poniedziałek, 24 września 2018
Jak produkuje się kakao
Delektując się słodyczami od firmy Doktor Gerard szukałem informacji o produkcji kakao. O to co udało mi się znaleźć. (Kakao jest najważniejszym składnikiem czekolady.
Otrzymuje się je z ziaren pochodzących z owoców, które rosną na drzewach Kakaowca właściwego. Produkcja kakao rozpoczyna się w tropikalnych regionach wzdłuż równika, gdzie gorący i wilgotny klimat sprzyja wzrostowi kakaowców. 70% ziaren kakaowca na świecie pochodzi z czterech krajów w zachodniej Afryce: Wybrzeża Kości Słoniowej, Ghany, Nigerii oraz Kamerunu. Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Ghana są niekwestionowanymi liderami w produkcji kakao: w sumie produkują ponad połowę kakao sprzedawanego na świecie. Pozostałymi znaczącymi producentami kakao są: Indonezja, Nigeria, Kamerun, Brazylia oraz Ekwador.
90% kakao produkowanego na świecie uprawiane jest na małych rodzinnych gospodarstwach o powierzchni od 1 do 5 hektarów, a zaledwie 5% wytwarzane jest na plantacjach, których powierzchnia przekracza 40 hektarów. Produkcja kakao zapewnia utrzymanie 40-50 milionom rolników, pracowników wiejskich i ich rodzin mieszkających w krajach globalnego Południa. W niektórych krajach w Zachodniej Afryce, na przykład na Wybrzeżu Kości Słoniowej czy w Ghanie, uprawa kakao jest podstawowym źródłem utrzymania dla nawet 90% rolników.
Z drzew do worków
Uprawa kakaowca to bardzo intensywna praca fizyczna, wymagająca nieustannej uwagi i troski o ziarna zarówno w okresie wzrostu, jak i żniw. Kakaowiec kwitnie i rodzi owoce przez cały rok. Owocami kakaowca są duże strąki, które ścina się maczetami lub strąca kijami. Każdy strąk kryje około 20-30 nasion zanurzonych w słodkim białym miąższu – te nasiona to właśnie ziarna kakaowca. Do wyprodukowania pół kilograma kakao potrzebne są całoroczne zbiory z jednego drzewa. Strąki kakaowca dojrzewają w różnym czasie, dlatego konieczne jest ciągłe kontrolowanie drzew. Ziarna kakaowca są też bardzo wrażliwe na zmiany pogody oraz podatne na choroby i szkodniki. Dojrzałe strąki po zbiorze są rozcinane maczetami, a ziarna wyłuskiwane. Następnie poddaje się je fermentacji i suszeniu, po czym są czyszczone i pakowane. Gdy ziarna są już zapakowane w worki, rolnicy mogą sprzedać gotowy produkt pośrednikom.
Z worków do masła
Pośrednicy kupują worki z surowym ziarnem i sprzedają je eksporterom. Po tym jak ziarna trafią do młynów w krajach globalnej Północy, czeka je proces przetwarzania na kakao. W procesie tym ziarna są rozgniatane i usuwa się z nich łuski. Następnie są palone i w końcu mielone. Produktem końcowym jest masa kakaowa, używana do produkcji czekolady lub przetwarzana dalej na masło kakaowe lub sypkie kakao.)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz