wtorek, 17 stycznia 2017

Co nieco o mące.

Każda gospodyni wie, że jak niema w domu mąki to jest duży problem. Chcąc cokolwiek upiec czy nawet sos zagęścić to trzeba mieć mąkę, pytanie tylko jaką?
Rozmawiając ze znajomymi gospodyniami to one twierdzą, że najczęściej kupują mąkę tortową, bo taką najszybciej można dostać w każdym sklepie.
Otóż powinno się zwracać uwagę do czego mąka jest nam potrzebna, czy do upieczenia ciasta biszkoptowego, czy też do pieczenia chleba i bułek.
Mąkę uzyskuje się ze zmielonych ziaren różnego rodzaju zbóż takich jak pszenica, żyto owies czy proso. Przy zmieleniu zboża im bardziej jest oczyszczone z wierzchniej skorupki tym mąka jest bielsza i lżejsza, ale za to mniej wartościowa. Taką mąkę najczęściej uzyskujemy z pszenicy, którą wykorzystuje się głównie do przygotowywania pieczywa pszennego, białego, lekkiego i do różnego rodzaju ciast i ciasteczek.
Mamy kilka typów i rodzai mąki pszennej;
typ 450 mąka tortowa do wypieków biszkoptów i ciast półkruchych
typ 500 mąka poznańska lub wrocławska do pierogów, makaronów pizzy, klusek, zasmażki naleśników oraz sosów.
Do pieczenia chleba i bułek najlepsza jest mąką typ 650 tak zwana bułkowa.
Jeśli chcemy upiec chleb ciemny to wtedy trzeba użyć np mąki. razowej, albo graham.
Jednak najbardziej uniwersalną mąką są mąki typ od 405 do 650.
Drugim zbożem takim popularnym, z którego uzyskuje się mąkę  jest żyto.
Z żyta też mamy kilka rodzai mąki, które najczęściej wykorzystuje się do wypieku chleba i bułeczek żytnich. Mąka żytnia jest mniej kaloryczna dlatego częściej po pieczywo żytnie sięgają osoby, które mają problemy z nadwagą.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz