Mąkę powszechnie używamy do produkcji pieczywa, ale też do wypieku wspaniałych ciasteczek wychodzących z firmy Dr Gerarda, jak również do produkcji makaronów. Jej wytwarzanie polega na wielokrotnym etapowym zmieleniu ziarna oraz sortowaniu i odsiewaniu uzyskiwanych produktów. Każdorazowe przejście ziarna przez walce i odsiewacze nazywane jest pasażem. Klasyczny przemiał realizowany jest obecnie w kilkunastu pasażach. Dawne technologie propagowały nawet kilkadziesiąt pasaży, ale ze względu na koszty produkcji oraz wytwarzanie wielu typów mąki zaniechano tego rodzaju przemiał.
Mąki dzielą się na chlebowe i niechlebowe. Do pierwszych zalicza się pszenne i żytnie, a z kolei do niechlebowych zalicza się zbożowe i z innych roślin. Typ mąki określany jest na podstawie zawartości w niej substancji mineralnych. Ich ilość określa się spalając próbkę mąki w specjalnym piecu o temperaturze 950 stopni w czasie 1 godziny.
Dobra mąka powinna mieć zapach bez obcych woni oraz lekko słodkawy smak. W mojej rodzinie mam starszą ciocię, która dużo piecze słodyczy na co dzień i ona kiedy otwiera paczkę z mąką potrafi określić czy jej ciasto się uda czy też nie. Ciocia twierdzi, że dobra mąka powinna być delikatna w dotyku. Mąki mamy kilka podstawowych rodzaji i jej obecność w naszych domach jest obowiązkowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz