważniejsze w kawie bio, a zarazem to, co ją najbardziej wyróżnia to sposób produkcji. To, z jakich jest składników i ja te składniki są produkowane, czyli również ich naturalny sposób przygotowania. Nie ma w tej kawie użytej żadnej chemii. Przy produkcji unikane jest używanie produktów, które mogą pogorszyć aromat oraz smak naturalnego wyrobu a tym samym nie używa się pestycydów, które mogą powodować taki zły wpływ na kawę. Dzięki takiemu procesowi kawy ekologiczne mają stosowne certyfikaty, które zapewniają nas o jakości produktu.

Jak powstaje kawa naturalna?

To kawa, która powstaje w sposób ekologiczny i spełnia międzynarodowe standardy produkcji związane z ochroną środowiska, zdrowiem i prawami pracowników. W 95 proc. stworzona z naturalnych składników. Dlatego roślina, z której powstaje kawa, czyli kawowiec również hodowany jest w naturalny, tradycyjny sposób, przyjazny dla środowiska. Kawa swoje główne pochodzenie ma z:

  • Peru,
  • Honduras 
  • Meksyk 

Czyli głównie kraje Ameryki Południowej. To właśnie tam powstaje większość kaw, czyli aż ¾ produkcji. 

Kawa organiczna – właściwości 

Warto zastanowić się nad zastąpieniem zwykłej kawy, kawą bio ze względu na jej korzystny wpływ na zdrowie. Kawa organiczna wykazuje lepsze właściwości smakowe, odżywcze i zdrowotne, niż zwykła kawa. Dzięki temu, że powstaje w zgodzie z naturą, zawiera mniej szkodliwych substancji, ma bogatszy smak i aromat, a także korzystnie wpływa na przemianę materii, trawienie, układ krwionośny, zawiera witaminy z grupy B oraz reguluje poziom hormonów szczęścia. Coraz więcej ludzi na świecie zaczyna doceniać pozytywny wpływ kawy bio na nasz organizm. 

Rodzaje kawy organicznej. W jakiej formie możesz ją kupić?

Kawy ekologiczne są tworzone dla każdego smakosza, dlatego powstały wszystkie odpowiedniki rodzajów kaw: kawa mielona, kawa ziarnista oraz kawa rozpuszczalna. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Kawa organiczna bio – ziarnista i mielona

W sklepach dostępną kawą ziarnista a w zasadzie jej rodzajem jest arabica. Wszyscy najczęściej po nie sięgają, ponieważ wyróżnia się przepysznym intensywnym smakiem, aromatem a przy tym jest łagodna i nie czuć goryczy co wiele osób sobie ceni. Arabica jest droższa. Mamy również dostępną mieszankę kaw w arabiki oraz rubusty, która jest również często wybierana, ale już nie tak doceniania. Rubusta,  daje nam nutkę goryczy, co nie każdemu może odpowiadać, ale cena takiej kawy jest zauważalnie niższa. 

Rozpuszczalna kawa organiczna

Jak pewnie każdy się spodziewa, kawa rozpuszczalna bio jest znacznie wyższej jakości niż tradycyjna klasyczna kawa rozpuszczalna. Sposób, w jaki powstaje kawa rozpuszczalna bio, jest inny od kawy tradycyjnej, ponieważ kawą bio, ma suszone ziarna zimnym powietrzem, co powoduje, że zachowuje cały aromat. Oczywiście nie jest też w sztuczny sposób polepszana, nie dodaje się do niej rządnej chemia ani konserwantów a smak kawy bio sam się broni, ponieważ jest dużo bardziej szlachetny od klasycznej kawy rozpuszczalnej.

Słodycze z prelu tego smaku nieda się zapomnieć

Dzisiaj wielu z nas wspomina słodycze z czasów PRL-u .Należały do nich :ciepłe lody, andruty ,lizaki i napoje gazowane.

Były to trudne lata 80 i 90 ,ale niektórzy mają z nimi ciekawe wspomnienia.

Jakie kiedyś były słodycze?

Moja mama opowiadała mi, że w latach 80 na półkach w sklepach można było tylko spotkać wyroby czekoladopodobne, dlatego że ciężko było wtedy importować kakao i w tych wyrobach zastępowano je olejem roślinnym ,najczęściej rzepakowym . Czekolady były na kartki ,ale  akurat wyroby czekoladopodobne nie . W sklepach można było jeszcze wtedy kupić landrynki, gumę balonową ,watę cukrową czy ciepłe lody .Były to dosyć tanie rzeczy ,ale zawierały bardzo  dużo  cukru. W tym czasie też najczęściej kupowanymi napojami gazowanymi była oranżada, przeważnie czerwona lub biała ,albo Polo cockta i te napoje  były  też bardzo słodkie.

Słodycze z PRL.

Był to trudny czas nawet żeby wykonać te słodycze ,bo ciężko było zdobyć surowce .U nas w Polsce cieszyły się jednak bardzo dobrą opinią .Gdy ktoś organizował jakąś imprezę rodzinną to zawsze pojawiały się na niej oranżady .Dzieci zajadały się różnymi słodyczami .Przeważnie były to  bloki czekoladopodobne ,czy galaretki w cukrze .Były też inne przekąski:

1.Lizaki i cukierki.

Mama opowiadała mi, że najczęściej kupowała dla mnie jak byłem małym dzieckiem lizaki owocowe, które miały w środku kwiatuszek i były one wyrabiane z syropu cukrowego. Tak samo wtedy bardzo lubiłem cukierki pudrowe i landrynki ,które kupowała mama Zresztą nie kupowała tylko dla mnie i dla mojego rodzeństwa, tylko też dla siebie  i dla taty, bo mówiła że często dorośli lubili sobie odświeżać oddech takimi cukierkami . Tato lubił wtedy bardzo cukierki irysy ,a mama na różne imieniny kupowała bombonierki w truskawkowym opakowaniu Zresztą do dzisiaj w sklepach spożywczych można kupić czy cukierki pudrowe ,czy lizaki i można się nimi zajadać.

2.Lody z PRL-u

W tym czasie bardzo lubiłem z rodzeństwem ciepłe lody. Nazwano je też murzynkami ,czy całuskami. Były to takie słodkie pianki z zaparzonej syropem piany z białek i były one w waflowym kubeczku. Często były polewane czekoladową polewą i były  bardzo słodkie.

3.Słodzone napoje.

W tamtym czasie też często u mnie w domu spotykane na imprezach były oranżady w szklanych butelkach z kapslem. Wiem, że przyrządzane były z wody i cukru ,albo syropu cukrowego z dodatkiem soku przeważnie pomarańczowego .W tym czasie też bardzo popularny był Ptyś, to taki napój gazowany o smaku pomarańczowym ,Kaskada ,która była o smaku owoców tropikalnych i polo cockta, która przypominała trochę coca-colę.

4.Guma Donald i Turbo.

Jako dzieciaki dostawaliśmy często od rodziców gumę balonową. Najczęściej była to guma Donald czy Turbo, która miała spod papierkiem  komiks z tytułowym bohaterem ,czy obrazek z samochodem . Były  też  gumy balonowe kulki.  Wszystkie gumy w tamtym czasie bardzo krótko miały ten fajny swój smak i po chwili żucia bardzo szybko go traciły, ale myśmy się nią bardzo wtedy cieszyli.

5.Ciastka i słodycze z PRL.

Dzisiaj będąc już dorosłym człowiekiem ,gdy zatęsknię za tamtymi słodyczami,  to w sklepie mogę sobie kupić ptasie mleczko, cukierki krówki czy ciastka szampańskie delicje ,które właśnie były największym hitem w tamtych czasach. Na wagę też można było kupić wtedy ciasteczka bitki,   nazywane baletkami To były takie dwa złożone do siebie biszkoptowe ciasteczka, posypane  makiem w środku smarowane marmoladą.

6.Słodycze PRL.

Do dzisiaj uwielbiam zajadać się galaretką z cukrem. Jest to taka galaretka krojona w prostokąty, obklejona całkowicie cukrem i można ją spotkać w każdym sklepie spożywczym. My w tamtych czasach też najczęściej na różnych imprezach czy festynach zajadaliśmy watą cukrową na patyku .Dzisiaj też  jest ona bardzo popularna na różnych imprezach masowych .

7.Wyroby czekoladowe.

 Mama lubiła też nam w tamtych czasach kupować krem o smaku czekoladowym w słoiku na etykiecie którego  była wiewiórka .Bardzo lubiliśmy smarować sobie nim chlebek .Na imprezy rodzinne mama robiła blok czekoladowy .Używała do tego mleka w proszku, cukru ,kakao, margaryny i dodawała do tego pokruszone różne herbatniki ,bakalie

. Przeważnie były to orzechy i rodzynki. Taką masę po wymieszaniu mama dawała do blaszki ,a gdy to wszystko zastygło, to kroiła grube kromeczki i układała na talerzu. 

 

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

 

 Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

 

Polacy to smakosze czarnej rozpuszczalnej kawy. Ale czy na pewno jest zdrowa?  Czy jest szkodliwa dla naszego organizmu? Tego dowiecie  się z tego artykułu. Na początku jak powstaje. Otóż , jest suszony ekstrat  ziarna kawy, ale musi to być ekstrat bardzo za gęszczony. Cieszy się ona ogromnym powodzeniem w Polsce. Przyrządza się ją szybko, a to powoduje, że jest niezmiernie wygodna w parzeniu. Niektórzy twierdzą, że ta kawa zatruwa nasz organizm. To są właśnie przeciwnicy tej o to kawy.

Ciekawe kto ma rację?

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Kawa to zatem niebagatelny czynnik naszej diety. Udowodniono, iż picie w niewielkich ilościach zmniejsza ryzyko zachorowana na serce, złośliwe nowotwory, a nawet cukrzycę typu dwa. To utleniacze alitoksydanty są odpowiedzialne za ochronę naszego organizmu przed wolnymi rodnikami, a one natomiast są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się i za różnorodne choroby przewlekłe. Z czego wniosek, że kawa rozpuszczalna jest bardziej bogata w dobroczynne przeciwutleniacze niż kawa palona. Mieszanka lifilizowana, jest zupełnie innym rodzajem kawy. Poddawana jest suszeniu przez zamrażanie. Wszystkie właściwości i aromaty w tej kawie są zachowane przez lifilizacje.

Kawa instant a kofeina.

W kawie rozpuszczalnej znajduje się również kofeina. To dawka kawy jest odpowiedzialna, za działanie kofeiny. Dozwolone jest picie czterysta mg. dziennie. Ma to pozytywny wpływ na nasz organizm. Wpływa pozytywnie na redukcję senności i zmęczenia, na podniesienie efektywności i na skupieniu się oraz na zdolność wykonywania wysiłku bez zmęczenia. Musimy jednak pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo, gdyż duża ilość tego związku sprawi że będziemy mieć kłopoty z żołądkiem, oraz staniemy się nadpobudliwi i będziemy odczuwać bezsenność i bóle głowy, czy arytmię. Ogólnie to rozpuszczalna kawa zawiera mniej kofeiny, ponieważ do jej produkcji stosowane są gatunkowo ziarna gorszej jakości.

Filiżanka rozpuszczalnej kawy w ciąży.

Kawa w ciąży kategorycznie nie! Gdyż każda ilość kofeiny może być szkodliwy na płód. Może spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Jedni eksperci twierdzą iż w małej ilości jest dopuszczalna kofeina, a niektórzy kategorycznie odradzają.

Kawa rozpuszczalna- szkodliwy wpływ na zdrowie

Kawa instant ma słabą stronę, a jest nią składnik który jest rakotwórczy dla ludzi, jest nim aksyloamidy. Kawa ta nie zawiera, a jeśli, to naprawdę bardzo mało diterpenów. Jest to składnik, który pomaga w wydaleniu związków rakotwórczych. Służą one też do ochrony centralnego układu nerwowego.

Czynniki zewnętrzne, produkcja i dodatki.

Aby uzyskać odpowiedź na pytanie czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa, trzeba też zwrócić uwagę na dodatki, które są w kawie. Nie każdy wie iż mleko czy cukier zwiększają kaloryczność kawy, a tym samym są zredukowane właściwości pra zdrowotne. Wszystko zależy jaki wpływ ma kawa na nasz organizm od stanu naszego zdrowia, a także od przemiany materii osoby lubiącej kawę. Istotny jest też sposób parzenia kawy. Ważna jest jakość kawy. Najzdrowsza i najlepsza jest ta ekologiczna. Produkcja takiej kawy wymaga precyzji najwyższej jakości, oraz spełnienia wymogów BIO. To właśnie powoduje, że kawa jest aromatyczna i korzystna dla zdrowia. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie warto zostać przy jednym rodzaju kawy, warto próbować wszystkie, czyli: kawę parzoną, mieloną, ziarnizstą, rozpuszczalną, czy tą z ekspresu.

JAK PRZECHOWYWAĆ CIASTA

W jaki sposób przechowuje się ciasta, aby nie traciły świeżości? Taką wiedzę warto pamiętać. W okresie świąt, zwykle przesadzamy z ilością ciasta, najczęściej nie potrafimy się od niego powstrzymać. Baby, mazurki, serniki itd. Jednak największy problem, mamy zazwyczaj po świętach. Lodówka ciągle jest pełna, niewiele z niej ubywa. Wyjadanie nagromadzonych zapasów wcale nie jest takie proste, często z tym nie nadążamy. W takim razie, co zrobić, żeby ciasto się nie psuło, jak najdłużej było smaczne i zadowalało nasze żołądki? Można znaleźć na to skuteczne sposoby. Wielkanoc jest okresem, w którym piecze się w naszych domach wszelkiego rodzaju serniki, mazurki, baby, czy babeczki. Z tego powodu spędza się w kuchni mnóstwo czasu. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, iż tych wypieków mamy zwyczajnie zbyt dużo. Kiedy goście już wychodzą, i tak zostajemy z zapełnioną smakołykami lodówką. Niezwykle istotny jest sposób ich zabezpieczenia. Gdy zrobi się to właściwie, długo będzie można cieszyć się smakiem naszych ciast. Ważne jest też, że nie wszystkie należy przechowywać w chłodnym miejscu. Takie rozwiązanie jest dobre, tym bardziej, że po okresie świąt nie zostają jedynie wypieki, ale również sałatki, mięsa i różne przystawki. W jaki więc sposób przechowywać ciasto po świętach? Najważniejsza jest kwestia zapakowania, czyli, jak to zrobimy. Hermetyczne pojemniki są tutaj często najlepszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Dzięki takiej formie przechowywania, z pewnością będzie można uniknąć tego, że wypieki przejdą zapachem i smakiem, mocno przyprawionego mięsa, czy innych potraw. Poza tym wydłuża się ich świeżość, nawet do kilku dni. Wykorzystanie takich hermetycznych pojemników, niewątpliwie pozwoli też na utrzymanie potrzebnego w lodówce porządku. Innym, także dobrym sposobem jest pakowanie ciast w folię aluminiową. Sprawdza się to zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wypiekami z kremem, np.: tortami lub ptysiami. Takie zabezpieczenie, chroni zwykle przed wysuszaniem się nadzienia, które dzięki folii aluminiowej, trochę dłużej zachowuje swoją świeżość i smak. Nie wolno również zapominać, aby miejsce przechowywania nie było zmieniane zbyt często. Jeżeli jakieś wyroby zostaną umieszczone w lodówce, nie powinno się co chwilę, wyciągać ich na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ częsta zmiana temperatury nie jest korzystna dla wypieków. Warto jest ustalić jedną wersję, i zwyczajnie, należy się jej trzymać. Nie wszystkie ciasta bezwzględnie muszą być trzymane w lodówce. Dobrze jest również mieć na uwadze, iż Nie każde ciasto trzeba przechowywać w lodówce. Temperatura pokojowa dla niektórych z nich, też może być odpowiednia. Chodzi tutaj o temperaturę około 18 stopni. Trzeba wiedzieć, że bezpośrednie działanie promieni słonecznych także jest nie wskazane, zatem oczywiste jest, iż wypieki nie mogą być na nie wystawiane. Ponadto nie mogą leżeć w miejscach wilgotnych. Przykłady wypieków, które spokojnie można przechowywać w temperaturze pokojowej. Przede wszystkim ciasto drożdżowe, bezy, wszelkiego rodzaju biszkopty i kruche ciasteczka. Podobnie serniki i makowce, nie dłużej jednak, niż 2 dni. Naturalnie w takim przypadku, a więc, kiedy wypieki są poza lodówką, także należałoby się postarać, aby zostały one właściwie zabezpieczone. Ochronę przed wyschnięciem, może zapewnić im wspomniana już wcześniej folia aluminiowa. Jeśli chodzi o kruche ciasteczka, dobrze jest włożyć je do słoika, wrzucając również do niego kawałek chleba bądź jabłka. Wtedy dłużej będą mogły zachować swoją kruchość i świeżość. Z kolei, kiedy mowa o wypiekach z kremem, Absolutnie nie powinno się ich zostawiać w temperaturze pokojowej. Tutaj bez wątpienia istnieje konieczność trzymania ich w lodówce. W przeciwnym razie szybko mogą się zepsuć, powodując zatrucie pokarmowe. Nie da się też pominąć faktu, iż ciast wypełnionych kremem, nie można przechowywać zbyt długo. Warto więc spożyć je jak najszybciej.

sobota, 25 lutego 2023

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa_

 



Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?


Wpływ na zdrowie, kofeina, szkodliwość.


Wśród Polaków, taka mała czarna kawa instant, jest bardzo popularna, a zarazem bardzo ulubiona. Należy się zastanowić, czy taka kawa jest zdrowa?

A czy może, nam zaszkodzić? Warto wiedzieć, jak jest produkowana taka kawa. Tak, więc wyjaśnijmy jej proces produkcji.

Nim taka kawa rozpuszczalna wyląduje w naszej filiżance, poddawana jest odpowiedniej obróbce. Wyselekcjonowane najwyższej jakości ziarna kawy, są nimi najczęściej mieszanki kawy Arabiki i Robusty lub tylko Arabiki, które by szybko rozpuszczały się,  a jednocześnie zachowały najwyższe aromaty smakowe, są poddawane specjalnym zabiegom liofilizacji lub suszeniu rozpyłowemu.

Jednym sposobem jest suszenie kawy przez wy mrożenie. Najpierw ziarna kawy są prażone, mielone i parzone w dużych pojemnikach. Tak otrzymany skoncentrowany płyn poddawany jest filtrowaniu, czyszczeniu, a następnie suszeniu w temperaturze -40 stopni C. W ten sposób otrzymane kryształki lodu są usuwane, a pozostają nam granulki kawy.

Innym sposobem produkcji kawy rozpuszczalnej jest metoda suszenia rozpyłowego.

Proces ten polega na otrzymaniu suchego proszku z cieczy ekstraktu kawy, który w dużych pojemnikach parzony i rozpylany gorącym powietrzem. Działanie gorącego powietrza wyparowuje woda, a otrzymany proszek ląduje na dnie zbiornika. Następnie proszek jest poddany tzw. granulacji. Tym sposobem otrzymana kawa cechuje się głębokim aromatycznym smakiem.


Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?


Kawa rozpuszczalna, jeżeli nie jest pita w nadmiarze, to zapewne nam nie zaszkodzi, a nawet jest zbawienna dla naszego zdrowia. Picie niewielkich ilości kawy może zmniejszyć skłonność do zachorowania układy sercowo -naczyniowego, na nowotwory złośliwe, a nawet na cukrzycę typu 2. Dzięki zawartości w kawie przeciwutleniaczy (antyoksydantów), które odpowiadają za obronę naszego montanizmu przed dzianiem wolnych rodników, które powodują szybsze starzenie się oraz powstawanie wielu chorób przewlekłych.

Kawa rozpuszczalna również jest doskonałym dodatkiem do ciast. Właśnie dodając ją do ciast, dzięki aromatycznemu zapachowi, nadaje wypiekom nutkę orzeźwiającego smaku i aromatu.


Kawa instant a kofeina.


W filiżance kawy rozpuszczalnej również wypijamy kofeinę. Należy zauważyć, że dawka kofeiny w ilości do 400 mg dziennie dla osoby dorosłej, wręcz wpływa dodatnio na:

- wydolność, 

-koncentrację,

-sprawność myślenia,

-redukuje senność i zmęczenie. 


Nadmierne picie kawy, a zatem nadmierna ilość kofeiny w organizmie może powodować nadpobudliwość, bezsenność, bóle głowy, arytmię serca, a nawet problemy żołądkowe. Pomimo faktu, że kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny od tradycyjnie parzonej ziarnistej kawy, to nie należy przesadzać z jej spożyciem, gdyż jak wszystko w nadmiarze , to szkodzi.


Filiżanka kawy rozpuszczalnej w ciąży.


Choć kawa rozpuszczalna ma dobry wpływ na nasze samopoczucie, to niestety nie jest wskazana do picia przez przyszłe matki. Dzięki zawartości kofeiny, która ma negatywny wpływ na rozwój dziecka, może ona powodować niską wagę noworodka, poronienia, a nawet może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Kobietom w ciąży zaleca się, by mimo wszystko unikały w tym okresie spożywana kawy ze względu na zawartość kofeiny, która może być szkodliwa dla noworodka.


Kawa rozpuszczalna – szkodliwy wpływ na zdrowie.


Jednym ze słabych stron kawy instant, jest fakt zawartości akryloamidu, który jest uważany za związek prawdopodobnie rakotwórczy.

Natomiast w malej czarnej, błyskawicznej, prawie w ogóle nie ma kancerogennego dla ludzi – furanu.

Ponadto kawa rozpuszczalna zawiera mniej diterpenów (kafestolu i kafeolu), a związki te mają niejednoznaczny wpływ na nasze zdrowie. Związki te pomagaj pozbyć się z organizmu zwieszaków rakotwórczych, chronią nasz organizm przed szkodliwymi rodnikami, ale też są przyczyną podwyższonego cholesterolu.

Przy picu kawy należy pamiętać, że takie dodatki jak: śmietanka, mleko, cukier, redukują prozdrowotne właściwości, jak również są przyczyną zwiększonej kaloryczności.

Należy pamiętać, że to czy nam szkodzi kawa, to zależy od naszego organizmu, od przemiany materii, od sposobu żywienia, a przede wszystkim od przemiany materii.

Starajmy się, by wybierać najlepszą kawę, która będzie dla nas najodpowiedniejsza. Wśród wielu kaw godną polecenia są te, które spełniają wymogi BIO. Jest to kawa z ekologicznych źródeł, która jest pozyskiwana z najwyższej jakości ziaren przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi produkcji. Właśnie takie wymogi pozwalają nam cieszyć się niesamowitym smakiem i aromatem kawy, taka kawa ma również zdrowotny wpływ na nasze zdrowie.
























piątek, 24 lutego 2023

Cynamon cejloński

Cynamon cejloński – niezwykły środek, który obniża poziom cukru, spala tkankę tłuszczową i nie tylko… Istnieje bardzo wiele przypraw, oraz substancji, bez których ciężko byłoby nam funkcjonować, albo po prostu żyć. Pierwszy z brzegu przykład to sacharoza – czyli pospolity cukier – który możemy z powodzeniem zastąpić xylitolem, erytrolem, miodem (tylko nie sztucznym!) – albo jakimś jeszcze innym zdrowszym odpowiednikiem. Podobnie bywa również z solą. Dla poprawy smaku, stosujemy bardzo wielorakich najrozmaitszych przypraw pochodzących z całego świata. Stosując owe przyprawy, myślimy głównie o tym, aby przyrządzić coś smacznie – pomyślmy także, aby obok smaku, nasza przygotowana potrawa była także zdrowa, albo zdrowsza. Czasami aby to osiągnąć, wystarczy zmienić jeden składnik – a czasem wystarczy zastąpić go inną odmianą – i osiągniemy efekt bez większej utraty smaku a dużo zdrowszy. Do takich przypraw należy jedna z najstarszych na całym świecie – cynamon. Jest on mocno rozgrzewający – a więc spożywany przez nas w chłodniejszych porach roku – od jesieni do wiosny, kiedy to tworzymy sobie na przykład rozgrzewające napoje, ale i od wiosny do jesieni również często używany jako jedna z podstawowych przypraw – dodawany często do zapiekanego ryżu, makaronu, albo do szarlotki. Ze względu na swoją charakterystykę, cynamon ma bardzo wszechstronne i szerokie zastosowanie. Jednak wielu spośród sympatyków czy wielbicieli tej znakomitej przyprawy, nie wie co takiego naprawdę wrzuca do przysłowiowego garnka – a w tym przypadku naprawdę warto poznać choćby podstawowe walory tej znakomitej przyprawy, o bardzo szerokim prozdrowotnym działaniu. Czym jest cynamon cejloński? To kora z młodych gałęzi drzewa cynamonowego, oczyszczona, poddana krótkiej fermentacji i suszona na słońcu. Zwany jest również cynamonem właściwym, albo cynamonem prawdziwym. Jest bardzo wiele odmian roślin cynamonowych – źródła mówią że ta liczba na świecie przekracza 200 – natomiast dwie najpopularniejsze odmiany, to cynamon cejloński a ta druga to cynamon chiński zwany kasją. I tu właśnie tkwi szkopuł, bo te dwie odmiany – choć na węch i pierwszy rzut oka mogą wydawać się bardzo podobne, to pod względem swoich właściwości i działania, są różne. Owa różnica polega na tym, że cynamon chiński – kasja – zawiera spore ilości kumaryny, która po spożywaniu w większych ilościach, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Cynamon cejloński, bądź właściwy, albo też prawdziwy – zawiera około 250 razy mniej kumaryny – czyli tego szkodliwego składnika – co pozwala na bezpieczne jego spożywanie nawet w większych ilościach przez dłuższy czas. Problem tkwi jednak w tym, że w sklepach „pod ręką” dostępna jest zazwyczaj odmiana chińska – kasja. Aby więc dokonać zakupu tej dobrej – właściwej odmiany – czyli cynamonu cejlońskiego, musimy rozejrzeć się gdzieś po specjalistycznych sklepach, aby mieć pewność że kupujemy to co chcemy. Kiedy zapoznamy się na czym polegają zasadnicze różnice pomiędzy interesującą nas odmianą – czyli cynamonem cejlońskim - a kasją, to wszelkie wątpliwości powinniśmy mieć rozwiane. Optyczne różnice są takie, że cynamon cejloński ma cieńsze ścianki, jest jasnobrązowy – jaśniejszy od kasji. Odmiana cejlońska ma delikatniejszą strukturę – jego brzegi zwijają się z obu stron, tworząc tak zwaną dwururkę, łatwo się kruszy i łamie. Aromat ma delikatny, ale bardzo intensywny. W smaku jest delikatniejszy od kasji, oraz bardziej słodkawy – mniej ostry. Kasja natomiast, ma kolor ciemniejszy, wpadający w brunatny często z odcieniami czerwieni. Ścianki ma grubsze i twarde, skręcone w jeden rulonik. Aromat ma słabszy a smak pikantny i lekko gorzkawy. Który cynamon jest lepszy? Dla naszego zdrowia, zdecydowanie korzystniejszy jest ten trudniej dostępny – cynamon cejloński. Dlaczego jest on lepszy? Z powodu o którym wspomniałem już wcześniej – czyli ze względu na znikomą ilość kumaryny, której odmiana cejlońska cynamonu zawiera zaledwie 0,004%. Kumaryna stosowana pod kontrolą i w odpowiednich dawkach, może także służyć naszemu zdrowiu, ponieważ między innymi ma działanie rozkurczające i przeciwzakrzepowe. Ale spożywana w ilościach nadmiernych, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek a nawet może wywołać raka płuc. Jako ciekawostkę napiszę, że kumaryna wchodzi w skład trutki na szczury. Jak widać, spożycie kumaryny w dużych ilościach może zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, ale i życiu! Cynamon chiński – kasja – zawiera około 1% kumaryny – a więc około 250 razy więcej od cynamonu cejlońskiego. Dlatego powinniśmy stosować go bardziej ostrożnie, dodając go w niewielkich ilościach jako przyprawę – na przykład do napojów, deserów czy sosów albo zup. Natomiast dla celów prozdrowotnych, powinniśmy stosować wyłącznie cynamon cejloński. A jeśli jest to możliwe, to najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zastąpienie cynamonu chińskiego, cynamonem cejlońskim. Ile można spożywać cynamonu cejlońskiego? Jest to ważne i zarazem zasadnicze pytanie – i proszę pamiętać o tym, że mowa jest wyłącznie o cynamonie cejlońskim, nie o jakimkolwiek innym. Otóż przyjmuje się, że bezpieczną ilością przyjmowania cynamonu cejlońskiego na dobę, jest 1 łyżeczka do herbaty – to znaczy, maksymalnie 4-6 gramów na dobę. Innych odmian tej przyprawy, możemy spożyć wielokrotnie mniej – wszystko to ze względu na opisaną już wyżej kumarynę. Cynamon cejloński – wartości odżywcze W jednym gramie tej aromatycznej przyprawy, znajduje się około 2,5 kcal. Przy spożyciu 5 g tego produktu na dobę, nie będziemy więc dostarczać zbyt wiele energii naszemu organizmowi, spożywając zalecaną dawkę tego produktu. 80% zawartości cynamonu cejlońskiego stanowią cukry, zaś zaledwie 1,2% to tłuszcze. Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego – aż 53%, zaś zawartość białka to 4%. Tak wyglądają podstawowe dane, jeśli chodzi o proporcje – cukry-tłuszcze-białka. Bardziej ciekawie jednak, przedstawiają się wartości prozdrowotne cynamonu cejlońskiego. Cynamon cejloński – właściwości Ta przyprawa o bardzo miłym aromacie, niepozorna i bardzo często niedoceniana, ma bardzo szeroki zakres właściwości prozdrowotnych. Zacznę od tego, że cynamon cejloński przyspiesza metabolizm, zmniejsza zalegającą tkankę tłuszczową, stosowany więc systematycznie przez dłuższy czas, może pomóc nam w pozbyciu się nadmiernej wagi ciała. Kolejne niezwykłe jego działanie, to normowanie poziomu glukozy w krwi. Może to być dobrą wiadomością zwłaszcza dla osób cierpiących na insulino oporność oraz cukrzycę typu drugiego, gdyż cynamon cejloński posiada zdolności obniżania poziomu cukru we krwi, ale równocześnie nie doprowadza do nadmiernych jego spadków. Kolejne pozytywne działania, to właściwości antyseptyczne. Dobrze bowiem radzi sobie z różnego rodzaju bakteriami, pasożytami i grzybami. Pozytywnie też działa na przewód pokarmowy, pomagając w odbudowaniu flory bakteryjnej jelit, ale również zwiększa wydzielanie soków trawiennych, działa żółciopędnie i poprawia wchłanianie odżywczych substancji. Ma działanie rozgrzewające, rozszerzające naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi i ukrwienie w naczyniach mózgowych – może opóźnić lub zniwelować nieco chorobę Parkinsona. Obniża poziom cholesterolu, podwyższając poziom dobrego cholesterolu HDL. Na co pomaga cynamon cejloński? Osoby cierpiące przede wszystkim na schorzenia lub objawy spowodowane skutkami cywilizacyjnymi – takie jak: • Cukrzyca, • Nadciśnienie, • Nadwaga, • Lipidemia, • Choroby krążenia i mikrokrążenia krwi, • Niedokrwienie mózgu i niektóre schorzenia neurologiczne. Ponadto w następujących dolegliwościach infekcyjnych i sezonowych: • Przeziębienia, • Grypy, • Różnego rodzaju infekcje układu oddechowego, oraz przewodu pokarmowego, • Jest także silnym środkiem grzybobójczym, pomaga więc w zwalczaniu różnego rodzaju grzybic. W powyższych dolegliwościach cynamon cejloński może okazać się pomocny, jeśli będzie dawkowany w odpowiedni sposób – na przykład w otyłości w skojarzeniu z dietą, oraz odpowiednią ilością ruchu. Nie powinien on być jednakże stosowany jako jakieś cudowne lekarstwo, albo niezwykły eliksir. Powinien być jednak używany w codziennym jadłospisie, jako dodatek – taka zdrowa przyprawa prawie do wszystkiego, która może nam pomóc. Do czego używać cynamonu cejlońskiego? Prawie do wszystkiego – to znaczy – do wszelakiego rodzaju napojów, gorących jak kawa lub herbata, gorąca czekolada, kakao, mleko. Do zimnych soków, jogurtów, kefirów, oraz pozostałych napojów mlecznych. Do wszelakiego rodzaju ciast – słodkich oraz pikantnych – bułeczek, drożdżówek, pączków, naleśników, omletów. Do zup – rosół, zupa cebulowa, ziemniaczana, krupnik, gulaszowa, oraz inne. Do mięs i ryb, do różnego rodzaju past – twarogowych i jajecznych, do sałatek. Do deserów. Chyba łatwiej byłoby wymienić, do czego nie dodawać tej przyprawy. Bo kierując się wyobraźnią, można znaleźć bardzo szerokie zastosowanie dla cynamonu cejlońskiego, a może on przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak o tym, że tą niezwykłą przyprawą godną naszej uwagi, jest tylko i wyłącznie cynamon cejloński!

Z czym jeść musli?

Z czym jeść musli? Propozycje dla dzieci i dorosłych

Na wartościowe i sycące śniadanie warto wybrać musli, które dodatkowo zapewni energię na dłuższy czas. Najlepiej, żeby były pyszne, pełnowartościowe i błyskawiczne w przyrządzeniu. 

Szwajcaria to ziemia ojczysta tego smakołyku, a stworzony został w 1900 roku przez Maximiliana Oskara Birchera-Bennera lekarza medycyny. Na samym początku w skład musli wchodziła kasza, owies, jagody i jabłka. Z upływem czasu wzbogacono musli smakowitymi elementami, między innymi ziarnami, płatkami, bakaliami, owocami suszonymi oraz pestkami. Dzięki temu stworzono kompozycję idealną dla utrzymania kondycji, sprawności i energii, która zyskała sympatię wielu miłośników. 

Zdrowe musli

Musli jest ogólnodostępne w dowolnym obiekcie handlowym, lecz nie wszystkie są dobre oraz wartościowe. Wyroby sklepowe mogą mieć w swoim składzie niepożądaną chemię. Zatem dokonując zakupu, warto sięgnąć po ekologiczne musli, bo jest zdrowe i smaczne. Jest podobne do musli, które zrobimy w domu. 

Jak zrobić domowe musli? Popularny skład to:

-ulubione orzechy

-rodzynki

-płatki zbożowe, owsiane 

-ulubione owoce suszone 

Śniadaniowy przysmak z owocami

Możemy wyróżnić wiele kompozycji na przygotowanie musli. Zwolennicy tego przysmaku mają szeroki wybór składników i proporcji do dyspozycji. Głównym składnikiem domowego musli są owoce. Najchętniej wybieramy jabłka, banany, winogrona, gruszki, brzoskwinie, ananasy w wersji świeżej lub mrożonej oraz owoce suszone takie jak rodzynki, daktyle, figi, śliwki. 

Jak zrobić musli z mlekiem/jogurtem?

Płatki zbożowe oraz owoce potrzebują dodatkowo napoju. Co można dodać do musli? Co tylko chcecie np. jogurt, serek, mleko, kefir, a nawet wodę. Wybór uzależniony jest od naszego pragnienia i zaleceń medycznych. Jeżeli wybieracie mleko to, oprócz krowiego jest jeszcze do wyboru inne mleko. Odpowiednie może być mleko roślinne różnego typu lub mleko kozie albo owcze. Taka mieszanka to idealna przekąska na racjonalne i wartościowe śniadanie. 

Musli możemy dołożyć do ciasta, deseru, lub owocowej sałatki. Tak, więc musli nie musi być spożywane jako podstawowe danie. 

Z czym jeść musli na diecie?

Jeżeli jesteśmy na diecie redukującej lub zamierzamy na nią przejść, również możemy jeść musli, gdyż zawiera ono sporo wartościowych witamin oraz minerałów. Niskokaloryczna mieszanka powinna składać się z: 

-suszonych owoców

-migdałów 

-otrębów

-zarodków pszennych

-płatków pełnoziarnistych

-siemienia lnianego 

Można dorzucić orzechy. Znajdują się w nich witaminy oraz kwasy tłuszczowe, co wpływa na proces przyswajania, stabilizacji przemiany materii i ogranicza substancje toksyczne oraz wspiera układ odpornościowy. Do mieszanki odchudzającej, którą przygotowujemy w domu, warto dodać nasiona słonecznika albo  pestki dyni. Dobierając składniki, kierujmy się własnymi upodobaniami oraz ulubionymi smakami.

Z czym zjeść musli bezglutenowe?

Będąc na diecie bezglutenowej naszą podstawą, mogą być płatki gryczane, ryżowe, jaglane i amarantus. Tak, więc osoby, które nie mogą spożywać glutenu też, mają możliwość przygotowania musli. Dieta bez glutenu musi być racjonalna i zdrowa. Odpowiednia dieta powinna zawierać wszelkie potrzebne produkty pokarmowe, mikro oraz makroelementy i witaminy. Do przygotowywanego śniadania warto dodać orzechy, ponieważ  posiadają wartościowe podłoże kwasu omega 3, które  wskazane jest  do poprawnej pracy serca oraz wątroby. Doskonałe będą orzechy włoskie, laskowe oraz nerkowca.

W musli do pysznych łakoci możemy zaliczyć borówki, rodzynki, banany, daktyle czy jabłka. Dla lepszego efektu musli można uzupełnić płatkami migdałowymi, miodem oraz cynamonem. W skórce jabłka jest spora ilość błonnika, więc niekoniecznie musimy je obierać. Przygotowane do sprzedaży ekologiczne musli zawiera pyszne połączenie smaków. Dodatkowo należy spróbować granoli bezglutenowej w wielu smakach do wyboru. Decydując się na zakup gotowej, ekologicznej i pełnowartościowej mieszanki nie musimy tracić czasu na jej sporządzenie i mamy mniej składników do przechowywania. 

Co nieco dla dzieci

Nasze pociechy, a szczególnie te najmniejsze nie przepadają za orzechami oraz suszonymi owocami. Zatem, żeby przygotować dla nich zdrową, pyszną oraz pełnowartościową potrawę można zakupić kolorowe musli, które jest wyśmienite. Największym plusem tego musli jest kształt, kolor oraz składniki odżywcze. W ten prosty sposób dostarczymy  więcej cennych składników do menu naszego smyka. Co można dodać do barwnego musli? Doskonale będzie smakowało z mlekiem: zwykłym, roślinnym lub smakowym oraz jogurtem. Nawet najbardziej wybredne maluchy będą zachwycone takim kolorowym posiłkiem. 


Co to jest kawa bio? Czy warto zastąpić zwyczajną kawę tą organiczną

 

Co to jest kawa bio? Czy warto zastąpić zwyczajną kawę tą organiczną?

Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać opakowanie z kawą, na którym zamiast napisu kawa naturalna, jest napis „kawa bio organic” czym ona się różni od zwykłej czarnej kawy, i czy warto się nią zainteresować.

Kawa organiczna - co to znaczy?

Jako, że kawa organiczna zdobywa sobie coraz więcej zwolenników to dlatego też, jest coraz więcej  pytań dotyczących jej produkcji, właściwości, czy smaku,  Kawa „Organiczna” to produkt, który posiada międzynarodowy certyfikat jakości, oraz produkowana jest w bardzo wysokich, ekologiczne, standardach.  To też przekłada się na bardzo wysokie walory smakowe.

Kawa organiczna, a jej smak.

Kawa „organiczna” różni się tym od kawy naturalnej, że  jej produkcja odbywa się w bardzo ścisły ekologiczny sposób. Prawie wszyscy producenci kawy ekologicznej posiadają certyfikat potwierdzający, że są realizatorami zasad „sprawiedliwego handlu” czyli osoby pracujące przy takiej produkcji nie są wykorzystywane przez pośredników czy pracodawców,  i nie są łamane w stosunku do nich prawa pracownicze.   

Jak powstaje kawa naturalna?

Kawa naturalna „organiczna” powstaje bez żadnych syntetycznych, nawozów oraz jest wolna od modyfikacji genetycznych czyli GMO. Składa się z 95% naturalnych składników. Krzewy  kawowca uprawiane są w tradycyjny sposób i w przyjaznym dla nich środowisku. 

Wśród głównych producentów kawowców są  to kraje Ameryki Południowej, to: Peru, Honduras, Meksyk, i to ten kontynent zaspokaja ¾ całego zapotrzebowania do produkcji.

Kawa organiczna – właściwości

Kawa organiczna produkowana jest w przyjaznym środowisku z zachowaniem wszelkich norm ekologicznych, zgodnych z naturą,  jej smak, oraz właściwości odżywcze i zdrowotne są na bardzo wysokim poziomie, dużo wyższym niż zwykłej kawy.  Ci, którzy lubią czarną mocną kawę, wyczuwają jej mocny smak, intensywny aromat, dlatego też ma bardzo dużo zwolenników.  

Kawa bio posiada dużo walorów prozdrowotnych. Reguluje trawienie, pomaga w przemianie  materii, ma bardzo dobry wpływ na układ krwionośny, ponieważ posiada witaminy z grupy B.  Kawa bio posiada również dopaminę i serotoninę czyli inaczej hormony  szczęścia, które to mają bardzo dobry wpływ na  zdrowie psychiczne i nastrój.  Dzięki hormonom szczęścia  kawa działa pobudzająco i przywraca chęć do życia.

Rodzaje kawy organicznej. W jakiej formie możemy ją kupić.

Kawę organiczną możemy kupić w takiej samej formie, jak kawę zwykłą, czyli w ziarenkach, jako kawa rozpuszczalna, albo kawa mielona.  

Kawa organiczna bio -ziarnista i mielona

Kawa ziarnista arabica ma łagodny smak, oraz intensywny aromat i jest najczęściej kupowanym produktem. Drugim popularnym  produktem i nieco tańszym jest mieszanka kawy arabikca i robusta, 

Rozpuszczalna kawa organiczna

Kawa rozpuszczalna bio różni się tym od zwykłej kawy rozpuszczalnej, że  jest ona dużo wyższej jakości smakowej. Jej produkcja polega na szybkim schładzaniu, inaczej suszeniu ziaren zimnym powietrzem, zachowując przy tym wszystkie walory smakowe. Nie jest poddawana sztucznym ulepszaczom, ani konserwantom dlatego zachowuje swój smak i aromat.   

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

 Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? Wpływ na zdrowie, kofeina szkodliwość 

Ulubiona mała czarna Polaków to nic innego jak kawa instant. Kawa instant to kawa inaczej rozpuszczalna, czy jest zdrowa? Czy może nam szkodzić? Jak powstaje? W tym artykule postaramy się o tym wszystkim napisać. 

Zagęszczony ekstrakt czarnej kawy zostaje wysuszony i w ten sposób powstaje rozpuszczalny napój. W Polsce to najpopularniejszy napój mała czarna kawa, która cieszy się wielką popularnością. Jej popularność cieszy się tym, że jest szybka i wygodna w przygotowaniu. Kawa instant ma tyle zwolenników, co i przeciwników. Przeciwnicy picia kawy instant, czyli rozpuszczalnej twierdzą, że jest szkodliwa, a nawet jest trucizną dla organizmu. I kto tu ma rację? 

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa? 

O kawie mówi się, że to wschodząca gwiazda prewencji chorób. Picie kawy w umiarkowanych ilościach może sprzyjać w powstawaniu takich chorób jak cukrzycy typu drugiego, chorób nowotworowych oraz chorób sercowo-naczyniowych. Swoje właściwości zdrowotne kawa zawdzięcza duże zawartości przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki odpowiedzialne są za szereg chorób w naszym organizmie, oraz za starzenie się. Szereg badań potwierdza, że kawa rozpuszczalna posiada więcej przeciwutleniaczy niż kawa palona. 

Jeszcze innym rodzajem kawy jest kawa liofilizowana. Ta kawa powstaje w wyniku suszenia poprzez mrożenie. W ten sposób kawa zachowuje bardzo wiele aromatu i składników w każdej granulce kawy. 

Kawa instant a kofeina 

Kofeina jest także obecna w wersji rozpuszczalnej kawy, a jej działanie zależy od przyjętej dawki. 

Do 400 mg dawki nazywamy umiarkowaną dawco kofeiny. Jest to dawka do przyjęcia dla zdrowej, dorosłej osoby i ta dawka ma pozytywny wpływ na: 

- sprawność umysłową 

- redukcję zmęczenia i senności podczas wykonywania różnych czynności na przykład długa jazda samochodem 

- wydolność 

- koncentrację 

Jednak jak wszystko w dużej ilości może nam szkodzić. Duża ilość kofeiny może być przyczyną nadpobudliwości, rozdrażnienia, bezsenność, bóle głowy oraz problemy żołądkowe. 

Mówi się, że kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny w swoim granulacie, ponieważ przygotowana jest z gorszych ziaren kawy. 

Filiżanka kawy rozpuszczalnej w ciąży? 

Mimo małej zawartości kofeiny kawa rozpuszczalna nie jest polecana dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Badania mówią o tym, że kofeina w organizmie kobiety może powodować przedwczesne poronienia małą wagę dziecka oraz może wywołać przedwczesny poród. Zaleca się, więc kobietą, które są w ciąży ograniczenia kofeiny. Większość lekarzy zaleca całkowite wyeliminowanie kawy zawierające kofeinę w czasie bycia w ciąży. Prócz kobietę w ciąży kawa szkodzi i jeszcze w innych aspektach życia naszego. O tym będzie po niższych tekstach. 

Kawa rozpuszczalna a szkodliwy wpływ na zdrowie 

Słabe strony kawy rozpuszczalnej, czyli instant. Ten napój kawowy jest źródłem akryloamidu. Prawdopodobnie to związek rakotwórczy. Ten składnik znajduje się w codziennej małej czarnej. Stwierdza się, że jest jego więcej niż normalnej czarnej parzonej kawie. Natomiast mniej jest w kawie rozpuszczalnej furanu. Kawa rozpuszczalna prawie wcale nie posiada w sobie tego składnika. Kawa rozpuszczalna także nie posiada prawie wcale diterpenów, czyli kafestolu i kafeolu, które mają nie jest jednoznaczny wpływ na nasz organizm. Pomagają w naszym organizmie wydalić związki rakotwórcze i chronią centralny układ nerwowy przed wolnymi rodnikami. Niestety powodują także podwyższenie cholesterolu w naszym organizmie. 

Czynniki zewnętrzne - proces produkcji, skład, dodatki 

Zastanawiając się czy kawa rozpuszczalna, czyli instant jest zdrowa musimy brać pod uwagę i jej dodatki. 

Pamiętajmy, że dodatki takie jak śmietanka, mleko, cukier, masło zmniejszają właściwości prozdrowotne kawę i niestety zwiększają jej kaloryczność. Wpływ na nasze zdrowie mają także inne czynniki. Bardzo wiele zależy od naszego organizmu, sposobu odżywiania się, przemianę materii czy styl życia. Duże znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie tego napoju, czyli małej czarnej. Najpierw musimy zwrócić uwagę, na jakość zakupionej kawy, na datę przydatności oraz z jakich nasion kawy powstała, z jakiego kraju. 

Jak powstaje kawa? 

Kawa najlepsza jest z ekologicznych źródeł. Przy ekologicznych uprawach muszą być spełnione wysokie normy dotyczące sprzętu uprawy zbioru przechowywania i tym podobnych rzeczy. Plantacje ekologiczne przechodzą wiele kontroli, dzięki którym możemy cieszyć się najlepszą jakością naparu, aromatu, smaku. Taka kawa będzie korzystna dla naszego zdrowia. 

Warto czasem zmienić kawę z rozpuszczalnej na kawę parzoną, mieloną, kawę z ekspresu. Warto także mieć w swoim domu kawiarkę i od czasu do czasu przyrządzić w niej sobie kawę. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych kaw rozpuszczalnych, ziarnistych czy kaw mielonych. W tym wielkim pachnącym świecie każdy znajdzie coś dla siebie pamiętajmy tylko o rozsądnym korzystaniu kaw z kofeiną.